Как приготвяте питката за бъдни вечер- със сода или мая?

  • 39 232
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46
   По традиция ,за да е постна- трябва да е содена питката ,но става малка. Не смея да я замеся с 1 кг брашно. Ако имате рецепти ,предварително благодаря. Децата харесват содената ,но свършва много бързо- на първо раздаване.

# 1
  • Мнения: 3 034
сода  Peace защо да е малка, зависи от количеството смес  newsm78

# 2
  • Мнения: 4 380
Със сода. Замесвам голямо количество тесто и става голяма. Mr. Green
Не разбрах защо не смееш да замесиш с кг. брашно. newsm78

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 562
Я дайте някоя изпитана пропорция за содена питка. Praynig

# 4
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Това намерих  Hug

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.

# 5
  • Мнения: 444
Със сода  Peace

# 6
  • Мнения: 836

....
1 кисело мляко
1 яйце
...

ми за Бъдни вечер не става.
питката трябва да е постна.

аз правя с мая.

# 7
  • Мнения: 1 802
Със сода я правя.

# 8
  • Мнения: 836
ето един вариант на содена питка

http://bgkulinar.net/recepti.php?id=1433

# 9
  • Мнения: 11 747
Аз миналата година за първи път чух, че питката за Бъдни вечер трябва да е със сода, а не с мая!Защо, маята не е ли постна? newsm78
През другите дни на постите,постещите не ядът ли хляб?

# 10
  • Мнения: 1 494
Содена питка. Зависи какво количество замесваш, може да я направиш и голяма. Пък и за мен е важна традицията да се спази- по парче за всеки. Ако не стигне, имам и хляб. Wink Но ако е содена, трябва да е топла.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 642

....
1 кисело мляко
1 яйце
...

ми за Бъдни вечер не става.
питката трябва да е постна.

Да ама и с мая не става, защото маята е жива закваска. Трябва задължително със сода, ако искате да спазите канона. Какво като не се надува, пак си е вкусна. Ние правим съвсем малко, колкото за обичая.

аз правя с мая.

# 12
  • Мнения: 4 380
На мен пък прекрасно ми се надува. Правя много рядко тесто, почти като за кекс. Пека го в разкопчаваща се форма за торта. Надува се и става пухкава голяма питка. Рецепта нямам защото правя на око. То пък голямата философия че и рецепта... Брашно, вода, гасена сода, олио, сол. Това е. Сигурно добре ще дойде газирана вода. newsm78 И без нея принципно става добре.

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 16:48 от xenia

# 13
  • Мнения: 3 034
моята също си се надува, и аз слагам само брашно, вода, сол, олио и сода - докато стане тесто - по-мекичко, пека под фолио за 20-30 мин, после отгоре да хване коричка, пръскам с вода и завивам с кърпа, нямам провали засега, не е трудно  Peace

# 14
  • Мнения: 27 524
Содена, винаги.

Общи условия

Активация на акаунт