ИЗРАЕЛ

  • 56 243
  • 579
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 747
Тали дан, много интересен разказ и информация даваш! Hug
Петя и ти! Hug
Защо не смесват мляко с месо, каква е причината?Ясно, че заради религията, ама какво е обяснението, аз сега за първи път чувам за това?
А свинско яде ли се?

Аз ако искам да вляза като турист в някоя синагога, ей така да видя синагога, макар да не съм еврейка, дали ще ме пуснат?Не само в Израел, ами по принцип в синагога.

# 46
  • Мнения: 14 471
записвам се и аз по темата. много ми е интересно всичко свързано с евреите, традициите им, празниците и религията особено. намерила съм си един сайт http://www.askmoses.com/, от който се образовам, но той като, че ли е по американски.
тук се говори, че в израел имало голяма бедност, много труден бил живота, но от това, което пишете оставам с впечатление, че не е така?
интересно ми е също за жертвите, които се принасят според Тората и за десятъците - прави ли се сега това, като Храма не функционира?
чувала съм също, че се прави много за възстановяването му - така ли е?

# 47
  • Мнения: 1 366
Ще си позволя и аз да се вклю4а и да отговоря на Пина.

Мляко с месо не се смесва, за да "не вариш теленцето в май4иното му мляко". Разбира се, излишно е да ви убеждавам, 4е това на тези горещини е просто по-полезно, защото млякото и месото имат разли4но време на разлагане в стомаха. Свинско по религия не се яде (има, рабира се колкото искаш), защото свинята е "наказано" животно - не може да си всигне главата кьм Господ. По тази логика и морски животни е забранено - раци, скариди и т.н. И отново - има медицински резон в тази "забрана". Свинското е силно токсично, а тук е много топло ...

Дано съм ви отговорила.

Някой попита и за годината - не, ние живеем като целия свят, но по еврейското летоброене е 5768 година. Ина4е сме в "кра4ка" с останалия свят.  Simple Smile

Не мога да не спомена, че "хубавия разказ" за Израел е на човек, който едва ли е виждал тази страна, така както я описва, защото след 3 годишно пребиваване, оставяйки 2.5 годишната си дъщеря, се върна в България. Та литература на една страна - личност - на друга ...

# 48
  • Мнения: 11 747
О, морската храна е също забранена! И това не бях чувала!Много губят от това... Laughing

Много ми се иска да видя Израел!След прочетеното тук, още повече!

# 49
  • Мнения: 1 366
Ми айде, де  Wink Ша та поразходим, нямаш грижа ...

# 50
  • България-София
  • Мнения: 573
Ех, как ми домъчня за Израел докато ви четох...След 6 години прекрасен живот там /макар и в разгара на антифадата и втората война в залива/, сега само въздишам и моля съпруга да "отскочим" поне за месец... Е, сега зълвата ще ражда пролетта и май това ще е поводът Mr. Green
Сега да се включа и аз с моите скромни познания:
Месо и мляко не само не се ядат заедно, но и ако си ял млечно - чак след 3 часа можеш месно да хапваш, ако си ял месо - млякото може след 6 часа /това спазва зет ми поне/. За съдовете - вече обясниха: комплект за месните блюда, комплект за млечните. Религиозните имат 2 мивки даже - пак по същия повод...
Обществото определено си е разделено на отделни групи - ешкеназим, сфарадим, евреи от изтока /Иран, Ирак, Сирия, Йемен и т.н./, етиопски евреи.... Макар и всички да са евреи имат разлики в "вероизповеданието". Нещо като различните вероизповедания в християнството - католици, православни, протестанти и т.н. Имат и "расова дискриминация" - ешкеназимите са наистина като чели преобладават в елита на обществото и се имат за по-...., а етиопските евреи са на най-зле /битово имам предвид/. Даже имаше скандали по едно време, в училищата с етиопски деца бяха въвели междучасия за етиопските деца и междучасия за другите "да не се засичали".
Природата - да, спира дъха. За мен районът около Мъртво море е най-вълнуващ, макар и каменна пустиня - има една особена тръпка, която изпитвам, когато съм там. (На зелено съм свикнала, затова и не се впечатлявам толкова от парковете, а тях също си ги бива). Повечето зеленина в центъра и на юг е дело на хората, дори северът е бил предимно блатист. Едно време /около 40-те години на миналия век/, когато евреите са започнали да се заселват са могли да купуват от арабското население само неподходящи за реколти земи. Купували и после засаждали евкалиптови горички - които "пресушавали" земята и така ставала годна за отглеждане на селскостопанска продукция. Това разказва лелята на съпруга ми. Между другото Израел не внася никакви плодове или зеленчуци - всичко е местно производство, а имат и голям износ.
Уф, мога много да пиша, ама и работа имам та ще се включвам по-натам..

# 51
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
страхотно интересно ми  стана за месото и млякото, нали и аз съм в търсене на логиката и зна4ението на традициите и защо се налагат! това ми е хобито, имам доста обяснения за разли4ни неща в моя магреб, но наистина старите хора са се у4или с опита си и пробите и грешките и така се раждат традициите!обединяващите звена само доказват регионалния принцип на зараждането им, а разпространението е ве4е на принципа на съвместност на разли4ните общности! както при хамсата,  или месото и млякото, тука също не ги смесват, макар,4е няма законов принцип! техните яденета, нямат заливки  или десертите са най-4есто без мляко, те така си правят и кексовете и сега, аз ги открехнах (те не приемат още идеята) за пр. мляко в кекса, или кисело си е направо  #Crazy Sick!
страшно ми е интересно като разказвате именно ей такива детайли от ежедневието на евреина! как се възпитават децата, страностите за един бг, кои са? разли4ията?

# 52
  • Мнения: 11 747
аз пак да подпитам за синагогата - дали биха ме пуснали да вляза, че по-рано не ми отговориха...

unik, като чета какво си написала и стигам до извода, че хората имат нужда да се делят и да се конфронтират точно толкова, колкото имат нужда и да дишат!Уж са все от една религия и са един етнос - евреи пък се делят не само на приказка!! Tired Това с междучасията по различно време ме уби направо! Но.. какво да се прави - о, времена, о, нрави! Crazy

по улиците на градовете има ли често надписи на латиница или такива изобщо липсват?Само на иврит ли са?

# 53
  • Мнения: 1 366
Да ще те пуснат - както мен в църква, нали (да не ми пише на челото еврейка  Wink ).
Аз за различните междучасия не зная, но че има "национална" дискриминация - има. Защо казвам национална в кавички, защото всички са евреи, но всеки идва от някъде, носейки със себе си различни нрави, обичаи, култура и образование. Аз дори не мисля, че има дискриминация толкова, колкото по-скоро има културни различия, с които не можем да спорим.

За табелите - навсякъде са на 3 езика - Иврит, арабски и английски ...

# 54
  • Мнения: 11 747
maikata, не ми го пише на челото, ама като пристъпя и гледам като мишка и не знам какво да правя  и на къде да ходя и ще им стане ясно на всички! Laughing
В църквите, особено в БГ влиза и излиза всеки, когато, както и защото си иска...

# 55
  • Мнения: 914
И понеже стана въпрос за дръвчета искам да попитам   bouquet

Кое е любимото дърво на евреите и каква е легендата за него

# 56
  • България-София
  • Мнения: 573
И понеже стана въпрос за дръвчета искам да попитам   bouquet

Кое е любимото дърво на евреите и каква е легендата за него
За любимо дръвче не се сещам, но нещото което много ме впечатли е, че при раждането на дете се засажда дръвче, за сметка на държавата, и щастливите родители получават "удостоверение", в което пише къде, в коя гора, парцел и т. н. е засадено дръвче в чест на твоето дете. Голям кеф. Ние имаме две  Wink

# 57
  • Мнения: 2 952
  Върнахме се от разходката , запаха малките и аз съм на линия   Simple Smile

  Да кажа бъързо за  етиопците - много са обичани даже , мили хора са, това за различните междучасия  е някаква глупост , може би от друга гледна точка.Дискриминация и то пък расова  е силно казано , но разберете много различни хора са събрани тук и има противоречия , гордост кой е най-прав и най-чист пред бога.Етиопците също да кажа  в по-голямата си част както се подразбира (от къде идват)  са сравнително по-примитивни, имат по много деца , някои немогат да пишат или да четат, обличат се бедно.Държавата им помага много , има селища за новодошлите, дава им се работа - е , кой каквото може и за каквото е учил.Някои от тях  идват в Израел с повече от 1 жена (както по старите времена е  било).Тук това е  забранено , но какво да ги прави държавата - приема ги така естествено.Някои от  съпругите не са  еврейки и следователно децата им не са  еврейчета (защото религията тук се взима от майката) ...та  който иска си я  сменя  след като изкара курс около  година.Много руснаци по същата причина го правят , защото   руските  евреи са се омесили страшно с християните  Simple Smile.Та по повод на етиопците - дано разбрахте .... бият се , мъжете са едни господарски такива настроени , току виж  по новините дадат , че убил жена си и какво - в повечето случаи излиза етиопец (криминални случаи има разбира  се  всякакви там ...).Общо взето са добри , мирни хора и някак по-силно религиозни , женят се помежду си ....

   Ще  зареждам снимки да ви покажа - в МОЛ-а имаше игри за деца безплатно.Целия под на  половин етаж беше в  огромни кутии ЛЕГО и децата си играят , Имаше и кът за рисуване - материалите  са безплатни , а  каквто  си измайстори детето си го взима вкъщи ....то са маниста , цветове , луда работа.Даваха им  шоколадови монети подарък , хем си хапват  , хем си строят , пък някой може и да  си гепи някое лего  (без лелите да гледат Naughty).... hahaha  Та  така ....ааааааааааа  имаше и етиопски дечица  Wink
 
   А ние си имаме  дръвчета за децата , пише  годината и името , удостоверение , и него ще ви снимам даже  Wink

# 58
  • Мнения: 914
Наистина хубава идея

Въпроса ми беше ,защото съм чувала от палестинци че евреите много обичали някакъв вид дърво и го засаждали пред всяка къща и имало някаква легенда че предпазвало от нещо  newsm78

# 59
  • Мнения: 2 952
  Де да знам какво дърво обичат , обаче  вчера на паркинга на шопинг центъра цяла  колонка дръвчета с портокали , а те  купуват отвътре от  "плод и зеленчук"  hahaha ако беше  в БГ да са ошмулили друвчетата , та и клоните да са окършили за по-лесно бране  Joy ужас

  Та по повод на дърветата - ето това е символа на "Дървото на живота" ако го видите на  синджирче или нещо .... 

Общи условия

Активация на акаунт