“Дейли рекърд”: На ръба сме на ново балканско клане

  • 743
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Цитат

10 декември 2007 | 10:08 | Агенция "Фокус"

Единбург. Мнозина проспаха това как стигнахме на ръба на нова война на Балканите, пише в коментарен материал шотландският “Дейли рекърд”.
Косово е част от Сърбия. Това е правен и политически факт. Но иска да се отцепи и изглежда си е осигурило съгласието на Великобритания и САЩ, но не и това на Сърбия, част от територията на която е, или на Русия, която ще наложи вето в ООН на всяко решение за отцепване.
Армията за освобождение на Косово (АОК) контролира терена и даде да се разбере, че скоро ще обяви едностранно независимост. Сърбите не могат да позволят Косово, свещено за тяхната православна традиция от 1 000 години, да бъде отделено без бой.Сърбия, с помощта на Русия, е по-силна от АОК, която може да се бие единствено с външна подкрепа. Ето тук идваме ние.
През 90-те осигурихме подкрепа от въздуха за сепаратистката АОК, която още през 2000 г. бе обявена от САЩ за терористична организация. Този път, обаче, ще трябва да им осигурим и пехотата.
Какво ще кажете за още една война?
И Сърбия не е единственото място с компактно албанско малцинство. Една четвърт от населението на бившата югославска република Македония е албанско. И те искат независимост.
А 50% от гражданите на Босна и Херцеговина са сърби. Ако Косово обяви независимост, същото могат да сторят и босненските сърби. И тогава се връщаме към кървавите балкански войни, коментира печатното издание.
Не знам за вас но аз лично много се притеснявам от все по-очертаващата се война за Косово. И тоя път ще бъде война на живот и смърт точно заради това че Косово е свещено за сърбите и те ще се бият за него без жалост... И докато ние тук си говорим глупости постепенно войната се промъква към дома ни. Съвсем близо до нас. Не знам дали ви интересува това, но мисля че засяга всички ни. Няма ли най-сетне спокойствие и за нашата част от Европа - Балканите. Имам чувството че никога тук не е имало и няма да има спокоен живот в който всички са доволни от границите си. Всеки гледа в паницата на съседа си и иска част от неговата територия. От България също искат да късат ако могат... Да неговорим че и ние българите имаме претенции че македонците са българи. Изобщо не виждам кога най-сетне Балканите ще се умирят и ще бъдат приятно място за живеене. Както останалата част от Европа...

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 618
ОК. Какво можем да направим, освен да си чешем клавиатурите в Клюкарника?
Да протестираме някъде? Къде? Хайде пред централата на ООН на митинг Stop

# 2
  • Мнения: 212
ОК. Какво можем да направим, освен да си чешем клавиатурите в Клюкарника?
Да протестираме някъде? Къде? Хайде пред централата на ООН на митинг Stop
Може що да не. Къде е тя между другото?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 179
Редуват ги Балканите с арабския свят...
Щатите имат най-голяма нужда от подобни войни..

# 4
  • Мнения: 5 622
Бе и мен си ме е страх. При предната война, разиграваща се на същото място, сънувах кошмари. Беше доста страшно  стресиращо  Confused

# 5
  • Мнения: 494
 Няма, Борисе, няма да се заживее нормално по нашите ширини, камо ли пък приятно...Никой не може да ме убеди в обратното. Проклетият ни, първобитен, балкански манталитет няма да се изкорени скоро. И всички сме в кюпа-сърби, българи, албанци...всички...Дано поне да има поуки от предишните войни и нещата да се стопират навреме. Но тъпанарите не разбират от поуки...не е добре тая работа...
  А колкото до ООН, доколкото ми е известно, те са такива тежкари, че едва ли ще се трогнат и от 100 митинга...Всичко е въпрос на пари, все на тия гадни хартийки и ние, ограничените и комплексирани балканци сме ужасно лесни за управляване марионетки...

Общи условия

Активация на акаунт