Вероучение или История на религиите?

  • 4 664
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 070
Минала съм и през двете. Много ясно, че избирам История на религиите. Дава огромна обща култура по много въпроси и не пропагандира, а обяснява и дава отговори за много неща в света и заобикалящите ни култури, прави ни по-толерантни и широкоскроени. Вероучението е деликатно нещо и много зависи от това кой и как ти го поднася. Не желая в крехкото мозъче на детето ми да се насажда чувство на вина от малка и да се обучава в етика сама по себе си доброжелателна, но наложена с незнайно какви методи. Иначе съм положително настроена към Православието, смятам, че в крайна сметка повечето религии се свеждат до едно и също нещо и говорят едно и също на различни езици... хубаво е децата да видят това от обучение по история на религиите, философия или свят и личност...

# 46
  • Мнения: 2 907
Аз съм учила изкуство, като два семестъра и история на религиите. Много е интересно, но ми се струва, че е за студенти, а не за ученици.

Намирам идеята за вероучение в училище за принципно ограничаваща. Религията, каквата и да е тя, е възпитателен и семеен избор. Мисля, че популяризирането и може само да отнеме мистичния и сериозен статус, който има.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Празнувате ли Коледа, Великден ?  Като нерелигиозни каква е вашата причина да празнувате религиозните празници на християнсткото общество ?

# 48
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Може би ако се изучава историята на различните религии, общото и различието между тях децата ще станат по-толерантни възрастни.

За съжаление, реалността е различна. Виждам го при моите учници.
Иначе по темата: Вероучение и малко История на религиите. Да изучаваш първото не означава, че трябва да те доведе да станеш ревностен православен и те ограничава. Навлизаш по-дълбоко в 1 нещо и сам решаваш дали да продължиш или не. Виждам от учениците си, че когато им предложиш много неща на куп ( информация за безброй религии) нито се обогатяват, като знание за различните религии, нито научават повече за собствената си.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Осмелявам се да правя заключения,защото цялата система в това училище е различна.Учителите имат денонощен контакт с децата,тъй като те са на пълен пансион.Преподавателя не е лектор ,както е в другите училища,който влиза да си издекламира материала и чака звънеца с по-голямо нетърпение от учениците.
От горе написаното разбирам, че най-много ти харесва това, че е отпаднал родителския ангажимент, който е прехвърлен на хората в пансиона. Освен това, ще се осмеля да ти опонирам за учителите, защото не всеки "декламира" материала в другите училища.



Празнувате ли Коледа, Великден ?  Като нерелигиозни каква е вашата причина да празнувате религиозните празници на християнсткото общество ?
Празнувам само Великден, защото съм го приела като една от традициите на българите. Коледа се празнува от скоро и не ми е близък празник, съответно не му отдавам голяма почит.

# 50
  • Мнения: 491
Против вероучението, за история на религиите съм, за 1 учебна година, като обзор на религиите по света и техните специфики.
Като се замисля, май не знам много добре какви са приликите и разликите между православното християнство, католицизма, исляма и т.н... Някакви бегли знания имам, но те сигурно в голямата си част са мои интерпретации и звучат лаишки. Нямам против моето дете да знае защо той ходи в църква, а съученика му в джамия или синагога, какво проповядва едната религия и какво другата. Но всичко само от историческа и фактическа гледна точка!!!
Аз не съм вярваща, съпругът ми сякаш малко по- вярва, но да пълнят главата на детето ми с разни глупости ( евентуално и то според мен ) , особено в такава ранна възраст ( 8 год.), не съм съгласна !!! Naughty
Пък и ми е интересно, ако въведат вероучение, как ще решат въпросът с децата от различните религии, за всяка религия отделен учител ли ? newsm78

# 51
  • Мнения: 2 438
При нас има СИП по религии, но съчетава и народни обичаи и традиции.

# 52
  • Карлово
  • Мнения: 4 632
СИП по вероучение за малките, нека първо се запознаят с православието пък после СИП по история на религиите за големите.

# 53
  • Мнения: 24 467
СИП по вероучение за малките, нека първо се запознаят с православието пък после СИП по история на религиите за големите.

По тази логика пък защо да нямаме СИП за мюсюлманчетата, за децата на хората, изповядващи будизъм или други религии? Нека първо се запознаят с конкретното религиозно схващане, пък после- СИП по история на религиите за големите.  Laughing

Именно поставянето в неравноправно положение на хората, изповядващи различни религии следва да се опитаме да избегнем, а с това предложение няма да го постигнем. Религиозните общности сами следва да си организират обученията, светското училище да си остане за светско образование. Нали "Кесаревото- кесарю, а Божието- Богу!"?!

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Предлагам да прекратим дебатите по тази тема, че като нищо ще станат спекулации накрая. Нищо чудно след време да прочетем във вестниците, че обществото казало, че има нужда или от едното, или от другото. И направо да ни цопнат нещо от сорта, пък тогава да си пишем теми за допълнителната натовареност на децата.
Мисля, че сега това изобщо не е най-важното в образованието и възпитанието на децата. По закон има разлеление между светското и духовното. И държавните училища са светски. Следователно който иска да учи нещо, свързано с религия, да отиде в съответния храм или да чете книги по история. Ако от ранна възраст на децата им хвърлим на главите такава сложна материя, само ще им объркаме понятията. Семейството е това, което има право да възпитава или не децата си в някаква религия според своите убеждения. Това също е част от свободата на вероизповеданията и личността.

# 55
  • Мнения: 343
Празнувате ли Коледа, Великден ?  Като нерелигиозни каква е вашата причина да празнувате религиозните празници на християнсткото общество ?

Боядисването на яйца е забавно, козунаците са вкусни, обожавам да подарявам и да получавам подаръци и се възползвам от всеки повод да си доставя това удоволствие. Hug
Уважавам хората, чиято мотивация за празнуване е различна и очаквам същото толерантно отношение и от тях.
Мястото на религиите не е в училище. Според мен базисната представа, която се дава в часовете по история, е напълно достатъчна на ниво средно образование.

# 56
  • Мнения: 1 113
Докато църквата е отделена от държавата (надявам се да е все така), религията няма място в училищата. Съгласна съм с Как`Сийка, че в уроците по история има залегнат материал за религиите. Оттам нататък всеки има право да занимава детето си със своята религия, извън училище.
Аз съм православна християнка, но честно казано си мисля, че Църквата в България дължи много на българските християни. Няма нито неделни училища, отговарящи на съвремения начин на живот, нито църковни кухни, нито грижата за ближния е достъпна.

# 57
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Празнувате ли Коледа, Великден ?  Като нерелигиозни каква е вашата причина да празнувате религиозните празници на християнсткото общество ?

Боядисването на яйца е забавно, козунаците са вкусни, обожавам да подарявам и да получавам подаръци и се възползвам от всеки повод да си доставя това удоволствие. Hug
Уважавам хората, чиято мотивация за празнуване е различна и очаквам същото толерантно отношение и от тях.
Мястото на религиите не е в училище. Според мен базисната представа, която се дава в часовете по история, е напълно достатъчна на ниво средно образование.


Празнувай тогава Ханука, Рамазан Байрам и празника на чеврения дракон ...защо си се хванала за християнските

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

Празнувай тогава Ханука, Рамазан Байрам и празника на чеврения дракон ...защо си се хванала за християнските

Напълно съм съгласна с теб. Омръзна ми да чета постинги на хора, които уважават един празник, заради яденето и подаръците, а с думите си показват пълно неуважение и доста често осквернение към същността на даден празник. Поне подобни хора да си ги пазят тези думи за себе си, а не да ги четем около всеки празник.   

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
О, да, вчера почетох и Байряма - хапнах агнешко бутче и после баклавичка.
За бъдни вечер съм замислила пържолка, а за Коледа разходка.

Калинка, нормално е, невярващите да вземат само онова, което им е приятно от религиозния празник. Нямам за цел да обиждам никого, когато казвам защо празнувам например Великден.

Всъщност темата беше за училищата и какво да учат децата ни там. Аз дори към историята имам някои забележки, защото в различните учебници пише различни неща, не е като математиката, все пак.

Общи условия

Активация на акаунт