Пак се провалих...

  • 7 859
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 802
Момичета вече ще се откажа да правя кексове. Винаги ми се пукват отгоре и изглеждат грозно като изсипана херния. На вкус добре, ама вида им...  Sick
Къде бъркам? Във разбиването, във печенето? Къде? На вас случва ли се така? Казвали са ми, че щом се е пукнал значи е хубав, ама аз не мисля така,  най-вероятно ми го казват за да ме успокоят. Ако е така, защо във магазините няма такива грозни кексове като моите?  newsm78
Помогнете ми да разбера къде бъркам...

# 1
  • Мнения: 187
Не го казват за да те успокоят. И аз съм  чела в някаква книга точно това,  че хубавият кекс се напуква при печене. Grinning Не му мисли толкова, а се радвай!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 815
Не се притеснявай. Почти винаги, когато правя кеск, се пуква отгоре. От баба ми знам, че щом се е пукнал, значи е хубав, но доколкото я познавам, едва ли ми го е казвала за да ме утеши - строга и справелива  Laughing

# 3
  • Мнения: 3 036
Кекса само ако се пукне е добре.
Видът му можеш да пооправиш с пудра захар.

# 4
  • варна
  • Мнения: 1 830
Това, че кекса ти се е пукнал може само да те радва Peace.

# 5
  • Мнения: 1 802
 Shocked Благодаря ви много! Дано не ме успокоявате обаче!  Sunglasses
Мъжа ми сега гледа снимките на кекса и вика ''Пусни го, пусни в Интернет да те видят каква си майсторка''  Twisted Evil Пък аз точно това мислех да направя, да ви показвам провала си.
Е, много е грозен, вашите със сигурност не са такива точно!  Rolling Eyes


 Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 25 599
Хубав ти е кексът, само че защо се е надул само от едната страна?  newsm78
Или фурната ти не нагрява равномерно, или не си загладила тестото добре. Нищо, може да срежеш излишното, така или иначе е отдолу и няма да се вижда.
За по-добър вид го поръси с пудра захар или може да го залееш с някаква глазура.
И да, наистина хубавият домашен кекс трябва да се пукне, това означава, че е бухнал добре, а не е спитен.  Wink Grinning

# 7
  • Мнения: 1 802
Как` Сийка, ми то това надуване става от пукването. Пуква се, излива се и така си се излива вътрешното още доста време и и накрая така се опича и става изсипан... Де да знам, май не е от фурната, защото и в друга фурна става така. Винаги!  Confused А бе, грозна работа.
А какво значи че не съм загладила тестото добре? Аз досега не съм правила нещо подобно? Може би във това заглаждане е тайната на хубавия кекс, а?  Flutter Ще ми обясниш ли?  Praynig

# 8
  • Мнения: 22 867
Кексът ти си е екстра! Просто е трябвало да не го обръщаш, а да го поръсиш с пудра захар или малко шоколадова глазура да му пръснеш тук -там отгоре и ще си изглежда чудесно даже. А другият вариант е да изрежеш това бухналото и да го изравниш, както е написала и Как` Сийка . Я не се кахъри, изглежда чудесно изпечен кейка. Възможно е да се получава от фурната ти. И е за предпочитане пред един равен длетав кекс. Mr. Green

# 9
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей Елеонора_76!

Аз пък като Как' Сийка си мисля, че проблема е във фурната ти.
Да, добре е кекса да се пукне, но съвсем малко и в никакъв случай да не изтича. Според мен го печеш на силни градуси и като започне да "работи" бакпулвера става изригване. Така ми ставаха кексовете във старата фурна, която нямаше градуси и освен това печеше неравномерно. Докато и хванах цаката, си купих нова.

Кажи сега в каква фурна печеш, на колко градуса (степени)?

# 10
  • Мнения: 1 802
labrex благодаря!  Hug Да той от вътре си става много хубав, ама от вън ... нали виждаш  Rolling Eyes

natalyna фурната ми е DIPLOMAT. Загрявам я на 250 градуса, слагам кекса и намалям на 200. И така до края пека на тези градуси. Грешно ли е печенето?  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 25 599
Аз загрявам и пека на 200 градуса, но то си е и до фурна. Майка ми пече кексовете си на максимална температура и винаги стават превъзходни.
И при мен се пукат, но е точно по средата и е равномерно за целия кекс. А твоето е само от едната страна, което навява мисълта, че е от неравномерно загряване.
Друго, което се сещам е, как слагаш набухвателя? Гасиш ли в киселина или го разбъркваш предварително в брашното? Ако не правиш нито едно от двете, може да се концентрира част от него и затова да бухва толкова само на едно място.  newsm78

# 12
  • Мнения: 6 029
Аз пека на 180 градуса и не се пука, равномерно се вдига...

# 13
  • Мнения: 1 802
Как` Сийка ами бакпулвер сложих, смесих го със брашното, смятам че го разбърках добре във тестото. Ако слагам хл.сода я гася във киселото мляко.
Лелее, остава да е от фурната ми... Ама и във другата ми фурна така става. Не знам май си е в мен грешката някъде.

# 14
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Като питах каква фурна нямах предвид марката, а дали е с вентилатор или долен и горен огрев?
И защо загряваш на 250, след като печеш на 200? Според мен би могла да намалиш градусите на около 170-180. А ако питаш мен не е нужно дори да загряваш предварително.
Но, ако фурната ти е с вентилатор  - 160 -170 градуса са достатъчни - 60-70 мин.

# 15
  • Мнения: 1 802
natalyna  Grinning разбрахме се   Grinning
Ами със вентилатор е да. Ползвах го докато го пекох този прословут кекс. Нагрява и от долу и от горе. Значи вероятно градусите на които пека са високи... Ако ми дойде гадната мисъл пак да правя кекс ще го правя на градусите на които казваш. Дано да се получи  Rolling Eyes Благодаря ти!   bouquet

# 16
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Аха - на много силна фурна печеш - при вентилаторно печене температурата на печене е винаги с около 20 градуса по-малка от обикновената. Опечи на по-ниска темпреатура, без предварително загряване и кажи как е станало!  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 802
natalyna Благодаря ти много и на теб и всички останали които се включихте със съвети и помощ!   bouquet Надявам се следващия път да се справя вече по-добре! (и мъжа ми да не ми се подиграва) Ако това се случи ще се похваля задължително! Иначе този от вътре е хубав, не е някакъв клисав такъв, ама ...
 Благодаря ви, момичета!   bouquet

# 18
  • Мнения: 461
Точно в печенето е проблема.
Не загрявай предварително фурната. Peace
Ако не се получи, можеш да пробваш като мен.
Първите 20 мин пека кекса само отдолу на мах 160 градуса, след това се пече и отгоре, и отдолу на 150 до 180 градуса според фурната. Просто трябва да пробваш и прецениш.  Hug

# 19
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Моята фурна е доста силна и тя.
Като пека кексове, винаги първите 15 минути пека на 220 , и после намалявам на 200, така до края. Но и при мен често стават фалове.
Но накрая ще хвана заката, добре казва Наталина да не се нагрява предварително фурната  Peace

# 20
  • Мнения: 597
Това значи че си препълнила формата
мъфините стават така , като летящи чинии ако са препълнени формичките

# 21
  • Мнения: 7 091
И аз като марси ще отбележа, че освен фурната ( определено има пръст печенето на висока температура) си и препълнила формата.  Peace

# 22
  • Мнения: 5 001
Другият път като правиш кекс го сложи в студена фурна и го сложи на умерени градуси.Така ще започне да се надига равномерно и дори да се разпука то ще е само отгоре и няма нищо да изтече,защото вече ще си е хванало тестото(тоест ще е започнало да се пече и отвътре).Нямаш проблеми с тестото,а с печенето,но това си е поправимо.Не се притеснявай...   bouquet

# 23
  • Мнения: 1 802
Tandoori, marsie правила съм кекс във същата форма, половин доза и пак се е изсипвал така, винаги така става. Във друга фурна също така се провалям  Rolling Eyes
Да, явно като цяло бъркам във печенето...
Нека изядем този и ще направя друг, само че без грешки във фурната.  Peace
Ми нали навсякъде пише да се загрява предварително фурната и аз това правя...

За всички вас   bouquet

# 24
  • Мнения: 11 747
Много хора вече са казали, но и аз да кажа.
Кекса се пече в предварително загрята фурна! Peace
Просто не я загрявай на 250градуса, а на 200.След 10 мин я намали на 180-,дори на 170 до 160 градуса.Печи по-дълго от обичайното,защото фурната е по-слаба.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 902
pina е права - кекс се слага в загрята фурна и се пече на умерена температура, което е около 180 градуса без вентилатор или 160-170 с вентилатор.
Освен това е важно първите 30-тина минути фурната да не се отваря, за да не спадне кекса.

В печенето е проблема.

# 26
  • София
  • Мнения: 15 458
Това значи че си препълнила формата
мъфините стават така , като летящи чинии ако са препълнени формичките
Точно това си мислех и аз като го видях, малка ти е формата или много тестото.Аз например не пека в загрята фурна, просто моята е стара, не може да се контролира температурата и ще изгори преди да се е изпекъл.Слагам го в студена фурна и с постепенното загряване ,кекса  бухва равномерно.

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 10:58 от Тайна

# 27
  • Мнения: 22 867
Аз също пека кекс в незагрята фурна, обратно на правилата, при това на малко градуси - 130-150. Но това е моята фурна и тя така пече. Слагам формата с кекса и след 40 мин отивам да го извадя. Нито увеличавам, нито намалявам, нито наблюдавам как е. Питите си пека на същата температура за 30-35 мин, просто така ми се получават нещата. Може би трябва да опознаеш по-добре фурната си, а то става с повече опит. Ще ти се получи.
И моята печка вече е старичка, но хубавата фурна ме спира да си купя нова. Като си помисля, че ще трябва да я разучавам, свиквам с нея.............не ми се ще.

# 28
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Кексът ти си е екстра! Просто е трябвало да не го обръщаш, а да го поръсиш с пудра захар или малко шоколадова глазура да му пръснеш тук -там отгоре и ще си изглежда чудесно даже.
За мен най-вкусният кекс е спуканият. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 496
Аз пека на предварително загрята на 180 градуса, и моя се пука. Формата ми е пълна до половината със смес. Flutter

# 30
  • Мнения: 1 494
Здрасти, Ели! Hug

И аз пека на загрята предварително фурна. Но не да е напълно загрята, а добре затоплена. Иначе се притеснявам, че набухвателя ще прекипи и няма да бухне- ако е студена фурната. Винаги са ми сполучливи кексовете и винаги се пукат, но почти равномерно отвсякъде. Хубаво е да се пукне. Съгласна съм, че проблемът е в силната фурна- докато започне да бухва сместа, отгоре вече е хванало дебела изпечена кора. Затова се пука на най-слабото място и от там изтича сместа. Ако е по-слаба температурата, ще се пукне лесно и навсякъде. Опитай скоро пак- изобщо не се притеснявай. Wink И да се похвалиш.  bouquet

П.П. Специално за градусите- всеки според фурната си. От опит ще установиш коя температура е най-добрата. Но..по-малко от 250. Laughing

# 31
  • Мнения: 1 802
Еее, срам ме беше по рано да пиша за несполучливите си опити със кексовете, ама май е трябвало да го направя! Знаех си, че тук ще ми помогнете!
Отново благодаря на всички!   bouquet
abigale  Hug

# 32
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
 HugАз пека кекс в предварително загрята на долен реотан фурна на 150 градуса  докато се вдигне,а после на двата на 180 градуса.За  да се пукне равномерно слагам парченца масло в средата или го срязвам с нож.

# 33
  • Мнения: 3 926
Аз го слагам в студена фурна и пускам първо отдолу на около 200 градуса. Около 10-15 минути, а след това пускам и отгоре и пека общо около 40-50 минути. Само първите ми опити за кекс са се пукали. Сега имам проблем с фурната и винаги ми прегарят крайчетата от горе, но като сменим печката (някой ден) и това ще спре Wink

# 34
  • Мнения: 46
   Аз включвам фурната на 200 градуса в момента преди да сипя тестото във формата. Поставям го и намалявам на 180 без вентилатор. Ако е много силна фурната отгоре се запича кората и тестото неможе да се надуе равномерно, затова се пука-търси да види" кой го е затиснал" и не му позволява да си напълни формата. Не съм засичала времето за печене- вратата на фурната е със стъкло и го наглеждам на цват и големина, но около 40 мин.

# 35
  • Мнения: 1 089
Елеонора_76 , незная защо така се е получило с формата, обаче изглежда доста апетитно....... Може ли рецептата.
И на мен почти никога не ми се получават, но не се отказвам, все някога ще го направя и аз. Важното е, че въприки липсата на добра форма никога не остава.

# 36
  • Мнения: 1 432
Кекса си е супер, ти да види6 моите .............Освен 4е се и пукат където искат са и тиклави  Crazy Нямаш грешка   bouquet

# 37
  • Мнения: 3 830
Яяя, стига де!
Супер ти е кексът, освен това в стомаха ти няма никакъв шанс да изглежда добре. Нали е за ядене, важното е да е вкусен.

Като правех първите пъти кекс също ми се пукаше, но отгоре, после ми казаха да го пека в по-слаба фурна и се получи.
 Peace

# 38
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Точно в печенето е проблема.
Не загрявай предварително фурната. Peace
Ако не се получи, можеш да пробваш като мен.
Първите 20 мин пека кекса само отдолу на мах 160 градуса, след това се пече и отгоре, и отдолу на 150 до 180 градуса според фурната. Просто трябва да пробваш и прецениш.  Hug


И аз винаги така го правя !

# 39
  • Мнения: 384
Елеонора, ще ти кажа това което майка ми прави и твърди че помага. Като изсипеш тестото във формата с една лъжица минаваш по диаметъра на формата, потопена някъде 1-2 см в тестото. Така се пукал равномерно кекса. Иначе аз кекс не правя, защото моят все не се опича пусто кат хората. Успех при следващият опит Peace

Общи условия

Активация на акаунт