как накархте детето да сяда на гърне

  • 6 493
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
здравейте имам син на година и половина и мисля 4е ве4е му евреме да ползва гърне оба4е като го подканя да седне на него ....то едни викове едни крясъци ...Дали да из4акам още малко или да настоявам

# 1
  • Мнения: 1 479
И при нашия батко бяха викове и крясьци.Чак на 2год. и 7мес.се научи,а вече и на тоалетната.Надявам се при малкия да стане по-рано.

# 2
  • Мнения: 2 587
Изчакай!И аз започнах на година и половина и беше същото.По-късно пак опитах и започна да стиска по цял ден.Все пак аз постоянно си й обяснявах за какво е гърнето и как се използва.Към годинка и девет месеца започна сама да си събува гащичките и да си върши работата на игра,като все още си имаме и издънки  Grinning

# 3
  • Мнения: X
Честно казано при нас приучването към гърне мина много лесно и незабелязано, за това нямам и ясен спомен какво точно и как сме правили.
Но съм сигурна за едно - когато детето е готово за идеята, нещата стават от само себе си. Някои деца са готови по-рано, други по-късно. Изчакай, всеки ходи на тоалетна, нали  Wink
С гърнето и подобни, трябва да се действа внимателно, защото може да доведе до обратен ефект и напикаване до голяма възраст.
Казвам това от личен опит, напикавала съм се до 10 годишна!

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Извинявам се, че се присламчвам към темата, но да не пускам нова със същото звучене Grinning Моят син е на 2,4г. Никакъв проблем с пишкането, без аварии сме даже. Обаче с другото.....категорично не мога да го накарам да седне и да свърши "голямата работа" на гърнето или тоалетната. Много добре му е ясно, че там се прави, че всички хора там....но не и не. Иска си човекът памперса да се изака "на спокойствие", както казва. Идеи?

# 5
  • Мнения: 3 929
Детето само ще ти покаже, кога е готово за това. И аз, общо взето, на тази възраст започнах да го слагам, да му обяснявам за какво служи гърнето, но той не искаше да сяда. Казваше, когато има пиш и аки, но не искаше да сяда. Оставих го. На 1г. и 10м. тръгна на ясла и ходенето там си оказа положителното действие в тази насока. Сам започна да си иска гърнето, а сега - и тоалетната чиния. Още сме с памперс и скоро няма да сме го свалили напълно, но определено има голям напредък, без никакви усилия от моя страна. Ти само му разказвай, за какво служи гърнето, докато детето само не пожелае да го използва по предназначение.

# 6
  • Мнения: 176
Не го насилвай, щом не иска, има време за всичко.
Да не вземе съвсем да го намрази, че после става много по-трудно.
Остави го за известно време да позабрави и пробвай пак.
А между временно обяснявай много колко е хубаво да се ака и пишка на гърне, че дупето ще е сухичко и чистичко и че така правят големите деца.
Успех:)

# 7
  • Мнения: 2 622
Аз нищо не съм постигнала още с гърнето Crossing ArmsОпитах преди два месеца,когато беше на 1г.и 7м.,но не иска и не иска да седи на него NaughtyНяколко пъти се "излъга"да свърши голямата работа,но после като се усети,че не е игра,отказа категорично да сяда.Ето,преди малко казва-мамо,аку,и аз,съответно цъфнах с гърнето,още като го видя почна да плаче и да вика-не,няма и да си дърпа панталончето нагоре.Не я сложих,защото си знам,че сложа ли я насила нищо няма да направи.И така,клекна под масата и се наака в памперса....Според мен още не й е време Rolling EyesРазбира за какво служи гърнето,усеща си позивите,но не иска да ми съдейства Mr. GreenУспокоявам се,че още няма 2годинки, но дано не пропусна момента все пак...

# 8
  • Мнения: 176
Ами - вижте сега, то всичко си е до дете.
Дъщеря ми е на 10 месеца и голямата работа я върши само на гърне.
Почнах да я слагам, когато стана на 8 месеца.
Оставях и играчки, гледка си рекламки и........така, в началото имахме и пропуски, но сега, когато сме навън и и се приака.....стиска, докато се приберем и в гърнето. С пишото още се борим, ама аз съм оптимист.
Само, че тя от самото начало си се кефеше да седи на гърнето и сега даже след като е свършило си седи там с удоволствие. А и разбра колко е хубаво да няма ако в памперса и да е чистичко на дупето.
Така, че търпение му е майката, мноооого търпение и упоритост.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 592
Остави детето на мира. Явно не е готово за това.

# 10
  • Мнения: 4 621
Оставих я сама да изяви желание за гърне. Това стана на 2 г.  Peace

# 11
  • Мнения: 4 668
Извинявам се, че се присламчвам към темата, но да не пускам нова със същото звучене Grinning Моят син е на 2,4г. Никакъв проблем с пишкането, без аварии сме даже. Обаче с другото.....категорично не мога да го накарам да седне и да свърши "голямата работа" на гърнето или тоалетната. Много добре му е ясно, че там се прави, че всички хора там....но не и не. Иска си човекът памперса да се изака "на спокойствие", както казва. Идеи?
Същата работа е и при нас  Confused В чудо сме се видели ...

# 12
# 13
  • София
  • Мнения: 5 079
Това не е нещо, за което можеш да го "накараш"... Всяко нещо с времето си.  Peace

# 14
  • Мнения: 455
Около годинката си стоеше на него много добре - приемаше го за нещо нормално. След това изпадна в някакъв период в който не искаше да го погледне и надаваше писъци като се задам с него. Оставих го, не го насилвах. Постепенно, с времето, някъде около втората година сам започна да търси гърнето и сега като се усети, че има нужда - събира наколко играчки, светва си в тоалетната, взима си гърнето и сяда на него. Така откарва по половин час - разбира се защото си играе а не защото има запек или нещо такова. Няма значение, за мен обаче, колко време ще стои там - важното е, че сам потърси гърнето и му доставя удоволствие.
Изчакай - не го насилвай само защото така правят другите деца - ходят на гърне. Твоето пък може да е решило да не е като другите.

# 15
  • Мнения: 5 401
Не го насилвай, според мен! Давай му да си играе с гърнето, да го опознава и в един момент ще прояви желание да седне.

# 16
  • Мнения: X
Това не е нещо, за което можеш да го "накараш"... Всяко нещо с времето си.  Peace
От опит и аз да кажа,че като му дойде времето ще стане/просто пробвай периодично/.
Големият ми син така и не свикна с гърнето/въпреки моите опити/...на две и половина години започна да си казва сам,малко преди това бяхме почнали с опитите на детска седалка....и в един момент сам пожела да си ходи на голямата седалка....
Малкия е връстник на Марти,все още седи на гърнето само ако е облечен и например гледа ТВ или си играе-т.е. ползва го като столче/със свълени гащи изкарва не повече от минутка/.Не го насилвам-знам,че и тоя момент ще дойде...но първо очаквам да проговори и да осъзнава какво точно става/защото на тоя етап го виждам,че изобщо не усеща нито какво се иска от него,нито да му пречи памперса/

# 17
  • София
  • Мнения: 44 091
Изчакай...явно не  еготов в момента...а и на пролет е по-подходящо...

# 18
  • Мнения: 2 553
Ами дъщеря ми се забавляваше на гърнето и си играеше там, така че не съм имала проблем и не е трябвало да я "карам" да сяда.Друг е въпроса, че е вече почти на 2 и още се изпуска в гащите през ден Sad

# 19
  • Мнения: 8 999
Като се научиха да седят /6-7 мес./ веднага ги тупнах на гърне. Много им хареса, особено, че после викаме здраво "Браво!!!".

# 20
  • Мнения: 1 701
И така,клекна под масата и се наака в памперса....
Извинявай, ама това ме разсмя...  Mr. Green
 Joy Поне се усеща да клекне като голям човек... пък няма значение къде отива произведението...  Joy

# 21
  • Мнения: 103
И моята Стилиянка отначало пищеше и не искаше да сяда на гърнето. Тогава го измих хубавичко и я оставих около седмица (може и повече да е било) да си играе с гърнето. Мъкнеше го насам натам - голяма игра. Когато й омръзна, го прибрах и после го сложих пак по средата на една детска палатка, пълна с играчки. И тя първо си седеше и си играеше без да свърши нищо, и после малко по малко свикна да пуска по-малко в гърнето -задължително се разливах в бурни аплодисменти и суперлативи след това Simple Smile

# 22
  • Мнения: 27 524
Рано му е. Определено трявба да изчакаш, а не да го насилваш. И синът ми се опъва и засега съм го оставила на мира. Има достатъчно време  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 953
Не можах да я науча, на яслата се справиха много бързо, на 1 ия ден. Беше на 1г. и 1м.

# 24
  • Мнения: 1 029
на годинка беше като й купих гърне.скачаше като попарена от него и ревеше само като го видеше Laughingно преди 3-4 месеца сама започна да сяда в него,аз й купих и ново-пеещо гърне,което допълнително я стимулираше да си върши работата там Grinningи така свикна.без да я насилвам Hug

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Тери сама започна да го ползва преди 2 месеца.Преди това бяхме на голямото гърне в тоалетната.

# 26
  • Мнения: 46 509
Не съм я канила. На 2 г. и 8 м. сама пожела и тръгна, все едно цял живот е ходила.
Ако оставиш детето да "узрее" и при него е стане така."
"Учене", залъгване, нерви, опикаване и т.н. на къщата - абсолютно излишни  Peace

# 27
  • Мнения: 208
Аз го слагам на гърне от както стана на 6 месеца.Първите 2 седмици си играеше с него и не искаше да седи вътре ,но после като свикна акаме само на гърне.Напоследък дори и пишкаме в него. Може би мина по -лесно ,защото е малак и не разбира толкова.Сега ако не сме си в къщи и му се ака ,плаче докато не се приберем.От няколко дена като види гърнето и не му се ака пищи .Може би ако се започне по-рано, минава по-лесно.
Успех , дано се научите по-бързо.

# 28
  • Мнения: 8 242
Не съм имала никога проблеми с гърнето.. Започнах да го слагам малко след като започна да седи самостоятелно стабилно (на 6-7м.).. От тогава си ака там винаги..
С пишкането започнахме да се учим не на гърне, а прав като мъжете  Mr. Green - веднага щом проходи - на 10м.
На 1г. махнах дневния памперс.
На 1г. 4м. махнах и нощния..

# 29
  • Мнения: 801
И така,клекна под масата и се наака в памперса....
:
 Joy Поне се усеща да клекне като голям човек... пък няма значение къде отива произведението...  Joy

ахахаха и Радост така прави, само дето прикляква до гърнето  Laughing

Опитвам се от около 2 месеца да я слагам на гърне и аз, но без резултати. В момента съм в чуденка дали да не купя ново гърне. Докато бяхме на гости при моите родители за около 2 седмици тя всеки ден сама ми носеше гърнето (без да сме я насилвали) и искаше да сяда в него и за пишкане и за акане. Откакто се върнахме вкъщи - не ще да го погледне туй гърне. Всъщност чуденката ми е продиктувана от факта, че двете гърнета са еднакви, но с различни цветове. Възможно ли е да предпочита жълтото пред синьото и това да й оказва въздействие?

# 30
  • Мнения: 8 242
.. Всъщност чуденката ми е продиктувана от факта, че двете гърнета са еднакви, но с различни цветове. Възможно ли е да предпочита жълтото пред синьото и това да й оказва въздействие?
Абсолютно да!
Като ходим в Бургас при баба и дядо имаме същото гърне, но бяло (вкъщи е жълто).. Е бялото не го иска и това си е. А има доста дълъг стаж на гърне  Mr. Green. Взехме жълтото от вкъщи - никакъв проблем..
И вече си носим гърнето като охльовчето къщичката  hahaha

# 31
  • Мнения: 133
Сложих я на 9м. без проблеми и до момента е така/да чукна на дърво/

# 32
  • Мнения: 801
.. Всъщност чуденката ми е продиктувана от факта, че двете гърнета са еднакви, но с различни цветове. Възможно ли е да предпочита жълтото пред синьото и това да й оказва въздействие?
Абсолютно да!
Като ходим в Бургас при баба и дядо имаме същото гърне, но бяло (вкъщи е жълто).. Е бялото не го иска и това си е. А има доста дълъг стаж на гърне  Mr. Green. Взехме жълтото от вкъщи - никакъв проблем..
И вече си носим гърнето като охльовчето къщичката  hahaha
явно жълтото им привлича повече внимание от другите цветове - сигнално е някак. Ще взема да й купя ново гърне  Party

# 33
  • Мнения: 668
моя син ходи от 6 месеца на гърне.това с жълтото има нещо вярно.първо му взехме в син цвят и после в жълто отпред с една играчка .много се забавлява на него.вече сме на 10 месеца и ми се сарди като го махам от него.не сме стигнали до там да прави всичко всеки пат,но за сега  толкова Simple Smile

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 295
Показах и когато беше може би на 8-9 месеца, но тогава доста пъти ревеше като я слагах на гърнето. Когато проходи, на годинка и 1 месец, пак и показах и тя пак не пожела да се заседи върху него. Тогава и махнах памперса, намокри гащичките няколко пъти и сама започна да сяда на гърне когато имаше "пис" и "ааа". 
След това тръгна на ясла и там вече нямаше проблеми със сядането на гърне.

# 35
  • Мнения: 208
С пишкането започнахме да се учим не на гърне, а прав като мъжете  Mr. Green - веднага щом проходи - на 10м.
duhi_puhi , как точно става пишкането прав?
и аз се опитавам ,но не се получава .Пилето не му е толкова голямо, че да го насоча ,а пък и то не винаги веднага като му махна памперса се изхожда.

# 36
  • Мнения: 2 908
Сама си седна-на 10 месеца  33uu Розово ни е гърнето-обикновено-нито свири,нито пее,нито маха с ръчички Laughing

# 37
  • Мнения: 6 461
здравейте имам син на година и половина и мисля 4е ве4е му евреме да ползва гърне оба4е като го подканя да седне на него ....то едни викове едни крясъци ...Дали да из4акам още малко или да настоявам
Започнах да ги приучавам към гърнето малко преди втората годинка.
Много бързо се научиха и двамата.

# 38
  • Мнения: 8 242
С пишкането започнахме да се учим не на гърне, а прав като мъжете  Mr. Green - веднага щом проходи - на 10м.
duhi_puhi , как точно става пишкането прав?
и аз се опитавам ,но не се получава .Пилето не му е толкова голямо, че да го насоча ,а пък и то не винаги веднага като му махна памперса се изхожда.

Хм, мен мъжа ми ме научи  Crazy В интерес на истината първо той започна да го учи, щото знае подхода Simple Smile Постепенно и аз му хванах цаката..
Ама.. Като го изпишквах си беше с гащички (памучни), не с памперс.. Само го вадех пишлето отстрани и ... казвам "пиш" и го насочвам.. Не е никак малко, ти колко искаш да е  hahaha Понякога му пускаш чешмата да му дойде музата  Blush
Не винаги ставаше от раз, ама доста бързо разбра дребния за какво иде реч  Wink Всичко става с опити, постоянство и търпение..
Просто като казах - махам памперса - и го махнах.. Не съм сложила и веднъж оттогава..

# 39
  • Мнения: 1 092
според мен просто си закъсняла - и двете си деца започнах да слагам на гърне щом започнаха да седят стабилно /около 8 месечна възраст/ и двамата се научиха много лесно  bouquet

# 40
  • Мнения: 506
Цитат
здравейте имам син на година и половина и мисля 4е ве4е му евреме да ползва гърне оба4е като го подканя да седне на него ....то едни викове едни крясъци ...Дали да из4акам още малко или да настоявам
Ние бяхме точно така, че и сега понякога пак си повиква, ей така за да ме дразни.. #Crazy
В момента сме точно на този етап.Тя е вече на две и аз реших да не чакам повече.Когато и се пишка сама си събува гащите и си сяда на гърнето, но когато и се ака започва една шоу-програма, че направо.... newsm62...първо се прегърбва и си стяга крачетата, почва да ме гледа странно и да ми приказва нещо, като, че ме подканва (да го свърша вместо нея ли, не знам smile3503 ) , после като посегна да я слагам да сяда..тръгва да бяга от мен и не мога да я хвана.. #Shocked #Shocked #Shocked незнам защо така, ама много зор виждам и аз и тя с това акане!!! newsm78 #Crazy Sick
 Моя съвет към теб е да махнеш памперса ( приготви си доста пликчета и чорапогащника) и се приготви за доста дълга битка със старите му навици, но ако се напишка не бързай да се караш, че се плаши детето, а по-скоро го остави малко да поседи така напишкано( за не повече от 10мин.) и само ще иска после и ще бърза да сяда, че да не му се случи пак!!И най-важното-бъди търпелива, че изисква доста време, ние го правим от някъде три седмици, но вечер все още я слагам с памперс-гащи!!! Peace

# 41
  • Мнения: 992
мойта щерка сама се събува, сама сяда на гърнето, но нищо не прави, според мн й харесва да се съблича и да тичка по голо дупе

# 42
  • Мнения: 5 790
Не съм я карала. Когато стана достатъчно голяма, се научи сама за 1 ден. Без излишни нерви от моя страна и без да тормозя детето да стои с часове на гърне. За статистиката - беше на 2 години и половина. От тогава се е напишквала точно 1 път в гащите - в деня, в който махнах памперса.

# 43
  • Мнения: 506
Цитат
Ние бяхме точно така, че и сега понякога пак си повиква, ей така за да ме дразни.. #Crazy
В момента сме точно на този етап.Тя е вече на две и аз реших да не чакам повече.Когато и се пишка сама си събува гащите и си сяда на гърнето, но когато и се ака започва една шоу-програма, че направо.... newsm62...първо се прегърбва и си стяга крачетата, почва да ме гледа странно и да ми приказва нещо, като, че ме подканва (да го свърша вместо нея ли, не знам smile3503 ) , после като посегна да я слагам да сяда..тръгва да бяга от мен и не мога да я хвана.. #Shocked #Shocked #Shocked незнам защо така, ама много зор виждам и аз и тя с това акане!!! newsm78 #Crazy Sick
 Моя съвет към теб е да махнеш памперса ( приготви си доста пликчета и чорапогащника) и се приготви за доста дълга битка със старите му навици, но ако се напишка не бързай да се караш, че се плаши детето, а по-скоро го остави малко да поседи така напишкано( за не повече от 10мин.) и само ще иска после и ще бърза да сяда, че да не му се случи пак!!И най-важното-бъди търпелива, че изисква доста време, ние го правим от някъде три седмици, но вечер все още я слагам с памперс-гащи!!! Peace
А, забравих да отбележа, че и скача нервно около 5мин. преди да ака и вика:"Ъ-ъ-ъ-ъ, а-а-а-а!!" и накрая може да го пусне и от височина на паркета smile3514 no , тя ме подсети за това, защото току-що го направи точно така!! newsm45 smile3516

# 44
  • Мнения: 506
Не съм я карала. Когато стана достатъчно голяма, се научи сама за 1 ден. Без излишни нерви от моя страна и без да тормозя детето да стои с часове на гърне. За статистиката - беше на 2 години и половина. От тогава се е напишквала точно 1 път в гащите - в деня, в който махнах памперса.
Ами да те питам вечер, когато я сложиш да спи как е, в смисъл как не се напишква, че ние сме все още с памперс-гащи вечер и незнам?
А и друго, малката пишка през около пет минути, това какво значи?Само да отбележа, че пие доста течности и може да е от това, ама кажете и вие? newsm78
Извинявам се, че използвам темичката, ама това може да е от полза и на други мамчета!! Embarassed

# 45
  • Мнения: 1 367
И аз ще се намеся в темата,за което се извинявам,но не искам да пускам подобна нова тема.Значи тук чета за различни възрасти,на които децата са слагани за първи път на гърне.Добре,това всяка майка си го решава индивидуално.Аз започнах отскоро да слагам мъничето на гърне и до момента имаме няколко сполучливи опита за малката работа,придружени с бурни овации  LaughingДва пъти свърши и голямата.Ясно ми е,че това е случайност.Когато започва да ака в памперса,той издава много смешни напъващи се звуци.Дали да го прекъсвам тогава,за да го сложа на гърнето?Нашата лекарка ми каза да се опитам да хвана някакъв ритъм на ходене,за да го слагам,но такъв просто няма.И изобщо,то хубаво първо слагане на гърне,но после какво се прави,за да разбере детето,че трябва да сигнализира по някакъв начин?Малко оплетено го написах,дано сте ме разбрали.

# 46
  • Мнения: 5 790
И аз ще се намеся в темата,за което се извинявам,но не искам да пускам подобна нова тема.Значи тук чета за различни възрасти,на които децата са слагани за първи път на гърне.Добре,това всяка майка си го решава индивидуално.Аз започнах отскоро да слагам мъничето на гърне и до момента имаме няколко сполучливи опита за малката работа,придружени с бурни овации  LaughingДва пъти свърши и голямата.Ясно ми е,че това е случайност.Когато започва да ака в памперса,той издава много смешни напъващи се звуци.Дали да го прекъсвам тогава,за да го сложа на гърнето?Нашата лекарка ми каза да се опитам да хвана някакъв ритъм на ходене,за да го слагам,но такъв просто няма.И изобщо,то хубаво първо слагане на гърне,но после какво се прави,за да разбере детето,че трябва да сигнализира по някакъв начин?Малко оплетено го написах,дано сте ме разбрали.

Ама ти сериозно ли слагаш 10-месечно бебе на гърне? /чела съм темите за ЕБХ, но не мога да го възприема/ newsm78 Съжалявам, това разбира се е твое лично право, но мисля, че само ще се измъчите взаимно с детенце. До 2-годишна възраст не могат въобще да контролират мускулите в тази област. Много често се научават чисто рефлективно да използват гърнето в тази ранна възраст. И когато се осъзнаят като хора - визирам периода около бебешкия пубертет - се отказват от веднъж да използват гърнето. А това води до нови драми и за майката, и за детето.
Лично мнение, с което не ангажирам никого.

Ами да те питам вечер, когато я сложиш да спи как е, в смисъл как не се напишква, че ние сме все още с памперс-гащи вечер и незнам?

Виктория беше на 2 години и половина, когато я сложих за първи път. На тази възраст вече могат да се контролират. Събужда се нощно време, когато й се доходи. Не съм я учила, тя го прави осъзнато, защото е достатъчно голяма, за да разбира за какво става въпрос.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 397
Не съм я канила. На 2 г. и 8 м. сама пожела и тръгна, все едно цял живот е ходила.
Ако оставиш детето да "узрее" и при него е стане така."
"Учене", залъгване, нерви, опикаване и т.н. на къщата - абсолютно излишни  Peace

На същото мнение съм и по същия начин постъпих  Peace

# 48
  • Мнения: 625
При нас се получи така,че започнах много рано да го уча на гърне и някак се получаваха нещата докато в един момент(около 1 год. и 2-3 мес.) тотално детето отказа да сяда.И така реших да го оставя докато сам реши,но абсолютно всеки ден му обяснявах къде ходят големите и ,че той вече е голям и т.н без да го насилвам.С пишкането нямаше проблем,но искаше само прав,не седнал на гърнето,но другата работа я вършеше  в гащите.Еди ден реши сам да седне и така изведнъж започна да си казва и от тогава(около 2г. и 2-4 мес.) всичко е наред.Иска се търпение,много обяснения и най-вече детето ще си каже,когато е готово.

# 49
  • Мнения: 1 367
И аз ще се намеся в темата,за което се извинявам,но не искам да пускам подобна нова тема.Значи тук чета за различни възрасти,на които децата са слагани за първи път на гърне.Добре,това всяка майка си го решава индивидуално.Аз започнах отскоро да слагам мъничето на гърне и до момента имаме няколко сполучливи опита за малката работа,придружени с бурни овации  LaughingДва пъти свърши и голямата.Ясно ми е,че това е случайност.Когато започва да ака в памперса,той издава много смешни напъващи се звуци.Дали да го прекъсвам тогава,за да го сложа на гърнето?Нашата лекарка ми каза да се опитам да хвана някакъв ритъм на ходене,за да го слагам,но такъв просто няма.И изобщо,то хубаво първо слагане на гърне,но после какво се прави,за да разбере детето,че трябва да сигнализира по някакъв начин?Малко оплетено го написах,дано сте ме разбрали.

Ама ти сериозно ли слагаш 10-месечно бебе на гърне? /чела съм темите за ЕБХ, но не мога да го възприема/ newsm78 Съжалявам, това разбира се е твое лично право, но мисля, че само ще се измъчите взаимно с детенце. До 2-годишна възраст не могат въобще да контролират мускулите в тази област. Много често се научават чисто рефлективно да използват гърнето в тази ранна възраст. И когато се осъзнаят като хора - визирам периода около бебешкия пубертет - се отказват от веднъж да използват гърнето. А това води до нови драми и за майката, и за детето.
Лично мнение, с което не ангажирам никого.

Ами да те питам вечер, когато я сложиш да спи как е, в смисъл как не се напишква, че ние сме все още с памперс-гащи вечер и незнам?

Виктория беше на 2 години и половина, когато я сложих за първи път. На тази възраст вече могат да се контролират. Събужда се нощно време, когато й се доходи. Не съм я учила, тя го прави осъзнато, защото е достатъчно голяма, за да разбира за какво става въпрос.
Слагам го по съвет на нашата лекарка.Засега се забавлява на него,пеем песнички,играем с дрънкалки...Това за ЕБХ скоро го четох тук.И на мен ми е малко отвлечено и много неща не ги приемам.Надявам се,че постъпвам правилно.

# 50
  • Мнения: 5 790
Дай си мейла на ЛС, за да ти пратя книгата на Фицхю Додсън "Изкуството да бъдеш родител". Там е обяснен най-подробно този въпрос, както и доста други. И най-смело мога да твърдя, че педиатърката ти не си е отваряла книжките поне от 20 години насам. Тя и моята се опита да ми го пробута тоз номер, както и другия - със сокчетата на 40 дни, ама бързо я отказах.

# 51
  • Мнения: 207
Аз пък съм чувала че като се научили да сядат бебетата оттогава да се учат да сядат на гърне

# 52
  • Мнения: 1 371
Аз го слагам на гърне сериозно вече един месец. Т.е. откакто навърши 11 месеца. Ходи си на тоалетна там. Разбира се и в памперса пишка и ака, но важното е, че ходи и в гърнето.
Не виждам защо се учудвате толкова за възрастта. Всяка майка си решава. За мен пък е късно на две години за първи път да го слагаш. Въпрос на избор. И зависи най-вече от детето.Някои свикват по-бързо, някои по-бавно.

Детето на моя приятелка, момиче на 1 година и 5 месеца вече е без памперс. Нощем слага за всеки случай.

# 53
  • Мнения: 1 367
Аз го слагам на гърне сериозно вече един месец. Т.е. откакто навърши 11 месеца. Ходи си на тоалетна там. Разбира се и в памперса пишка и ака, но важното е, че ходи и в гърнето.
Не виждам защо се учудвате толкова за възрастта. Всяка майка си решава. За мен пък е късно на две години за първи път да го слагаш. Въпрос на избор. И зависи най-вече от детето.Някои свикват по-бързо, някои по-бавно.

Детето на моя приятелка, момиче на 1 година и 5 месеца вече е без памперс. Нощем слага за всеки случай.
Напълно подкрепям.Буквално за няколко дни моят син сякаш разбра за какво служи гърнето.Нашето е музикално.Когато започне да свири,той иска да стане и винаги е свършил нещо.Наясно съм,че ще мине доста време,преди да махнем памперса,но като за начало съм оптимистка.

# 54
Аз днес купих това:
http://eshop.marseltoys.com/product_info.php?manufacturers_id=8& … p;products_id=298
Мисля ,че ще му бъде много забавно да седи на пееща тоалетна, ето и как функционира :
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2003&e=demo&pid=34819
Мисля, че по този начин детето няма да се травматизира. Grinning

# 55
  • Мнения: 4 447
Приучаването към гърнето започва след 6-7 месец или когато детето вече може да сяда само стабилно.

Има различни "фатки" за това детето да разбере какво в същност се прави на гърнето.

Щом сте вече толкова големи нямаш избор освен да чакаш да "узрее" за гърне. Минало му е времето, в което е щяло да бъде по-лесно да го научиш ( а не накараш) да си върши работите на гърнето.
Не искам да те плаша, но те чакат поне още една-две години на памперси.

 Peace

# 56
  • Мнения: 8 242
Приучаването към гърнето започва след 6-7 месец или когато детето вече може да сяда само стабилно.

Има различни "фатки" за това детето да разбере какво в същност се прави на гърнето.

Щом сте вече толкова големи нямаш избор освен да чакаш да "узрее" за гърне. Минало му е времето, в което е щяло да бъде по-лесно да го научиш ( а не накараш) да си върши работите на гърнето.
Не искам да те плаша, но те чакат поне още една-две години на памперси.

 Peace

Съгласна съм напълно  Peace
Детето се учи докато е малко и му се изграждат някакви навици..
А ако мама няма много нерви и не й се занимава - чака да порастне  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 3 356
С моя хубавец се мъчим вече цяла седмица.Не ще да казва и това си е.Имаме чат-пат попадения,останалото в гащите.Цял ден пера,простирам и прибирам дрехи.Другия момент при нас е,че дори и да пикае в гърнето,пак се опикава целия.И вкъщи и в яслата.Пробван е на всевъзможни модели гърнето,но пишката все изскача и опикава всичко.Дайте съвет какво да правя. Thinking

# 58
  • Мнения: 8 242
С моя хубавец се мъчим вече цяла седмица.Не ще да казва и това си е.Имаме чат-пат попадения,останалото в гащите.Цял ден пера,простирам и прибирам дрехи.Другия момент при нас е,че дори и да пикае в гърнето,пак се опикава целия.И вкъщи и в яслата.Пробван е на всевъзможни модели гърнето,но пишката все изскача и опикава всичко.Дайте съвет какво да правя. Thinking
Прав! Simple Smile
И на Тони все му изкача пишлето като ака и чат пат прави навънка фонтанчета  Laughing

# 59
  • Мнения: 4 447
С моя хубавец се мъчим вече цяла седмица.Не ще да казва и това си е.Имаме чат-пат попадения,останалото в гащите.Цял ден пера,простирам и прибирам дрехи.Другия момент при нас е,че дори и да пикае в гърнето,пак се опикава целия.И вкъщи и в яслата.Пробван е на всевъзможни модели гърнето,но пишката все изскача и опикава всичко.Дайте съвет какво да правя. Thinking

Ние имаме същия проблем, ако гърнето е с малка "дупка". Купихме едно гърне от Штъркел за 12лв. и отпред му се "закача" една глава на заек, а ушите уж...са му дръжки. С него до сега не се е опикавал, единствено, ако си пипа пишата, но това е рядко.

# 60
  • София
  • Мнения: 7 097
Пробвах да я сложа на гърнето към 1 г. Първоначално сядаше без проблеми, но след известно време започна да пищи и да отказва. Не съм я насилвала. Отложих го за 1 и 11 м., но тогава я сложих направо на тоалетната - с детска дъска. Научи се буквално за 1 ден.
Затова, съветът ми е да отложиш за по-късен етап, щом категорично отказва. Тъкмо и времето ще се постопли.

# 61
  • Мнения: 486
Лесно, започнах да я държа над гърнето от 6 месечна, акаме там.Знам че тя нищо не разбира, а аз просто уцелвам момента, но така поне ще свикне с гърнето и като поотрасне няма да плаче.Сега много се кефи като я сложа на гърнето и си играе Simple Smile

# 62
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ами аз започнах от рано да я слагам, може би около 7- 8 месец. Идеята е, че дори и нищо да не свърши , свикна с него. На год. и малко правеше всичко в гърнето, а на 2 год. и малко махнахме памперса. Не знам, но мина б6рзо и безболезнено приучаването й към гърне.

# 63
  • Мнения: 3 069
Все още не мога да го накарам да го използва.

# 64
  • Мнения: 1 008
Като започна да сяда стабилно някъде на 7 и половина месеца я слагах на гърнето преди всяко сменяне на памперса. Сега е на 10 месеца, ползва го по предназначение. Голямо облекчение е сутрин да се изака в гърнето, не се омазва до ушите и на нея самата явно и е по приятно защото чака да я сложа на гърнето преди да станем сутрин и тогава си върши работата. С пишкането е по сложно, но като порасне и започне да разбира мисля, че няма да има проблем защото схвана за какво става въпрос.
Моя съвет е да не занимаваш детето като го сложиш на гърнето. Да не пееш, играеш, подаваш играчки, пускаш песнички, телевизори и т.н... То трябва да разбере че това е място където се вършат определени неща, а не място за игра. Също съм против гърнетата във форма на столчета, играчки и др. такива. Аз съм  купила съвсем обикновено бяло гърне на Чико.

# 65
  • Мнения: 3 092

Аз приканвам всички майки да не бързат , а да карат на принципа с опитването - пък когато стане тогава.
Все пак сядането на гърне , както и някой други навици  зависят изцяло от индивидуалността на детето и от това кога ще започне да го ползва не зависи колко е интелигентно детето както някой майки смятат.
Говорим си за осъзнато сядане на гърне когато детето разбира за какво иде реч не за дресировка , нали  newsm78

# 66
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526

Говорим си за осъзнато сядане на гърне когато детето разбира за какво иде реч не за дресировка , нали  newsm78

Не знам колко е осъзнато ,но дъщеря ми си хваща гърнето и казва мамо "аку" това е и за двете нужди PeaceДали е осъзнато newsm78

# 67
  • Мнения: 3 092

Говорим си за осъзнато сядане на гърне когато детето разбира за какво иде реч не за дресировка , нали  newsm78

Не знам колко е осъзнато ,но дъщеря ми си хваща гърнето и казва мамо "аку" това е и за двете нужди PeaceДали е осъзнато newsm78
а ти как смяташ

# 68
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Че имам интелигентно дете Mr. Green
Шегата настрана вечер като и сложа памперса преди сън,а тя не е заспала ,а и се пикае става идва и казва,че и се ака,което ме води до мисълта,че на нея не и е приятно да пикае в памперса.Друг път съм го писала,че при нея стана след ужасен памперс дерматит да махнем памперса.

# 69
  • София
  • Мнения: 663
ще следя темата, каката е почти на 2год. и види ли гърнето или заговорим за него, почва да пищи и да бяга

# 70
  • Варна
  • Мнения: 1 131
И двамата сина започнах да слагам на гърне още от 6м възраст и не съм имала никакви проблеми. От тази възраст насрани дупета не съм мила. Малкия някъде на 15 м започна да казва когато има ако и да си носи сам гърнето.

# 71
  • София
  • Мнения: 609
И аз го слагам от 8-9 месечен и какво от това,само се мъча-сложи-свали памперс.
Само си играе и нищо вече 1 година.А като се усамоти да ака и го прилъгвам да седне категорично отказва.Не знам,явно не при всички става с ранното слагане

# 72
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Най-добре според мен е да го водиш със себе си в тоалета и да му обясняваш.
Имам една позната която дори си беше купила кърне и заедно с детето сядаха....на какво ли не са способни майките. Mr. Green
За мян обаче няма такъв случай "като му дойде времето".Трябва ли да го хване срам, за да се научи че има специално място за изхождане.Не е казано че винаги трябва да има успех, но трябва да се почне.

# 73
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Здравейте
Изнамерих темата за приучването към гърне.
Бебка след няколко дни ще навърши 6 месеца и смятам, след като се научи да стои седнала, да се учим и на гърнето. Проблемът, обече, е следния: тя обикновено върши голямата работа, когато я кърмя сутрин и изобщо не зная как да процедирам. 
Ако има мами, които са с подобни случаи, моля да споделят своя опит.

# 74
  • Мнения: 2 829
Заек, виж тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=274434.0

Има доста линкове в началото, а и ако имаш нужда можеш там да поискаш съвет или помощ.
Конкретно по въпроса ти-можеш сутрин, докато кърмиш да сложиш леген на пода между краката ти и да подканяш детето да ака там. Съвсем скоро вероятно детето ще започне да ака преди/след кърменето.

# 75
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Бебка след няколко дни ще навърши 6 месеца...

Лично за мен слагането на гърне на такава възраст е лишено от всякаква логика...

# 76
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
ще следя темата, каката е почти на 2год. и види ли гърнето или заговорим за него, почва да пищи и да бяга

и при нас положението е същото и незнам какво да правя,а ми се иска това лято да махнем памперсите.

# 77
  • Мнения: 352
Заек, виж тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=274434.0

Има доста линкове в началото, а и ако имаш нужда можеш там да поискаш съвет или помощ.
Конкретно по въпроса ти-можеш сутрин, докато кърмиш да сложиш леген на пода между краката ти и да подканяш детето да ака там. Съвсем скоро вероятно детето ще започне да ака преди/след кърменето.

 Peace Peace

# 78
  • Мнения: 380
Синът ми още е с памперси, но това не ме притеснява. Не съм си и помисляла да го слагам на гърнето когато е бил на 6 месеца. Той даже не можеше да седи стабилно тогава.
Ще се научи, когато му дойде времето Peace. По принцип го слагам на гърне и той няма нищо против. В повечето случаи върши малката работа.
При нас е малко сложно, защото през седмицата ходи на градина 2 дена, 3 дена е при баба му и 2 дена с нас. Трудно е и на трите места да имаме един и същ подход.
Здраве да е! Ще се научи детето някой ден Simple Smile
Успех на всички с опитите! Hug



# 79
  • Мнения: 2 849
Съвети няма как да дам ,само ще чета ,че с това се захващам скоро  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт