новородените сънуват ли ?

  • 2 552
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
бебка като спинка прави разни гримаси и усмивки и понякога се стряска на сън, чудех се дали сънува ?

# 1
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
И на мен ми стана интересно  Grinning , ще следя темата.

# 2
  • Мнения: 953
Сънуват разбира се и преживяват събитията през деня.

# 3
  • Мнения: 1 334
Четох някаква статия според която бебетата не сънували... но аз си мисля че сънуват. Например, случвало се е моето момченце да се сабуди с неистов крясък, който не е причинен от нищо, както си седим и е тихо в стаята изведнъж изплаква... което според мен означава че е сънувал нещо.

# 4
  • Мнения: 5 401
И аз мисля, че сънуват!  Peace Моят бръмчо също правеше различни гримаси - сучкаше насън, усмихваше се, проплакваше, стряскаше се. Въпреки че през по-голямата част от дененощието новоредените спинкат, възприятията им работят напълно.

Нямам представа дали на новоредени и малки бебета могат да се правят изследванията на мозъка, каквито се правят при възрастни, които показват фазата на съня, дали пациента сънува и т.н.

# 5
  • Мнения: 728
Разбира се че сънуват, нали са хора като нас а ние сънуваме.
всяко същество което има мозък сънува.. научно доказано е  че и кучетата и други домашни любимци също сънуват.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 555
Имаше едно филмче май на BBC, в което казаха, че бебетата сънуват още от утробата. Какво сънуват обаче не мога да си представя?  newsm78 Но определено новородените сънуват - и София като новородена правеше гримаси, мърдаше си ръчичките, усмихваше се насън.  Peace

# 7
  • Мнения: 911
Четох някаква статия според която бебетата не сънували... но аз си мисля че сънуват. Например, случвало се е моето момченце да се сабуди с неистов крясък, който не е причинен от нищо, както си седим и е тихо в стаята изведнъж изплаква... което според мен означава че е сънувал нещо.

Да, и гримасите били просто рефлекс. Обаче и аз нещо се съмнявам, че не сънуват.

# 8
  • Мнения: 745
сънуват и още как!спомени и преживявяния от предходния живот!но постепенно всичко забравят.то аз не мога да си обясня,защо не мога да успокоя 5 мин синът ми след като се е събудил със страшен рев.

# 9
  • Мнения: 27 524
Не зная. Не знам някой да знае със сигурност  Wink

# 10
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
И ние сме така Laughing

# 11
  • София
  • Мнения: 672
Ренито,

не знам дали сънуват, обаче моя преди 2 нощи бълнуваше докато спеше. На 2 пъти ме събуди - нещо мрънкаше, аз помислих че иска я вода, я чай - той беше със затворени очички, вдигнах го - беше напълно отпуснат, за шишето и биберона въобще не отвори уста (както прави като е сънен или в просъница). да не ти казвам, че понякога се стряска и си вдига едната ръчичка - пак спейки.

И гримаси прави. Но какво сънува и преживява - не мога да ти кажа Simple Smile

Записвам се и аз да следя темата Simple Smile

# 12
  • Мнения: 307
Според мен сънуват.
Случвало се е синът ми да се събуди с рев /което отдавам на някой кошмар, например/, както и да се смее с глас, докато спи.

# 13
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


    Аз не помня дали сънувах, а и синът ми не ми е казвал. Rolling Eyes

# 14
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983


    Аз не помня дали сънувах, а и синът ми не ми е казвал. Rolling Eyes
hahaha

# 15
  • Мнения: 2 746
сънуват и още как!спомени и преживявяния от предходния живот!

Много интересна теория!

# 16
  • Мнения: 745
интересна е !не ви ли странно как толкова малки бебенца се плашат толкова силно когато спят.казват че сънували това,което им се случва през деня.добре де ама не мога да разбера какво му се е случило на едно малко бебе през деня,за да се уплаши толкова много на сън? newsm78

# 17
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Сънуват според мен това което са преживяли през деня. Тарик отскоро казва Ба Ба и даже и на сън го приказва същото. А преди даже се стряскаше и проплакваше насън.

# 18
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Сънуват според мен това което са преживяли през деня. Тарик отскоро казва Ба Ба и даже и на сън го приказва същото. А преди даже се стряскаше и проплакваше насън.


 Става въпрос за новородените, твоето вече далеч не е такова.Нормално е на 8 месеца да преживява впечатленията от ежедневието.

# 19
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Чувала съм, че новородените сънуват живота си. Затова понякога се смеели, друг път - плачели. Колко е вярно обаче няма кой да ни каже. Grinning Но със сигурност сънуват - забелязала съм как си мърдат очичките под клепачите. Нали това беше единият от знаците за сънуване?

# 20
  • Мнения: 9 973
утре сутринта ще го питам Laughing

# 21
  • София
  • Мнения: 672
интересна е !не ви ли странно как толкова малки бебенца се плашат толкова силно когато спят.казват че сънували това,което им се случва през деня.добре де ама не мога да разбера какво му се е случило на едно малко бебе през деня,за да се уплаши толкова много на сън? newsm78

E има какво да сънуват през деня. Казват, че през първия и втория месец децата се забавляват като гледат лицата и слушат гласовете първо на мама и тати, а после и на други хора. А според мен къпането е голямо преживяване за тях, а обличането след баня им е направо кошмар - ако съдим по рева който надават.

Другото което е, новородените (най-мъничките) все още са неспособни да опознават външния свят по същия начин по който като порастнат и те по цял ден се самонаблюдават. ПОнякога се чудим що реват, а то е защото то по цял ден седи и си мисли дали ме боли коремчето, дали имам колики, дали не ми е мокро дупето и при най малкото нещо писват. Така че "преживяното" за едно новородено не е само онова което се случва във външния свят. Мойто бебе като плаче и като му дрънна с дрънкалката или му покажа някоя ярка играчка спира да плаче и се заглежда. като загуби интерес - пак ревва Simple Smile Това си е преживяване ако цял ден седиш в леглото и никой не ти обръща внимание Wink

Маминки, това е мое мнение Simple Smile

Да си спомнят случки от миналия им живот ми се вижда странно, но защо пък не...  Hug

# 22
  • Мнения: 434
Четох една статия, но не помня къде за да дам линк..
Доколкото си спомням се казваше, че бебетата сънуват през 70% от времето през което спят.. Незнам дали сте забелязвали, че докато спят мъничетата им се мърдат очичките под клепачите. На бебенцата сънищата са много по-дълги отколкото на голям човек..

# 23
  • Мнения: 434
А.. наметих статията ето тук: http://www.mamaibebe.com/?id=146

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма причини да не сънува. Ако се приеме, че сънят се използва за преработка и разпределяне на информацията в мозъка от субективния опит и "пренареждане" на невронните връзки, то значи сънува, защото има някакъв, макар и минимален субективен опит още преди да се роди. А след раждането с всека минута и ден попълва базата данни с нов опит. Любопитно ми е какво сънуват бебетата, но досега никой не знае.

# 25
  • Мнения: 3 634
Моето бебе е на 2 месеца. Докато спи изведнъж нацупва устни и издава най-ужасния рев. Дори като го ваксинираха не е пищял така. Мисля, че е сънувал нещо защото дори не си отваря очите. Целувам го, прегръщам го и продължава да спи.

# 26
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Аз мисля че няма как бебетата да сънуват сънища (според нашите представи за сън).До момента на раждане всички нервни клетки необходими за един човешки живот са произведени от организма..Аксоните и дендритите на невроните обаче тепърва започват да установяват връзка по между си. Вътреутробно са развити само най-основните и жизненонеобходими връзки-тези които спомагат за проява на вродените рефлекси.
Възможно е именно развитието на мозъчните структури да обуславя реакциите които се наблюдават,но за сънуване според мен е пресилено да се говори.
Движението на очите е характерно за всяко едно спане....да има различни фази на сън...но не при всеки сън има сънуване.

Цитат
Сън
от Уикипедия, свободната енциклопедия

 
Сън  е несъзнателно състояние, присъщо за повечето бозайници, птици, риби и за някои безгръбначни, характеризиращо се със забавяне на дейността на тялото и организма. По време на сън силно се намалява движението на тялото, отслабва реакцията към външни стимули, намалява се нивото на катаболитните процеси и се увеличава нивото на анаболитните. Други реакции са отпускането на мускулатурата и забавяне на дихателния процес. При хората, бозайниците, птиците, рибите и редица безгръбначни, периодичният сън е необходим за оцеляването на организма. Възможността за бързо събуждане е защитен механизъм, също необходим за оцеляването и здравето. Именно тази лесна обратимост на съня го отличава от други процеси, съчетани с изпадане в безсъзнание, като припадъци и кома

В кръга на шегата искам да разкаж и един виц...Защо новородените е смеят и плачат на сън?
Когато детето сънувало дявола който му казва
-"Аз ще взема твоята майка при мен и ти повече никога няма да я идиш", тогава детето започвало да пищи и реве на сън.
А когато детето сънувало дявола,който му казвал
- "Аз ще взема баща ти и ти повече никога няма да го видиш" ,детето отговаряло
- "Ами добре,ама ако знаеш кой точно е баща ми" - и детето се усмихвало.

Последна редакция: нд, 16 дек 2007, 13:50 от Angel^wings

# 27
  • Мнения: 660
Сънуването в процеса на съня е именно онази фаза, през която става истинското разтоварване на мозъка. Знаем колко изморени се чувстваме, ако някой ни събуди точно преди или по време на РЕМ-фазата, все едно изобщо не сме спали, и обратно - качественото сънуване, а не качественият сън, предразполагат за добър тонус през деня.
Според мен новородените обработват огромно количество информация при бодърстването от сблъсъка си с този напълно нов свят и ако природата не е измислила ефективен механизъм за обработка, подреждане и очистване на впечатленията, те биха ревяли нервно от физическа, психическа и емоционална умора, без очевидна причина, както впрочем и правят някои от тях  Grinning

Когато Самуил се е будил с плач, винаги съм си мислела, че сънува и преживява отново раждането си...

# 28
  • Мнения: 367
Аз също мисля, че сънуват. Бебо понякога се усмихва насън, понякога се цупи, даже веднъж изплака много силно - аз се стреснах, скочих от кревата,за да видя какво му е - но той си спеше блажено и дори не си отвори очите.

# 29
  • Мнения: 8 999
Сънуват. Но гримасите са от коликите, а не от кошмари.

# 30
  • Мнения: 403
Защо не Mr. Green

# 31
  • Мнения: 6 461
Предполагам,че сънуват.... Rolling Eyes Sunglasses

# 32
  • Мнения: 1 008
Не знам  защо, но и аз мисля,че сънуват. Чувала съм приказка,че до 40ия ден,когато бебето се усмихва на сън, тогава получава целувка от Света Богородица.

# 33
  • Мнения: 3 695
И аз съм чела, че сънуват преживяното през деня. За нас може да е нищо, но за тях и най-дребното нещо си е преживяване. Peace

Общи условия

Активация на акаунт