Център Фонд за лечение на деца

  • 3 648
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 377
Пускам темата като продължение на коментарите за ЦФЛД в темата за Симонка.
Неотдавна Мамма събра закованите теми в една, а те отново заемат почти половината първа страница. Същевременно от ЦФЛД отново връщат пари в бюджета. Няма никаква отчетност за изразходваните средства въпреки, че родителите подписват декларации, че данните им могат да се използват.
А министър Гайдарски си позволява да обвинява родители в злоупотреби и ги призовава да не започват самостоятелни кампании за набиране на средства, а де си обръщат към Фонда.
http://www.vsekiden.com/news.php?topic=1&id=19606
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=208826

В същото време директорът на Фонда Николай Добрев в Централната емисия на БНТ снощи обясни, че в "7-те месеца" от февруари до момента, за дете, което е одобрено за лечение, експертите от Фонда не могат да преценят дали да се изпрати биологичен материал за изследване или детето да отиде директно в клиниката за изследване на място. Имена естествено не се споменават, но се очаква детето и родителите да чакат т.нар. "експерти", на които не се знае още колко по "7 месеца"  ще са им необходими. Очевидно е, че на Добрев /не мога да го нарека д-р/ му куца математиката, защото както и да го смятаме месеците са си 11.
Покрай кампанията за Симонка пращахме писма да Фонда, очевидно без резултат.
В save-darina също се обсъжда въпросът

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Като пряко засегнат родител от цялата работа, бих искала да кажа само това:

Когато детето ти е със седмици с 38 градуса температура;
Когато "прозорецът", през който може да бъде оперирано, прегледано или въобще транспортирано до чужбина е 14 дни (през другото време е на системи в болницата);
Когато виждаш с всеки изминал ден, че гасне пред очите ти, а ти си безсилен да помогнеш;
Когато майката е плътно с детето, а таткото, освен, че е на работа, за да печели прехрана, търчи по 2 пъти на ден до болницата да носи чисти дрешки, памперси и храна;

Точно тогава е времето фондът да изисква
- епикризи
- преведени оферти
- становища от специалисти
които родители лудват да представят в най-кратък срок,

за да могат те после да "умуват", да проверяват и препроверяват месеци наред.

Ако вашето дете, господа, вдигне температура примерно, на кой ден ще го заведете на лекар - на първия или на 365я?

И докато фондът се помайва, родителите предпочитаме лично да пренасочваме събраните останали суми по дарителски сметки към сметките на други деца. Тогава поне човек знае къде отиват.

# 2
  • Мнения: 3 116
Най-тъпото от цялата история е че хората който не са запознати с "дейността" на фонда за лечение на деца в чужбина ще спрат да даряват средства  Sad

Трябва да измислим нещо истината да стигне до ушите на обществото, какво обаче не знам  Sad

# 3
  • Мнения: 3 268
Като видя отвратителната мазна физиономия на Гайдарски и като му слушам не големите,ОГРОМНИТЕ лъжи по каквато и да е тема,направо се отвращавам.Снощи гледах репортажа за Ивчето,много мъчно ми стана за детенцето.Дано Новата година донесе така желаното здраве за тези мили дечица.Аз също ще се опитам да помогна.Капка по капка,вир става.

# 4
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
ще ги потърся после тия мутри и ще помоля да ги заковем над темата,  #2gunfire #2gunfire #2gunfireза да може да визуализираме, както каза Мата в една друга тема, пожеланията си! Crossing Arms

# 5
  • Мнения: 3 116
Като за начало сложих един коментар на статията на Дарик !

Уф, колко безпомощна се чувствам !

Мисля че трябва да помислим в една друга насока, кампании за набиране на средства с цел подпомагане на родители за даване под съд на господин Гайдарски, господин Добрев и държавата наречена България !

Какъв парадокс а, родителите ако осъдят държавата, държавата ще плати с мойте пари, като редовен данъкоплатец, обаче ще си умра от кеф  Crazy

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Е не, как не го е срам да говори подобни глупости този "министър" #2gunfire. Направо имам чувството, че тежко болните и възрастните са оставени на произвола. Какво е това чудо не разбирам, да не са се учили от Хитлер  #Cussing out ?
А това за фонда, няма ли кой да провери колко работа всъщност са свършили и за колко деца наистина са отпуснали средства? Как може да връщат пари в държавния бюджет като толкова други деца чакат за тях?
И защо никой не пита родителите на децата, които не са получили средства от фонда, а уж на никого нямало да откажат?  Ами те ги отказват с безкрайните си безсмислени изисквания и дългото чакане за одобрение. Не съм пряко засегната, но колкото съм чела теми за деца в нужда никъде не видях да нямат проблеми с фонда.
Мисля че трябва да помислим в една друга насока, кампании за набиране на средства с цел подпомагане на родители за даване под съд на господин Гайдарски, господин Добрев и държавата наречена България !

Какъв парадокс а, родителите ако осъдят държавата, държавата ще плати с мойте пари, като редовен данъкоплатец, обаче ще си умра от кеф  Crazy
Ако това помогне да се отрезвят въпросните персони и другите, които ще дойдат след тях защо не.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 305
"На никого не е отказано ПОРАДИ ЛИПСА НА ПАРИ."

Т.е. - пари има. А колко деца са разкатавали с месеци по други причини? На това тяхното му викат "пасивна евтаназия". Защото е ясно, че щом родителите са стигнали до ходене в чужбина, за да си лекуват детето, то в България не му  е помогнато достатъчно. И никой няма да помъкне болно дете на екскурзия.

Разбирам, че министърът се засяга от името на цялата лекарска гилдия - как може да смятаме, че лечението в чужбина е по-добро. Ама фактът е, че сме малка държава и няма нищо странно в това, някоя специализирана клиника в чужбина да може да направи това, което тук не могат.

Явно лекарите в България са почитатели на Чарлз Дарвин и теорията му за естествения отбор. Защо само от тоя естествен отбор не се получават хора, ами маймуни?

# 8
  • Мнения: 1 294
Да, и на мен ми е правело това впечетление... Ама ни това и тук го правим, ама ние имаме добри специалисти, ама ние това, ние онова. Еми като всичко е таман, защо децата седят неизлекувани? Просто умират да си прехвърлят топката един на друг.

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
От този фонд преди време ми казаха любезно "Госпожо, без точна диагноза, не можем да ме Ви полезни."

Благодарих.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 551
Здравейте момичета!

И друг път съм писала, че съм редактор в Дарик нюз, където Ритка е писала коментар. Аз качих тази новина вчера с ясното съзнание, че Гайдарски и Добрев лъжат. Но новината е от пресконференция и не мога да не я пусна.

Но имам право да предлагам свои идеи на шефа, затова си позволих и разпечатах постове на Рибка от темата на Симонка, в които тя обяснява за какво аджеба става въпрос. И за лъжите на Добрев и за всички други простотии. Засега идеята е да се покани Добрев и представител на отсрещната страна т.е родител за двойно интервю.
Надявам се, че ще се осъществи. Ако това стане ще подпомогна с доста въпроси водещата по отношение на лицето Николай Добрев.  Twisted Evil

Лилибон пари има. Само държавната субсидия е 1,5 милиона лева, още 400 000 има от дарения. Но те връщат в бюджета, вместо да отпускат на болни деца. Надявам се в най-скоро време да влезе прокурорска проверка и там, та да им лъснат задниците. Защото вярно е, че има и случаи, когато има измами с дарителски кампании, но всички виждаме в какви коли и за колко пари се возят тези с чиновническите заплати.  И все си казвам - голяма им е закуската сигурно. #Cussing out

# 11
  • Мнения: 5 582
...Надявам се в най-скоро време да влезе прокурорска проверка и там, та да им лъснат задниците. ....

гарван-гарвану....
всички са от един дол-безсърдечен  бюрократичен дол

# 12
  • Мнения: 3 116
Нана, един журналист трябва да показва всички страни, ако му дадат тази възможност  newsm78 Че на теб ти се е паднало да качиш тази новина, ами такъв ти бил късмета Wink

Чудесна инициатива си подела миличка, надявам се да информираш как стоят нещата и успех   bouquet

# 13
  • Мнения: 4 181
Записвам се да следя темата.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 7 477
от както стана тоя мизерник министър все не върви,все друг му е крив........
не съм на себе си от както снощи 4етох по темата и влизах в сайта на Дари CloseТо бива безхаберие,но това на нищо не прили4а.Искам да помагам ако имате нужда,само казвайте Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 12 551
Нана, един журналист трябва да показва всички страни, ако му дадат тази възможност  newsm78 Че на теб ти се е паднало да качиш тази новина, ами такъв ти бил късмета Wink

Чудесна инициатива си подела миличка, надявам се да информираш как стоят нещата и успех   bouquet

Ритка, в случая по информационния повод страните ги има - всички изказали се на пресконференцията ги има отразени. Естествено, тъпото е, че Гайдарски не цитира имена на хора, злоупотребили с помощи, иначе досега да сме ги намерили. А и то от него друго не може да се очаква - на същата пресконференция колежката е повдигнала въпроса с проверката в Тина Киркова за серацията, от която почина Дарианчо. И отговорът бил: Ми свършила е, ама резултати  newsm78 Е, като не знаеш резултатите защо ли говориш изобщо?

Колкото до другото - чакам шефът да се появи и пак ще го питам какво се случва с идеята.

# 16
  • Мнения: 377
nana77, наистина ще ме учуди, ако Добрев се появи на такава среща.
Това, което мен лично ме интересува е пред кой точно се предполага, че Добрев носи отговорност и защо не представят публично отчети. Не без основание има съмнения, че дори при децата, на които от Фонда реално е помогнато има нередности.

Ще си позволя да цитирам Mari от темата за Симонка.

Tangerine, това съм го изпуснала, този наистина не е в ред. Абсолютен глупак, дали ще има смелост да го каже в очите на родителите. Толкова трудно дават пари (да не кажа - хич), че някой и кола ще си купи. А в новините казаха, че са дали тази година на едно дете (цяло) 65 000, не разбрах валутата, ами те са се преуморили. Наглеци отвратителни, да си играят с живота на децата ни.

Аз съм майката на Ивет за която твърдят,че са дали 69 000 д.,а всъщност 62 000 д. за две операции.
Направихме първата за 43 800 и те си прибраха рестото.
сега за втора операция кандидатстваме отново,нищо,че веднъж сме одобрени

Само на мен ли ми се струва, че Добрев ще си отчете два пъти парите за операция на Ивет, а няма да ме изненада и ако я броят като две деца, на които е помогнато.
В темата за Симонка също се коментираше, че и нея май са включили в списъка с децата, чието лечение е финансирано тази година, защото по принцип беше одобрена. Но в крайна сметка, тъй като баща и не се подаде на изнудванията на Добрев не и отпуснаха и стотинка.

# 17
  • Мнения: 144
Като видя отвратителната мазна физиономия на Гайдарски и като му слушам не големите,ОГРОМНИТЕ лъжи по каквато и да е тема,направо се отвращавам.Снощи гледах репортажа за Ивчето,много мъчно ми стана за детенцето.Дано Новата година донесе така желаното здраве за тези мили дечица.Аз също ще се опитам да помогна.Капка по капка,вир става.

По коя телевизия и от колко часът е бил репортажът?

# 18
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
, на добрев още не съм намерила, дали може да я заковете горе  Thinking

# 19
  • Мнения: 5 582
киселини получих от гледката  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 60
Единствената снимка на добрев, която съм намерила досега. Лоша като качество, но като за комплект към министерската, става  #2gunfire



Нашият човек е този вляво.

# 21
  • Мнения: 191
Аз съм ного потресена и  подтисната от всичко което се случва.

Преди години непрекъснато дарявах пари за болни деца, когато имаше набирателни сметки, открити от родителите. После разбрах, че родителите на едно такова дете ползват набраните средства за други цели. Казах си, естествено, винаги сще се намери и някоя крастава овца. После се появи център Фонда за лечение на деца. Реших, че така, с гаранциите на държавата ще може наистина да се помага на децата в нужда. И дарявах, две години поред не малки суми. Появи се и Българската коледа - чудесно, за децата ни, да са здрави. И на Българската коледа помагах.  Внимателно и със свито сърце следях какво се случва с малкия Криско на Лилибон. Бях уверена, че че го заведат на лечение в чужбина и ще му помогнат.  Натъкнах се и на друга информация, колко трудно и почти невъзможно е да се получи помощ от Фонда. И децата си отиват...

Сега разбирам, че всички пари, които остават непохарчени в края на годианата и във Фонда и в Коледата се преливат в държавния бюджет. Не мога да повярвам!
Аз не знам какво да правя, на кого да вярвам и какво става с добрите намерения. Не само моите а и на стотици други хора.  Защо сме такива? Хората за децата дават и последния си залък, за тях е най-голяма грижа, а у нас се карде от децата. Убиваме си децата, хора. Дебели политици правят каквото искат с парите и съдбите ни.

Не ми стигат думите и насъбралиата се жлъч е много, за да продължа...

# 22
  • Мнения: 377
Не мога да си редактирам първия пост, за да добавя снимките.

dvakare, май целта на настоящата медийна кампания е такава, да обезсърчат всички, които искат да помагат, да накарат родителите, които и без това се притесняват, да се чувстват още по-неудобно от това, че се обръщат към непознати хора за помощ. И именно заради това съм толкова бясна, не стига, че не помагат, а и с всички сили и средства се опитват да пречат на родителите, които се опитват да дадат шанс на децата си.  Sick

# 23
  • Мнения: 908
Толкова лъжи на куп не бях чела до сега... Как спят тези хора?

# 24
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Този фонд пред кого се отчита- Президентство, НС или министъра? Единственият ефективен начин да се предизвика някаква проверка сигурно е този, nana77, да се извадят проблемите им пред всички. Предполагам, че от сайта на Дарина могат да ти дадат много информация за този фонд и начините, по които (не)работи. Наистина, тези хора трябва да се отчитат пред всички, за всичко. За мен е направо цинизъм да връщат пари в бюджета (които сигурно ще отидат за коли след това), при положение, че толкова дечица чакат- ако няма такива, които отговарят на критериите, разширете тези критерии, за Бога, те са измислени само за да стигат тези пари....
Попаднах и на тази новина- това е само предложение, но е обнадеждаващо
http://www.ntv.bg/news/show_news.php?id=16587
Обаче, тъй като разликата се поема от държавата, си мисля, че пак ще има един Добрев, който ще одобрява и пак се стига до същото положение (името му май ще стане нарицателно).

Последна редакция: чт, 20 дек 2007, 17:15 от pirinka

# 25
Но имам право да предлагам свои идеи на шефа, затова си позволих и разпечатах постове на Рибка от темата на Симонка, в които тя обяснява за какво аджеба става въпрос. И за лъжите на Добрев и за всички други простотии. Засега идеята е да се покани Добрев и представител на отсрещната страна т.е родител за двойно интервю.

Нана - идеята ти е чудесна!!! Особено ако успее да се реализира! А аз не се сещам за по-подходящ и засегнат събеседник за дебата с Добрев от бащата на Симонка - Ивайло. Защото сигурна съм помните, че в един хубав момент, въпросният Добрев се опита да осуети кампанията за набиране на средства за лечението на детенцето, ръсейки клевети и измислици наляво и надясно, че видиш ли ФОНДЪТ отпуснал пари, а те още врънкали хората да даряват!!!

Навярно няма да Ви изненадам особено със следната "новина" - по сметката в клиниката, в която се лекува Симонка, (все още) не е преведена и една стотинка от страна на фонда!!!

 

# 26
  • Мнения: 7 107
Господин министър Гайдарски от днес е гордо куче-медалист. Удостоен е с орден "Стара планина Първа степен". Явно има заслуги, известни само на наградилата го особа.  Confused
 

# 27
  • Мнения: 60
Аз съм ного потресена и  подтисната от всичко което се случва.

Преди години непрекъснато дарявах пари за болни деца, когато имаше набирателни сметки, открити от родителите. После разбрах, че родителите на едно такова дете ползват набраните средства за други цели. Казах си, естествено, винаги сще се намери и някоя крастава овца.
Това вече е почти невъзможно да се случи, откакто банките започнаха да разкриват специални разплащателни сметки за лечение (дарителски). Тези сметки са толкова стриктно защитени, че на практика няма никакъв шанс за злоупотреба. Даренията са блокирани и се отпускат само на болнични заведения след представени оферти, а после и фактури за лечение. Преди всеки превод се събира банков съвет, който разрешава плащането. Освен всичко това, за да се преведат парите, трябва да има и съдебно разрешение.

Средствата, събрани чрез благотворителните смс линии също постъпват директно в дарителската сметка. Родителите нямат никакъв достъп до тях. И това си е записано надлежно в договорите, които родителите подписват с мобилните оператори.

Дарителските сметки правят клеветата на гайдарски още по-жалка.

# 28
  • Мнения: 144


Сега разбирам, че всички пари, които остават непохарчени в края на годианата и във Фонда и в Коледата се преливат в държавния бюджет. Не мога да повярвам!

Специално за Българската коледа, ако се съберат повече пари от очакваното, тогава с тях се помага на още деца и болници. Така стана миналата година.
А ако ви интересува как може да се опитаме да накараме Гайдарски да си плати, погледнете това: http://www.save-darina.org/component/option,com_joomlaboard/Item … 20/limitstart,20/

# 29
  • Мнения: 5 582
Рибка,мисля че тази информация за дарителските сметки трябва да се популяризира-така хората ще имат повече доверие в идеята за даряване.Все си мисля,че трябва да се чуе гласа и на засегнатата страна,дано някой се сети да ги потърси и тях

# 30
Като за начало сложих един коментар на статията на Дарик !

Уф, колко безпомощна се чувствам !

Мисля че трябва да помислим в една друга насока, кампании за набиране на средства с цел подпомагане на родители за даване под съд на господин Гайдарски, господин Добрев и държавата наречена България !

Какъв парадокс а, родителите ако осъдят държавата, държавата ще плати с мойте пари, като редовен данъкоплатец, обаче ще си умра от кеф  Crazy

И после мизерниците ще кажат, че родителите са си купили коли с парите от обезщетенията... #2gunfire

# 31
Рибка,мисля че тази информация за дарителските сметки трябва да се популяризира-така хората ще имат повече доверие в идеята за даряване.Все си мисля,че трябва да се чуе гласа и на засегнатата страна,дано някой се сети да ги потърси и тях
Това са изискванията за откриване на дарителска сметка в Прокредит банк. На другите банки са сходни по същество. Затова и ние качваме на сайта деца, които имат точно такива сметки. Иначе не става.

Цитат
Откриване на специална разплащателна сметка за набиране на средства за лечение в ПроКредит Банк

Процес:
1.   Специална разплащателна сметка за набиране на средства за лечение може да се открие в следните случаи:
   С участие на Министерството на здравеопазването - съгласно утвърдената практика пациентът, нуждаещ се от лечение в чужбина, се насочва към Централната комисия за лечение в чужбина, която заседава в Министерството на здравеопазването и прави предложение за издаване на заповед от Министъра на здравеопазването за лечение в чужбина или отказ. Министърът на здравеопазването издава заповедта, в която изрично е оказан начинът по който ще бъдат изразходвани събраните средства.
   Без участие на Министерството на здравеопазването /всички останали случаи/   
2.   Открива се специална сметка за набиране на средствата за лечението в съответната банка

 Изискуеми документи за откриване на специална разплащателна сметка за набиране на средства за лечение в ПКБ:
   Заповед от Министъра на здравеопазването за лечение в чужбина на съответното лице, в случай че сметката се открива с участието на Министерството на здравеопазването
   Задължително се предоставя епикриза на лицето, което ще бъде титуляр на сметката
   Ако титулярът на сметката е непълнолетно лице – необходими са  Акт за раждане на детето и  личните документи на родителите/настойниците му
   Банката ще предоставя на клиента Договор за откритата специална разплащателна сметка (Приложение 1 с участие на МЗ и Приложение 2 без участие на МЗ), който е двустранен – между ПКБ и клиента
 Такси за специална разплащателна сметка за набиране на средства за лечение в ПКБ:
   Такса за откриване – 0 лв
   Специалната разплащателна сметка се открива в BGN, EUR, USD като вслучай на  превалутиране, курсовата разлика е за сметка на титуляра
   Без месечна такса за поддръжка
   Лихвена, съгласно лихвен бюлетин на Банката за разплащателни сметки /сметката се разкрива като нормална разплащателна сметка на ФЛ/
   След откриването, сметката се блокира по дебитите до предоставяне на документи, позволяващи усвояване на средствата, събрани по сметката
   Без такса за закриване на сметка
   Безплатни безкасови операции в лева в страната
   Валутните преводи се заплащат съгласно Тарифата на Банката

Начин на разпореждане със специалната разплащателна сметка за набиране на средства за лечение в ПКБ:
1.   Сметката може да се обявява публично в салоните на банката, телевизия и др. информационни канали
2.   Средствата, събрани по специалната разплащателна сметка, се усвояват само безкасово целево:
    При участие на Министерството на здравеопазването – средствата се усвояват съгласно Заповедта на Министъра
    Във всички останали случаи средствата се усвояват след предоставяне на документи, удостоверяващи поет ангажимент от съответната здравна институция и сумата, която трябва да бъде платена и разходооправдателни документи за самолетни билети
3.   Ако титулярът на сметката е непълнолетно дете разпореждането със средствата по сметката става само на база издадено Разрешение от съда
4.   В случай, че средствата, събрани по специалната разплащателна сметка, не се усвоят целево /при смърт на титуляра/ се следва вътрешната процедура на Банката за действия при смърт на титуляр на сметка в ПКБ /предоставяне на удостоверение за наследници, платен данък наследство и т.н./

В момента, в повечето финансови институции се разглежда възможността за промени в последната точка. За да е сигурно, че и след смъртта на детето, парите ще се използват за лечение на друго нуждаещо се. Самите ние сме наясно, че най-добре ще е те да отиват във Фонда. Но не в този му състав и начин на работа.

# 32
Този фонд пред кого се отчита- Президентство, НС или министъра? Единственият ефективен начин да се предизвика някаква проверка сигурно е този, nana77, да се извадят проблемите им пред всички. Предполагам, че от сайта на Дарина могат да ти дадат много информация за този фонд и начините, по които (не)работи. Наистина, тези хора трябва да се отчитат пред всички, за всичко. За мен е направо цинизъм да връщат пари в бюджета (които сигурно ще отидат за коли след това), при положение, че толкова дечица чакат- ако няма такива, които отговарят на критериите, разширете тези критерии, за Бога, те са измислени само за да стигат тези пари....
Попаднах и на тази новина- това е само предложение, но е обнадеждаващо
http://www.ntv.bg/news/show_news.php?id=16587
Обаче, тъй като разликата се поема от държавата, си мисля, че пак ще има един Добрев, който ще одобрява и пак се стига до същото положение (името му май ще стане нарицателно).
Отчита се пред министъра и Сметната палата. Т.. пред никой. При самото си създаване, заседанията на Обществения съвет са били открити, ясни и прозрачни. Родителите, при подаване на молба за финансиране, попълват декларация, че са съгласни имената на децата им да се публикуват, за да има прозрачност.

От година и половина, заседанията са закрити и никой не знае какво се случва там. Добрев умело използва това и лъже и изнудва на поразия. Никъде няма да видите имена на деца и размера на отпуснатите суми.
Оправданието на Добрев е, че родителите, въпреки подписаните декларации, не искали да се публикуват имената им. Което отново е долна лъжа. Защото същите тези родители, след като видят, че там само се подиграват с тях и трагедията им, идват в сейф-дарина и предоставят всичко. Не само имена на деца, но и собствените си  адреси, телефони, снимки. Всичко!

А сеща ли се някой, че по закон,   глобите в   МВР и съда, трябва да се предоставят на фонда? Но това не се случва.
И директорът му нехае за това. Както и мазният министър.

# 33
  • Мнения: 1 294
Моето мнение е, че най-сигурният и ефикасен начин за сега е да се събират пари за всяко дето по отделно както правихме не малко пъти. Ако ще даряваме на фондове и тинтири минтири а после ще стреляме по тях по форумите, че не правят нищо, няма мисъл. Канали за проверки винаги има. И от сейф Дарина си вършат работата и хората се познават едни други.

# 34
  • Мнения: 191
Не мога да си редактирам първия пост, за да добавя снимките.

dvakare, май целта на настоящата медийна кампания е такава, да обезсърчат всички, които искат да помагат, да накарат родителите, които и без това се притесняват, да се чувстват още по-неудобно от това, че се обръщат към непознати хора за помощ. И именно заради това съм толкова бясна, не стига, че не помагат, а и с всички сили и средства се опитват да пречат на родителите, които се опитват да дадат шанс на децата си.  Sick

Аз никога няма да се обезсърча да помагам, защото има хора и деца в нужда и защото вярвам, че доброто се връща.  Просто преосмислих нещата.

# 35
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Това  е предаването по Здравей България по темата за фонда:
http://www.dailymotion.com/enly/video/x3sztd_i_people - първа част
http://www.dailymotion.com/enly/video/6392296 - втората част,където е по голямата част от разговора.

# 36
  • Мнения: 2 208
Днес в "Реално" по БТВ ще се коментира въпросът за върнатите пари от фонда в бюджета. Какъв е смисълът на съществуването му, когато има толкова много нужда от средства и междувременно се събират пари от различки инициативи като "Българската Коледа"....

# 37
  • Мнения: 2 755
Единствената снимка на добрев, която съм намерила досега. Лоша като качество, но като за комплект към министерската, става  #2gunfire



Нашият човек е този вляво.
Не, този в дясно е, с черната вратовръзка.

...Днес в "Реално" по БТВ ще се коментира въпросът за върнатите пари от фонда в бюджета...
В колко часа?


Докато този фонд се управлява от политици, няма да има оправия. Независимо, дали Добрев или някой друг е на директорският пост.

# 38
  • Мнения: 2 208
...Днес в "Реално" по БТВ ще се коментира въпросът за върнатите пари от фонда в бюджета...
В колко часа?

Предполагам, че ще е след 11:30. Обявиха го в началото, но все още не е дискутирано...
Така като гледам, то предаването в толкова свършва... май само са си почесали езиците... аз лично не чух да се засегне този въпрос!

# 39
  • Мнения: 524
Днес е - "Бъдни вечер", дано Дядо Коледа донесе на м. Гайдарски и Добрев подаръци, каквито заслужават. 
На всички пишещи в темата (които показаха, че им пука за децата на България), пожелавам - Весели празници. Дано новата 2008 година донесе много късмет, на всички мами и татковци, които имат нужда от него. Стискам палци на всички болни дечица.    bouquet

# 40
  • Мнения: 908
Днес е - "Бъдни вечер", дано Дядо Коледа донесе на м. Гайдарски и Добрев подаръци, каквито заслужават.

ДАНО!!!  Praynig  Laughing

Здраве, щастие, любов, чути молитви и сбъднати мечти на всички прекрасни дечица и техните семейства  Hug Heart Eyes  bouquet

Поздрав: http://youtube.com/watch?v=LsHDdawSjLU
http://youtube.com/watch?v=51bO1CVPWRA

Последна редакция: пн, 24 дек 2007, 12:35 от MMka

# 41
  • Мнения: 457
Още миналия месец писах на Мариана Векилска за този фонд, ако могат да проверят нещата там. Явно други журналисти са се заели. Дано да ги разнищят Добрев и Гайдарски.
Има си политика на държавата за дарения в този фонд, като преференцията за намаляване на печалбата на фирмите с до 50% за направени дарения във фонда.
Трябва да се установи с един одит колко средства са дарени в този фонд, защото вече е време да информират обществеността какво се случва там! Защо ще връщат неизразходваните пари в бюджета, след като волята на дарителите е била да помогнат на деца! Или презумцията е щом са си спестили от данък печалба за бюджета, то държавата ще си го вземе все пак, ама малко по-късно.

# 42
Видео от Здравей, България! по повод безобразията на фонда:

Първа част - http://www.dailymotion.com/enly/video/x45oh4_nova-tv-1-chast-www … edarinaorg_people

Втора част - http://www.dailymotion.com/enly/video/x45ogr_nova-tv-2-chast-www … edarinaorg_people

Вместо да говори глупости и лъжи, Гайдарски трябва да бъде вързан за тази система, а не Гошко...  http://www.youtube.com/watch?v=tFMRcsdzB1g

# 43
  • Мнения: 144
Новини за сериозно раздвиждване около работата на фонда, свалено от www.save-darina.org:

"Среща на "Спаси, дари на..." с ОС към ЦФЛД     
Автор Деси Хурмузова     
21 февруари 2008 
Вчера имахме среща с членове на Обществения съвет към Център „Фонд лечение на деца”, осъществена по покана на председателя на съвета - проф. Черноземски. Присъстваха доц. д-р Евгени Генев - председател на Българската педиатрична асоциация, г-жа Баракова – говорител на Обществения съвет, д-р Добрев – директор на ЦФЛД и трима души от нашия екип.
На срещата обсъдихме предложения, изготвяни и допълвани в продължение на 8 месеца от екипа на „Спаси, дари на...”, свързани с промени в работата на ЦФЛД.


Ето какво предложихме:


1. Приемане и обявяване на крайни срокове за даване на отговор по постъпващите молби. Крайните срокове за отговор на молбите да са съобразени и тясно свързани с тежестта на клиничното протичане.
За спешните случаи с лоша прогноза, срокът да е 10 дни.
Другите, по-протрахирани и търпящи малко отлагане във времето-1 месец.

2. Опростяване, оптимизиране и прозрачност на процедурата:

2.1. Подаване само на една молба. Придвижването й да става по служебен път.

2.2. Да се въведе електронен входящ номер, за да има възможност за онлайн проследяване на движението на всяка молба, с посочени имена на служителите, при които се намира в момента, както и причината за престоя.

2.3. Протоколът за лечение в чужбина да се изготвя по служебен път.

2.4. ЦФЛД да поеме логистичната работа по намиране на оферти от клиниките в чужбина, посочени в протокол за лечение в чужбина и да се отчита пред ОС с цялата проведена кореспонденция със съответните клиники.
По правилник и сега това е задължение на ЦФЛД, но на практика, родителите сами се снабдяват с оферти. Например – Божидара Павлова, Георги Корфонозов, Симона Стойнова, Ивет Пешева, Георги Борисов, Наталия Димитрова и т.н.

2.5. Да се приемат крайни срокове за намиране на оферти от ръководството на ЦФЛД - 14 календарни дни. Офертите, осигурени от родители, дори и от клиники, непосочени в протокола на КЛЧ, след проверка в същите срокове, да се разглеждат наравно с другите.
2.6. Ръководството на ЦФЛД, заедно с дневния ред, който предоставя 5 дни преди заседанията на ОС, да представя и справка за всички налични молби, както и отчет какво е предприето по всяка една от тях. Така ОС ще бъде своевременно запознат и на своето заседание ще има възможност да дава указания по тяхното движение, както и да съдейства за преодоляването на евентуалните пречки.

2.7. Ръководството на ЦФЛД да дава отчет на ОС и след взимането на решение за отпускане на сумата за лечение до завръщането от лечение на съответното дете.
Досегашната практика показва, че взимането на решение от ОС е само средата на пътя. Трябва да се контролира срока за подпис от министъра, реалното заминаване на детето и то, в нужния за лечението срок, както и протичането на самото лечение.

Пример – ОС взе решение за финансиране на лечението на Ивет Пешева в Израел на 24 януари 2007 г., но парите реално бяха отпуснати 2 месеца и половина по-късно.
Тази година се повтаря същата ситуация. ОС взе решение за финансиране на продължаващо лечение в Израел на Ивет на 9 януари 2007 г. До момента, 19 февруари, родителите не са получили копие от решението на ОС, нито информация докъде е стигнала процедурата.

2.8. Всеки контакт на ръководството на ЦФЛД с родителите да бъде документиран. Така той ще става достояние на ОС, ще се избягват евентуалните недоразумения и ще се намалят възможностите за нерегламентирани контакти с корупционна насоченост.

2.9. Към точка 2.2. от "Обществен съвет - принципи, правила и критерии" да се добави:

в/ престой на детето и един придружител извън болницата, когато лечението го налага

2.10. В случай на започнало по спешност лечение в чужбина, децата да не бъдат изключвани от процедурата за финансиране.

3. При отпускане само на част от заявената необходима сума за лечение, приемане и оповестяване на критериите, по които е определен размерът й.

4. Публикуване на предоставените откази за финансиране, заедно с мотивите за това.

5. Отваряне на заседанията на Обществения съвет за родители, граждани и журналисти. В тридневен срок от провеждането на заседание на ОС, на сайта на фонда да бъде публикувана информация за разискваните въпроси и взетите решения.

6. ЦФЛД да представя в интернет страницата си ежемесечен публичен финансов отчет за изразходваните средства, включващ имена на одобрени за лечение в чужбина деца, заболяванията им, клиники в които се изпращат на лечение и размерът на финансирането им.

6.1. Публикуване на интернет страницата на ЦФЛД на всички фактури, които са изплатени със средства на Центъра.

6.2. ЦФЛД да предостави на обществото подробен отчет за 2007 год. с имена, отпуснати суми за лечение, фактури и болнични заведения, в които децата са изпратени на лечение.

7. По-ефективно използване на държавната субсидия, предназначена специално за Център "Фонд за лечение на деца", за да не се налага да се връща субсидията в бюджета в края на годината, при наличието на чакащи деца.
Да се закупуват имплантанти, протези, медикаменти.

8. Разширяване на обхвата от заболявания, чието лечение може да бъде финансирано от Център "Фонд за лечение на деца".

9. Изготвяне на стратегия за популяризиране на дейността и съществуването на Фонда сред лекарската гилдия в България. Запознаване с процедурата по кандидатстване, за да могат още самите лекари да насочват родителите.


20.02.2008 г. Екипа на „Спаси, дари на...”


Разговорът продължи повече от 2 часа, обсъдихме обстойно всяко предложение и срещнахме подкрепа и желание за оптимизиране на работата на ЦФЛД.
По два въпроса – подаване само на една молба и финансиране на извънболничен престой, когато лечението го налага, стана ясно, че трябва да се инициира промяна в постановлението, с което е учреден ЦФЛД и във Вътрешен правилник за дейността на ЦФЛД и да се гласува от Министерски съвет.
Ще направим необходимите постъпки тези два проблема да бъдат решени.
Във връзка с извънболничния престой ще се потърси съдействието на Министерство на външните работи. Когато се налага, МВнР да осигурява подслон на детето и придружителя му в базите на посолствата и мисиите ни в чужбина.

Получихме уверение, че всички постъпващи молби в ЦФЛД ще бъдат разглеждани на заседанията на ОС, а не само окончателно окомплектованите. Така членовете на ОС ще имат възможност да контролират и при необходимост да коригират работата на ръководството на ЦФЛД.
Имаме съгласието на представителите на ЦФЛД, че на сериозния проблем, който среща ръководството на ЦФЛД при намиране на оферти, и който води до голямо забавяне на лечението на децата, трябва да бъде търсено решение. По-голяма гъвкавост в процедурата би довела до чувствително намаляване на сроковете.
Ще се въведе електронен входящ номер, чрез който родителите ще проследяват статуса на молбата си.
На сайта на ЦФЛД ще има информация за имена на детето, дата на постъпване на молбата, дата на взимане на решение от ОС, гласувана сума, реално отпусната сума, както и коя инстанция е ангажирана по случая в момента.

Удовлетворени сме от срещата. Надяваме се сътрудничеството ни да продължи в интерес на навременното и успешно лечение на децата ни.
Ще продължим да наблюдаваме дейността на фонда и да сигнализираме Обществения съвет, когато се налага."

Общи условия

Активация на акаунт