Кърмене и фиброаденом на едната гърда.

  • 3 857
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 677
Здравейте.Имам момиченце на 9 месеца,което все още кърмя.Но преди 4 год.на ехограф ми откриха фиброаденом на лявата гърда.Посъветваха ме да го наблюдавам през 6 месеца и ако започне да се увеличава,тогава трябва да се оперира.Чела съм,че по време на бременност и кърмене е възможно да се увеличи.Но не е задължително.При някои случаи дори може и да намалее.Постоянно го мисля и се притеснявам.Моля,ви споделете ако имате подобен проблем.

# 1
  • София
  • Мнения: 128
Мила , не се притеснявай излишно като гадаеш какво може да е станало , а отиди да ти направят една снимка на мамограф  и мамолога да я види и да ти каже ! Така за 1 ден ще се отървеш от терзанията си и излишното напрежение и ще си гледаш спокойно бебката !   bouquet

# 2
  • Мнения: 677
Ходих преди 5 месеца на ехограф.Фиброаденома беше със същите размери,дори и по малък.От мамограф,нямало смисъл,излишно било за сега.Като приключа да кърмя,ми казаха да отида пак на ЕХО.Живот и здраве,аз имам намерение поне до април-май да кърмя(зависи и от бебка-тя ще си покаже до кога точно ще се кърмим).Пък,писна ми да ходя по доктори.Само ме шашкат.Гинеколожката ми, много ме притесни допълнително.Каза ми,че в повечето случаи фиброаденомите се преобразували в тумори и т.н.Но при всеки е различно,при някои и изчезвали и т.н.Ето за това избягвам да ходя по доктори,аман от техните диагнози.Имам познати,които са се оперирали и след 1-2 години,пак се появявя фиброаденома.

# 3
  • Мнения: 1 046
Мога да ти кажа само споко, кърменето е най-добрата профилактика за подобни проблеми, преди години съм оперирана от фиброаденом, преди да забременея ходих на мамолог, като ми откриха няколко малки отново подобни образования, но чичо доктор ми каза, като родиш, като спреш да кърмиш, като минат няколко месеца, ела пак и тогава вече ще говори има или няма проблеми.

След като спрях да кърмя ( около 7 месеца, за което бях поощрена, че по-добра профилактика от това не съм могла да направя) всичко беше наред и чичо доктор написа в картона здрава, което не ми се е случвало от 4-5 години, ееее разбира се, че предвид моите минали проблеми трябва на всеки 6 месеца да си ходя.
Така че принципно ти казвам спокойно, но нали знаеш, че без лекарска консултация от специалист няма да стане

# 4
  • Мнения: 2 531
А защо не го оперираш? Аз имам такава операция преди 10 г. Нито е страшно нито боли! И след това съм кърмила 2 деца !

# 5
  • Мнения: 1 046
Честно и аз това се зачудих, въпрос на виждане е и лична преценка и на специално мнение от страна на личния лекар, а и специално нали знаеш, че за операция трябват поне две мнения на специалисти.
Но каквото и да решиш си направи консулта, че да не се тревожиш напразно, по -скоро тормозиш напразно, мислите в главата не са никак приятни и няма нужда да се натоварваш и с тях.

Виждам, че си от Варна, така че ако искаш някаква конкретна информация за лекари , ако мога да помогна с нещо, на лични ми пиши.   bouquet

# 6
  • Мнения: 677
Благодаря ви,момичета че пишете.Аз от 3-4 год.ходя през 6 месеца само при д-р Янчева.Преглежда в Майчин дом-Варна.Тя ме успокоява и за сега ми каза да си кърмя бебка.Но ако фиброаденома започне да расте,тогава трябва да се оперира.Ако реша сега да го махам фиброаденома,трябва да престана да кърмя бебка.А аз имам голямо желание да я кърмя. Прави ми впечатление, че лявата гърда(с фиброаденома) е по млекодайна от другата.И по голяма от другата.Има повече мляко и бебка повече сучи от нея.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 663
И аз съм с фиброаденом в лявата гърда, както и с фиброкистозна мастопатия (отпреди бременността още). Също кърмя 10-ти месец вече, не ми пречи, но при мен гърдата с фиброаденома определено има по-малко мляко, даже мислех, че е затова, странно ми стана, че при теб е повече млякото там. Иначе ходя на преглед на всеки 6 м., промяна няма, и моя мамолог (който се води май най-добрия в София - д-р Свещаров) ме успокои, че е хубаво дълга да кърмя, това е най-доброто при такива проблеми. Досега не ми е предлагал операция, каза, че има смисъл, ако много нарасне.

# 8
  • Мнения: 31
здравейте,
искам съвет от вас мами Sad
кърмя и моми4енцето  ми ве4е е 8 месе4на.Беше 6 месе4на като напипах уплътнение на дясната гърда отидох на лекар и ми казаха 4е е киста и като спра да кърмя трябва да се оперира но нямало страшо newsm78.Чета из форумите и всеки казва че кърменето помага да се махат такива бучки а на мен от това ми се появи Sad
притеснена съм на моменти около цикъла ми ме понаболява страх ме е но мисля да се консултирам и с друг лекар.
Вие имате ли мнение по въпроса с кистите Thinking

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Покрай кърменето може да се образува подобна кистичка - нарича се галактоцеле. Напълно безобидна е - пълна е само с мляко, което с времето може да стане жилав плътен секрет. В доста случаи може да се премахне само чрез аспирация с игла (питай изрично за такъв вариант, далеч по-щадящо е от операция), ако се потвърди с ехограф, че е това (и евентуално с пробна аспирация, ако не е съвсем сигурно).

# 10
  • Мнения: 1 691
Аз съм с фиброаденом на лявата гърда и с двустранна мастопатия. Кърмя вече 1 г. и 1 мес., като гърата с фиброаденома ми е по-млеконадойната, което за мен беше изненада. За мой срам много отдавна не съм се преглеждала и все си обещавам да отида, когато приключим с кърменето (надявам се да не е никак скоро). Дано наистина кърменето е добра профилактика, защото не ми се ляга под ножа.

# 11
  • Мнения: 31
 благодаря за мнението относно кистата  bouquet
наистина ми подейства успокояващо.на 27.12 съм на лекар и ще питам може ли да се отстрани с игла Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 6 663
Покрай кърменето може да се образува подобна кистичка - нарича се галактоцеле. Напълно безобидна е - пълна е само с мляко, което с времето може да стане жилав плътен секрет. В доста случаи може да се премахне само чрез аспирация с игла (питай изрично за такъв вариант, далеч по-щадящо е от операция), ако се потвърди с ехограф, че е това (и евентуално с пробна аспирация, ако не е съвсем сигурно).

Ха, значи и такава екстра си имам Close, и пак в гърдата с фиброаденома - много често, когато по-дълго не съм кърмила, там си напипвам бучка, а и 2 пъти вече ми се запушва канал на същата гърда. А трябва ли да се аспирира, или може и сама да се разсее?

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако напипваш бучка само когато гърдата се препълва, може просто да има разширение на каналите на това място, което да причинява известна задръжка, но може да се оттича и изчезва при добро изпразване на гърдата (подпомогнато с масаж и промени в позата на детето) - това, което описваш, повече прилича на нещо подобно, защото се получава задръжка на мляко (както при запушен канал) и се напипва като бучка в тези случаи. Логично ако се дренира само с тези мерки, не е нужна аспирация.
Галактоцелето е по-различно и трябва да се погледне на ехограф, за да се прецени дали наистина за това става въпрос.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 663
.........Галактоцелето е по-различно и трябва да се погледне на ехограф, за да се прецени дали наистина за това става въпрос.
Благодаря за инфото, Хедра!:bouquet: Ще помоля тогава мамолога да погледне следващия път, да види какво е точно.

Общи условия

Активация на акаунт