пневмоторакс

  • 37 629
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Здравейте. правих си рентген и ми откриха частичен десностранен пневмторакс, ангажиращ върхово дясна гръбна половина. Плевродиафрагмални сраствания, свободни кд синуси. сърдечно - съдоа сянка в норма за възрастта. Мол ви кажете ми какво е това, опасно ли е от какво се причинява и какво е лечението. много ще съм ви благодарна!!!

Утре съм на пулмолог, но все пка мис е и9ска предварително да разбера какво биме очаквало, нямам температура, моля ако някой зане да сподели:)

# 1
  • Мнения: 753
Аз имах пневмоторакс,но го получих в следствие на белодробна пункция и в последствие се наложи да ми правят торакоцентеза(лека хирургическа интервенция-"апендисита" на белодробните операции,както ме успокои хирурга),мина,но не е приятно....късмет

# 2
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Eто това намерих в нета.

Пневмоторакс
Пневмотораксът представлява състояние с наличие на въздух в плевралната празнина. Причините за проникване на въздух в плевралната празнина са различни.

Съществуват три вида пневмоторакс: 1. Изкуствен /лечебен/; 2. Травматичен; 3. Спонтанен. Изкуственият пневмоторакс се състои във вкарване по изкуствен начин въздух в плевралната празнина с лечебна цел. Той се практикува главно за лечение на кавернозна туберкулоза като компресивен лечебен метод за затваряне на каверна. При травма или медицинска процедура в областта на гръдния кош може да се образува травматичен пневмоторакс. По-рядко се развива спонтанен пневмоторакс - при емфизем, бронхиектазии,кавернозна туберкулоза, наранявания.

При усложнен пневмотракс болните се оплакват от неспокойствие и задух. При нарастващ пневмоторакс /с вентилен механизъм/ задухът силно се усилва, придружен от силен бодеж в съответната гръдна половина и учестяване на сърдечната дейност. В много случаи, особено при ненавременно лечение, настъпват тежки усложнения - ателектаза /изтласкване на въздух от белодробната тъкан поради натиск на пневмоторакса/, пневмония, остра сърдечна и дихателна недостатъчност/.

Лечението на затворения /ненарастващ, невентилен/ пневмоторакс е консервативно. Прилагат се аналгетици, кислород при показание - пункция на плевралната празнина и евакуация на вътреплевралния въздух. При прогресивно нарастващ /вентилен/ пневмоторакс по показание се предприема хирургично лечение.

Прогнозата на неусложнения пневмоторакс е добра. В повечето случаи вътреплевралният въздух постепенно се резорбира. Прогнозата на вентилния и нарастващия пневмоторакс е сериозна.

Профилактиката се състои в предотвратяване на заболяванията, вредните причинни фактори и усложненията, водещи до пневмоторакс.

# 3
  • Мнения: 124
blagodarq на всички моля ви се стискайте ми силно палци мног оме  страх ще пиша утре ккаов е станало. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 877
blagodarq на всички моля ви се стискайте ми силно палци мног оме  страх ще пиша утре ккаов е станало. Simple Smile
Стискаме палци и чакаме хубави новини!

# 5
  • Мнения: 124
ситуацията е следнат. За съжаление не е частичен а пълне пневмоторакс трябва да ми правят дренаж ида стоя пет дена в болница казаха ми 4е се пъхало игла между ребрата, старх ме е да не ме осакатятт с атя игла маниплуацията била бърза и според тях не много болезнена, но трявбад а стоя 5 дена в болница. Споразомях се с доктора да ме спусне з акполеда вкъсти но не ми дава да излизам. Тпова е положението, ако някой има да каже не6то да сподели:)

# 6
  • Мнения: 753
Ами по принцип точно това ми правиха на мен,но го правиха с пълна упойка,при теб може би ще е по-различно...докато си със дрена не е приятно,не че толкова боли,просто не е удобно и трябва да внимаваш да не го разместиш,махнат ли го вече много бързо се оправят нещата,а за щастие го носиш само няколко дни,даже може и 1-2 да са само...къде ще ти правят процедурата?

# 7
  • Мнения: 124
ще ми я правят в белодробнат аболница св софия в гр. София ( не погледнах ти дал и си от София) д- р Плочев а как мисли6 да ли ще изкарам празниците или? <ного ме е страх

# 8
  • Мнения: 753
Д-р Плочев го водят за един от най-добрите там,при мен той асистирашемно не помня кой беше водещия хирург.Зависи кога ще я правят- ако е до ден-два за коледа няма да си в перфектна форма,но за нова година най-вероятно да.Плочев е готин,спокойно,въпреки че може да изглежда понякога малко безцеремонен,не се притеснявай,всичко ще е наред,но според мен е много важно да разбереш каква е била причината за пневмоторакса и да вземеш мерки в това отношение,защото това ще се окаже по- важният и труден път към избягване на подобни проблеми в бъдеще.Успех!

# 9
  • Мнения: 124
blagodarq ti z ainfoto а се сетих аз доста се уригвам колкото и сме6но да зву4и да ли това има зна4ение или не
според теб . Сори з асме6ния въпрос но ве4е незнам и аз какво да мисля:)

# 10
  • Мнения: 753
Не знам дали оригването има нещо общо,аз си мислех по-скоро дали си боледувала от белодробна болест,може и да не е съвсем скоро,даже по-вероятно да е било преди година или повече и да останала неизлекувана или да не си обърнала достатъчно внимание и да си изкарала нещо на крак,понякога човек изкарва на крак и пневмония,без да си обърне внимание...Какво казаха лекарите,каква е причината?Аз лично много си промених начина на живот,почивам си повече,пия имуностимулатори,но не какво да е ,ходих на санаториум на Велинград,процедурите много помагат,излизам максимално често в планината на чист въздух,е две думи наистина се грижа добре за себе си...

# 11
  • Мнения: 124
може и да съм изкарала не6то на крак незнам. лекарите не казват каква е при4ната, не знаят. сега като ме пита6 се се6там 4е мин годин февруари искарах един много гадсен грип с ка6лица и про4ие, но пих антибиотик и си бях добре. Попринцип аз съм много деен човек, не се заседявам много вкъщи гледам при всяка възможност студ не студ д аизлизам навън за колкото се може повече време. сега като трябва да си по4ивам ми е гадно. Сега бях полегнаал за около 4ас . после станах и се 4увствах доста добре. ре6их да поизпера малко и се наведох два или три пъти и сърцето ми щеше направо д аизскочи, а и ме заболя малко. Май не ще да се абсорбира сам. сте трябва пове4е да лежа. и животиздраве да се ходи д асе направи тая манипулация.А другият ти дроб им али му не6то, защото на мен ми казаха че ако несе излекувало могело да се зарази и др дроб. Занм 4е твойто е излекувано но просто питам.Ох така ми  олеква като мога д асподеля с 4овек минал през този етап:)

# 12
  • Мнения: 753
Ами според мен не трябва да отлагаш процедурата,не е голяма работа,не е приятно,боли малко ,но не е болка за умиране,а ако това ще те успокои при мен нещата бяха доста сериозни,не ми беше само пневмоторакса проблема,както вече писах до него се стигна вследствие на друга манипуалция,след това се лекувах дълго време и да чукна на дърво всичко е наред...всичко това се случи преди да забременея и много се приртеснявах дали ще мога да изкарам нормална бременнст  и да родя здраво дете,но всичко беше наред,като по учебник,много лека бременност и здраво и едро бебе!по едно време докато бях болна много се притеснявах изобщо ще ме бъде ли,защото лекарите обсъждаха различни диагнози и някои не бяха много безобидни,за щастие не се оказаха чак толкова зле нещата,но от тогава както вече казах се грижа много добре за себе си като същевременно се опитвам да не се панирам излишно при всяка хрема или болежка,а и начина ми на мислене много се промени,вече гледам много по-леко на всичко и не се ядосвам за глупости...

# 13
аз самият днес излязох от болницата след лечение на пневмоторакс.наистина не е болезнена хирургическата интервенция, но е много неприятна, смея да го твърдя защото това ми е за втори път. Peace...............и всичко това на 11.01.2008,т.е. на рождения ми ден.

# 14
моля някой, който е имал пневмоторакс и му е правен дренаж да ми пише имал ли е много силни болки/на кризи/ по време на дренажа.
сьпруга ми е сега в болница, днес му е 4 ден с дренаж и след обяда направи криза, която доста ме уплаши.
кога отшумяват тези болки?

Общи условия

Активация на акаунт