Как да приготвя веяна скумрия?

  • 61 543
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 456
Имам две големи скумрии- над 800 грама всяка. Знаете ли рецепта за веяна скумрия. Мъжът ми много я обича и реших да се пробваме тази година- времето е достатъчно студено. Мисля, че ще станат хубави.
Държите ли я преди осоляването във вода- колко време?Колко сол слагате? Абе, всичко.

Благодаря предварително!  bouquet

Последна редакция: пт, 21 дек 2007, 17:22 от lorka barborka

# 1
  • Мнения: 5 001
Eto  намерих една рецепта от нета,но мисля,че е добра....

Рибата се изчиства от вътрешности и хриле и се разцепва по дължина от главата до опашката покрай гръбнака, но да остане цяла, а не на две половини. Накисва се в много студена вода 24 ч, за да се обезкърви - това е много важно. Прави се саламура от морска сол с концентрация като се пусне яйце, площта която плува отгоре да е горе-долу като на старите 5 стотинки. Използвам големи бутилки от минерална вода със срязано гърло, пускам вътре рибите и заливам със саламурата. Така стои на студено още 24 ч. С дървени шишчета разпъвам рибите така, че да станат плоски. Правя примки за опашките и ги окачам на кукички на пръчка отвън на един северен прозорец под стрехата на къщата. Температурите не трябва да превишават 5-8 `С. Месото постепенно леко пожълтява и средно след около 12 дни е готово за мезе.
Обърнете внимание на артерията до гръбнака, там има доста кръв. Аз вадя освен хрилете, и очите. Ако има опастност от птици, рибата трябва да е в проветрив кафез. Парчетата трябва да са много големи, защото все пак рибата при веенето се свива, а ние не правим чируз. Класическият израз е "тлъста есенна скумрия", ама де да имаше прясна черноморска....Рецептата е приложима и за паламуд.
Това пушеното и веяното, дето го продават, са боклуци - като изтече срока на годност, обработват.
Та това е - търси се тлъста есенна кралска скумрия от 600 гр. нагоре.....

# 2
  • Мнения: 3 456
Да, междувременно и аз я прочетох тази. И на мен ми стори добра и дори започнах да ги правя точно по тази рецепта.

Благодаря ти все пак!!!  bouquet

# 3
  • Мнения: 65
Има  много по-лесен начин и го правя от много години.
Изчистени и подсушени рибите се поръсват обилно с едра морска сол-отвътре и отвън ,ама много обилно.После се завиват в амбалажна хартия и в една найлонова торба,добре затворена в долната чекмедже на хладилника се държи една седмица. След една седмица се изчиства от солта и се поставя за 1-2 часа в студена вода.После се подсушава , в коремната част се поставят клечки за зъби ,за да е поразтворена и се закача на тераса или някъде навън да се извее за 24 -30 часа.Прибира се ,реже се на тънки филийки  , с лук и много вино и  да ви е сладко.
Много е лесно и много вкусно. Утре ще вадя 3 големи риби от хладилника и ще ги слагам да се веят.

# 4
  • Мнения: 65
Видях от предната рецепта, че трябва да пожълтее месото.Това е много грешно !

# 5
  • Мнения: 423
Аз всяка година правя такава риба. Значи взимам 1 голяма тлъсна риба- скумрия с главата. Изчисва се и се осолява с морска сол от вътре и отвън горе долу един пръст да е солта. Увива се в целуфан или дом. фолио /каквото имате/ и така стой на 2 дни. След, което я се изплаква със студена вода. Взима се канап и се завързва главата на рибата и се закача на проветрива място и така стои около 1 седмица. Става наистина много превъзходна и задължително времето трябва да е студено навън. Дано да съм била полезна!

# 6
  • Мнения: 65
Рибата не трябва да се вее много, става доста суха.

# 7
  • Мнения: 423
 Ами аз от 10 г. я правя така и не ми става суха!

# 8
  • Мнения: 65
mimozaw, вече моята риба е готова, но следващия път ще я направя по твоята рецепта, а ти може да опиташ моята. Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 3 456
Ами, аз да ви кажа до къде я докарах с нашите скумрии. Аз както писах започнах по първата рецепта. Значи сложихме ги в ледена вода. Тази сутрин ги извадих от водата(беше много кървава) и ги сложих в солена вода, както е описано в рецептата. Отрязах едната страна на бутилка от минерална вода(10л) и ги сложих вътре(много удобно!!!), но гледам, че продължават да пускат кръв, та се чудя, дали пак да  сменя водата. Или пък е нормално да е така. Моят съпруг твърди, че било нормално- солта изсмуквала кръвта, ама на мен гледката много не ми харесва. По план утре трябва да ги закачим да се сушат. Времето е достатъчно студено, терасата е ветровита, така че би трябвало да станат хубави.

# 10
  • Мнения: 3 456
Видях от предната рецепта, че трябва да пожълтее месото.Това е много грешно !
Ти ме притесни сега. Веяната скумрия, която купувам от магазина също е леко жълта. newsm78

# 11
  • Мнения: 65
Е, когато престои е пожълтява, но друго си е цветът да е свеж. Аз съм доста по-възрастна и съм от Бургас - свикнала съм на по-свежа риба, която вече май не се среща за жалост.
За кръвта,която си мислиш ,че пуска рибата, съпругът ти е прав:солта ще изсмучи всичко.Ще стане рибата, не се притеснявай.
По опасен е паламудът, но това е скумрия. И като стане, да почерпиш. Laughing

# 12
  • Мнения: 3 456
 Да, четох за паламуда и се отказах да правя от него.
Непременно ще почерпя!!!  chef

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Извинете че се намесвам в темата ,но искам да ви питам нещо. Купих 10кг. скумрия по 600 г всяка. Изчистих я, засипах я с 8 кг морска сол отвън и отвътре и я оставих да престои 48 ч на терасата. След това я измих добре и я закачих да виси на терасата. Обаче температурата навън беше около -15 градуса. И сега се питам дали рибата е поела необходимото количество сол и дали въобще ще стане нещо о т нея? newsm78

# 14
  • Мнения: 3 456
Извинете че се намесвам в темата ,но искам да ви питам нещо. Купих 10кг. скумрия по 600 г всяка. Изчистих я, засипах я с 8 кг морска сол отвън и отвътре и я оставих да престои 48 ч на терасата. След това я измих добре и я закачих да виси на терасата. Обаче температурата навън беше около -15 градуса. И сега се питам дали рибата е поела необходимото количество сол и дали въобще ще стане нещо о т нея? newsm78
Мисля, че е поела.Нашите, когато ги държахме в саламурата също беше много студено- бяха замръзнали във водата. Добре са си поели солта

Общи условия

Активация на акаунт