проблем с проговарянето

  • 2 705
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Моето дете е на 2,3г и все още не е проговорило свободно.Казва отделни думи ,на някои само първите срички,но на тази възраст другите правят малки изречения.Имал ли е някой такъв проблем и как сте стимулирали говора

# 1
  • Мнения: 183
Меги,честита Коледа и весело посрещане на Нова Година!

Дъщеря ми каза "мама" на три години.Сега просто не млъква.
Попитай детенцето нещо съвсем тихичко и виж дали ще те чуе.Например- виж какво има на прозореца.Ако погледне, значи чува и ти остава да го изчакаш да реши да проговори.Още е рано за други изследвания, а и няма нищо тревожно, много дечица проговарят след три годинки.

# 2
  • Мнения: 1 771
За мен няма нищо обезпокоително.
До три годинки съм чела, че не е проблем.
За моя приятелка (когато е била на около 2 год.)  баба й е казвала, че ще бъде няма щом не говори.
Но след 3 като започнала нямала спирка  Simple Smile.

# 3
  • Мнения: 1 044
Моето дете проговори на 2 г. и нещо . Дотогава казваше само "баба" и "мама". Съседското дете ни е връстниче, а на 1 г. 7 м. ми изпя "С червените ботушки..." ShockedНаправо ми събра очите. Митко започна да пее песнички преди месец, като навърши 3 г. Всичко е много индивидуално. Когато питах нашето педи има ли нещо притеснитерно, че казва на 2 г. 2 думи само, тя каза, че важното е нещо да казва. Щом е казал "А", ще каже и "Б". Излезе права, тогава го учихме да говори, а сега го учим да мълчи Laughing

# 4
  • Мнения: 2 197
Спокойно, както каза една моя позната, на която и се оплаках , че дъщеря ми на 8 месеца няма зъб: "ти да си видяла пораснал човек без зъби и не говорещ?". Някои проговарят по-късно. Дъщеря ми още не е казала една дума, а разбира всичко, показва каквото я питаш, казва чао с махане, дава целувка, помага с подреждането. Просто не иска да говори. Не се притеснявам. Знам, че като проговори няма да има млъкване.

# 5
  • Мнения: 752
Не се притеснявай! Голямата ми щерка почна да връзва изречения след 2 г. и 3-4 месеца (до тогава казваше много малко думи и от веднъж почна с цели изречения), а на кумата ми момиченцето проговори с цели изречения и ясно на 3 годинки. Сега и двете не млъкват просто и нямат никакъв проблем. Просто си е до дете. Малката ми дъщеря говори с изречения от 1 г. и 8 месеца - просто си има добър учител (каката). Така, че се притеснявай.

# 6
  • Мнения: 4 585
Меги, ако живеете в София, не е проблем да намерите логопед, който да работи с детето на тая мъзраст. В други градове е почти невъзможно.

# 7
  • Мнения: 183
Ако те интересува, мога да ти дам координати на детски логопед.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Щом все пак казва нещо не е притеснително толкова, но го заведи на логопед да поработят малко с детето и да се оправят нещата щом те притеснява толкова.

# 9
Дори до 4г е нормалния период за проговаряне,според специалисти логопеди.И ние още не говорим,но аз съм спокойна-всичко с времето си.

# 10
  • Мнения: 177
Моето комшийче до 4г. казваше само няколко неразбираеми думички;дори срички;сега не млъква и говори повече от всички.

# 11
  • Мнения: 5 393
Не бих се притеснявала особено.Самата аз съм проговорила доста късно, на 2г и 4-5 месеца.До тогава нито дума.

И все пак, ако притеснението ти не отмине, направете консултация с логопед.

# 12
  • Мнения: 46 438
И моето беше така, никога не съм мислила, че е проблем.

# 13
  • Мнения: 2 171
Моят син също не говори или поне не разбираемо Wink. Говори на някакъв негов език, само отделни думи му разбираме. Честно казано изобщо не съм притеснена и не мисля, че има някакъв проблем. Просто децата са различни и се развиват с различни темпове.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Цитат
Моят син също не говори или поне не разбираемо . Говори на някакъв негов език, само отделни думи му разбираме


И Тери е така.Понякога повтаря накой думички след нас,но не говори самостоятелно или ако го прави е на нейния си език.

Общи условия

Активация на акаунт