Празнувахте ли Коледа преди '89г.

  • 5 656
  • 147
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 747
Да, дядо Мразиада ми беше любимо предаване! Laughing
Тогава Нова година ми се виждаше вълшебна! Hug

# 46
  • София
  • Мнения: 2 079
Винаги сме празнували Коледа.
Нареждахме елхата тогава, майка готвеше постните ястия, нареждаше масата специално ....
Е-е-е-ех! Спомени, спомени .... Blush

А на Нова година сурваках яко и събирах бая парички и подаръци ....  Blush Flutter

# 47
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не. Аз лично не бях чувала за такъв празник.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 884
Не, не сме празнували Коледа. Не мога да си спомня дали сме празнували и Бъдни вечер по начина, по който днес го празнуваме, но определено мога да кажа, че Нова година си беше най-хубавия и семеен празник в дома ни. Имахме си само Дядо Мраз и много подаръци за Нова година. 25 декември си беше просто един обикновен ден тогава.

Днес е различно, но ми се струва, че покрай Коледа, празнуването на Нова година някак се обезличи.

# 49
  • Мнения: 3 622
Да празнувахме  Peace
Събирахме се цялата рода при баба ми, тя приготвяше всичко както си му е реда - имам много хубави спомени

# 50
  • Мнения: 868
   Винаги сме празнували.

# 51
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Винаги празнувахме Бъдни Вечер , майка ми не даваше да хапнеме нищо "непостно " през целия ден, вечерта слагаше типичната трапеза с постни ястия , даже и котката постеше hahaha/ ядеше само питка, натопена с вода и ориза от сърмите , и не изглеждаше никак щастлива Mr. Green/...Коледата ми беше по-обикновена, имаше дребни подаръчета, но нищо повече, даже май си ходехме на училище по това време newsm78...На Нова Година бяха големите подаръци ...

# 52
  • Мнения: X
Не, не сме празнували. Само Нова година.

П.С. А знаете ли откъде идва името "Коледа"?  Wink Аз скоро разбрах - от римските календи. Така се наричали първите дни на месеците, тогава, когато се плащали данъците. Оттам идва и думата "календар". Което пък, като се замислиш означава, че много отдавна, Рождество се е посрещало в самото начало на новата година - на първо число /по някой стар календар, не знам кой, юлиански?/. Така, че ето на, съвпадат двата празника!

Е, сега се поразтърсих. Всъщност не е съвсем така.  Grinning
Ето повече инфо за историята и традициите на празника в България: http://liternet.bg/publish/akaloianov/slavite/koleda.htm

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 21:09 от Анонимен

# 53
  • Мнения: 463
да, празнувахме бъдни вечер, нямам спомен дали ходехме на черква на коледа, но имаше традиции- постни манджи, сурвачки, коледари, бъдник, питка с паричка и др подобни
какво точно питаш, празнувахме си всичко както и сега
И всичките съпътстващи ритуали - окадването на къщата, рязането на питата и поливането с вино, яденето на пода и оставянето на трапезата до сутринта.... това при баба ми /майка на мама/

# 54
  • Мнения: 1 299
Имахме си Бъдни вечер с постните манджи и питката с късмети
Подараци получавах обаче от Дядо Мраз на Нова Година
но много бързо свикнах с дядо Коледа, обожавам Коледа и в семейството ми това е голям празник

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Брей, не очаквах толкова много хора да са празнували по соц. време. Явно не сме безбожници, както се опитват да ни изкарат сега разни публични елементи.

# 56
  • Мнения: 2 353
  Радостина, по-скоро не сме безпразници Mr. Green

# 57
  • Мнения: 3 094
  Радостина, по-скоро не сме безпразници Mr. Green

ами бяхме без празници, всичко се отработваше - помня родителите ми и техни колеги ем , манифестираха целия празник, ем после го отработваха в неделя, че не знам до коя година се работеше и в събота до обяд.........мъчеха ни комунистите нито празници, нито вяра до имаме - но ето че сме я запазили - значи има и за нас надежда! Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 1 890
Леле, аз в малцинството се оказах! Tired
Все едно съм расла в друга държава... ooooh!
  Не си, и аз съм като теб !  Hug И за мен е сравнително ново, както и Св.Валентин и годежните пръстени, ама в една друга тема ми се нахвърлиха заради такова изказване.  Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 3 094
Леле, аз в малцинството се оказах! Tired
Все едно съм расла в друга държава... ooooh!
  Не си, и аз съм като теб !  Hug И за мен е сравнително ново, както и Св.Валентин и годежните пръстени, ама в една друга тема ми се нахвърлиха заради такова изказване.  Rolling Eyes

Свети Валентин е по-скоро тачен от католиците - у нас преди промените е непознат.и няма традиции , свързани с него - така че и аз съм невежа и празнуването му ми е малко кичозно, щото не го свързвам с нищо. Ама нека празници да има, ако това ни обогатява Peace

Общи условия

Активация на акаунт