Въпрос към майките, живеещи в Англия

  • 3 420
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 379
Здравейте момичета, Честита Коледа на всички, с най-добри пожелания за здраве и благополучие!

Имам въпрос към майките, преместили се да живеят в Англия, особено тези, при които това се е случило след като вече са имали семейство и дете/деца.

Имам 50% шанс да получа много хубава работа в Англия, в голяма и световноизвестна комуникационна компания. Позицията е много добра, старши мениджър, с доста хубава заплата дори и за Англия. Централата на фирмата се намира в близост до Лондон, в т.нар. Greater London, в Weybridge, Surrey.

Сега, какъв ми е въпросът...

Това е голям шанс за мен, по-скоро за кариерата ми, НО... Имам мъж и дете на 3 г. и 7 м. (не сме омъжени с мъжа ми). Мъжът ми не говори английски и професията му е такава, че няма как да я практикува в Англия (занимава се с митническо посредничество за внос). Детето го е гледала почти откакто се роди майка ми, чак преди месец тръгна на градина... Освен това имаме приятели, живяли дълго в Англия и върнали се оттам, които ни съветват да премислим добре, тъй като там няма да се чувстваме по-добре оттук. Искам да уточня и че тук, в България, сме доста добре финансово, работим и двамата и печелим добре, докато ако се преместим, мъжът ми няма да работи поне 6-12 месеца.

На 4-ти януари имам интервю във фирмата в Съри. Има двама одобрени кандидати - аз и още някой. Ако се представя добре, имам големи шансове да ми предложат работата.

Въпросите ми са два.

Единият е свързан с това какво е важно да питам на интервюто, така че да получа пълна информация, която би ми била необходима, ако получа работата и решим да се преместим.

Вторият е свързан със самото преместване - какво е важно да знам, преди да решим да се преместим, както и какви са основните важни неща при едно преместване (имам предвид като разрешителни - за мен ясно, но за детето, мъжа ми, търсене на квартира, вадене на документи, физическо местене, и други такива, със сигурност не бих се сетила за всичко). Както и чисто емоционално как ви е повлияло преместването, как сте се справили?

Много, много ще съм благодарна за мненията и съветите ви, така или иначе решението ще си го вземем ние, но исках да имам повече информация извън формалната по интернет сайтовете.

# 1
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Аз не съм дошла със семейство тук, то стана в последствие Laughing

За детенце не се притесняваи, те както съм виждала най-бързо свикват с живота тук. Сметни си в разходите и градина за 1 година докато тръгне на у-ще (на 4-5 години, зависи в коя част на годината е родено; но както пишеш че е на 3г и 7м, ще тръгне както моя Филипко през септември 2008, у-щето тук в Съри е от 9 до 3 часа).
За първият ти въпрос какво да питаш на интерв^то важно е да попиташ

1) дали поемат разходите по преместването. Това може да вкл^ва неща като поемане на наем първите месеци, покриване на някои разходи по покупка на къща (големите фирми поемат държавната такса за къща (stamp duty), която е 3% от стойността на къщата; някои дават за покриване на депозит за ипотеката и т.н.);
2) имат ли градина към компанията и дали е субсидирана, тоест дали ще трябва да плащаш за детето, което ако е на пълен раб. ден може да излезе към £1000 на месец;
Това се сещам в момента, питаи ако имаш нещо по-конкретно Grinning.

За вторият въпрос някои компании предлагат пакет услуги в които влизат вие казвате каква квартира търсите предварително и има консултант които ви развежда в няколко такива да си харесате (питаи на интерв^то дали имат тази услуга). За документите предполагам ще ти извадят разрешително за работа и оттам партн^рат ти ще може да работи каквото му душа иска Sunglasses...Физическото местене е лесно, на самолета, а багажа с компания (разходите евентуално поети)
За емоционалното незнам несъм минала точно по този път, но ще имате промяна в начина на живот; но щом и двамата сте свикнали да работите здраво няма да има проблеми, може даже по-лесно и установено да ви се види.
Питай ако има нещо още  bouquet

# 2
  • Мнения: 3 379
Много ти благодаря. Гледах къщите в Уейбридж, че с две спални наемите вървят около 1300-1500 лири, че и отгоре. Ясно ми стана за градината колко струва, а имаш ли представа как стоят цените с бавачките? Също, колко примерно е месечният бюджет за храна и други ежемесечни разходи?

Между другото, един въпрос за наемите - по принцип знам, че в САЩ например в наема ти влизат и режийните (ток, вода, парно...), как стои въпросът в Англия - тези наеми, които ги гледам, само за наем или и режийни са (никъде не видях да се споменава това в обявите)? И ако не включват режийни, колко излизат приблизително на месец?

А как точно партньора ми ще получи право да работи ако аз имам разрешително - не трябва ли и на него да му бъде извадено?

Извинявай, ако въпросите са тъпи, но не съм много наясно (засега Simple Smile ).

Още веднъж много благодаря.

# 3
  • Мнения: 3 379
Сетих се още един въпрос, понеже погледнах, че имаш и бебче.

Как стои въпросът с майчинството в Англия - колко е и какви пари получаваш, има ли такова нещо като държавни правила или всяка фирма си определя? Ние по принцип имаме намерение за второ дете, макар че ако се преместим, няма да се случи най-вероятно в следващите две години (което също е причина много да се замислям дали да се местим).

# 4
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Обикновено режийните не влизат в наема (освен ако не е упоменато). Вода (тя е на база), ток, газ излизат към 300 на месец; освен това имаш да плащаш общинска такса за жилището към 120-140 зависи от големината на жилището. Храната е сравнително евтина към 100-120 на седмица (може и по-малко зависи от къде и какво Wink).

Ти като имаш work permit на партн^ра ти ще дадат право на работа като твои dependent, без рестрикция какво той да работи, докато ти ще имаш право да работиш само тази работа за която са ти издали work permit-а. Като ти изваждат документите ще трябва и двамата да подадете заедно.

За майчинството тук е една година, като 9 м са платени а останалите неплатени. От държавата плащат  £110 на седмица, но повечето големи компании плащат доста допълнително към това (погледни в политиката им за maternity leave). Зависи от компанията повечето имат някакво изискване да си работил за тях определено време (9м; 1г) преди да имаш право да получиш допълнителното плащане към майчинството, но това държавното всеки които е работил 4-5 м преди да роди го получава.

Успех на интерв^то и питай (може и на лични) ако се сетиш нещо друго  bouquet

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
GI, сигурна ли си че за ток и газ плащате по 300 на месец?! Нашето семейство сме големи консуматори и плащаме по около 100 на месец, да не би вашето да е на тримесечие  Thinking За вода, сега отворих една фактура, за цяла година сме платили малко над 300 паунда. За храната и ние по толкова харчим, а понякога и повече, но както споменах, големи консуматори сме  Embarassed
SZA, с тази позиция, не мисля, че тези разходи би трябвало да те притесняват.
Освен основното ти заплащане, хубаво е да знаеш какви екстри ще ти предложат. Дали ще ти платят квартирата в началото или ще ти съдействат директно за закупуване на имот. Ще покрият ли разходите по преместването на семейството и до каква сума. Ще имаш ли частна пенсия и медицинска осигуровка, за теб и цялото семейство. Покриват ли транспортните ти разходи или служебна кола. Ще ти плащат ли overtime, знам, че за някои менаджерски позиции, не се полагало, зависи от договора, който подпишеш.
Както GI е писала, детето ти може да започне училище от септември. Държавното е безплатно и занимават децата от 9ам до 3:30 пм. През това време съпругът ти може да ходи на колеж за езика.
На някои хора им харесва тук, на други не и се прибират разочаровани в Родината. Няма начин да знаеш дали ще ти хареса, ако не си пробвал, нали Wink
При нас ситуацията беше подобна, само където на мъж ми предложиха работа, а ние се присъединихме към него, няколко месеца по-късно. Аз не ползвах английски, а синът ми тогава беше на 4 години.
Късмет!

# 6
  • Мнения: 3 379
Мери, благодаря.

Дават ми служебна кола, така че това не ме притеснява. Горе-долу съм наясно какви ще са разходите, очевидно заплатата е добра и парите няма да са проблем.

Утре пътувам за Лондон за интервюто и ще се върна в петък вечерта. Ще се опитам да задам всички въпроси, които се сетя и за които ме посъветвахте. После ще пиша какво е станало.

Много благодаря.

# 7
  • Мнения: 198
аз ти желая късмет и каквото и да избереш ще е по-добрият вариянт!
 Hug
 

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Ще споделиш ли как мина интервюто?

# 9
  • Мнения: 3 379
Привет момичета. Отново да благодаря за съветите и отговорите на въпросите ми. Пиша чак сега, защото бях много заета като се върнах на работа, а пък тази седмица съм доста болна Sad

Както и да е... За интервюто. Мина добре според мен, те питаха много, аз питах още повече Simple Smile Мисля, че се представих професионално, освен това самото интервю беше доста интересно, някак повече като дискусия, отколкото като интервю. За съжаление (или за радост) преди няколко дни ми звъннаха от агенцията за подбор, за да ми кажат, че не продължавам нататък - обратната връзка от компанията е била, че на ниво технически и експертни познания за позицията съм се представила отлично, но нямам достатъчно международен опит, какъвто те търсят, което е вярно (позицията, за която кандидатствах, отговаряше за определено ниво мениджъри в офисите в цяла Европа). Освен това си назначили вътрешен кандидат. Е, поне е утеха, че от външните аз стигнах най-далеч Simple Smile, друго си е да пребориш кандидати от цяла Европа Simple Smile

Ами това е, не съжалявам, опитът от целия този процес ми беше много полезен, освен това със сигурност ще имам и други възможности (поне така ме увериха от агенцията).

Благодаря отново на тези, които ми дадоха информация.

Общи условия

Активация на акаунт