Приучаване към ходене на гърне

  • 5 014
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Как да науча детето ми да пика и ака на гърне?търся една книга,за която са ми казали, че е полезна-"Приучаване към ходене на гърне за по-малко от един ден", автори Натан Азрин и Робърт Фокс /може дасъм объркала някоя буква/ Моля помогнете да я намеря?

# 1
  • Мнения: 7 723
Като начало му купи гърне Wink

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Същата тема е само на 2 стр Naughty
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=248852.0

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
Колко е голямо детето?
Опитът ми, когато дребната беше на 11 м. не успя. Научи се чак на 1 и 11 м., но стана много бързо и лесно - за 1 ден. Махнах памперса, сложих гащички и започнах да я слагам на тоалетната /с детска дъска/ през 1 час. След 2-3 дни даже започна да си казва сама.

# 4
  • Мнения: 28
На 1г и 8 м, когато тръгна на ясла. Тогава махнахме окончателно памперса. Научиха я в яслата.

# 5
  • Мнения: 2 498
На колко год. е детето ти?
За първи път седна на гърне дъщеря ми на 2г. и 2 мес. и от тогава фалове няма....никога не съм я насилвала....стана от само себе си-когато тя пожела....

# 6
  • Мнения: 46 508
... стана от само себе си-когато тя пожела....

И при нас така, беше на 2г. и 8м., не съм чела книгата, но наистина стана за 1 ден като аз нямам никакво участие.

# 7
  • Мнения: 1 062
Голямата ми дъщеричка започнах да приучавам на 11 месеца и нещо.На годинка вече беше без памперс през деня, а на година и три месеца го махнахме и през нощта.Научи се за около 1,2 седмици.С малко упоритост се постига.

# 8
  • Мнения: 953
Дали е рано да се опитам да я науча, на 10м е  :roll

# 9
Според мен е рано. Баткото се научи чак на 2г., с пишкането беше по-трудно.

# 10
  • Мнения: 208
Детето може ли вече да седи ,значи еготово да се слага на гърне.Разбира се всичко е индивидуално ине бива да се насилва.Моето дете от 6мес.възраст я слагам на гърне ,още в началото сме имали успех ,но бе по-скоро случайно,усещах ли я ,че се напъва веднага я слагах.
Имаше период ,когато вече бе свикнала,но отказваше да сяда на гърне(аз много се притесних),но скоро и това отмина.
Бъдете търпеливи все пак при всяко постижение има и крачка назад.

# 11
  • Мнения: 353
Запис да следя.

# 12
  • Мнения: 1 062
Дали е рано да се опитам да я науча, на 10м е  :roll

Ами аз мисля, че зависи от детето ( и от майката  естествено ).Щом имаш желание, няма нищо лошо да опиташ, а след известно време ще ти стане ясно дали бебчето е готово. Важното е да имаш търпение. Щом може да сяда и смяташ, че донякъде разбира различните ситуаций, опитай. С първото си дете започнах рано (11 м. и имах успех ), и с второто също не смятам да чакам прекалено дълго.

# 13
  • Мнения: 3 500
Още не съм започнала, защото е студено, а знам, че ще има инциденти, трябва да сменям гащи, чорапогащник и панталон. А смятам, че малката е готова. Казва като има ако, знае, че в гърнето се пишка и ака, напълно разбира нещата. Ще изчакам април, май, като се позатопли. Тогава ще е на 1г. и 10м.-11м. Мисля, че ще стане бързо. Иска ми се да опитам направо на тоалетната с детска дъска.

# 14
  • Мнения: 389
Дали е рано да се опитам да я науча, на 10м е  :roll

При всяко дете е различно! Може да се пробваш да я сложиш, но ако не иска, по-добре го остави за по-късно, не я мъчи!
Първият път когато сложих Криско на гърне, беше на 7 месеца и той категорично отказа да седне и стои. Вторият ми опит беше точно един ден преди да навърши годинка, изпиша се веднага след като го сложих. И оттогава си го ползваме гърнето, по-късно се научи и да си казва, когато ще пиша или ака!

# 15
  • Мнения: 306
дъщеря ми е на 9 месеца и ака на гърне по някога само се изпуска да се напишка аз лично практикувах така веднага след сън на гърнето и след ядене и така постепенно се получи успех

# 16
  • Мнения: 472
Дъщеря ми сама си взе гърнето от магазина, когато беше на 9 м. Беше и доста интересно даже първата нощ си го беше гушнала и спа с него. Слагах я редовно и доста често улавяхме момента. Истински и осъзнато обаче започна да си казва почти на 2г. и както някои мами са ти писали се научи буквално за един ден. Ако си решила да го слагаш на гърне няма нищо лошо, но недей да имаш големи очаквания, и се въоръжи с огромно търпение. Може пък при вас да стане на по-ранна възраст! Успех  Peace

# 17
  • Мнения: 537
Аз я слагам от 10 месечна на гърне, но засега само веднъж съм я хванала да се изака в него, повечето си пишка, и то не е осъзнато още, по - скоро навик, сложа ли я и веднага се изпишва. Но памперса не съм махнала, смятам като се стопли тогава да я уча да стиска и да си показва, все пак сега е много студено.

# 18
  • Мнения: 107
За първи път сложих Рая на гърне преди един месец/7м/,но и беше по-интересно да си играе с него,давах и го малко след това го прибра.Този месец пак я сложих ,без амбиции,просто така и тя се изпишка,стана и интересно защото гърнето започна да свири,и така след половин час пак я сложих и отново се изпишка.Следващият ден се изака  и от тогава акаме само в гърне,разбирасе просто явно нацелвам момента,защото е мъничка и не може още да си каже.Моята племенница са я сложили към годинка,така че при всеки е индивидуално,единствено нещата не трябва да се насилстват!

# 19
  • Мнения: 506
за пръв път сложих на 6,5м.,когато се научи да седи стабилно и сега го слагам всеки път след хранене и голямата нужда рядко ни е в памперса,а за малката ще чакаме лятото да пораснем и да знаем все пак кво се иска от нас,защото досега няма нищо осъзнато според мен освен като го сложа да се напъне Simple Smile

# 20
  • Мнения: 864
Дали е рано да се опитам да я науча, на 10м е  :roll
Зависи си от детето.На една позната бебето на 10 месеца пишка в гърне.

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Така и не разбрах колко е голямо детето на авторката  Thinking

# 22
  • Мнения: 683
Колко е голямо детето?
Опитът ми, когато дребната беше на 11 м. не успя. Научи се чак на 1 и 11 м., но стана много бързо и лесно - за 1 ден. Махнах памперса, сложих гащички и започнах да я слагам на тоалетната /с детска дъска/ през 1 час. След 2-3 дни даже започна да си казва сама.

И моя син се научи много бързо, но като стана на 1,9 месеца.

# 23
[color=gols[/img]d][/color]  moeto sakrovichte e na 1 godina 3 meseca .kam godinka se opitvah da q slagam na gurne,no tq piskache i nae iskache da sqda.sprqh da q karam,zachtoto znam 4e na sila hubost ne stava :)zapo4nahme da si igraem s garneto  za da razbere 4e ne e strachno.sled okolo 2 sedmici i li 3 savsem slu4aino rechih da opitam pak..i za moq nai golqma iznenada tq uspq :Dot togava sled sutrechniq i sledobeden sun hodi na garneto :)jelaq na vsi4ki na koito tova im predstoi uspeh!!!ne se ot4aivate i ne nasilvaite deteto,no badete uporiti!uspeh Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 929
Мисля, че всяко дете само показва, кога е готово. Аз не насилвам сина си, но откакто е тръгнал на ясла, забелязвам, че сам проявява инициатива. Не е постоянен още, но важното е, че е схванал за какво служи гърнето. на 2 год. и 2 мес. е.

# 25
  • Мнения: 5 026
Мисля, че всяко дете само показва, кога е готово. Аз не насилвам сина си
И аз така. Предстои му тръгване на ясла, там ще стане приучването, като копира от другите деца.

# 26
  • Мнения: 1 031
На 1г и 8 м опитът беше успешен. И мога да кажа, че стана лесно и бързо. Не за един ден, ама все пак бързо.
Бях правила и преди това опит обаче неуспешен, не го и назорвах разбира се.
Детето само ще ти подскаже, когато е готово ще стане лесно Simple Smile

# 27
  • Мнения: 566
в 8-я месец майка ми го сложи за първи път на гърне. свикна да ака на него. дори имаше случаи, когато се стискаше докато се приберем. когато сме си в къщи го слагам след и преди сън, когато се сетя общо взето. научи се за аките да дава знак, но за чишките още му е трудно

# 28
  • Мнения: 200
Моето дете вече е на 1г. и 7м. от две седмици сме на ясла. С гърнето се ''запознахме'' още на 8 месеца но с променлив успех. По скоро беше въпрос на случайност да чишка или ака в него. Взехме и пеещо гърне, пробвахме лятото и без памперс , но това не попречи да си напикава гащите. Откакто тръгна на ясла само за ден промяната беше огромна, приучи се на гърнето, да казва, но още не смея да я оставя без памперс. Сега имаме друг проблем, виси с часове на гърнето, особено вечер преди лягане. Непрекъснато ни повтаря ''ако'' и седи, което пречи да я сложим навреме в леглото. Опитахме се да я залъжем с четенето на книжки, но номерът мина само два пъти. Пишете ако имате подобен опит, как да се справя с подобно изнудване ??

# 29
  • Мнения: 911
Сложих го на гърнето преди около 2 седмици. Купих гърне като столче - умишлено търсих такова - хем е по-стабилно, хем може да се обляга назад, а самото гърне се вади от столчето, за да се измие.
Първите 2-3 пъти определено протестираше. Опитвах се да го разсея, да обърна нещата като на игра, за да го накарам да седи спокойно. Сега пишка между 4- 6 пъти на ден, а от няколко дена и редовно ака в него. Когато го слагам на гърнето обаче стоя до него, да му правя компания. Продължава да пълни памперсите, но имаме напредък,, защото сме ги намалили вече с един.
Идеята е да свикне, да започне да му се изгражда навик - за целта го слагам на гърнето по едно и също време - и да разбере, доколкото това е възможно на тази възраст, че не само памперсите могат да се пълнят.
Смятам, че щом детето може да седи стабилно опитите трябва да започнат. Струва ми се, че мамите с бебета над 1, 5 г. са се сетили малко късно, оттам идват и трудностите при някои.
Въпреки това обаче всичко е строго индивидуално - децата едно с едно не са еднакви, но колкото по-рано толкова по-добре.

# 30
  • Мнения: 668
сложих го рано на гърнето.вече ака в него по простата причина,че  е по едно и също време.не мога да кажа,че се е научил,но пак е нещо.поне като го маправи в памперса мрънка.явно усеща че не му е добре така,но е малък още.

# 31
  • Мнения: 668
имаше тема наскоро даже какъв цвят е по добре за гърне.оказа се че жълтото е предпочитано:)

# 32
  • Мнения: 64
Не всички деца се поддават на ранното приучване на гърне. Мисля, че трябва постепенно да започне да се слага на гърне към 9-10 месеци, но да не се прекалява и да не е против волята на детето. В противен случай рискуваме то да намрази гърнето и дълго време да не успеем да го накараме да го използва.

# 33
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
За моето бебе още е рано Confused
На година и 2 месеца е, а гърнето го ползва като играчка Tiredизобщо не може да разбере за какво е, според мен още е рано ooooh!

# 34
  • Мнения: 578
И аз се записвам да следя. Алекс е вече на две години и пет месеца, ама не иска на гърнето и толкова... Cry Вече се отчайвам, но не смея да го насилвам. Пробвам от време на време, ама...един час седи и нищо не върши. Иначе принципно съм ужасно против бебе, което още едва се е научило да седи да се "насажда" на гърнето Naughty

# 35
  • Мнения: 4 394
явно си е до дете без да преувеличавам мога да кажа че бебка си ''казваше '' за ако много преди да се научи да седи ,а с гърнето стана от раз .Номера е да му е удобно самото гърне,да е добре затоплено,а не да е стояло на студено някъде и най важното  слагаш и предлагаш ,ако няма нищо до 2-3 мин. вдигаш.След 0.5-1 ч. пак предлагаш и ако стане нещо ШУМНО РЪКОПЛЯСКАТЕ И ПЕЕТЕ за да знае детето защо има БРАВО!Хубаво е като почнете с гърнето да не го оставяш да седи напишано изпуснеш ли пишо в памперса сменяй го веднага .Забелязвам ,че бебка и хареса да е суха и стиска и пишото за гърнето само в началото влязохме в преразход с пампите но бързо се свикна даже вече не е рядкост с един памп да изкараме цял ден  суха,а е на 8.5 месеца.
Успех и кураж!  bouquet

п.п. Дечковците може да са  малки но до едно си знаят интереса и си гледат удобството и конфорта .Един път усетили колко е гот да ти е сухо дупето не се примиряват лесно да седят мокри Peace

Последна редакция: сб, 19 яну 2008, 10:47 от mamamari

# 36
  • Мнения: 4 394
Сега се сещам и за други тънкости дето може да са ти от полза.
***Значи най-често се прави пишо веднага след сън така може да се започне.Чакаш бебо да се събуди и веднага на гърнето ,а като  се получи поощряваш  шумно и продължително.
***Друго нещо за което се сещам е ръба на гърнето да е по-широк.Нали се сещаш там дето сяда бебо.Да ме прощават ''Чико'' ама хич не са се постарали ....според мен направо убива....
***Помага и когато по време на пишкане или ако имате подканящ сигнал .Ние например имаме пиш-пиш....аки-аки ....Полека лека бебо свиква и като го сложиш и подканиш някак по-лесно става.
***Не допускай да се заиграва или расейва докато е на гърнето .Детето трябва да знае за какво е там .Подканяй го ,напомняй му.Иначе минава времето в игра а ''работата'' остава не свършена и бебо е отегчен да седи там.С времето може да го асоциира с принуда и да развие непримиримост със самото поставяне на гърне.
***И разбира се ЗЛАТНОТО ПРАВИЛО никога не насилвай и не натделявай над детето-ефекта винаги е обратен на желания Peace

# 37
  • Мнения: 114
моето мнение е че зимата е най-неподходящото време за приучаване към гърне. дъщеря ми от както започна да сяда използва гърне. преди и след годинката(лятото) си ходеше много успешно без памперс. сега обаче 5 мин. след като се изпишка пак пусне малко и трябва да сменям гащи Rolling Eyes
изчакай да се постопли. хем ще е по-леко облечен бебчо и ще можеш да реагираш бързо Hug

# 38
  • Мнения: 4 447
Ей, търсачката му е майката!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт