На две години и половина, ака в гащите

  • 4 767
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 116
Здравейте момичета,

Имам проблем с дъщеричката ми. Вече е на 2 годинки и 6 месеца. За пишкането казва, няма проблеми. Ходи и сама си взима гърнето и си сяда. Обаче за акането, нищо. Дори като се наака рядко казва че се е наакала, което пък често води до зачервено дупе.

Не мога да кажа точно кога започна проблема.

За пръв път я сложих на гърне на 9-10 месечна възраст. Тогава си акаше кажи речи само в гърнето. Няколко месеца по-късно започна да ака веднага след като стане от гърнето, в памперса. Тогава спряхме ползването на гърне, за да не я насилваме. Така до 2 годишна възраст, когато я пуснах по гащички. Две седмици много рядко имаше наакани или напишкани гащи и изведнъж започна обратното: да пишка и да ака в гащите. Помъчихме се и се отказах и върнах памперса. Казах си сега на 2 години и половина ще пробваме пак. За пишкането няма проблеми, акането обаче е голяма драма, ака си в гащите и въобще не й пука.

Сега пробвахме друга стратегия. Казахме й че ако започне да ака в гърнето, ще получи подарък конче люлка, което тя по принцип много иска. Ами продължава да ака в гащите и върнах пак памперса. За пишкането въпреки че е с памперс си иска гърнето.

Странна работа  newsm78

Ще помоля някоя от вас която се е сблъсквала с подобно странно поведение на детенцето си да даде съвет  Sick

Благодаря ви предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 915
Точно такъв проблем съм нямала с каката. Тя се научи за 1-2 дни да ползва гърнето, но беше на 2,5 годинки.

Стана й интересно, когато й обяснявах как пишото и акото отивали в голямото гърненце (тоалетната), после в рекичката и накрая в моренцето.  Laughing Съответно заедно ходехме да изхвърляме гърнето в тоалетната, тя пускаше водата и така - до моренцето.  Mr. Green

Виж дали можеш да я заинтригуваш с някаква подобна история. Кажи, че акото иска да отиде да плува, а не да стои на гащичките. Или нещо подобно.  Crazy Измишльотините понякога много помагат.  Wink Разкажи й нещо, което да й помогне да добие представа за обичайния път и начин на нещата.  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 616
ritka, аз нямам деца все още, но преди време гледах един малък мъж във Франция. Той беше по същия начин. Страхотно беше умен, но най-късно от всички започна да говори, и да ходи в тоалетна нормално.
Разликата е, че там до две години изобщо не го бяха оставяли без памперс (10 месеца ми е малко рано сякаш...)
Проблемът се реши от само себе си, не се тревожи! Да познаваш някой възрастен, който ходи с памперс? Не. Няма страшно!  Grinning
Купи й по-скоро детска седалка за тоалетна, не гърне. Остави я да ходи с памперс, по-неприятно е да си с наакан памперс, отколкото с наакани гащи, т.е. по-скоро ще започне да се усеща. А и те са си малки хора, става им неудобно, когато са наакани пред другите, дори и да не го показват. С памперса ще й спестиш чуството за вина и неудобство, което също може да я притеснява. Ама това нещо как да го обясни две годишно детенце!!!   А и когато иска да пишка, винаго можеш да свалиш памперса, и после пак да го сложиш.

Аз така бих постъпила, но това си е твоето детенце, и ти знаеш най-добре Simple Smile
Успех!  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
offioly, кажи за детето, кога му махнаха памперса.

Моята дъщеря е на 3 години, още е с памперс гащи, и 2-те неща ги осъзнава, пишка в гърне, но за акането  заема някакви страна стойка, понеже има по-запечен стомах. И аз за това нищо не правя, защото най-важното е да си свърши голямата работа, въпреки че вече започвам да се замислям. Гърнето и е ниско, а на тоалетната дори и с дъска не е стабилна. Имам спомен, че ме беше страх от тоалетната като малка / да не падна в дупката/, може и при децата да е така. Не че ти помогнах с обяснението си.

# 4
  • Мнения: 616
Ами доколкото помня, беше на три годинки и малко, когато вече отпадна памперса...  newsm78 Но първоначално го махахме в къщи, и през деня, а нощно време си спеше с него, за да не се буди постоянно от притеснение (понеже и такива нощи имаше). Понеже беше в двор, си ходеше да пишка самичък по дърветата  Grinning  Но като се видя че отведнъж няма да стане, го подкарахме малко по малко, и всичко си се нареди.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 412
Благодаря, offioly Hug

# 6
  • Мнения: 616
а, само нещо за седалката за тоалетна... има едни, които са доста стабилни, но всеки път се слагат отново, не се вдигат, а направо се махат. освен това са меки, и са удобни (като я купихме всички се изредиха да я пробват  Mr. Green )
Заслужава си да се потърси добре такава седалка Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз в това съм се загледала, вижда ми се стабилно, ама май не е меко

http://shop.danet.bg/product_info.php?products_id=3729

# 8
  • Мнения: 616
 newsm78  лично на мен ми се струва излишно да се правят подобни "конструкции" в тоалетната... Не че е лошо, просто аз не бих си купила такова  Mr. Green
Това, за което говоря, е като на третата снимка, без никакви аксесоари, само седалката е "облицована" с едно подобно на мушамичка, и отдолу има дунапрен (вероятно). Най-важното е, формата на частта, която не виждаме на снимката, и която го държи за голямата седалка, да отговаря на твоята седалка; те са стандартно горе-долу, но има все пак и малко по-различни. Ако прилегне добре си е екстра!
Успех!
На мен ми е малко рано да мисля за това ...  Mr. Green

пп: ето това ми изглежда добро, на пръв поглед! http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=35_38&products_id=2786

Последна редакция: ср, 02 яну 2008, 19:59 от offioly

# 9
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 562
И ние имахме същия проблем с акането (на 3 години сме), но вече почти изцяло го решихме. Не става отведнъж - при нас също въпросът с пишкането се уреди за няколко дни, но с акането - около два месеца поне се увещавахме, че големите деца не акат в гащите и че той е вече голямо дете. И най-накрая започна ака на тоалетната! Със седалка разбира се - ние ползваме такава седалка http://shop.danet.bg/product_info.php?manufacturers_id=122&products_id=3729 и мисля, че и тя доста помогна.

# 10
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 562
newsm78  лично на мен ми се струва излишно да се правят подобни "конструкции" в тоалетната... Не че е лошо, просто аз не бих си купила такова  Mr. Green
Това, за което говоря, е като на третата снимка, без никакви аксесоари, само седалката е "облицована" с едно подобно на мушамичка, и отдолу има дунапрен (вероятно). Най-важното е, формата на частта, която не виждаме на снимката, и която го държи за голямата седалка, да отговаря на твоята седалка; те са стандартно горе-долу, но има все пак и малко по-различни. Ако прилегне добре си е екстра!
Успех!
На мен ми е малко рано да мисля за това ...  Mr. Green

пп: ето това ми изглежда добро, на пръв поглед! http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=35_38&products_id=2786

Ами ние сме изключително доволни от тази "конструкция". Още повече, че "покрива" доста етапи от живота на детето - може да се сглоби първо като гърне (ни е го пропускаме, защото сме вече големи  Grinning), след това като седалка със стълба и накрая само седалката да се ползва без стълбата. Това са си едни 3-4 години както и да го погледнеш!
Самата седалка не е мека, но аз пък не мисля, че трябва да е мека - колко от гърнетата са меки или седалките за възрастни? Просто трябва да е ергономична и удобна, нали? Иначе нашата седалка си има гумени крачета за да не се хлъзга и отвътре надолу - ограничители, които да я държат за голямата седалка - доста стабилно се получава.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 412
offioly, благодаря за идеята. tigar-migar и на теб благодаря, че сподели.

И на мен ми се вижда голямо приспособлението, ще погледна и 2-те предложения. Това със стълбичката се опасявам да не се заиграе да се качва по стълбите. Имаме домакинска стълба с 3 стъпала и тя много обича да си играе с нея, чак не я вадим вече, защото ни е страх да не падне.

# 12
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 562
Ако ви интересува мога да снимам седалката за да я видите и без детето как изглежда отгоре и отдолу. Иначе стълбата си е стабилна - досега не сме имали никакви инциденти, въпреки че се качваме, завъртаме и сваляме панталона на нея.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 019
Здравей,
Като четях постинга ти все едно беше написано за моето дете. Ние имаме същия пблем. Ходи без памперс, пишка в гърнето, но когато има ако - казва мамо слоци ми памперса. Скрива се най често под масата и там върши сериозната работа. Увещаваме се с какво ли не само и само да ака в гърнето, но нищо не помага за сега. Дано скоро време се справим с проблема. Успех и на вас.

# 14
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 562
Здравей,
Като четях постинга ти все едно беше написано за моето дете. Ние имаме същия пблем. Ходи без памперс, пишка в гърнето, но когато има ако - казва мамо слоци ми памперса. Скрива се най често под масата и там върши сериозната работа. Увещаваме се с какво ли не само и само да ака в гърнето, но нищо не помага за сега. Дано скоро време се справим с проблема. Успех и на вас.

 Joy  Joy  Joy
Нашия се затваряше в някоя стая - най-често в хола. Затваряше вратата и не пускаше никой вътре, докато не си свърши работата. След това се провикваше: "Та-тиии, малко съм се наакааал." Никакви увещания не помагаха - какквото и да кажеш, той отговаря - "Остави ме! Искам да акам САМО в гащите!" или пък "Не, големите деца акат САМО в гащите!" Ха-ха-ха... Вече свърши!

ПП: Това като нашето апропо го има в тоалетната на Пигис хаус. Можете да го пробвате на място, ако децата ви играят на детския кът.  Laughing

# 15
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Моят син е малък, ака на тоалетна точно с такава мека седалка, за пишкане е още далеч, но да дам мнение и аз.

Ритка, ще ти дам друга идея - понеже вече сте започнали да говорите за подарък, но ми се струва, че така й е много абстрактно - кога ще го получи? колко пъти трябва да ака в гърнето? и т.н.

Можете да й давате някаква лепенка, всеки път, когато ака/пишка в гърнето. Като получи 10 (примерно) - малка плюшена играчка. Като получи 50 (или колкото вие изберете), конче. Лепкай й ги на някаква дъска/книжка, и й казвай колко остават.

Това в лепенките съм чела, че много го практикуват тук, в Щатите. Възрастта й не е голяма да се притесняваш, май точно в този период минават през такова "завръщане" към памперса. Мои приятелски деца се научиха на тоалетна след 3тата си година. 

# 16
  • Мнения: 46 403
Остави детето да "узрее" самО Peace
София махна памперса на 2г. и 8м., до тогава и акаше, и пишкаше в него, никога не съм я учила, тогава й дойде времето и си започна като голям човек от раз.

# 17
  • Мнения: 1 526
Остави детето да "узрее" самО Peace
София махна памперса на 2г. и 8м., до тогава и акаше, и пишкаше в него, никога не съм я учила, тогава й дойде времето и си започна като голям човек от раз.
Много правилно. Когата детето е готово става много бързо и без стрес и за двете страни.
Синът ми се научи чак около 3 години. Но пък от раз и после никога не се е изпускал нито през деня, нито през нощта.
Дай й време  Peace! И не я притискай.

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
Моята е все още с памперс. Махам го понякога, но определено сама не си казва. Този месец тръгва на градина, ще си ходи с памперса, а като свикне с обстановката там, ще мисля за махане.
Това приспособление със стълбичката е хитро. Така детето ще е по-самостоятелно. Моята понякога сама иска да седне на тоалетната, но даже и с помоща на стъпалото, което имаме, не може, винаги има нужда и аз да помагам. Докато с гърнето се оправя перфектно, когато има желание де Wink

# 19
  • Мнения: 127
Имахме същия проблем. Пробвахме какво ли не, от вземане на играчките като наказание, до обещаване на голям подарък ако си каже, и нищо не помагаше. Видях се в чудо да пера наакани гащи и върнах отново памперса. Притеснявах се, защото трябваше да тръгне на градина, а там не ги вземаха с памперс.Не мога да си го обясня, но точно след 3-тия си рожден ден чудото стана и той започна да казва. Сега като си помисля ми се струва, че когато се наакваше ние правехме голяма драма и той се чувстваше център на внимание и като че ли му беше интересно и любопитно, а като върнахме памперса реакцията ни не беше толкова бурна и реши сам да започне да казва. newsm78 Във всички случаи постоянно обяснявахме как правят добрите и големи деца. Дано съм била полезна. Желая ви успех!

# 20
  • София
  • Мнения: 6 999
Моята дъщеря свали памперса от раз - дневен, нощен... на 3 години по собствено желание. Още 2-3 седмици или месец искаше да ака само в памперс и после не си го даваше и се криеше Embarassed

Четох, че децата просто не искат да си дадат акито...  Crossing Arms Майка ми успя да я убеди да ака на тоалетна като й каза, че трябва да нахрани рибките така... Идиотско, но подейства.

Аз бях за това да я оставим сама да узрее за това.  Whistling

# 21
  • Мнения: 616
Ще си позволя едно неопитно мнение... От това, което прочитам тук (а и което сама съм преживяла с моя малък) ми се струва, че три години е възрастта, в която нещата се случват. Чудя се защо сами си насилваме децата към неестествени за тях неща още като станат на една година? Ми то горкото още едвам се крепи на крачетата си, пък ние го караме да ползва гърне. Незнам... всяко дете си е индивидуално, и няма универсално решение. На моето като му наближи времето, може би ще му покажа как се ползва тоалетната, да знае какво е, пък като си поиска само - тогава! Има време доста до тогава...
Поздрави, и стига толкова съм давала "акъл"  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 3 116
Здравейте момичета Simple Smile

Първо да благодаря на всички които са се включили в темата Simple Smile

За пореден път се убеждавам че този форум върши чудесна работа за да те убеди че е имало други като вас и че при тях проблема се е решил.

Иначе за подаръка, ами казахме й че като се изака в гърнето ще идем до магазина да го купим, т.е. от първия път. Седалка за тоалетна имаме (http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=35_38&products_id=1809). Тя преди е акала и пишкала на нея. Съветвам обаче мамите които тепърва ще купуват такава, да си купят тази със стълбичката, защото ако няма дечурлигата къде да си подпрат краката, краченцата им изтръпват  newsm78

За насилването не насилвам. Пробвам се, ако стане стане. Ако не, отлагам до следващия път като се опитват да стимулирам. Проблема ми е че април чакаме ново семейно попълнение и честно казано направо съм се видяла в чудо чии памперс първо ще сменям  Crazy

Иначе оставяла съм я наакана и с памперс и с гащи. С гащи й е по-неприятно защото се размазва акото по краченцата и без коментар  Whistling С памперса си седи и хич не й пука Simple Smile

Това с лепенките е добра идея, трябва да помисля как бих могла да го реализирам  Thinking

Мерси   bouquet

Продължавам да следя темата, да споделям и да черпя опит  Grinning

# 23
  • Мнения: 254
И ние сме на този хал с акането и пишкането в памперс. Малкият много добре знае къде се ака и пишка. Правил го е в гърнето е пишкал, а в тоалетната е акал. (С мека чиния на чико сме). Виждал е тати, а мама всеки път я следва в тоалетната да пуска кърпа (тоалетна хартия) като пускам водата.
Обаче от чист инат неще да го събувам и да прави работите извън памперса. Казва "аз няма акам гащити". И като му дойде отива и се изаква точно там. Казва, че е бебебатко и затова ака в памперса. (чакам второ дете и му обяснявам, че само бебетата акат в гащите, а той ще бъде батко). Опитвала съм и с плуването на акито в тоалетната, после в рекичката. Опитвала съм и с награда. Просто не е готов според мен. Лятото беше без памперс почти един месец само през деня, когато не спи. Но стискаше до последно и се уплаших, че ще му се разболеят бъбреците и като си дойдохме в София пак сложих памперса. Не си давам зор пролетта най-късно ще го оставя изцяло без памперс и ще го махнем, просто вече се събужда сух от нощния сън и се усеща и когато пишка, но неще без памперс и това е. Даже си има любими памперси, тези с кученцата ги търсим и ги слагаме първо тях. Абе лигльо мъничък. Ама кво да се прави. Сега и с бебка ще си има малко стрес та не бързам...

# 24
  • Мнения: 603
И ние бяхме така. Лека - полека нещата се оправиха и сега си акаме на гърне.
Единствения съвет, който мога да ти дам е да бъдеш търпелива, да не връщаш дневния памперс. Да й обясняваш отново и отново, че тр да ака в гърнето и колко е забавно след това, когато го пуснете заедно в тоалетната и тя пусне водата.
А, от голямата тоалетна ние все още се страхуваме и дъската си виси неупотребявана.
И.. все още ползваме нощен памперс в къщи, и еднократни пелени за постилане в градината. Просто се налага, инъче трябва през ден да се събужда в мокро легло. Не се притеснявам от това - смятам да изчакам до лятото
Успех!

# 25
  • Мнения: 9 892

пп: ето това ми изглежда добро, на пръв поглед! http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=35_38&products_id=2786

за съжаление въпреки рекламата, че пасва идеално на всякакъв вид тоалетна чиния, в нашата пада  Tired
моят син пък се инати страхотно. Оставя ли го по гащи, за три дни се научава да стиска, по много часове. И за двете работи. Колкото и да съм търпелива, детето се стиска и това не ми харесва. А ако го оставя няколко минути да му е мокро и да му стане некомфортно, той сякаш забравя и си стои опикан с мокри панталони. Гадно е така.
И не иска да сменям памперса, пищи и бяга. А като го събуя насила, веднага става спокоен и доволен.
Иначе с удоволствие ми подава тоалетна хартия, когато аз съм в тоалетната. После настоява да си пусна водата. Но не иска да използва хартия за себе си, и така опитах да го насърча.

# 26
  • Мнения: 4 668
Малко се успокоих  Rolling Eyes Имаме същият проблем ... Ходи си с гащи , пишка си на гърне - ОК !
Обаче иска да ака в памперс , което ме принуди да махна гащите и да върна памперса .
Даже се крие под масата , за да си свърши работата ... Мисля ,че е защото го е срам  Sick
Лошото е , че като е с памперс започна пак да пишка понякога в него ...
В яслата обаче си ходи на гърне  Rolling Eyes
Сигурно ние нещо бъркаме или наистина не е готов  Confused

# 27
  • Мнения: 330
Болната тема и за нас.
Малката вече е на 2г. и 6м. и си пишка и ака в памперс - въобще не казва нито за едното нито за другото. Цяло лято я оставих без памперс т.е.  с гащички, но така и не се научи. Есента я пуснах на ясла и върнах памперса. Постоянно и се обяснява какво и къде трябва да прави, но тя си върши своето,  много рядко, по-скоро случайно си свършва работата в гърнето.
Вече не зная какво да правя и затова съм я оставила сама да "узрее", както са посъветвали мами в горните постинги. Дано този момент да дойде по-скоро.

# 28
  • Мнения: 5 370
offioly, кажи за детето, кога му махнаха памперса.

Моята дъщеря е на 3 години, още е с памперс гащи, и 2-те неща ги осъзнава, пишка в гърне, но за акането  заема някакви страна стойка, понеже има по-запечен стомах. И аз за това нищо не правя, защото най-важното е да си свърши голямата работа, въпреки че вече започвам да се замислям. Гърнето и е ниско, а на тоалетната дори и с дъска не е стабилна. Имам спомен, че ме беше страх от тоалетната като малка / да не падна в дупката/, може и при децата да е така. Не че ти помогнах с обяснението си.
Таня, и моят синко е така. През деня е почти без пампа, обаче като му се доака, вика гледачката да му сложи памперс. Явно осъзнава, че ще оцапа гащите, но не иска на детската си тоалетна и това е.Даже обещания за подарък не помагат. Явно е по-лесно да се напъва прав.

# 29
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
И ние имаме този проблем, ще следя темата, ако междувременно някой постигне успех, нека сподели какво е направил Simple Smile.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 10 807
Същото и при нас.От лятото е без памперс/освен за сън/ и пишането не е проблем.От известно време не и напомням за гърнето при голямата нужда,просто си пера омазаното и чакам просветление.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 240
И моя на опашката. Само че е обратно - казва че има ако, и го прави в гърнето, но за пишането......  Rolling Eyes. Вечер въобще не се усеща и често на сутринта памперса му изпуска....
Срам ме е вече да купвам памперси, честно.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 10 493
И аз се предадох вече.Цяло лято беше по гащи,само вечер слагах памперс.Проблема при нас е че постоянно го питам "има ли пиш" и  събуваме гащите пиша в гърнето без проблем,след 15 мин.същата процедура и всеки път пиша.Но в тези промеждутъци от време много често пишва отново,може да е съвсем малко,но намокря гащите.Стигам до заключение,че не стиска да му се допиша хубаво,а направо пуска.Един месец го пусках в яслата без памперс,но вечер прибирах по 3-4 к-та дрехи и се предадох сложих му памперс гащи Embarassed

# 33
  • Мнения: 227
И моят син е за тук.На две години и два месеца е.Знае къде се правят работите,даже и имаше желание да пишка на голямото гърне.Но не иска да свърши голямата работа там.Сега вече и да пишка не иска.Оставила съм го на памперс.Даже карах мъжът ми,да ходят заедно в тоалетната по мъжки Crazy,но и този светъл пример не подейства. LaughingИначе винаги ме уведомява като е направил белята в памперса.

# 34
  • Мнения: 863
Точно на тази възраст синът ми ги вършеше същите работи,казваше за пишкането,но за акото -само в гащите,даже казваше ,че има ако,ама не ми даваше да го слагам на гърнето. Не съм и давала много зор,знаех,че все някога ще се научи. Даже ходеше да се крие зад вратата или в някой ъгъл, а никога не съм му се карала примерно за това ,че се е наакал. Нашите все правиха асоциацията,че аз съм ги вършила абсолютно същите работи,все в гащите и все зад вратата,при това в същия апартамент ,в който живеем сега. Веднъж когато по случайност беше свършил работата в гърненцето,акото му заприлича на змийчета,той самия ги оприличи на такива,след това пуснахме змийчетата да плуват в голямото гърне и да отиват в моренцето при другите змийчета  Peace  Peace  Peace Явно това беше разковничето,оттогава все на голямото гърне искаше да си върши работата,заради змийчетата  Peace Така че всяко нещо с времето си    bouquet

# 35
  • Мнения: 3 506
Ritka, днес вече писах в една тема, сигурно ще я видиш, защото и ти си писала там - определено не сте сами. И с двете деца имах такива проблеми, макар че при едното решението дойде доста по-бързо.
На няколко места съм чела, че децата почват да пишкат на гърне, когато са физиологично готови да се разделят с памперса, а да акат - когато са емоционално готови за тази "раздяла". Двата момента рядко съвпадат във времето.
Ако мога с едно изречение да споделя опита си, това би било - не насилвай нещата. Подканянето трябва да е съвсем леко, незабележимо и ненатрапващо се, в противен случай рискуваш ситуацията да се усложни. Подкупването според мен няма да работи, това не е нещо, което детето се е научило съзнателно да контролира, по-скоре може, ако някога се случи да "свърши работата", да и дадеш малка награда - аз давах на щерката дъвки и бонбонки. И това обаче си е нож с две остриета, защото основната идея на тоалетното обучение е, че това е нещо, което е нормално, не нещо извънредно, за което трябва да се награждаваме или наказваме. Ако го бях използвала със сина ми, сигурна съм, че щях да се вкарам в голяма беля, добре че дребната е по-различна...

# 36
  • Мнения: 1 479
Имах сьщият проблем с баткото на тази вьзраст.Като стана на 2год. и 7 мес.започна на гьрнето,а вече и на тоалетната.Надявам се да не се повтори и с малкото.

# 37
  • Мнения: 34
Ritka,не се тревожи!На мои близки дъщерята беше така до 3г. и половина.Майка й какво ли не прави,какви ли не стратегии изпробва-не.Малката беше решила,че не иска да ака никъде другаде освен.................в памперса\по-късно гащите\.Всичко ще се нареди от само себе си.Само не го насилвай детето.Когато е готово,то ще си покаже!Успех!

# 38
  • у дома
  • Мнения: 965
Здравей и от мен,
ще споделя моя опит, имахме същия проблем с Натлия...
Аз реших да и махна памперса изведнъж, когато аз бях готова - имах отпуска и беше топло. Детето беше на около две години. За пишкането се научи много бързо. На третия ден пишкаше в гърне. Но акането  ooooh! Около четири седмици акаше само в гащите. Но, въпреки това, не и върнах памперса. За пръв път седна на гърне, за да ака след 4 седм., а дори и след това около месец, се изпускаше в началото и довършваше на гърнето. Всеки път акнето беше придружено с обяснения и поощрения при успешно изакване в гърнето.  Laughing
Според мен, това с постоянното сменяне на памперса и гащите обърква детето. Децата, избират по-лесния за тях вариант, познатия - а това е памперса. Трябва им повече време, за да свикнат с промените. Затова, моя съвет е да не се отказваш от гащите, ако искаш да я приучиш. Защото после с идването на бебето, я чакат още по-големи промени и не се знае тогава как ще реагира. Още повече, щом и е по-дискомфортно с тях, има по-големи шансове да ти каже някой път преди да се изака. При мен беше трудно да седне поне да види, че не е страшно. Ако ти видиш, че например се напъва да се изака подкани я да седне, като не  казваш - Ела да се изакаш, ами измислиш нещо друго.
Успех
ИСъщо така си купих специални ръкавици, за да и пера гащичките.  Embarassed 

# 39
  • София
  • Мнения: 2 356
същата работа и при нас.
Пишка си на гърне, макар че със зор свалихме памперса лятото и доста време докато се научи да си казва и да не се изпуска - поне 3 месеца се напикаваше. Сега пишка само в гърне, сама си сваля и дига гащите, казва си, но за акането само в гащите. По едно време казваше уж и за голяма нужда, но от един месец не. А знам кога ака, сутрин след закуска, но все не уцелвам да я сложа в подходящия момент на гърне, то се затиши някъде и хоп - мамо, нааках се, измий дупето. В яслата интересно няма проблем, явно като ги слагат под режим на гърнетата или гледат едно от друго.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 143
Бях решила да опитам да махна памперса през август, когато яслата беше във ваканция. Но отначало го гледа майка ми, след това отидохме на море, където не беше най-подходящо за такива опити и сина ми си остана с памперс. 
Следващия ми опит щеше да бъде по коледните празници, когато щяхме да си бъдем по-дълго в къщи, но се случи така че в началото на декември вдигна малко температура и една седмица не ходи на ясла. Тогава беше на 2г6м. Гледаха се с баща му, така че заслугата си е изцяло негова, но явно и на детето му беше дошло времето. За тази седмица се беше напишкал 2-3 пъти, но упорито продължаваше да ака в гащите и да не си казва. Една вечер го видях, че се готви да свърши работата отново по същия начин. Бързо го събух и го сложих на гърнето, като му казах, че ако ака там ще му дам бонбонки. Изака се в него и след това с голям интерес разглеждаше акото. Беше му интересно, странно и непознато. Но след като го направи за първи път в гърнето (и си получи бонбонките разбира се) повече не е акал в гащите. А от няколко дни, т.е. около месец и нещо след първия път, вече свикна да върши всичко там и не не се сеща да си търси и бонбонките.
Така че ако искаш опитай да я "подкупиш" с нещо, което да получи веднага. Кончето сигурно е много желано, но за детето това ще го купим след това звучи малко абстрактно.

# 41
  • Мнения: 3 116
Такаа, в петък вечерта малката се е изакала в гърнето Simple Smile Последвали са естествено бурни аплодисменти, разглеждане на акото, пращане на бебето ако при мама ако в тоалетната и тъй. Това естествено се е случило при детегледачката  Thinking

Вечерта като се прибрахме я очакваше изненада, кончето с люлка Simple Smile

Е, сега пак ака в гащите, тъй че само да споделя, подкупите не вървят, пък и не смятам да я насилвам Simple Smile Като му дойде времето  Hug

# 42
  • Мнения: 352
Дъщеря ми е на 2г. и 7 месеца. Никога не е акала или пишкала в гурне..Даже и ей така за опита. Имаме и дъска за тоалетна и гърне. Тя просто не иска да седне... Еле преди около 2 месеца седна веднъж дваж на гърнето но ей така за да ме ощастливи буквално. Оставила съм я и не го мисля този проблем...купувам си памперси и толкова..... Трябва да решим проблема до есента когато ще тръгне на градина обаче, че там с памперс никой няма да я пусне ....... Embarassed Blush Laughing

# 43
  • Мнения: 352
Такаа, в петък вечерта малката се е изакала в гърнето Simple Smile Последвали са естествено бурни аплодисменти, разглеждане на акото, пращане на бебето ако при мама ако в тоалетната и тъй. Това естествено се е случило при детегледачката  Thinking

Вечерта като се прибрахме я очакваше изненада, кончето с люлка Simple Smile

Е, сега пак ака в гащите, тъй че само да споделя, подкупите не вървят, пък и не смятам да я насилвам Simple Smile Като му дойде времето  Hug

ритка, гледам че очакваш още едно попълнение на семеийството - само да кажа понеже си имам и батко, че очаквай като се роди бебето съвсем да се върнат нещата в изходно положение.... При нас баткото умишлено се напикаваше в гастите - смятай беше отдавна без памперс. Довода беше - искам и на мен да ми сменяш гащите като на бебето. За мое щастие това бяха само 2 инцидентни случая Simple Smile

# 44
  • Мнения: 3 116
Тоните, да очаквам го този момент   bouquet

# 45
  • Мнения: 6 461
Децата ми започнаха да ползват гърненцето около втората годинка.Приучиха се много бързо.
В по ранните месеци изобщо не съм си правила труда да ги уча.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 412
ritka, и моето дете от време на време го прави в гърнето, явно имат периоди. И аз реших да изчакам, особено като прочетох коментарите на MariaSt по-нагоре и в другата тема.

# 47
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 562
Такаа, в петък вечерта малката се е изакала в гърнето Simple Smile Последвали са естествено бурни аплодисменти, разглеждане на акото, пращане на бебето ако при мама ако в тоалетната и тъй. Това естествено се е случило при детегледачката  Thinking

Вечерта като се прибрахме я очакваше изненада, кончето с люлка Simple Smile

Е, сега пак ака в гащите, тъй че само да споделя, подкупите не вървят, пък и не смятам да я насилвам Simple Smile Като му дойде времето  Hug

Напълно нормално - то не става за един ден и от раз! Ще имате преходен период и все по-рядко ще го прави в гащите. Това с подкупването не действа - пробвахме го, не работи! Колкото и да обещаваше, дойдеше ли моментът - затваряше се в стаята и акаше в гащите.

# 48
  • Мнения: 17
Цитат
I nie imahme takuv problem:(do 2g i 8 meseca:(za pi6kaneto kazva6e,a za akaneto...go prave6e v ga6tite,za6toto i biah mahnala  pampersa.Mnogo se iadosvah i se biah ot4aiala,4e nikoga niama da se nau4i....no i tova se slu4i...e...ima6e malko izdunki po poda za okolo 2 sedmici...(dobre,4e niamam kilimi)Sega e na 3g i 2m..i niamame niakakvi problemi..taka,4e ne se pritesniavai.....kogato mu doide vremeto...deteto samo 6te zapo4ne da kazva:)Uspeh:Simple Smile

И ние имахме такъв проблем:(до 2г и 8 месеца:(за пи6кането казва6е,а за акането...го праве6е в га6тите,за6тото и бях махнала  памперса.Много се ядосвах и се бях от4яла,4е никога няма да се нау4и....но и това се слу4и...е...има6е малко издънки по пода за около 2 седмици...(добре,4е нямам килими)Сега е на 3г и 2м..и нямаме никакви проблеми..така,4е не се притеснявай.....когато му дойде времето...детето само 6те запо4не да казва:)Успех

------
Пиши на Кирилица!

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 09:24 от Ellypr

# 49
  • Мнения: 3 116
Момичета, исках да ви кажа че тези дни Мая доста често ака в гърнето Simple Smile

Повечето пъти се изаква като я слагаме ей тъй профилактично. Снощи обаче си говорим нещо с баща й и по едно време чуваме "Мамо, аз се изаках". Обръщам се и какво да видя, нашта сама си взела гърнето, събула се, седнала си, изака се и си каза като свърши работата Simple Smile

Разбира се има и моменти на пропуск, но важното е че има огромен напредък.

Отказва и да ходи с памперс, само като спи и обувам че ме е страх да не се простуди. Не се събужда като се напишка, странна работа  ooooh!

Ами това е Simple Smile Иначе всичко много се радваме с нея, тя много се радва и много се гордее и така Simple Smile

Ще ви информирам за по-нататъшния развой на събитията  Hug

# 50
  • Мнения: 1 440
Браво на Мая!Трябвало му време на детето.Ще свикне! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт