Да го пускам ли вече на градина

  • 1 346
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
neonkaa, така е за Пловдив, съгласна съм, но това е решение на местно ниво, на други места не е така, особено ако няма толкова наплив деца за ДГ....
Според мен, трябва да се види дали е подготвено детето за ДГ, без памперс ли е, облича ли се само, храни ли се само и др...и тогава да се мисли за преместването му.
А относно набора - има голямо значение...в интерес на детето е да не изпуска учебният материал за първа група, няма проблем ако я кара два пъти, септември пак... Peace

# 16
  • Мнения: 24 467
Решето е на конкретния директор. Имахме разговор първо с госпожата в съответната първа група, след това- с директорката, която искаше и да види детето. Твърдо държеше то да говори свободно и да може да се обслужва дорбе. Това бяха изискванията й. Детето ги покриваше и тя не отказа, макар че навърши 3 години през януари, а тръгна на градина на около 2 г. и 7 месеца, т.е. в края на лятото на предходната година. Не е пропускал учебен материал, уч. година започва през есента.
И аз и сина ми сме тръгнали на 6 години, от което никой не е загубил, напротив, спечелили сме време. Дали е 2 г. и 7 месеца или на 3 години- значението е никакво на практика, стига детето да се чувства комфортно.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 378
...
Ако пък не се чувства добре в новата обстановка винаги можете да промените решението си.

Т.е.? Повтарям още веднъж, Светлин е роден на 15 декември. Определено НЕ БЕШЕ готов за детска  градина, по-точно децата в групата го изпреварваха по развитие. Но аз не можех да го спра и да го пусна догодина. Това се отнася и за училище. По-рано можеш, но по-късно не да пуснеш детето в първи клас. Имах опасения ще успее ли да се справи в училищна среда, но в никакъв случей не можех да го отложа. Естествено, че определящи са готовността на детето и неговите индивидуални особености.

# 18
  • Мнения: 24 467
"Светлин е роден на 15 декември. Определено НЕ БЕШЕ готов за детска  градина, по-точно децата в групата го изпреварваха по развитие."

Това е валидно ако детенцето ти е родено в годината, в която са останалите деца, макар и в нейният край. Ако обаче тръгне с предходния набор, в ДГ може да се върне в отново в яслата, ако не е навършило 3-те години, разбира се и не може да се адаптира към градината. Ако пък върви с набора си, значи в настоящата година ще навърши три и така или иначе трябва да тръгне на градина през есента /май през юли ги навършва въпросното дете, освен ако аз не греша/.
Ето, твоят Светлин е роден през декември, сигурно е с набора си, а моят Коко- през януари, следващата година. Точно това имам предвид, този един месец не е определящ, той пък се справи добре и се адаптира, нищо, че е с предходния набор. В училище е от първите по успех в класа си дори, нищо, че е най- малък.
Това, което казвам при такива случаи е, че в тази ситуация можеш да си позволиш да избързаш, но не ти е позволено да изоставаш. Твърде индивидуално е и няколкото месеца не са от значение.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Твърде индивидуално е и няколкото месеца не са от значение.

 Peace

Общи условия

Активация на акаунт