За цените на имотите

  • 2 974
  • 53
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Мислите ли, че цените на имотите в София са стигнали тавана си /изключвам 20% топ места и много засукани сгради/? Какво ви кара да мислите, че ще растат или ще се запазят такива. Какви са цените в другите столици от бившите соц. страни?

# 1
  • Мнения: 274
Таничка, здравей пак Simple Smile

Мисля,че темата ти е за един друг форум, сещаш се кой.
Не че подценявам мацките, но....предполагам ще ти отговорят импулсивно, точно както ти купуваш на борсата Simple Smile Което не значи, че ще сгрешат в преценката де...Simple Smile

Честит петък Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 4 412
ама аз точно импулсивни отговори търся, в оня форум съм чела 2-те големи теми преди време, но нещо не ми просветна newsm78

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не са спряли да растат. Таванът им е много високо.

# 4
  • Мнения: 46 508
Не.
Чак толкова големи скокове няма да има, но и няма да спрат на това ниво.

Ама отговорът ми не е импулсивен, така че не го брой  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 425
Всъщност хората във форумите са доста добре извадка на средна класа в България. Компютър (което уви не е толкова често срещано дори и сега), интернет, свободно време, вероятно и някакви нормални доходи. Разбира се има и разни случайно попаднали. Така че аз лично винаги съм смятал анкетите тук за доста представителни за средната класа в Бг че дори и за част от високата. Ама въпроса е много противоречив (май и аз съм че онези 2 големи теми Grinning ).
Отделно има хора които са материално заинтересовани от ръст или спад. Simple Smile
Но може би една анкета: "нагоре / по-скоро нагоре / задържане / по-скоро надолу / надолу"  би била доста интересна за очакванията на обществото в момента.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 412
ама всички отговори са добре дошли - професионални, импулсивни, сънувани, важното е да кажете какво ви шепти вътрешния глас.  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Не са стигнали тавана, таван в пазарната икономика няма Simple Smile Ще продължават да растат плавно. Не включвам в понятието "имоти" къщета по на 50 години с всякакви дефекти, чиито амбициозни собственици искат да ги пробутат на цената на ново строителство. А новото се надявам като си вдига цената, да си вдигне малко и качеството, моля Close
Имотите ще поевтинеят като отмине глобалната криза, след 5-10 години. Не че цената ще падне, но нашите доходи ще са по-съразмерни с цените. Чакаме Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 425
...Имотите ще поевтинеят като отмине глобалната криза, след 5-10 години. Не че цената ще падне, но нашите доходи ще са по-съразмерни с цените. Чакаме Simple Smile
newsm78 коя криза точно?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 890
  Мисля, че средната класа имоти ще паднат с 15-20 % тази година, докато луксозните и качествените на топ места ще продължават да се вдигат. Мнението не е професионално.  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Тази с петрола, тази с ипотеките и въобще масовото обедняване в световен мащаб. Всичко е вързано, а на нас като на най-бедните роднини, най-тежко ни се отразява.

# 11
  • Мнения: 1 425
...
Тази с петрола, тази с ипотеките и въобще масовото обедняване в световен мащаб. Всичко е вързано, а на нас като на най-бедните роднини, най-тежко ни се отразява.
И според теб "масовото обедняване" ще държи цените на сегашните нива, а като мине кризата ще паднат? На мен нещо не ми се връзва това.  newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами няма как да ти се върже, като не четеш, душко. Изрично написах, че цените няма да паднат, просто ние вече няма да сме толкова бедни. Едно е да плащаш 1000 евро за квадрат, като заплатата ти е 500, друго е 1200 евро за квадрат, ако заплатата ти е 2500, нали? Ако и сега не вържеш, се предавам Laughing

# 13
  • Мнения: 1 425
Ами няма как да ти се върже, като не четеш, душко. Изрично написах, че цените няма да паднат, просто ние вече няма да сме толкова бедни. Едно е да плащаш 1000 евро за квадрат, като заплатата ти е 500, друго е 1200 евро за квадрат, ако заплатата ти е 2500, нали? Ако и сега не вържеш, се предавам Laughing
Май разбрах - ако се съди по примерите които си дала за периода от 5-10 години ти залагаш на 400% увеличение на доходите и 20% увеличение на цените. Хммм дано да си права, но на мен първото ми изглежда много съмнително, а за второто наистина не се наемам да прогнозирам.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Примерите бяха съвсем на посоки, действително "примери", а не прогнози. Но благодаря за комплимента, ако смяташ, че бих могла да прогнозирам развитието на икономиката 10 години напред, сега вече имам смелост да си подам сивито за министър Mr. Green

# 15
  • София
  • Мнения: 16 022
Мисля, че цените на имотите в страната ще се повишават. В София - няма да паднат, всичко зависи от търсенето и предлагането. Може би ще ни се виждат по-поносими, когато  доходите се повишат. Ако и камеството на новото строителство се повиши - добре. Но с тази работна ръка - толкова.

# 16
  • Мнения: 1 520
Според мен не са стигнали тавана, и бавно и славно ще си вървят нагоре.

И сега разглеждам разни оферти.
И понеже вече ги запомних оборотните ми направи впечатление, че има някои, които се въртят вече сума месеци (3-4-5) по агенциите. И през това време цената им е повишена. Къде с по-малко, къде с повече. Като състоянието им (като ремонти и подобрения ) си е същото, не са пипани.

За мен е озадачаващо - хем няма реален купувач даващ сумата Х, хем собственика я вдига на Х + 10 000 евро. А има и един апартамент, вярно, че е на много добро топ място, но е Х + 120 000 евро.  Crazy А всъщност е с ремонтирана само една стая, всичко останало вътре е от поне 20-25 години. И така се предлага, нищо друго собственика не е предвидил да подменя, ремонтира и т.н.

И както е озадачаващо - има едно обяснение за мен, че собствениците си искат и гонят някакъв максимум, и си вдигат смело.
Не бързат с продажбата, не е със статут спешност и нужда от пари, и си чакат. Може и да се яви някой.

Въпреки, че за имотите в центъра си имам и друга трактовка, но... Струват ми се все повече хората, които предпочитат да вземат в полите на планината, вместо в център, макар и идеален и да се блъскат в тоя гъч тука.

Всяка от моите теории може и да не е напълно вярна, нямам се за капацитет по темата. Но за мен това са логични обяснения.  Confused

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 21:19 от SmaRt

# 17
  • Мнения: 2 401
Таничка, за мен тавана беше още преди 3 години.  Още тогава си мислех, че цените са нереални и е невъзможно да растат повече.  Оттогава те скочиха към 200%.  Не отчетох една особеност на българския манталитет, а именно - може от глад да умрем, ама у собствено жилище ще е.  За българина собственото жилище е основна цел в живота, така, че вече никакви прогнози не смея да правя.  Днес се обаждах на една фирма, която строи недалеч от нас, казаха ми 1100 евро/кв. на шпакловка и замазка. Е, предпочитам да хвърля тези пари другаде, но не се съмнявам, че ще си продадат апартаментите.

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Предстои ми и да продавам, и да купувам, ще следя темата.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз си мисля , че няма да паднат. Според търсенето и предлагането ще се наместят и цените. Може би старите панелки ще си запазят цените, а тухлата ще расте заедно с новото строителство.

# 20
  • Мнения: 4 965
И според мен още не са стигнали тавана. Тепърва ще растат още, но вече не с такива темпове, а далеч по-плавно и бавно.
Достигайки едно определено ниво обаче няма да започнат да падат.
... Според търсенето и предлагането ще се наместят и цените. Може би старите панелки ще си запазят цените, а тухлата ще расте заедно с новото строителство.
само си мисля, че цените на старите панелки ще пада /имам предвид такива над 20 г./, на по-новите може и да се запази, но на новите - тип монолитно строителство и подобни - също ще расте, но с по-бавни темпове.
Има и друг момент - специално за София дори мисля, че цените тепърва ще растат: 1. предстоят доста нови строежи на модерни комплекси; 2. все повече старите соц-панелки започват да "сдават багажа"; 3. нали знаеш девиза на София - софиянците се множим като пилци... /ама това са си някакви мои лаишки идеи, защото съм много далеч от това - като изключим, че темата ме вълнува, като настоящ, бъдещ, бивш и т.н. собственик/.


Но пък ако паднат цените в Лозенец и около Журналист - много ще се зарадвам /набелязала съм си там 2 чудни апартаментчета.../  Praynig.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 8 221



Но пък ако паднат цените в Лозенец
Това само можеш да си мечтаеш да се случи. И аз искам да се случи, но точно там няма да стане.

# 22
  • Мнения: 4 965



Но пък ако паднат цените в Лозенец
Това само можеш да си мечтаеш да се случи. И аз искам да се случи, но точно там няма да стане.

Знам  Cry.
А там работим и двамата с половинката, та от няколко дни много сме се замислили по въпроса.
Надеждата умира последна...
Ако не - ще търсим варианти.
Извинете за спам-а.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 412
Благодаря ви за отговорите, и аз от 3 години мислех, че са стигнали тавана, ама те постояно растат...
На мен ми е интересно една тенденция само коло мен ли е: Анализирах няколко приятелски семейства с добри доходи, могат да си позволят да плащат вноска по кредита в здравословните 30% от дохода им, купиха си преди години по 1 апп за челядта и сега за втори не искат, казват скъпо е, не знам децата какво ще правят, дали ще са в БГ, може би гледат да спесят за образование. Въобще около вас хората, които имат вече 1 жилище купуват ли второ на такива цени с цел инвестиция или за децата.

Тук изключвам случаите младо сем-во без жилище, там според мен трябва да се купи, но вече са в по-предвидими граници, просто се чудя кои са реалните купувачи, извън младите сем-ва без жилище.

Последна редакция: сб, 05 яну 2008, 10:28 от TanyaMG

# 24
  • Мнения: 4 668
  Днес се обаждах на една фирма, която строи недалеч от нас, казаха ми 1100 евро/кв. на шпакловка и замазка. Е, предпочитам да хвърля тези пари другаде, но не се съмнявам, че ще си продадат апартаментите.
Не можеш да си представиш колко много се лъжеш  Confused
Ще си продадат всичко и то още преди да е завършен блока ...  Sick като има кой да купува ...

# 25
  • Linz
  • Мнения: 11 619
  Днес се обаждах на една фирма, която строи недалеч от нас, казаха ми 1100 евро/кв. на шпакловка и замазка.
За къде става въпрос? Защото това хич не е много. По центъра на София цените се няколко пъти по-високи.

# 26
  • Мнения: 4 965
  Днес се обаждах на една фирма, която строи недалеч от нас, казаха ми 1100 евро/кв. на шпакловка и замазка.
За къде става въпрос? Защото това хич не е много. По центъра на София цените се няколко пъти по-високи.

Особено ако е в "идеален център" и ако е над 90 кв. - си е направо евтино. Особено щом е само на шпакловка и замазка - за мен това е идеален вариант, защото сам си довършваш всичко.
Нашият апартамент, например, беше обзаведен по БДС - кошмар е да изринеш всичко и да правиш наново замазки и шпакловки /т.е. всичко беше с мокети, балатуми, тапети, кухненски шкафове и т.н./. Ако не се бяхме влюбили точно в този апартамент надали щяхме да си играем толкова - дори още не сме сменили кухненските шкафове, а не мога да ги гледам повече. Идеята ми беше, че "на шпакловка и замазка" ти спестява много разходи.


...
Въобще около вас хората, които имат вече 1 жилище купуват ли второ на такива цени с цел инвестиция или за децата.
...
просто се чудя кои са реалните купувачи, извън младите сем-ва без жилище.

Около нас има доста хора, които купуват и инвестират в жилища и имоти. Заслужава си дори само за инвестицията.
Ние също купуваме - е, не постоянно или на всяка цена. Примерно, в рамките на последните 10-тина години купихме нашия апартамент; изкупихме дяловете на леля ми от апартамента на баба ми и на зълвите ми от апартамента на свекърва ми; дяла на едната зълва от вилата; когато купувахме нашия апартамент, харесахме първо 1 в съседния вход до моите родители и купихме първо него - чак после видяхме нашия, та останахме и с 2-та - този до нашите сега го даваме под наем; сега много искаме да вземем някой двустаен в квартала, ама нищо подходящо не намираме /гледахме едни ужасии - мухлясали стени, неподдържани входове и общи части и т.н.; знаеш къде сме, та ако попаднеш на нещо - казвай/. Казах вече, че си мечтая за един апартамент в Лозенец /около Посолството на Индия/, ама на този етап ми се струва прекалено скъпа инвестиция.
И не сме само ние - братовчед ми има апартамент /още нито е женен, нито има деца, но инвестира за времето, когато ще има/, взе още 2 - в София и на морето.
Зълва ми е в САЩ, но купи апартамент в София и 2 в провинцията.
Братовчедката на мъжа ми строят вила "за децата".
Моя братовчедка наскоро си купи къща в провинцията /имат къща, в която живеят/.
Друга братовчедка в Канада си купиха къща на няколко етажа - сега ползват 1 от етажите, а другите дават под наем и с парите си изплащат кредита за покупката.
По-скоро моите наблюдения са, че хората все повече инвестират в имоти и затова цените скачат така.
 newsm78

Последна редакция: сб, 05 яну 2008, 12:58 от azaf

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная дали са стигнали тавана на продажните цени, но са стигнали тавана на покупателната способност на населението, което иска да си купи жилище.
Ще стане като в Италия преди години - набълбукване с кредити, икономическа криза, висока задлъжнялост във всякакъв вид на населението. Като няма кой да плаща...

# 28
  • Мнения: 2 401
Пипинка, това казах - не се съмнявам че ще ги продадат.
Рени, за квартал става дума (средна хубост), не за центъра.
Аз нямам познати, които да купуват жилища в София с цел инвестиция.  Купуват парцели и  къщи в близост до курортни селища, инвестират в бизнес или в кобоса  Wink.  Някои от тях практикуват и трите едновременно, всички имат собствени жилища и не мислят за второ.  

# 29
  • Мнения: 45
Качват се цените и човек чува всичко. Аз пък съм от тези, които биха купили, ама просто сърце не ми дава да дам пари за жилище, даже хубаво само по себе си, а наоколо като бойно поле. Инфраструктурата, хора, околноста това е което мен до сега ме е плашела винаги. Имам що годе точна представа за това, което искам. Едно от условията е да е централно и там вече започва проблема. Преди време имах предложение за кв. "Белите брези", квадратура, разпределение, както го искам. Преди да видя жилището (ново строителство) на който кажех, всеки Ах, Ох, страхотен квартал.  Crazy Аз вече така се бях надъхала, че нямах търпение. Дойде деня на посещението и о, изненада  #Crazy, ами то към ключа трябваше и гумени ботуши да получа. Някакъв кошмар! Кал, ровове, схлупени къщурки наоколо, отпред един бункер.... Ужааас! И така, понякога се чудя на разбиранията на хората за "хубав квартал". Лично аз не мога да взема нещо, колкото и да е хубаво, но наоколо като циганска махала. Канализация, счупено всичко, няма зеленичко, разбити фасади, паднали мазилки, неподдържано. И така си седа и до днес и чакам, и аз не знам вече какво.  newsm78

# 30
  • Мнения: 4 965
... а наоколо като бойно поле. Инфраструктурата, хора, околноста ...

Това дори е най-важното. Преди да видим апартамента ни, първо огледахме около блока, входа, поддръжката на бллока и чак тогава гледахме вътре.  Peace
Защото преди това имахме много приятен апартамент, но във вход, където хората не се разбираха, не се чистеше, отглеждаха улични кучета по стълбите, точно в съседство се строеше огромна кооперация, а комшиите искаха да слагат /вече гледахме, че са сложили/ огромна антена на М-тел на покрива...
Задължително е да се прецени всичко "в комплект".

# 31
  • Мнения: 10 602
1 350 евро на квадрат в Манастирски ливади, етап - получено разрешение за строеж. Продадени са 80% от апартаментите в комплекса. Срок на завършване пролетта на 2010г.
За мен това е лудост.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 692
Не са стигнали тавана. Моето мнение е, че през следващите години ще продължат да се качват, но с по-бавни темпове. Имам познати в Германия, които си купиха апартамент там. Е, извинявайте, но не е нормално апартамент в центъра на Берлин да е по-евтин от подобен такъв в широк център Варна.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 397
Ако погледнем по-глобално на нещата ипотечната криза в САЩ няма как да не се отрази  на имотите в Европа и в частност в България. Просто е въпрос на време. За втори имот- имам доста познати с втори, трети, пети и всички на кредити. Ако тази криза засегне по-сериозно и БГ ще, стане страшно.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 412
Тази сутрин си прочетох статията в Капитал за имотите около бул. България /от миналия брой/. Прогнозират 10-15% ръст, има и интересна статистика за цените в южните райони. Даже ще погледна в архива какво са прогнозирали за цените миналата година .

Аз ви питах за тенденцията за второ жилище, защото ако хората не са навити на още имоти в София, може да има задръжка в цените. Ще видим, 70% е бил ръста за последните 2 години, множко ми се вижда...

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Създава се допълнителна суматоха, съвсем спекулативно. И агенциите за имоти, и строителните компании имат огромна полза от това. Защо да не спечелят повече за същата единица вложени ресурси?!

# 36
  • София
  • Мнения: 4 412
Специално прогнозата в Капитал беше предпазлива, това 10% ръст го използват, когато не са сигурни, какво точно да прогнозират.

# 37
  • Мнения: 1 417
Имам познати в Германия, които си купиха апартамент там. Е, извинявайте, но не е нормално апартамент в центъра на Берлин да е по-евтин от подобен такъв в широк център Варна.
Ами както вчера с една съфорумка се чудехме Wink ако още малко скочат цените няма ли да е по-разумно да си ивестираш тези пари в чужбина? Щото София скоро няма да стане Европа:?
А от това, че определени кръгове имат интерес да се поддържат спекулативно такива цени съм почти сигурна, друг е въпроса че момента с невъзможноста да се изплащат кредитите назрява.

# 38
  • Мнения: 144
тези кръгове са най-вече банките, освен инвеститорите!!!

# 39
  • Мнения: 144
Там е работата , че цените на имотите зависят от търсенето, което пък се регулира напълно изкуствено от кредитирането.
Банкерите усложливо ти "помагат" да си купиш жилище което не можеш да си позволиш /заради завишената му цена в пъти от самия инвеститор/ при което цената му се вдига още един,два или три пъти в зависимост от срока на кредита...и така кръгът се затваря и цените си вървят нагоре като успоредно се появяват все "по-изгодни" кредити...
Естествено цената си има някакъв таван и той зависи най-вече от самосъзнанието на хората които обогатяват елита.
Или с други думи като опре ножа до кокала цените ще започнат мноооого плавно да вървят назад и много години ще са нужни докато се достигне първоначалната реална цена.
Така е по целия "бял" свят, и този процес вече се случи в САЩ...
...Овчаря стриже овцата и си прави дрешки...нищо ново под слънцето...
http://www.imadrugpat.org/money-translate.htm
http://www.imadrugpat.org/moneysys.htm

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
И като добави "традицията" да се живее в собствено жилище..., после кой бил луд да яде баницата. Едва ли не задължително трябва да се купува жилище. Иначе... какво, няма да оставиш нищо след себе си? Пустите му имоти, голямо заробване пада заради два панела или маломерен двустаен. Цял живот слугуване на жилището, вместо жилището да слугува на хората.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ами те и наемите като погледнеш са почти колкото една вноска за жилище. По добре да изплащаш отколкото да даваш на някой за да живееш в имота му.

# 42
  • Мнения: 2 401
Sofi4 откъде изкопа тая сектантска литература?

# 43
  • Мнения: 144
не се смятам за сектант  Laughing  Laughing  Laughing
Просто се интересувам от различни гледни точки. Така най-добре може да си обективен!!!

# 44
  • Мнения: 2 401
не се смятам за сектант  Laughing  Laughing  Laughing
Просто се интересувам от различни гледни точки. Така най-добре може да си обективен!!!

Ок, разбрах.  Simple Smile И аз поради тази причина хвърлих едно оче по диагонал, ама много такааа ми се видя, та рекох да питам.. Laughing

# 45
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
И като добави "традицията" да се живее в собствено жилище..., после кой бил луд да яде баницата. Едва ли не задължително трябва да се купува жилище. Иначе... какво, няма да оставиш нищо след себе си? Пустите му имоти, голямо заробване пада заради два панела или маломерен двустаен. Цял живот слугуване на жилището, вместо жилището да слугува на хората.
А ако не дай си Боже стане така, че останеш на инвалидна пенсия от 80лв или пък жив и здрав след време се пенсионираш с цели 100-200лв пенсия, а наема ти е най-малко 600-700лв (според днешните стандарти), че трябва и да се живее от нещо на всичкото отгоре, тогава какво правим?

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако ще си говорим за "не дай си Боже", може да се случи и така, че да се набълбука човек с кредит за 20 години, пак да стане инвалид или да се разболее тежко и накрая да остане без нищо. Като не се плащат вноските пак може да се остане на улицата. И накрая "наследството" на поколенията да са борчовете. Така, че няма как да се предвиди какво ще се случи. Независимо от имота ако се случи трагедия, няма спасение.
 Друг въпрос е колко му е писано на човек да живее. В днешно време може да се живее къде ли не по света. Навсякъде ли трябва да се започва с купуване, ипотеки, а при местене с прехвърляне на ипотека? На различни етапи от живота потребностите са различни.

Не е нормално в момента положението. Не е нормално откъдето и да го погледнем.

# 47
  • Мнения: 161
Не са стигнали тавана. Моето мнение е, че през следващите години ще продължат да се качват, но с по-бавни темпове. Имам познати в Германия, които си купиха апартамент там. Е, извинявайте, но не е нормално апартамент в центъра на Берлин да е по-евтин от подобен такъв в широк център Варна.
Боже откога средностатистическия германец започна да печели толкова много колкото българина, че да очаква имота му в Берлин да е по-скъп от Варна или София???? Crazy Crazy Crazy
А сега по-сериозно ти прочете ли какво си написала, смяташ ли че цените на имотите във Варна или София има накъде да ръстат щом са по-високи от тези в Берлин????
Не мога да разбера ти какви сравнения даваш и изобщо четеш ли какво си написала??? За къде нагоре да ръстат бе моме тези цени, че що да се набутваш да си купуваш тука, като можеш да си купиш там или смяташ че тъпака германец ще дойде тука само щото му е по-изгодно Joy Joy Joy

# 48
  • София
  • Мнения: 6 011
Сигурна съм, че цените на имотите в големите градове ще продължава да расте. За темпа на растеж - предполагам, че може би леко ще се успокои, по - точно се надявам.
В курортите могат и да се задържат на това ниво, просто според мен там търсенето не е толкова интензивно, а предлагането е огромно.
Относно въпросите по - напред в темата за второ жилище - да, според мен има такава тенденция, поне около мен приятелските семейства купуват второ градско жилище. И аз, и всички около мен смятаме това в момента за добра инвестиция.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 692
Не са стигнали тавана. Моето мнение е, че през следващите години ще продължат да се качват, но с по-бавни темпове. Имам познати в Германия, които си купиха апартамент там. Е, извинявайте, но не е нормално апартамент в центъра на Берлин да е по-евтин от подобен такъв в широк център Варна.
Боже откога средностатистическия германец започна да печели толкова много колкото българина, че да очаква имота му в Берлин да е по-скъп от Варна или София???? Crazy Crazy Crazy
А сега по-сериозно ти прочете ли какво си написала, смяташ ли че цените на имотите във Варна или София има накъде да ръстат щом са по-високи от тези в Берлин????
Не мога да разбера ти какви сравнения даваш и изобщо четеш ли какво си написала??? За къде нагоре да ръстат бе моме тези цени, че що да се набутваш да си купуваш тука, като можеш да си купиш там или смяташ че тъпака германец ще дойде тука само щото му е по-изгодно Joy Joy Joy
Treasury, чета добре какво съм написала, няма нужда да се заяждаш. Факт е, че в последните години цените на имотите главоломно се покачиха. И смятам, че в следващите няколко години те няма да паднат надолу, а ще продължат леко да се покачват, но с много по-бавни и плавни темпове, докато постепенно пазарът се успокои. Говоря като цяло за страната, за София и Варна ситуацията е по-различна.
А със сравнението с Германия, както виждаш, изказвам възмущението си от ненормалната ситуация в България. И да, смятам , че германец може да си купи апартамент във Варна (въпреки цената) не защото тук му е "по-изгодно" или "по-неизгодно", а защото тук има МОРЕ !!!

# 50
  • Мнения: 1 427
За Варна-със сигурност ще се вдигат. Защо?
1.Парцелите подходящи за строеж са не привършване и са адски скъпи,което води до ограничено предлагане и съответно високи цени.
2.Високите цени на НС,поради гореспоменатата причина,естествено води и до поскъпване на готовите жилища.
3.Все повече хора могат да докажат високи доходи,съответно да теглят по-големи кредити и да си закупят по-скъпи/и по-качествени/жилища.
4.В момента търсенето е по голямо от предлагането.Невероятно,но факт! Апартаментите в строеж се разпродават още преди А14!
5.В много отношения следваме Румъния,можете да проверите в техните сайтове за цените на апартаментите-такива ще са и при нас след 1-2 години.
6.От 3 години чакаме да тръгнат надолу,но на!-все нагоре. Като нищо ще почакаме още 3.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Никой не е чакал преди 2-3 години да паднат цените точно, защото се готвеше влизане в ЕС. Цените ще паднат до 2-3 години заради "детската криза" на новите членки. Отсега хвърчат цените на основните стоки. Заплатите, доколкото чувам, с редки изключения, не са наваксали нито инфлацията, нито ръста на цените при издръжка на живота.

# 52
  • Мнения: 1 427
Преди няколко дни попаднах на някакъв стар форум от 2004- абсолютно същите приказки,само че се говореше за" недостижими" нива от порядъка на 800евро/м2.  Joy

# 53
  • София
  • Мнения: 6 011
Преди няколко дни попаднах на някакъв стар форум от 2004- абсолютно същите приказки,само че се говореше за" недостижими" нива от порядъка на 800евро/м2.  Joy
Joy
 "Кучетата си лаят, кервана си върви!"

Общи условия

Активация на акаунт