Главоблъсканици

  • 18 648
  • 133
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 589
И аз не успях да я реша втората, а не е толкова трудна се оказа ...
MMM,  дотук си права. ВАриант 1 - вторият и третият са с черни, следователно първият е с бяло. Да, ама такъв отговор няма.
Значи положението не е така - първият вижда или две бели или бяло и черно и не можа да определи какво е неговото. Затова си мълчи. И разсъжденията продължават  в същия дух, да не издавам цялото решение ....

По мълчанието ще ги познаете, да перефразирам така  Peace

# 16
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Докато размишлявате върху задачата с перата, ви предлагам една по-лесничка Wink


Колко пъти можеш да извадиш 5 от 25

# 17
  • Мнения: 589
Веднъж?
Второто вадене няма да е от 25 - такава ли е логиката?

# 18
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Веднъж?
Второто вадене няма да е от 25 - такава ли е логиката?

бинго!

# 19
  • Мнения: 2 270
третия има бяло перо на главата си
Първиия вижда другите двама-значи те нямат и двамата черни пера-имат или бели или единия бяло другия черна
Втория си мисли"на главата си мога да имам черно или бяло.Виждайки другия,ако той/№3/ имаше черно перо на главата сизначи втория също няма черна,защото иначе №1 щеше да каже ,а той си мълчи,но пък тогава №2 щеше да е сигурен,че има бяло перо на главата си,а понеже и той мълчи ,значи №3 няма черно перо и има бяло.
това е моята логика по въпроса

# 20
  • Мнения: 589
Ани, това е отговорът.

На мен ми се струва, че има още едно решение - или аз бъркам, или НБУ са задали некоректно условието.

Първият си мълчи, следователно останалите двама имат или бели пера или едно бяло и едно черно.
Вторият си мисли: Щом първия не се обажда, значи един от двама ни с номер 3 има бяло перо или и двамата имаме бели пера. Оттук има два варианта:

1. Третият има бяло перо - тогава идва твоето решение.
2. Третият има черно перо - тогава вторият би трябвало да се обади и да каже че има бяло. Такъв отговор също има в теста

Вие какво ще кажете?

# 21
  • Мнения: 589
Адриана, готина е задачата, с уловка.
Да ти върна жеста с още една такава  Hug :

Може ли едно 4-годишно дете да скочи по-високо от двуетажна къща?

# 22
  • Мнения: 669
Адриана, готина е задачата, с уловка.
Да ти върна жеста с още една такава  Hug :

Може ли едно 4-годишно дете да скочи по-високо от двуетажна къща?

мисля че отговора е "Да" тъй като двуетажната къща неможе да скача  newsm78

# 23
  • Мнения: 589
Не може, тъй де  Party Това е отговорът.

# 24
  • Мнения: 2 270
Ани, това е отговорът.

На мен ми се струва, че има още едно решение - или аз бъркам, или НБУ са задали некоректно условието.

Първият си мълчи, следователно останалите двама имат или бели пера или едно бяло и едно черно.
Вторият си мисли: Щом първия не се обажда, значи един от двама ни с номер 3 има бяло перо или и двамата имаме бели пера. Оттук има два варианта:

1. Третият има бяло перо - тогава идва твоето решение.
2. Третият има черно перо - тогава вторият би трябвало да се обади и да каже че има бяло. Такъв отговор също има в теста

Вие какво ще кажете?
НЕ МОЖЕ ТРЕТИЯТда има черно перо,защото ако имаше то тогава втория щеше да каже ,че има бяло,но той не казва то тогава третия знае и единствен е сигурен че има бяло перо

# 25
  • Мнения: 2 865
Carmell е права. Има два възможни верни отговора. Или втория казва бяло или третия казва бяло в случай че първия и втория мълчат.

# 26
  • Мнения: 2 270
Carmell е права. Има два възможни верни отговора. Или втория казва бяло или третия казва бяло в случай че първия и втория мълчат.
Втория може да каже,че има бяло единствено ако третия има черно перо,ако третия има бяло перо-втория не може да бъде сигурен,какво е неговото.Така,че правилния отговор е само един-третия бяло,защото другия отговор ,който мислите,че е правилен е-
 г) вторият - "бяло перо", първият е с черно , третият мълчи,----а тук не е сигурно дали първия е с черно перо-може и бяло да бъде

# 27
  • Мнения: 2 865
Нали условието е един да познае само какво му е перото. Ако сложат на третия черно - ще познае втория че има бяло, или първия че има бяло (ако на втория също е черно).
Т.е. "първия -бяло" също би бил верен отговор ако го имаше изброен.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 14:51 от Arizona

# 28
  • Мнения: 2 270
нещо не можем да се разберем.
Отговорите от които можем да избираме са само тези
а) първият - "черно перо"
б) третият - "бяло перо" 
в) третият - "черно перо"
г) вторият - "бяло перо", -да тук може вторият да каже ,че е с бяло
д) вторият - "черно перо"

аз се подведох от това разсъждение за точка Г-помислих,че трябва да е изпълнено условието -първия да е с черно перо,а сега забелязвам ,че и на подточка Б не е правилно разсъждението,че първия и втория са с черни пера
а) първият - "черно перо"
б) третият - "бяло перо"  -  първият и вторият са били с черни пера
в) третият - "черно перо"
г) вторият - "бяло перо", първият е с черно , третият мълчи.
д) вторият - "черно перо" - първият е с бяло, третият мълчи.

# 29
  • Мнения: 2 865
Мисля че има некоректност при поставянето на въпроса.

Ако например беше така "Първият мълчал, вторият мълчал а третият познал - Какво е казал?" отговорът би бил еднозначен.

Общи условия

Активация на акаунт