Сезона на аспержите

  • 8 615
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 399
Вие обиЧате ли аспержи? Аз много.  eat  Били и много полезен зеленЧук, ама не си спомням веЧе за какво. Щом излезнат на пазара и запоЧваме да ядем поне по веднъж в седмицата. Ето сега веЧе от месец насам поЧти непрекъснато това ядем. И направо ме е яд Че отпуската ни съвпада със сезона на аспержите и ще изпуснем поЧти 4 седмици тая година.

Както и да е, отплеснах се а исках да ви попитам може ли някой да сподели лесни и вкусни рецепти с аспержи. Само да кажа Че супите не са ми много на сърце. Единствените 2 рецепти които аз практикувам са със сос холандезе и един гратен с катрофи. И книга си купих даже ама вътре са едни увъртяни рецепти, не съм сигурна стават ли за ядене (с ягоди например) Rolling Eyes.

Съвсем умишлено пускам темата тука а не готварския форум, защото доколкото ми е известно този зеленЧук е все още непопулярен в БГ, отглеждат го някъде само опитно доколкото знам, и не мисля Че хората които живеят в БГ много ще се заинтересуват или ще могат да споделят опит.

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Да, и аz и мъжът ми много обичаме аспержите. Simple Smile Обикновено ги купувам от паzара или от селяните директно, zащото така са най свежи. Иначе теzи, които ги продават в супермаркетите, в повечето случай са остаряли. И как няма да остареят, когато идват чак от Испания или Гърция.
По повод рецептите... опитай да не ги вариш, а да ги иzпържеш (braten). Така правя напр. сос zа паста от тях.
ВИж като идеи и [urlhttp://www.spargelseiten.de/rezepte.html]теzи[/url] и теzи рецепти.

# 2
  • Мнения: 3 880
И аz ги харесвам, но така и не се научих да ги обработвам както трябва, пробвах 2_3 пъти, но или нагарчат или са дървени после Embarassed , но ако ги направи някой друг си ги хапвам. Laughing  
Иначе са полеzни zа отделянето на иzлиШната вода от органиzма (Entwässerung), особено подходяЩи zа бременни, които zадържат вода

# 3
  • Мнения: 4 399
Роза, много ти благодаря за линковете. Непременно ще ги разгледам. И аз проЧетох в книгата която си купих, Че можело да се пържат, никога не съм опитвала, ще взема да пробвам.

Биба, много лесно се готвят. Аз ги варя на пара в една тенджера с мрежиЧка. Когато я нямах ги варях просто във вода, но определено по-добре стават на пара. Пробвай ги докато ги вариш дали са омекнали. Зависи колко са пресни, пресните са много крехки и стават за десетина мин. За сос купувам готовия на Томи (пуснаха и диетиЧна версия) който според мен е много добър и е по-вкусен от домашно приготвен. Наистина има някои сортове които нагарЧат. Или май зависело от поЧвата. И аз не знам, но има и такива и нищо не можеш да направиш по въпроса, както и да ги сготвиш все горЧат.

Ако си спомням правилно са полезни също защото са изтоЧник и на аспартат и по този наЧин и на азот в организма. Но може и да бъркам. А имат наистина много отводняващо действие, това мога да го потвърдя. Wink

# 4
  • Мнения: 2 567
И аз ги обичам и то от скоро. Благодаря много за съветите за готвене и за рецептите  Heart Eyes
А иначе бях пускала скоро тема в готварския форум за аспержите

# 5
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: *Biba*
... но или нагарчат или са дървени после Embarassed , ....

Много важно е да ги белиш хубаво, За да не останат влакна от "обвивката". Освен това трябва беz страх и пестеливост да отряzваш долната дървена част. Понякога повече е по добре от по малко.

# 6
  • Мнения: 508
Ние сме сьщо големи любители на аспержите Simple Smile Моята любима рецепта е с шунка и кашкавал,препе4ени.След като се сварят(леко,до 3авиране на водата и и3клю4вам)се нареждат в тави4ка,голяма,според коли4еството,на един ред.При варенето сьм овкусила с 4аена льжи4ка сол и половин 4аена льжи4ка 3ахар.При нареждането в тавата внимавам да няма вода,3ащото стават на каша.След като сьм ги наредила ги поливам сьс сос холандейс,покривам с шунка наря3ана на филйки и отгоре с кашкавал сьщо на филйки.3апи4а се до 3а4ервяване или до кафяво кашкавала и готово.Ра3ря3вам на порции като пица или мусака.Ммммм...много вкусно Laughing  Laughing По сьщия на4ин можете да приготвите вегетариански само сьс сирене Камембер или кьм шунката Моцарела вместо обикновен кашкавал.Като гарнитура например 3а месо,свинско филе.Пак сьс сос холандейс.

# 7
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ние  харесваме зелените.тия белите,дебели нещо са ни гадни...особено като ги затопят в майонеза.
правим ги на скарата предварително осолени с морска сол като гарнитура.

# 8
  • Мнения: 4 399
Цитат на: miravmbd
Ако аспержа е това на което ни викаме аспарагус Grinning


Да Мира, точно това е. Вие им викате аспарагус,  на български са аспержи, на немски  шпаргел. Дотук се иzчерпват поzнанията ми по отношение на това как се наричат аспержите на раzлични еzици. Laughing

# 9
  • Мнения: 4 244
Имам бели, зелени и лилави
Всичките се белят, щото люспата им е едно твърдо лико дето можеш въжета да правиш от него
Продават и готови консервирани но само от белите.
Зелените и лилавите са си деликатес!
Моята рецепта я има в линка на Шоши, тя ме изпревари

# 10
  • Мнения: 4 244
Само Роза да не ме бие
Последното ми кулинарно приключение от обяд
Салата с пуешко месо и аспержи

Една голяма зелена салата
Едно парче от бут пуешко месо
Един буркан от малките Аспержи (щото ме мързи да беля пресните и да ги варя)
2 ябълки
За соса - кисело мляко, горчица. сух чесън, къри, зародишно олио, магданоз и накълцан зелен лук, лимонов сок

Салатата измивам и наксъвам на парченца и нареждам в купички
Месото го нарязвам на жулиени (ивички), осолявам ги и ги запържвам в зародишно олио и го задушавам с балсамов оцет и кафява захар
Ябълките ги обелвам и нарязвам на малки парчета и им слагам малко лимонов сок да не потъмнеят и ги нареждам върху салатата
Аспержите изцедени ги нарязвам на малки пръстчета и тях в купичките
Соса го забърквам на вкус. Слагам месото в купичките и поливам с соса.

Да ви е сладко!

# 11
  • Мнения: 4 399
Цитат на: debelanata
Само Роза да не ме бие


Че що пък да те бие, то си е съвсем по темата. Освен това Роzа е добра душичка Wink .

Звучи много вкусно, може да го пробвам утре zащото имам и салата и аспержи, а някде във фриzера трябва да имам и хвъркато месце.

# 12
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
Цитат на: debelanata
Само Роза да не ме бие


Че що пък да те бие, то си е съвсем по темата. Освен това Роzа е добра душичка Wink .

 Laughing  Flutter   Flutter Няма да бия никого.   Wink  Темата е тук, zа да могат да я видят повече хора, които иначе не посещават готварския.

# 13
  • Мнения: 4 399
Цитат на: debelanata
Месото го нарязвам на жулиени (ивички), осолявам ги и ги запържвам в зародишно олио и го задушавам с балсамов оцет и кафява захар


Само не разбрах какво е това зародишно олио. Значи аз имам слънчогледово, от тиквени семки, зехтин, сусамено и фъстъчено. Става ли някое от тия или трябва още нещо да купувам. А какъв е тоя балсамов оцет? И как го задушаваш това месо със захар и с оцет? Поръсваш го с тия неща докато е в тигана или след като го извадиш?

# 14
  • Vienna
  • Мнения: 519
абе писала си 4е не си по супи4ките, аз оба4е правя суперсупа. варя аспержите с ниаколко картофа. после ги пасирам с малко мляко, може и сметана и нарязвам вьтре 6унка или бекон. а понякога ги варя и им правя сос с Creme fraiche (дано се пи6е така) и 4аст от водата в която са вряли и ги увивам с Lachs (сьомга?) после ги поливам сьс соса.

# 15
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Vjara
Цитат на: debelanata
Месото го нарязвам на жулиени (ивички), осолявам ги и ги запържвам в зародишно олио и го задушавам с балсамов оцет и кафява захар


Само не разбрах какво е това зародишно олио. Значи аз имам слънчогледово, от тиквени семки, зехтин, сусамено и фъстъчено. Става ли някое от тия или трябва още нещо да купувам. А какъв е тоя балсамов оцет? И как го задушаваш това месо със захар и с оцет? Поръсваш го с тия неща докато е в тигана или след като го извадиш?

Значи Верче - Мazola Keimöl, Aceto balsamico dunkel
Това е което ползвам. Ако нямаш такова става зехтин (ама  много пръска при пържене в тиган( или сусамово олио
Олиото го купувам от Лидл, а оцета е една италианска простотия която аз много уважавам *имат и бял, затова писах от тъмния. Ако искаш може да го заместиш с Wurz na Maggi, ама аз не го кльопам много. Става и соев сос.
Поръсвам ги още в тигана - на немски ablöschen. Просто ми липсват някои готварски термни на български Embarassed . Оставям ги после да поемат всичко.
Дано да ме разбра

# 16
  • Мнения: 4 244
Цитат на: rosa
Laughing  Flutter   Flutter Няма да бия никого.   Wink  Темата е тук, zа да могат да я видят повече хора, които иначе не посещават готварския.

Мерси, мерси! Wink
Нали по едно време Лаура викаше че щели сме да имаме 2 готварски форума с изборао на Хонда, та аз затова Wink

# 17
  • Мнения: 1 246
И на мен белите аспержи не ми харесват,но зелените- да Stuck Out Tongue Използвам ги за гарнитура към месо на скара.

# 18
  • Мнения: 2 452
Цитат на: debelanata
Цитат на: rosa
Laughing  Flutter   Flutter Няма да бия никого.   Wink  Темата е тук, zа да могат да я видят повече хора, които иначе не посещават готварския.

Мерси, мерси! Wink
Нали по едно време Лаура викаше че щели сме да имаме 2 готварски форума с изборао на Хонда, та аз затова Wink


То и без Хонда се развихрите, а като се върне тя какво ще става, не зная. Imp ( Wink )

По въпроса за аспержите - ние не сме им особени ценители. Аз купувам рядко и ги правя набързо в микровълновата печка с масло и вода. Съпругът ми не ги обича въобще (за него всички зеленчуци освен картофи, моркови и сладка царевица са "краставица", т.е. отврат!). Рецептата на Деби звучи много апетитно обаче и смятам да я изпробвам скоро!

# 19
  • Мнения: 4 390
Аз обичам зелените.
Най-често си правя ризото с аспержи и лимон, пиле с аспержи и суфле от сирене и аспержи.

Дeби, направих салата по твоята рецепта!
Жестока е!
Благодаря.

# 20
  • Мнения: 4 244
Цитат на: diviana
Дeби, направих салата по твоята рецепта!
Жестока е!
Благодаря.

Mоля. моля, пак заповядайте, само внимавайе да не ви стане навик Wink

Общи условия

Активация на акаунт