На3начен на работа или шеф на собствена фирма?

  • 1 705
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 508
Е, как мислите? Какво е вашето мнение?
По_добре да си на3начен на работа или сам да си си шеф?
А3 мисля, че човек, като е 3авършил икономически университет може да работи нещо по специалноста си, да получава добра 3аплата, да си се прибира у дома след работно време и да няма грижи. Докато, ако си отвориш фирмено ателиенце, примерно, грижите са доста по_големи. Ще тръгне ли, няма ли, 3аема ще стигне ли....и много такива неща.  Не е ли малкия би3нес вече "на умиране"? Има ли още "хляб" в него? Струва ли си и3общо?

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
Не може да се говори ей така, по принцип за малкия бизнес дали умира или не. Този въпрос трябва да си го зададе и да му даде отговор всеки, който на когото изобщо му е минала мисълта през главата дали да прави бизнес или да е наемен работник.
Зависи и от характера на човека. Някои хора се изнервят и не могат да понесат отговорността за всичко в малкия(всъщност частния) бизнес, други не могат да понасят да са наемни работници. Накрая всеки си намира каквото е търсил.

# 2
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Всичко е много индвидуално. Зависи и от човека, и от вида на работата.

# 3
  • Мнения: 22 343
То за да има голям бизнес, първо трябва да има малък.
А що се отнася до това дали да си работник или шеф, всичко си зависи от приоритетите на човека.
На някой им харесва да си изкарат 8часовият работен ден и да се приберат и да се задоволят с това, което им се плаща. Други имат съвсем различно разбиране за работа, динамиката в нея и т.н.

# 4
  • Мнения: 270
Колкото и странно да звучи,  именно в малкия бизнес има интересно бъдеще, защото в увеличаващата се конкуренция той е по гъвкав.

 Няма лошо разрастването , дори е препоръчително, но поставен така въпроса е направо смешен.Кое е по добре наемничеството или предприемачеството.

 Добрите икономисти са рядко само на заплата. Разбира се има период на развитие, на кражба на занаята...когато наемника може да бъде доволен. Но ми се струва, че за да се развива човек и за излезе от омагьосания кръг на сметките , влизайки в пътя на инвестиращият, даващият, творящият е нужно повече смелост и знания не от университет.....  Sunglasses

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ценя си спокойствието, за това съм наемен работник. Знам на коя дата какви пари ще взема и си правя сметката.
Преди 10 год. не бях на това мнение обаче. Но частния бизнес се оказа голям зор и се отказах.

# 6
  • Мнения: 2 556
Дълги години съм била служител и бях напълно доволна. Била съм в хубави фирми, на добра позиция винаги. Когато се върнах на работа след първото майчинство обаче, постепенно разбрах, че ако не направя генерална промяна в работата, няма да мога да се справя успешно със служителство, гледане на дете, някаква финансова независимост за по-дълъг период и т.н. Да не говорим, че ако още бях служителка, второ дете нямаше да се осмеля да родя. Така че рискувах с бизнес. Родих си и второ дете, докато работех. Сега, след като знам какво е да си си сам шеф, се надявам никога повече да не ми се налага да бъда на никого служител.

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Tess каза много неща... Tess каза всичко.

# 8
  • Мнения: 2 309
Работих във фирмата на майка ми и видях отблизо какво е да имаш собствен бизнес, който и за съжаление фалира - минимална печалба, безсънни нощи, скъсани нерви и пр. Съвсем наскоро имах възможност да започна съвместен бизнес с приятел, отказах се, а той започна сам. Като гледам нервното му напрежение и умората му, съм доволна, че се отказах. В момента съм наемен служител и съм доволна - работя по специалността си, получавам добро възнаграждение, не си късам толкова нервите. Зависи си от човека.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Зависи най-вече от приоритетите. Частния бизнес няма работно време, но пък се отблагодарява на работните и талантливите с повечко парички и удовлетворението сам да си даваш командите Wink Към момента не започвам нищо лично мое просто защото семейството ми е приоритет, не парите. Живот и здраве, като ми поотраснат децата, може би ще мога да си позволя да се прибирам вечер в 8. А може би няма да ми се занимава и тогава Rolling Eyes Не знам, ще видим. Но изключително уважавам хората, които имат хъс и нюх да се развиват в особено неблагоприятните български условия.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 692
Естествено, че има риск да започнеш свой бизнес! Вярно, късат ти се нервите, докато успееш да изплуваш, но така си шеф на себе си и поне знаеш защо се блъскаш. Имаш финансова независимост, винаги, когато решиш, можеш да отсъстваш от работа, друг път пък се налага да работиш и в почивни дни. Но го правиш за себе си и ако успееш, ще можеш да си позволиш един нормален живот!  Peace
 А ако си на заплатка какво - живееш си спокойно и чакаш да минат 8-те часа, чакаш да дойде деня за заплата, плащаш си сметките и така до другия месец. Не си даваш много зор, но и не можеш да си позволиш много неща....

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
И спокойният живот не е за пренебрегване. Но ако човек го човърка отвътре и иска да направи нещо свое, никаква заплата не го удържа.

Няма по-добър и по-лош вариант, защото това са 2 различни варианта. Всеки си избира и ако е щастлив и в мир със себе си, не виждам противоречие.

# 12
  • Мнения: 2 556
Аз съм по природа мързелива, но така и не ми се удаде да разгърна това свое качество в този си живот. Спокойният живот наистина съвсем не си е за пренебрегване, но как спокойно да дойдат пари при мен, ей това не можах да го науча дотук, предполагам тепърва ми предстои, а засега - няма спокойствие и това е #Crazy

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
А ако си на заплатка какво - живееш си спокойно и чакаш да минат 8-те часа, чакаш да дойде деня за заплата, плащаш си сметките и така до другия месец. Не си даваш много зор, но и не можеш да си позволиш много неща....
Да не ти разбивам илюзиите, но има такива "заплатки", че доста не дребни, ами средни бизнеси, биха завидяли Laughing Не че моята е от тях де, ама и аз като цигането - не съм ял луканка, ама тати веднъж е гледал Joy

# 14
  • Мнения: 2 309
Тамън и аз затова щях да се хвана, но Белинда ме е изпреварила  Grinning има доста добри заплатки, с които можеш да си позволиш мнооооого неща, но пък добри пари не се дават за спокойни длъжности - вземи един брокер на фондова борса например, аз познавам доста, правят луди пари, карат готини коли, купиха си страхотни апартаменти, но техния стрес не го пожелавам на никой. работа от 8 часа не е еквивалент на спокойствие, даже и в малките фирми ти изпиват сосеца. Спокойствието идва оттам, че не трепериш дали няма да фалираш.

Общи условия

Активация на акаунт