трудно заспиване

  • 3 682
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 36
здравейте,
от около месец срещаме голям проблем със заспиването, моята дъщеричка е на две годинки и винаги съм я приспивала, знам че е грешка, но така.
Но сега тя въобще не иска да ляга,а да не говоря за спане, огладнява, ожаднява, чай, мляко и какво ли още не. Четем приказки, пеем песнички и така се умоляваме да легнем много дълго. напоследък просто не знам какво да правя, молим се, караме се и това продължава около 2- 3 часа. Кажете ми как да се справим. Като и се карам после се чувствам виновна, а пък и не мога да и се карам всяка вечер, а в противен случай тя просто не ляга.Сутрин от 8.30 - 9.00 вечер има случаи до 12.00 вечерта не можем да я накараме да легне.Хайде на обед както и да е мъчим се, мъчим се час и нещо, откажа се, ами вечерта ?
Ако сте имали такъв проблем моля за съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 146
Много кофти ситуация и ти съчувствам. Нещата няма да се оправят за един ден. Почни с някакви успокояващи ритуали, които да я карат да се отпуска. Миналата година по това време, моят калпазанин трудно заспиваше - аз гася лампите в хола и оставях само елхата да светка и му я показвах той гледаше и се унасяше, преди тях разглеждахме една книжка. Опитай и друго - слагаш я да спи, изпяваш 1 песничка или прочиташ 1 приказка и й казваш, че ти се пишка и излизаш от стаята, или пък, че трябва да измиеш съдовете, за да може утре да си играете повече, просто си намираш някаква работа и я оставяш сама, така тя определено ще заспи по-бързо. За това се сещам сега. Успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 967
Така както го описваш ви разиграва малката 2-3 часа да не иска изобщо да легне и да я молите  Thinking - зловещ ритуал. Подсигури се, че не ви върти на малкия си пръст с това си поведение.

Моята хубостница спеше по 18 часа докато стана на година и половина - нито пълзеше, нито ходеше, само си седеше кротичко на едно одеалце и чат пат заспиваше. Тъкмо бях почнала да се притеснявам и престана да спи. От тогава до сега (10г.)  спи по 6-7 часа на ден. Като заспеше в 23 ч. и се будеше в 5  #Crazy и никакво спане на обяд (направо ми извади душата). Обаче чинно в 9 часа си я слагах в креватчето с решетки и като иска да се занимава кротичко и да си играе нещо. Аз си четях книжка до нея и отказвах да нося чай, бисквитка..... Само шише с вода имаше при себе си.

Тоя номер с "не ми се спи, пишка ми се, ака ми се, гладна съм, лошо ми е...." казани наведнъж  Mr. Green ми е познат, ама не съм му фен.

Създайте вечер спокойна атмосфера, за да се кротне детето, може би една приказка, една песничка, легни си до нея и и кажи, че е времето всеки да си помисли какво хубаво му се се случило през деня и какво ще прави на другия ден. Помагат и приказки с представяне - "затвори и си представи, че си принцеса и се срещаш с добрата фея....."
 

# 3
  • Мнения: 36
ами, ще пробвам да я оставя сама, но при нас определено вече е късно за това, една вечер наскоро я оставих, просто не издържах и съм заспала и какво да ви кажа, събуждам се в два часа и тя още си играе, докато не взехме тогава пак да четем и заспа, чесно това ми става голям проблем

# 4
  • Мнения: 7 821
След като детето не реве и не се тръшка, не виждам защо го приспиваш насила  newsm78?!? Оставяш я, казваш лека нощ и толкова, ще заспи когато и се приспи.
Успех  Peace .

# 5
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
лишете я от обеден сън. събуждай я рано.
На ясла ходи ли?

# 6
  • Мнения: 36
да,ходи на ясла
и сутрин я будим към 7.30 - 8.30
според мен едно дете на 2 годинки, трябжа да си ляга ляга рано, не мога да приема че не се изморява и затова не иска да си ляга, а пък и този проблем ни се пояжи скоро
Адали е спала на обед или не, не се отразява, вечер пак може да ми заспи по никое време

# 7
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
а при вас ли заспива или в нейното легло?

# 8
  • Мнения: 7 821
да,ходи на ясла
и сутрин я будим към 7.30 - 8.30
според мен едно дете на 2 годинки, трябжа да си ляга ляга рано, не мога да приема че не се изморява и затова не иска да си ляга, а пък и този проблем ни се пояжи скоро
Адали е спала на обед или не, не се отразява, вечер пак може да ми заспи по никое време
Аз също смятам, че децата трябва да си лягат навреме (моите вече са си по леглата  Wink ), но с това че се правите на маймуни покрай нея  Peace , не виждам с какво помагате да се постигне това?!?
Винаги ме е било по-страх от лоши навици, визирам безкрайно приспиване, отколкото от само, кротко заспиващо, когато си реши дете. Щом си е в леглото, според мен няма проблем, не можеш да накараш някого да заспи насила, можеш само да го сложиш да си легне.
Моя скромен опит от двете деца, ми показа, че с времето децата заспиват все по-трудно и по-късно, а приспиването все някога трябва да се прекрати. А детето е малко вероятно да се откаже само, защото на него си му е хубаво 2 часа да е център на вселената  Wink.
Както писах и по-горе - Успех!

# 9
  • Мнения: 36
благодаря ти, Ели
но мисля че не ме разбра, ако детето си легне наистина няма проблем, при нас това не се получава, разбираш ли като я приготвя за сън и я сложа, тя става и започва да върши нещо, скача по нейната кошара, по спалнята, намира нещо с което да си играе, съблича се, а е доста студено за да я оставя гола, почва една борба да се облечем и срещам абсолютна съпротива да си легне
а тя до преди месец си лягаше в интервана от 8 най късно до 9.30 и нямах такъв проблем, по нормалния начин си прочитах няколко приказки, и детето наистина се оспокояваше и заспиваше, ясно ми е расте и ще спи по малко, но от скоро тя просто започва борба за да не си легне, а определено и се спи, разбираш ли, тя си търка очичките и дори може да заспи да стола, и това ни се случва, а ако реша да я сложа в леглото все едно и давам доза кофеин, не мога да я накарам отново да започне да си ляга спокойно
И всичко това се получи като сменихме стаята в която спяхме, уж за да не и е студено, сега сме върнали нещата по старуму, но проблемът не се разреши, прочела съм всичко което съм намерила по въпроса за заспиването, но засега не съм постигнала успех, рано или късно трябва да я отуча от приспиване, правя някакви опити, но засега без успех
докато не легна при нея тя просто не заспива, и след всички перипетии ,лягам до нея, тя се гушва, чета и приказка и тя заспива, но за да стигнем до този момент, не се знае колко време ще ми е нужно
благодаря, надявам се че ще се справя

# 10
  • Мнения: 7 430
...и аз срещам такъв проблем и за това, давам мляко, пускам анимационно филмче и го оставям (става въпрос за големия ми син). Дано е само временен период и скоро си влезе отново в режима Peace
С малкият сме още не "приспиване"  Tired

# 11
  • Мнения: 389
На мен ми се струва, че явно на детето му е рано да си ляга в 8:30-9 часа, има енергия за изразходване, играе му се и не иска да си ляга толкова рано. Да не забравяме, че сега е зима и децата не могат да прекарват много време навън, да тичат, играят и изразходват енергията си, затова може би не им се доспива вечер толкова рано!
Моят мъник сам ми казва, когато му се спи, за мен е загубено време да го приспивам 2-3 часа, предпочитам да го оставя да поиграе до по-късно и като му се приспи, той сам си казва.

# 12
  • Мнения: 128
и ние имаме проблем.. допреди 3-4 месеца заспиваше сама, после започнаха едни мъки .. минахме през приспиване на ръце, в количката и какво ли още не... постепенно върнахме спането в кошарата, но докато лежа аз на спалнята.. сега от около седмица не иска да спи в кошарата отново , приспиваме се на спалнята и после я местя.. вечер долу горе става по-лесно, но наобяд е някакъв ад... тя слиза от леглотооо, намира си занимания един куп и докато не се скарам и да я натисна, сътветно тя да ревне като магаре не заспива. а и се спи  две не вижда.. изнервена съм вече до краен предел.. за майките които винаги са приспивали може да не е стрес, но за мен която една година не съм приспивала и сега 4 месеца ми се сториха ...... възможно ли е тия проблеми да се появяват след гостувания при бабите.. при нас май така се получава...

# 13
  • Мнения: 181
И аз да си кажа мъката, откакто се е родил до година и 4 месеца, беше дете мечта- слагах го в креватчето, давах му шише с вода, излизах от стаята и той си заспиваше. Но лятото бяхме месец в Айтос, имаме къща там и спяхме на едно легло. От тогава свикна да заспиваме двамата. Заспива бързо и след това го местя в неговото креватче, но трябва да легнем заедно на спалнята и със шишето  задължително.

# 14
  • Мнения: 700
Моята девойка е горе-долу на вашата възраст и също е дете, на което заспиването му е било "най-големия проблем", както казват детегледачката и бабата. Заспива трудно и спи малко.
Заспива на спалнята, никога сама и спи между нас, ако я преместим, оставям ципа отворен и през ноща си идва сама.
При нас четенето на книжки и пеенето на песни само я разсейва и удължава заспиването.
В спалнята не държа нито една играчка, нито една книжка, махнах и светещите звезди, защото започва да иска да си говорим и играем.
Играе до 8, когато вечеря, а после е времето за по-спокойни занимания - рисуване, четене, филмче, гледане на снимки. Ако баща й реши да лудеят преди лягане, това значи да се приспиваме поне един час.
Когато наближи 9 часа я наблюдавам и ако няма признаци за умора или желание да спи, просто я слагам половин час по-късно, прикотквам я на дивна да си говорим или да четем и така по-спокойните занимания я успокояват и са по-естествен преход към съна.
Имаме ритуал, къпем се - не играем в банята, после с баща си се гушкат на спалнята, докато аз я обличам, мажа и масажирам и докато се оправям за сън, загасваме лампата и казваме лека нощ на татко.
Таткото, който събира играчките в хола също я разсейва, когато го чува, че тропа, така че гледаме да й създадем впечетление, че цялата къща е тиха и готова за сън.
На мен не ми се налага да преигравам с готовността за сън, понеже заспивам с нея, забелязала съм, че когато планирам да не спя, тя винаги усеща и заспива по-трудно.
Когато иска да си говорим или да пеем, й казвам, че ми се спи, гушвам я и й пея една песен, която сме си я измислили и я пеем, откакто се е родила - монотонна, без много думи и много приспивна. Ако започнем да пеем или да си разказваме приказки, можем да откараме до сутринта. Отказвам категорично, но нежно.
 За мен рецептата е тази, дано съм помогнала с някоя идея. Hug

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 11:17 от lo

# 15
  • Мнения: 351
За съжаление позната ситуация. Sad
Ние сме така от лятото. Тогава я оставихме за 10 дни на майка ми и когато си я взехме целия режим беше отишъл по дяволите. Родителите ми я съжалили и я взели да спи на спалнята при тях. Така се научи да се глези преди сън.
А преди просто я оставях в кошарката около 20-20.30 часа, загасях лапмата и излизах от стаята. Когато влезна след 5 минути вече си спеше блажено.
А сега е някакъв ужас. Рядко спи следобед, няма значение дали е била на ясла или не, вечер едва я приспивам. Ако я оставя ще изкара до 12 часа. Напоследък отиваме двете около 21 часа в спалнята, обличаме пижамите, и се опитвам да я приспя. Трябва да си призная, че ми отнема между един и два часа Embarassed. А не нося храна вечерта в спялнята, пробвам какво ли не да я задържа легнала до мен - от молби, разказване на приказки, целувки и гушкане, до заплахи, че ако се разхожда по пижамка и не стои завита, ще се разболее и ще пие лекарства. Понякога се случва да зяспя и преди нея.
Съгласна съм почти на всичко да върнем предишния режим, когато ми оставаше малко време и за мен вечерта.

# 16
  • Мнения: 106
И аз имам такув проблем...МОята госпожица е на 10 месеца.от 2 месеца заспиването ни е някакъв кошмар...През деня си играе-спи към 12 h и селед това към 16 h.Вечерта започват истинските мъки-спи и се 2 не вижда само че не иска да спи....И вечер я бутаме в количката уж да заспи ....ама тя не заспива.Заспи чак към 23 h ,дремне 15 мин. и следтова игра до 1-2h  посреднощ.Попитах личната ни лекарка ,тя каза че това е от типа нервна система.....
 smile3511 И малката сега спи при мене и отказва да спи в кошарата си.....Да видим до кога ще продължава тази история.......

# 17
  • Мнения: 36
надявам се при нас нещата да се нормализират постепенно, сега заспива към 10, но поне като прочета няколко приказки и кажа лека нощ, стои в леглото, но аз при нея, но сякаш нещата са по- спокойни, пак има по някоя прищявка, но има напредък, макар да сме далеч от заспиването сами. Но вече не пеотестира като взема да я приготвям за сън(преди седмица бяха големи борби), казжаме лека нощ на всичко което си е набелязала в стаята и отиваме в спалнята, това с казването на лека нощ сякаш наистина помага

# 18
  • Мнения: X
Аз не мога да приспивам. Просто не мога. хващат ме нервите, полудявам.
За това, дъщеря ми не спи след обед от две - две и половина годишна възраст. Заспива сама, ако пожелае. Така вечер заспива много бързо - общо взето прочитаме една книжка и я оставям, е гледа си телевизия на компа, но само гледа, звука е спрян. Заспива на спалнята, после я вдигаме да пишка и си ляга в нейното легло.
Когато много ми се спи си лягам с нея, даже заспивам преди нея, когато не я оставям. Понякога заспива за секунди, понякога за час.
Като дете спях много малко и следваха кански опити на цялата рода да ме приспи на обед. Кому беше нужно не знам. Аз не мога така. Според мен човек ако е гладен или му се спи, няма нужда да го подканяш.

# 19
Моята девойка, Вики, е вече на 1 годинка. Преди два месеца успях да и създам режим да заспива сама (макар и доста трудно) към 21:30, най-късно до 21:45. Но се наложи да отсъствам известно време, смени обстановката, беше при баба си, и режимът се провали. Сега заспива след 22:00 часа, с големи трудности, на ръце, приспиването продължава 15 - 20 минути, понякога без резултат, но оставя ли я в нейното легло се събужда и започва да плаче и така, докато наистина се умори, че да не усети, че я поставям в леглото и. През деня спи малко, не повече от 1 и половина. Доста е трудно и изнервящо понякога, но си казваме, че това с възрастта ще премине.

# 20
  • Basel
  • Мнения: 65
Мислех ,че само ние имаме такъв проблем. Малкия е на 1,8м от бебе го приспивам на ръце вече съм останала без кръст.Смятах, че ще го израсте,но не.Преди ок. 2 месеца беше болен с висока температура и аз го взимах да спи при нас.Сега се е научил и като го приспя и го оставя в леглото,като минат 2-3 часа се буди,прескача преградата и ляга при нас.Проблема е че вечер ако не го приспя на ръце може да беснее и до 1 през нощта а сутрин да спи до 11.Обаче то това на какво прилича?Сутрин и рано да го събудя вечер е пак същото.От днес тръгнахме на ясла и ще видя дали положението ще се промени.Иначе мога да кажа ,че искрено ти съчувствам. Cry

# 21
  • Мнения: 7 821
Момичета, не са виновни децата, че се будят след като ги приспите и преместите. Представете си следната ситуация - вечерта заспивате гушнати в съпруга си, през нощта се размърдвате в съня си и усещате, че го няма - какво правите? В най-добрия случай се доразбуждате и се ослушвате за да го чуете, в най-лошия тръгвате да го търсите. Мозъка ни регистрира последната картина преди да заспим и когато се събуждаме той очаква да я намери пак. Да не говорим, за случая когато навика е всяка вечер детето да заспива на едно място, а да се мести на друго. Същото се случва с нас когато сме на ново място, като се събудим в първия момент изпитваме паника, чудейки се къде сме. Това изпитва и детето. Но, грешката е ваша, а не негова. Дори да приспивате, най-добре е да го правите поне в леглото на детето, иначе като се събуди то очаква да е там където е заспало, вижда, че не е и следва рев.

# 22
  • Мнения: 14
А ние сме едва на 3 месеца и половина. Вечер е някакъв ад. До скоро заспиваше на гърдата ми, от няколко дни се гърчи и плаче, а снощи е заспала чак в 01.00 часа, при това в кенгурото. Направо е някакъв ужас.  Cry

# 23
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
сигурно е от коликите ....

# 24
  • Мнения: 3 211
много се чудих дали да пиша...
моята дъщеря е на почти 5 год. и все още заспива много трудно, на приятлките ми децата заспиват сами, оставят ги в стаята и заспиват, а с моята от бебе е кошмарно приспиването
въпреки това не ми се е налагало 2-3 часа да приспивам
на около 2г., като махнахме шишето и бибата, почнах да я приспивам като лягам до нея, чета приказка и после двете се гушкаме докато заспи, обикновено аз заспивах при нея и като се схвана се събуждах и се местех.
отскоро (около година) след прочитане на приказка, пиене на вода, пикаене, казване на лека нощ (за пореден път) на баща си, слагане на червило ooooh! я оставям сама в стаята на светната нощна лампа (не много светло), ако е много уморена може и да заспи веднага, ако не, почва да ме вика за нещо. определила съм й лимит до 3 пъти, повече не отивам Twisted Evil
ох, трудно е това приспиване, но поне сега спи по цяла нощ, като по-малка, не стига, че трудно заспиваше, ами и по 2-3 пъти на нощ като се събуди и аз сутринта на работа Close

сигурно е от коликите ....
изказа се и ти ooooh!
колики на 3мес.и пол. Naughty
сигурно започват да растат зъбки

# 25
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
може и зъби да са били на нашата мома, но като я сложиш на топло да и е коремчето и спираше да реве ....

# 26
  • Мнения: 148
Моят син е на 2г. 4мес. и от година и половина датират всекидневните борби с лягането и приспиването. То не бяха билки, по психолози ходихме, кого ли не питах, четох ,  нищо  не помага . Направо съм  на ръба на силите си вече.  Издържам около час, после се изнервям, почвам да викам, грозна картинка. Това, което със сигурност разбрах е, че по-лесно заспива сам, ако успея да изляза-аз някак му преча, притеснявам го, все нещо иска от мен, още една приказка, още чайче, какво ли не. Но не ме пуска и да изляза.  Стиска ръката ми с часове, заспива и като  се измъкна, се събужда, ревва и пак се вкопчва в ръката ми.  Още не съм намерила  решение на проблема. Иначе в градината казват, че заспива без проблем...не знам,ужасно е. Не мога и да го оставя сам да поиска да легне,  защото като се преумори започва бясно тръшкане, рев, удря ме, какво ли не, и никога не казва "спи ми се". Не го осъзнава ли,не иска ли ,и аз не знам. Трудна работа Sad                                                                                                           

# 27
  • Мнения: 4 399
като я приготвя за сън и я сложа, тя става и започва да върши нещо, скача по нейната кошара, по спалнята, намира нещо с което да си играе, съблича се, а е доста студено за да я оставя гола, почва една борба да се облечем и срещам абсолютна съпротива да си легне


А тя как излиза от кошарата за да скача по вашето легло?

По принцип всяко дете има нужда от различно време сън. Може твоето да няма нужда да спи толкова дълго колкото останалите. Според мен можеш да опиташ да я слагаш да си ляга малко по-късно. Какво ти носи това че я слагаш в 20:30, ако тя не заспива след това часове наред. Дете което е уморено би заспало при всякакви обстоятелства. Освен това бих и спряла приспиването. Ако е свикнала да заспива с приказки, прочитам точно 1 и нито една повече и излизам. Не бих се отзовавала на никакви фалшиви тревоги от сорта на гладна съм, жадна съм и т.н. Яде се и се пие преди да се легне в леглото. МОята дъщеря знае че в леглото не минава номера, но разбира се се опитва да ме разиграва преди да я сложа да си легне. Усетя ли я хитрува, и обличам пижамата и и казвам че тия не минават. Остави я на слаба нощна лампа сама и не влизай при нея. Много съм се борила с дете което трудно заспива и със сигурност мога да ти кажа че децата заспиват най-лесно когато са сами в стая. Е, да трябва да се научат първо и на тая възраст няма да мине без рев, но пък какъв друг избор имаш? Освен това не се притеснявай ако не заспива веднага. Важното е да има определен час за лягане и ритуал.

# 28
  • Мнения: 1 058
Откакто махнахме бибата е истински ад. На обяд е едно пазарене едно чудо. Ако го накарам да застане мирно заспива веднага и спи 2-3 часа, но докато стане си скъсвам нервите. Вечер пишка, ака, яде, иска да види баба, дядо, тати и т.н. Просто ми писна с това заспиване.

# 29
  • Мнения: 9 052
сменете леглото, сложете и беz решетки, карайте я спокойно вечЕр, правете интересни нещ преди лагане и и обяснявай, че и ти си уморена ако се наспите  добре на другия ден ще правите повечЕ интересни неща. Обясни и zа сънчо, zа дядо мраz и zа добрите деца. Намисли нещ, които харесва и и обяснявай , че те веЕч спят и чЕ и вие с тати ще спите и тя трябва да спинка ... ВечЕряйте най късно в 18 ... Не ускайте ТВ или силно радио веЕчр ... Купи и нови кнуижки, пъzели, дай и да рисува п реди лягане и и слагай картинката над леглото да "спинка "

# 30
  • Мнения: 9 052
А ние сме едва на 3 месеца и половина. Вечер е някакъв ад. До скоро заспиваше на гърдата ми, от няколко дни се гърчи и плаче, а снощи е заспала чак в 01.00 часа, при това в кенгурото. Направо е някакъв ужас.  Cry

 и аz бих каzала колико или детето е zахранено (сока от ябълки напр. , койтосе дава така често е доста киселинен) и коремчето не понася храната и боли или са zъби ...

Общи условия

Активация на акаунт