Нощно напикаване

  • 5 521
  • 20
  •   1
Отговори
Сина ми е на 4 год. и още се напикава нощем. Ограничавам течностите, поканвам на гърнето преди сън, но няма резултат. Още не ми се дават лекарства. Какво да правя? Cry

# 1
  • Мнения: 1 250
Здравей.
Разбирам ти проблема.

Дъщеря ми е на 3,5 години и едва от половин месец сме сухи през нощта. Докторите (вкл нефролози) ми казаха, че не е обичайно, но не е и болестно. Случвало се до 5 години - в границите на нормалното. Чак след това било за лекар.

Имаше един постинг в клуб Здраве на dir.bg и там една докторка писа, че е много важно дали сте имали "сухи нощи".

Ако се притесняваш, направи си една консултация с нефролог, но мойта дъщеря просто изведнъж престана да пишка нощем.

Ако искаш координатите на лекаря от клуб здраве, пусни едно ЛС - ще ти пратя e-mail.

А ето ти и нейния отговор на мойто запитване

1.Syhite no6ti govorqt, 4e deteto nqma organi4no yvrejdane! Tova go dokazva i syhiq sledobeden sun.
2.Da se napikava deteto do 4 godini e normalno, makar 4e ne taka redovno. Va6ata du6terq e na 3 godini. Ot moqta bogata praktika razbrah, 4e sled 4 godini e neobhodimo le4enie.
Za sega ne e neobhodimo da i davate bilki ili, kakvoto i da e. No 4e se trevojite e dobre, za6toto mnogo maiki 4akat deteto im da "Go izraste" tozi problem i s tova zadulbo4avat ne6tata.
Razlika mejdy sina i du6terq Vi ima, za6toto vseki si e s razli4na nervna sistema:)) Napikavat se po-4yvstvitelnite deca, po-emocionalnite i tezi koito sa tolkova byini prez denq, 4e zaspivat dulboko no6tem.
Moite suveti:
1. piteen rejim - sled 16 4asa ograni4avaite te4nostite kato ne davaite na deteto diyreti4no deistva6ti - plodovi sokove(natyralni), airqn, su6to plodove kato qbulki, limoni, portokali i t.n.
2. hranata da bude sled 16 4asa po suha-(ne sus sypi i kompoti)
3. psihi4eski - sled 16 4asa bez vuzbyjdane na nervnata sistema s igri i lydorii, razhodki na 4ist vuzdyh, lqgane navreme.
4. predi sun dobre da se izpi6ka - moje da my slojite kra4etata v legen s topla voda za 10-tina minyti - tova deistva reflektorno i 6te se izpi6ka o6te po-dobre, a i se zagrqvat organite v malkiq taz.
5. V 12 4asa subydete deteto i go izpi6kaite.
6. V 6 4asa sytrinta go izpi6kaite. Mejdy 12 i 6 ne go izpi6kvaite.
Vsi4ko tova go pravete tvurdo 10 dni! Polu4ava se i se zatvurdqva refleks.
Ne fiksiraite vnimanieto na deteto vurhy tozi problem! Za6toto decata sa 4yvstvitelni i reagirat s negativizum v tazi vuzrast.
Po otno6enie na belioto: da e pamy4no. Pampersite prez denq neka si gi nosqt evropeicite, 4e tqhnite deca si se napikavat do golemi:)).Pampersite zady6vat kojata i ylesnqvat razvitieto na gubi4ki.
Dobre e da se izklu4i nali4ieto na glisti pri deteto.Izhvurlete duvkite.
Sled subujdane ot sun ve4e spokoino mojete da davate hrana i te4nosti, kolkoto iska deteto.
Ako iskate da e zdrava du6terq Vi: prqsno mlqko ne!
Kiselo mlqko - 4isto bez himiq
Zahar i sladki hrani, 6okoladi, limonadi, koka koli i t.n. - ne!Bql hlqb- ne! Biskviti, makaroni i t.n ot bqlo bra6no -ne!
Med, plodove - da!
Hranata da bude plodovo-zelen4ykova i meso leko.
Kolkoto moje po-malko antibiotici!
Za higienata - osobeno v polovata oblast bez himiq - predlagam Vi aromaterapiq - imame seriq za deca vkl. i "BABE INTIMKA" Ako proqvite interes 6te Vi dam podrobnosti. Taka 6e se predotvratqvat infekcii v polovite organi i piko4nite puti6ta.
Sled tezi 10 dni spored rezyltata moje da produljite do poly4avaneto na stabilen efekt i sled tova postepenno da yveli4ite intervala mejdy subyjdaniqta za izpi6kvane, dokato stane izli6en:))
Prez lqtoto - na more i pe4ene na slunce! Oblivane sus zatoplena morska voda- (zagrqta v 4erna torba napr. nailonova), a ina4e slunce ima navsqkude i go izpolzvaite.
Zakalqvaite decata si!
s pozdrav
d-r R.Georgieva
4ehiq

Не успях да изпълня заръките и, защото не мисля че е добре да ограничавам детето за вода, още повече имам опит с обезводняване, получено не от разстройство, а просто защото не обърнах внимание, че детето не пие вода през деня.
Но детето просто от една нощ изведнъж спря да пишка нощем.

# 2
  • София
  • Мнения: 39 739
срам не срам ... да си кажа ... аз като малка бях така
мама и на физиотерапии и на нагревки ме води и къде ли не
имало нещо за израстване на кости в таза, които се събирали. Казали в пубертета ще се оправи ... аз доста по-рано успях. Консултирай се с лекар

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 332
Моята дъщеря е малко по-малка от вас,но(не смея да се похваля) едва от 3-4 дена спи без памперс и не се напикава.Според мен е важно и това дали слагаш памперс,защото аз докато слагах,нямаше сухи памперси на сутринта.Танти си знаеше,че"гърнето" е на дупето и спокойно си пишкаше,а аз не смеех да го махна,защото си мислех,че просто тя не може да стиска.Малко ми идва нанагорно да я будя през нощта,за да пишка,но засега се справяме.
P.S.От лекарката на Танти знам,че до към 5-тата година не е страшно нощното напикаване

# 4
  • Мнения: 1 250
Мойта имаше сухи памперси. На окололо 2-3 месаца по 1 сух.

Дори и  да и сложа памперс, като усети че и се пишка сядаше на леглото и почваше да плаче. Ако успеех да я сложа в това състояние на гърнето, не се напишкваше. Но според мен не е нормално да не може да изкара цяла нощ без да пишка. И да свикне да се буди, това означава, че през целия си живот ще пишка нощем.

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 332
Цитат на: dete_viara
Мойта имаше сухи памперси. На окололо 2-3 месаца по 1 сух.

Дори и  да и сложа памперс, като усети че и се пишка сядаше на леглото и почваше да плаче. Ако успеех да я сложа в това състояние на гърнето, не се напишкваше. Но според мен не е нормално да не може да изкара цяла нощ без да пишка. И да свикне да се буди, това означава, че през целия си живот ще пишка нощем.


Първата нощ пишка 2 пъти,втората-1,а снощи не е пишкала.Може пък постепенно да стане.Аз още да не се хваля,че сме пресни-пресни

# 6
Здравейте мами!Малко офф,като чуя за този проблем.Дъщеря ми е на почти 10г.и все още имаме мокри нощи.Когато беше на 3г. я водихме на лекар...правиха и какви ли не изследвания.Отначало ни се скараха,че я водим толкова малка-било нормално на нейната възраст.Но мокрите нощи бяха повече от тези на сухите и аз се бях притеснила.Резултатите бяха добри и ни казаха да не се притесняваме,да ама не.Напикаването продължи години и отново на лекар.Сетиха се да и направят рентгенова снимка и се оказа,четя има спина бифида на първия прешлен #Shocked Бях ужасена!Успокоиха ни,че в последствие всичко ще се оправи и не се налага оперативна намеса.Започнахме лечение с Адиуретин в продължение на една година.Сега само броя мокрите и сухите нощи.Има ефект.Засега се случва отвреме на време т.е на седмица или на две по веднъж.Ограничавам водата след 20ч.а и тя вече е голяма и не ми прави проблем.Дано се оправи напълно моето детенце Praynig Бъдете внимателни,защото те са много чувствителни особено момиченцата.Търпение и кураж на всички мами!!!

# 7
  • София
  • Мнения: 39 739
мама вики аз бях така като малка Sad написах по-горе. Ще те излъжа на колко години се оправих, но има надежда. братовчед ми също се напишкваше нощно време до 3-4 клас

# 8
Ан Мари
За напишването не се притеснявам толкова много, колкото за спина бифида.Някъде бях чела,че момиченцата с такъв проблем срещат трудности при забременяване и раждане.Да те питам и ти ли имаш спина бифида?Като гледам лентичката и снимката имаш прекрасна дъщеричка.Имаше ли проблем при забременяването ти и раждането?

# 9
  • София
  • Мнения: 39 739
ами не съм си правила специални изследвания
Родих на 28, не съм се занимавала специално с "бебе правене", Диянката ни дойде приятна изненада. Нямах проблеми при раждането

# 10
Здравей!Това е проблем не само за родтелите,но основно за детето.От личен опит ще ти кажа,че това наистина   се израства.Спрях да се напикавам,когато ми дойде първия мензис.От раз.Иначе дотогава почти редовно.Беше изтощително както за мен така и за родителите ми.Ставане нощно време да ме будят,сменяне на чершафи,абе някакъв кошмар,който вече съм забравила,но към който сега се върнах,като прочетох темата ти.Майка ми какво ли не е опитвала-ефект никакъв.Не си спомням обаче да съм пила лекарства или да са ми правени ренгенови снимки.
   Моя съвет е да не бързаш с лекарства,а да имаш търпение и да опитваш с други методи.Напр.някъде четох,че имало някакви сензури,които се поставят в памперса или в гащичките май,които пищят при първата капка ,която попадне в тях и детето се събужда и не си напишква.Не го обясних много точно,ама нещо такова беше.При използването на тази джаджа детето си изпработва някакъв рефлекс с времето и този проблем отшумява.Питай за такова нещо лекарите или в аптеките,или пък се поразрови из нета.
   Но,аз мисля,че детето ти е още твърде малко за да се тревожиш.Само трябва да се заредиш с много търпение.Ако все пак с времето този проблем не отшуми,старай се да бъдеш спокойна и в никакъв случай не насаждай в детето си вина за това,дори и несъзнателно от твоя страна.Моите родители бяха много търпеливи и въпреки това понякога им се се случвало да ми се скарат през ноща,явно са били преуморени и аз съм се чувствала ужасно.
   Желая ти всичко да мине от самосебе си!

# 11
  • София
  • Мнения: 39 739
всъщност госта все едно е говорил за мен, идентичен случай. На мама и били казали, че в пубертета ще се оправя. Не си спомням кога махнахме найлоните от леглото ми Sad
В 1ви клас лежах в някакво детско отделение на 4ти километър, правиха ми физиотерапия. Знаете какви лежат на 4ти километър. Едно дете решило да пробва мога ли да плувам, та ме блъснало от някакво мостче в реката, аз обаче съм била уцелила единственото островче в реката.
И ... от физиотерапията резултат никакъв. Но явно престоя ми в това отделение не е бил от най-приятните щом си го спомням до болка. А да, наред с физиотерапията - инжекции гентамицин. Аз пищя, скачат ми няколко гнусни дебели сестри и ми праскат мускулна в крака, без да се вади иглата се вкарва още един компонент. След това ме изнасят на някакво столче пред манипулационната, защото аз не мога да ходя. Подсмърчам си тихо и чакам да ми мине крака.
Ако Дияна ми се напикаваше няма да я подложа на това в никакъв случай. Гррр, все едно не са се минали 25г от престоя ми в гадното отделение. Sad

# 12
  • Мнения: 414
Искам само информативно да питам мамите, чиито по-големи дечица се напикават, кога ги сложихте на гърнетата?

Защото вижте какво пише в една книга:

"Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си момиченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен страх от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по някакъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го подлагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито нарочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебето си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се справих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто детето й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. Започнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напишква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърнето, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладяло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мускуленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привикването, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва."

# 13
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
И моята дъщеря се напикава още,а е на 13г.Има мензис от година и нещо.Уж в пубертета можела да спре,да ама НЕ.Стоя вечер за да я дигна към 00.30ч.Поне тогава обикалям из форума!Опитвахме с какво ли не!И аз четох някъде за тия сигнализирващи завивки или нещо такова,май запазих и  smile3537 забравих вестника!Ще го потърся и ако го открия ще пиша.Мислех си да идем до хисарския лечител- Thinking много народ е излекувал!

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 332
Цитат на: medusa
Искам само информативно да питам мамите, чиито по-големи дечица се напикават, кога ги сложихте на гърнетата?

Защото вижте какво пише в една книга:

"Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си момиченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен страх от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по някакъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го подлагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито нарочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебето си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се справих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто детето й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. Започнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напишква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърнето, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладяло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мускуленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привикването, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва."



За 1-ви път се пробвах около 8-9мес.-никакъв успех.Отказах се.След няколко месеца пак се пробвах и пак нищо.Тотално се отказах,докато Танти не тръгна на ясла(на 1г.и 9мес.).Там покрай другите деца започна да сяда на гърнето(преди това не искаше да го погледне).И така без грам тормоз от моя страна на 2год. махнахме памперса за през деня,а малко по-късно и за обедното спане.Сега виждам малко зор с нощното,но май имаме време.Надявам се да пожъна успех,въпреки че за сега не е много голям.

Общи условия

Активация на акаунт