Кръщаване на дете на починал роднина

  • 29 754
  • 102
  •   1
Отговори
# 45
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Аз много исках да кръстя дето Валентин, това име много ми харесава, но мъжа ми е имал чичо който се е казвал така и е починал и затова не го кръстихме така. Може хората да казват че са суеверия и бабини му там работи, дори и така да е, аз не искам да си обричам детето със съдбата на умрял човек.

В случая ми се ще да вярвам, че не си го кръстила така, защото съпругът ти е имал негативи към името, а, в крайна сметка, това е и негово дете. Wink
Иначе, например, починал човекът с акъла си и в кондиция, в съня си, на 95г., живял пълноценен и охолен живот, оставил деца и внуци. Дали ако кръстим детето си на него, би се приело негативно като "да обречеш детето си със съдбата на умрял човек"?

# 46
  • Мнения: 17
Честно казано, бих кръстила детето си с име, което ми харесва, какво да направя, че съвпадало с нечие... От малка много харесвам името Николай - за късмет и починалия баща на съпруга ми е носил това име. Но ако все пак постигнем съгласие със съпруга ми, да бих го кръстила така...

# 47
  • Мнения: 291
И аз кръстих моето дете на починалия му прадядо, независимо, 4е съм суеверна. Напълно споделям мнението, 4е мъртвите ни близки, където и да са, ни закрилят, а не ни вредят

# 48
  • Мнения: 1 479

нито на жив ,нито на умрял роднина съм кръстила детето си!
[/quote]И аз така.

# 49
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Няма никакъв проблем да кръстиш детето си на когото пожелаеш. Дъщеря ми е кръстена на баща ми. Той почина два месеца и половина по-късно и когато избирахме името знаехме много добре изхода. Синът ми обаче не е кръстен на никой роднина.

# 50
  • Мнения: 385
Суеверие е, разбира се. Ние кръстихме нашия син на починалата баба на мъжа ми, т.е. ние първо избрахме името и после се сетихме, че съвпада с нейното. Някои роднини се опитаха да ме разубедят, но не стана тая... Twisted Evil

# 51
  • Мнения: 415
Това е суеверие, което според мене е измислено, за да се измъкне някоя жена да не го кръсти на починалия си свекър - поне за бабата на мъжа ми съм убедена в това.

А аз съм кръстена на баба ми която е била починала 1 година преди да се родя.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 19:08 от munkamm

# 52
  • Мнения: 5 391
не бих...

# 53
  • Мнения: 493
Приятелката ми скоро кръсти детето си на починал свекър.Няма нищо лошо в това според мен.Аз твърдо бях решила да я кръстя на мъжа ми,но ако имаше някой починал който обичам толкова,колкото него нищо не би ме спряло да го направя.

# 54
  • Мнения: 326
Дали човекът, на който кръщаваш детето е жив или не?? Какво значение има?? Никой не е вечен на този свят. Важното е човекът да е благороден и човечен, да е оставил положителни спомени и емоции у теб, да е човек който ти би дал за пример. Аз лично мисля да кръстя дъщеря си на моята баба, която вече не е из между живите, но все още си я обичам.

# 55
  • Мнения: 991
Ами това е суеверие или иначе казано разпростренен в нашата страна обичай. Имам двама колеги евреи. При тях пък ако изобщо кръщаваш детето на роднина, трябва да е на починал роднина. Иначе се смятало, че ще има лоша съдба. Явно основната идея е да не се изгуби името на починалия. Чувала съм, че в някои краища на България е било разпространено, ако имаш роднина, който е загинал на война, да се кръсти дете на неговото име.

И аз, и брат ми сме кръстени на починалите рано бащи на майка ми и баща ми.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 19:49 от Homesick

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
не не бих....нека си носи своята карма ...
Peaceне,не трябва

# 57
  • Мнения: 112
Ние кръстихме детето си на бащата на мъжа ми, който почина докато бях бременна.
И аз се смущавах малко първоначално от идеята, но попитах в църквата и ми казаха, че според християнската религия няма живи и мъртви, има души в битието, и души в небитието, но всички са живи. И няма пречка да се кръсти новородено на починал!
А и може да се погледне от една по-позитивна гледна точка - по този начин възраждаш един човек, особено когато той е притежавал невероятни качества Wink

# 58
  • Мнения: 3 621
Баща ми се казва Димитър, почина преди 9 години , мъжа ми също е Димитър . Чакаме момченце, но ако евентуално докторката ми греши и се роди момиче /което е желанието на мъжа ми / ще кръстя детето Дария, на тях двамата .

# 59
  • Мнения: 52
Чувала съм,че първо дете не се кръщава на починал човек,според бабишките девитини,на които обаче много от нас волно или неволно вярват.Ти суеверна ли си?Най-добре послушай сърцето си...

Общи условия

Активация на акаунт