Kakъв ток плащате? Еднотарифен или не?

  • 8 895
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 77
На мен са ми известни монофазен и трифазен ток.
Първиат е за битови абонати, и има дневна и нощна тарифа, а вторият е за производствени цели и цената му е по-ниска от тази на монофазния.
Разбира се битов клиен може да си пусне трифазен ток /има уреди, които изискват такъв-бойлери например/, но трябва да се сменя табло, откриване на партиди и т.н...

Производствения ток е по-скъп.   bouquet

# 16
  • Мнения: 77
Извинявам се за неправилно зададения въпрос  Embarassed важното е че се разбрахме  bouquet

# 17
  • Мнения: 9 481
На мен са ми известни монофазен и трифазен ток.
Първиат е за битови абонати, и има дневна и нощна тарифа, а вторият е за производствени цели и цената му е по-ниска от тази на монофазния.
Разбира се битов клиен може да си пусне трифазен ток /има уреди, които изискват такъв-бойлери например/, но трябва да се сменя табло, откриване на партиди и т.н...

Производствения ток е по-скъп.   bouquet

Не е Naughty

# 18
  • Мнения: 844
    А задължително ли е в енергото да отиде да се занимава с тези неща , човека на които се води електромера?

  Ами не това си е работа на служителите на енергото, но така се оказва че ако не си гледаш фактурите можеш да си плащаш колкото искаш ток Simple Smile

# 19
  • Мнения: 14 485
Разбира се битов клиен може да си пусне трифазен ток /има уреди, които изискват такъв-бойлери например/, но трябва да се сменя табло, откриване на партиди и т.н...

има сгради в които си има прекаран трифазен ток и няма нужда да се сменя табло и т.н.

# 20
# 21
  • Мнения: 2 700
Би следвало да ти е двутарифен тока.
На нас ни смениха миналата година електромера, но не се бях заглеждала в показанията. Миналият месец дойде сметката на нова бланка, където забелязах, че е отбелязана цена за нощна тарифа, но електромерът ми не е помръднал откъм нощни показания (което е невъзможно). Подадох жалба в CEZ, която ми приеха безропотно, и днес трябва да дойде техник, за да провери електромера.
Т.е. Явно има две тарифи в София, т.е. явно се правят на "дръж ми шапката" и който се сетил ОК, който не се сетил да го ...

# 22
  • Мнения: 9 481
Би следвало да ти е двутарифен тока.
На нас ни смениха миналата година електромера, но не се бях заглеждала в показанията. Миналият месец дойде сметката на нова бланка, където забелязах, че е отбелязана цена за нощна тарифа, но електромерът ми не е помръднал откъм нощни показания (което е невъзможно). Подадох жалба в CEZ, която ми приеха безропотно, и днес трябва да дойде техник, за да провери електромера.
Т.е. Явно има две тарифи в София, т.е. явно се правят на "дръж ми шапката" и който се сетил ОК, който не се сетил да го ...

 Grinning От мнооооого години има дневна и нощна тарифа, естествено обуславя се от часовия диапазон на ползване.
Нощната е по-евтина от дневната ел.енергия:
дневна 0,07964, нощна 0,03234
но има една такса за пренос на ел.енергия която се прибавя към двете тарифи - 0,07  и нещо но не знам точно колко...
До миналата год.  имаше и по едни 75 киловата на съвсем ниски цени, които естествено вече ги няма Mr. Green

Разбира се битов клиен може да си пусне трифазен ток /има уреди, които изискват такъв-бойлери например/, но трябва да се сменя табло, откриване на партиди и т.н...

има сгради в които си има прекаран трифазен ток и няма нужда да се сменя табло и т.н.

Разбира се Wink...говоря за повечето случаи на вече съществуващи абонати-демек "стари" сгради Peace


# 23
  • Мнения: 2 700
Grinning От мнооооого години има дневна и нощна тарифа, естествено обуславя се от часовия диапазон на ползване.

Да, знам, но доколкото помня имаше някаква дискусия дали да се премахва нощната или не. Аз просто констатирах, че старият ни електромер я отчиташе, а новият, поставен служебно дори в наше отсъствие от електрото, просто не я лови.

# 24
  • Мнения: 224
За тези които са били с еднотарифен електромер, трябва да платят такса за включване на втората тарифа. Дори и електромера вече да е нов с двойна тарифа, ако не се плати таксата, работи само дневната тарифа.

# 25
  • Мнения: 86
Здравейте имам и аз въпрос, ще ми обясните ли защо имам толкова различни цени за разпределение и за снабдяване и коя да гледам:
 ЕН 273115    п.ново  п.старо разл. корек   kWh ед.цена   сума/лв/
Дневна        83601    82795   806         806 0.04965    39.94536
Нощна         96666    96233   433         433 0.04956    21.45948
                 Стойност по цена за разпределение:       61.40484
ПО ЦЕНИ ЗА СНАБДЯВАНЕ
ЕН 273115    п.ново  п.старо разл. корек   kWh ед.цена   сума/лв/
Дневна        83601    82795   806         806 0.08159    65.76154
Нощна         96666    96233   433         433 0.03429    14.84757

# 26
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте имам и аз въпрос...
В какъв смисъл коя цена да гледаш? Цените на разпределението и на снабдяването са неразделна част от общата цена на тока. Трябва да ги гледаш само и единствено общо. Най - отдолу във фактурата, след разбивката по разпределение и по снабдяване, имаш обща дължима сума /при теб май е около 140 лв./.

Общи условия

Активация на акаунт