България като за пред гости

  • 2 007
  • 34
  •   1
Отговори
Майчета, много от нас си ходят лятото в Родината и водят гости чужденци.  Хайде да си спретнем списък на чудесните местенца в БГ, с които с гордост може да се похвалим.  Ако се вкл_чим и с добри ресторанти и заведения, ще сме от помощ на тези от нас които не са си ходили скоро.

# 1
  • Мнения: 4 399
Много добра идея! Ще помисля непременно по въпроса къде аз водя гости. Но проблемът е Че аз си ходя толкова рядко, Че не мога да дам достоверна информация за ресторантите, може да са ги затворили веЧе.  Confused

Все пак за София така на първо Четене се сещам за любимата ми пицария Трол и по-тоЧно тази на Славейков. Мъжът ми може да яде по 3 пъти на ден там. Освен това пак тип 'приятелско събиране' е Дон Домат. Ама там ако е веЧер трудно се намират места без резервации. За 'по-тежки' поводи според мен е хубаво Боянското ХанЧе, но да си призная за последен път бях там преди 3 години и от тогава датира тая информация.

ИнаЧе за пътуване, с мъжа ми сме пропътували поне половин БГ. Били сме в Триград (+Ягодинската пещера и дяволското гърло), Широка Лъка, БаЧковския манастир, Мелник и Сандански. Обиколили сме най-интересните места и в Балкана: Копривщица, Елена, Дряново, Троян, ЛовеЧ, В. Търново, Арбанаси, Етъра и Габрово, Шипка, останалите малки градЧета наоколо и всиЧки възможни манастири в тези околности. Много е живописно навсякъде, на мъжа ми абсолютно навсякъде много му харесва. И стана фен на етнографските музеи. Но мисля Че най-силно е впеЧатлен от Триград, защото там макар и Чужденец, усеща Че хората са други. Въпросът е само как ще стигнете до Триград защото пътят е в безобразно състояние и ако нямате джип, направо си е трудна работа.

ИнаЧе в плановете ни са също Искарското дефиле, БелоградЧик, пещерите наоколо, Русе ималко по-дивите Части на Черноморието, където не е е особено туристиЧеско.

# 2
  • Мнения: 114
след тази изчерпателна информация от Вяра, да добавя за София Хепи като заведение, чието меню мъжът ми знае вече наизуст /в английския му вариант поне/ и Виенски салон Лучано при Ал. Невски /а, в Невски галерията с иконите е интересена!/, макар че там не съм била скоро и нямам актуално инфо.
Историческият музей, когото преместиха в Бояна, също си заслужава, макар че фактът, че чужденците плащат повече за вход го оставям без коментар, но не прави особено добро впечатление... Embarassed  И планината Витоша е чудесна, но гледайте да ходите през уикенда, че имахме едни преживелици през делничните дни, когато няма жив човек- не е за разправяне! ooooh!
Пловдив, Старият град, също много хареса на мъжа ми /доста повече от София Confused /, Руската черква под връх Шипка също /прясно ремонтирана е/.
Скоро искам да му покажа Велико Търново и Арбанаси, мои любими места.  Heart Eyes

# 3
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
ИнаЧе за пътуване, с мъжа ми сме пропътували поне половин БГ...

А как пътувате, с кола ли - собствена или под наем?

# 4
  • Мнения: 2 032
Вземете си добра пътна карта, ако ще обикаляте България с кола, защото (освен по магистралите), прилични знаци по пътищата на много места няма. На много места второстепенните пътища са с яки дупки, така че ако взимате кола под наме, ако е по-височка и мощна, няма да ви е във вреда.
Не знам колко време имате, но ако се излезне от големите градове, могат да се видят хубави места, например: възрожденските къщи в Копривщица ( спрете после в някоя механичка), или в Банско (оттам може да се качите до хижа Вихрен с кола, и оттам да се разходите), или да отседнете за няколко дена в селца като Лещница (чудесни реставрирани стари къщи със съвременни удобства, но запазен стар стил) или Гела.
Старият град и римският стадион в Пловдив не са за пренебрегване, могат да се комбинират с Бачковкия манастир и църквите в Асеновград; ако ви се ходи на юг-Мелник (непременно отидете да дегустирате вино в някоя винарна)  и Сандански (забравих името на централния им хотел, но има хубав басейн и процедури) са добра комбинация.
Приятно планиране, и след това-прекарване.

# 5
  • Мнения: 4 399
Цитат на: rosa
Цитат на: Vjara
ИнаЧе за пътуване, с мъжа ми сме пропътували поне половин БГ...

А как пътувате, с кола ли - собствена или под наем?


Когато пътуваме сами, задължително е с кола под наем. А ние предпочитаме да пътуваме сами защото сме станали междувременно много независми и не обичаме да се съобразяваме с други хора.  Embarassed В редки случаи са ни возили приятели. Само до Пловдив и до морето сме ходили с градски транспорт. Но до морето засега сме ходили само по големите курорти. А ако искаме нещо по-диво, пак ще трябва да наемем кола.

Маркировката доколкото я има наистина е в отчайващо положение. Особено по селата... Страшно е направо, можете да минете 10 села без да имате представа къде се намирате. И с хубава карта пак няма оправия. Аз съм купила една от Германия и е много добра, доста по-подробна от българската ми, но ако няма табелка кое е това село, без питане пак не става. Случвало ми се е в разни забутани селца да ходя да тропам на вратите на хората за да ги питам къде сме.

И как можах да забравя перлата за чужденците: Рилския Манастир.  Embarassed Истината е че мъжът ми е видял повече в БГ от доста българи и вече започнах да забравям къде сме ходили.

# 6
И на моя мъж Пловдив му хареса много повече от София.  За София съм си подготвила кръчма при Яфата, на Солунска и в кв. Изток, с традиционна бг. кухня.
Също ще се пробваме на най-високия връх на Балканите.  Мусала е лесно достъпна от Боровец, като вземете кабинковата линия до Ястребец.

# 7
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Рилския и Дряноvския манастир са на пьрvо място Sign Exclamation
V София- Александьр Неvски(боже сега ,какvа носталгия ме ОбХvаЩа),поvе4ето цьркvи си заслужаvат да бьдат vидяни сьЩо.НДК-може да vи е смешно ,но пьк тоvа е едно от наи- посеЩаvаните мeста v София.
Ресторанти -:ooooh:  ooooh!  ooooh! и идея си нямам ....но са ми казvали ,4е 4еvермето е много подходяЩ ,за 4ужденци.Имаше един ,на който пред vратата  има 4оvек обле4ен с наrодна носия,не сьм сигурна оба4е дали не е 4еvермето Embarassed
KоприvЩица,Мелник,Плоvдиv.......

# 8
  • Мнения: 4 244
Момичета - влизах на Сирни Заговезни в Александър Невски.
Нали е деня когато по традиция се иска прошка
Та влязох да си запаля някоя и друга свещица
Изпаднах в ужас - мога само да цитирам от Библията - Кой пусна търговците в храма?
По отвратително място не бях виждала - абсолютно светотатство е това което става там
Няма да коментирам повече че ме сърби езика... за ***

# 9
  • Мнения: 2 292
Мелник и Роженския манастир, Тьрново - Царевец, Копривщица, Балчик и Калиакра, Белоградчик, Видин - Крепостта Баба Вида, Рила  и Рилския манастир, Дряново, Габрово - Етьра, Родопите ... и много още

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: debelanata
Изпаднах в ужас - мога само да цитирам от Библията - Кой пусна търговците в храма?
По отвратително място не бях виждала - абсолютно

Я, раzкажи моля. Аz бях дек. 2003 г. zа последно и не съм остснала с такова впечатление.

# 11
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
Когато пътуваме сами, задължително е с кола под наем.

И как се движат цените? Защото и ние обмисляме по някое време пак да отидем до БГ и да пообиколим. Но ще трябва да си наемем кола.

# 12
  • Мнения: 4 244
Цитат на: rosa
Цитат на: debelanata
Изпаднах в ужас - мога само да цитирам от Библията - Кой пусна търговците в храма?
По отвратително място не бях виждала - абсолютно

Я, раzкажи моля. Аz бях дек. 2003 г. zа последно и не съм остснала с такова впечатление.

Грозно, гнусно, мръсно - едва ли така можеш да си представиш един храм, да не говорим за кой да е храм!
 Twisted Evil Просяци, просяци, щандове за свещи, шандове за китки, шандове за.. (само дето презервативи не продаваха) #Crazy
Докато стигна до вътрешността трябваше да се преборя с един куп нахалници и всеки гледаше да си пробута стоката.
За каква вяра може да става дума - всичко е показност, грозотия, светотатство
Едвам запалила свещта и недовършила молитвата си и мина една лелка да ми махне свещта да имало място (а на свещника имаше поне 10 празни места)
Излязох потресена #Puppy dog
С прителката ми отиодхме после в едно малко параклисче където се почувствах по близо до Бога отколкото в "катедралата"!

# 13
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Какво да добавя, има много места в България, които си zаслужават да се посетят. Напр. Копривщица и др. подбалкански градчета и села. А и вие вече доста се иzброили. Как си органиzирате теzи пътувания? Предварително ли zапаzвате хотели или търсите всеки път на място?

За София ми каzаха zа един ресторант, който бил в интересен бълг. стил. "Хаджидрагановите къщи" на ул. Коzлодуй. (www.kashtite.com)

# 14
  • Мнения: 4 399
Цитат на: rosa
Цитат на: Vjara
Когато пътуваме сами, задължително е с кола под наем.

И как се движат цените? Защото и ние обмисляме по някое време пак да отидем до БГ и да пообиколим. Но ще трябва да си наемем кола.


Ами зависи какво искаш и какво има в момента. През лятото е доста проблематично и в общи линии, взимаш каквото е останало след като се обадиш на 25 различни фирми и вече ти е все тая. Ние обикновено търсим нещо малко, за 2 души и малко багаж. Мисля че беше около 40 лв/ден но може и да ми е стара информацията защото това беше преди 2 години.

Общи условия

Активация на акаунт