Храненето в детските градини - схеми По света и у нас

  • 2 630
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 349
Цитат на: new*
Гуд постинг, Сара. Аз пък много харесвам режима ви на хранене. Сандвичи, Данони, десерти... ами да! Така бабичките там са стройни и слаби, а нашите тука се разливат по земята, децата ни страдат от затлъстяване /постоянно това говорят напоследък/ и въобще не само децата, нацията ни затлъстява. Защото да хапнем кюфтенце, а сега кебапче, фасулец, саламче, яхнийка, баничка и накрая - 100 кила. Добре са си чужденците... ех.


Не бих казала,че чужденците са най-стройните.Вярно е,че тук доста нездравословно ядеме,но не съм на мнение,че в чужбина е по-добре.Просто им е по-различен нездравословния начин на живот.Да наблягаш на"Макдоналдс"(който имам чувството,че го получават на хапчета и после хоп-сандвич)не е най-доброто.Тук поне все още е възможно да се намерят истинско месо и зеленчуци.Просто на запад малко повече спортуват.
Аз не съм виждала на плажа слаба/слаб чужденка/чужденец

# 16
  • Варна
  • Мнения: 791
SaraJK, не се тревожи за детенцето ти- нормално е, много деца не хапват винаги така , както ние бихме искали! Аз в началото много се шашках със сина ми като започна да ми отказва някои "полезни" храни, но после си дадох сметка, че то си е човек и си има право на вкус и предпочитания, освен това не може винаги да му се яде точно толкова, колкото аз съм преценила, че ще съм доволна ако изяде! WinkМалката също ме "ядосва" напоследък по този въпрос- отказва ми много неща и иска само банани и кисело мляко. Яд ме беше, че отказва всякаквите супички и манджички от детската кухня, ама такива вкусотии....но, нищо няма да и стане ако я оставя 3-5 дена на банани и мляко! Wink После сама ще си поиска друго, като и омръзне! Знам, че детето не бива да се насилва !

 А вие, щом така често си хапвате плодове и пресни сокчета, здравословни млечни десертчета, изобщо мляко, казваш пиете- всичко си е наред. Нормално е детето да възприеме режима на хранене в съотвветната страна. Че как иначе?
 В книгите които, тука четем( освен бг и много френски, английски автори) се срещат всякакви варианти на хранене на детето , които разбира се се различават, но и се припокриват на много места. Проблемите едва ли идват от хляба или супичките или данончетата, а  по-скоро от неправилното комбиниране на храните, некачествените храни на пазара (пълни с боклуци и т.н.), от тъпченето с боклуци редовно и липсата на достатъчно движение и спорт и т.н.
 Sign Exclamation  Bulb  Между другото, ако още не си разбрала защо така реагираме на данончетата тук в Бг, да те светна ли? Wink Тук в Бг се носи "славата" им, че са фалшиви и съдържат всичко друго, но не и млякото, което очакваме! нашите тарикати пак са намерили цаката да печелят!  Тъпкани са с консерванти и подобрители, затова са толкова вкусни и любими, но за нас не са най-полезната храна! Wink Незнам при вас какви са, може би е друго и имате наистина здравословни и подходящи десерти от този род!

# 17
  • Мнения: 1 072
Ние съвсем избихме на друга тема, ама айде...
Уилма, така е. Права си, ама тая битка вечер ме уморява. То аз се примирих вече де, не го насилвам нищо, защото положението само по-зле става. От консултацията ме посъветваха същото, а и реално аз избор нямам. Той ако нещо не иска просто го плюе, не е да кажеш да му остава в устата, макар и с нежелание. И колегите ми казват, че децата им до не знам си колко години не вкусват зеленчук, пък пак растат. Ама си е неприятно. Но насилието на нас само ни е навредило.
new, честно казано не мога да усетя дали не си саркастична (ж.р.?), ама бабичките им наистина са стройни! Вярно е, че идва и от факта, че тука много карат колела! Но, честно казано, имат и страшно много кампании на тема "Здравословно хранене", включително реклами по телевизията и много подробен сайт (държавен), само и само да стимулират здравословното хранене. И определно гледайки ги как ядат, навиците им са по-добри от наште в БГ. Темата е много дълга, и няма и смисъл, а нямам и сили, защото страдам от хронично недоспиване, да не говорим колко се отклонихме от истинската тема.
А, да, Уилма, знам за Данона по принцип, в БГ и ние таково не купуваме, но поне детските храни мислех, че са по-добре.
Лека нощ от мен и поздрави, Сара

# 18
  • Мнения: 1 383
Приятелка, която живее в Щатите, ми каза, че в детската градина имали нещо като шведска маса и децата сами си избирали храната. Може на американците да им се струва много демократично, но аз не бих оставила детето си само да определя менюто си. Естествено, съобразявам се с вкуса му, но ако го оставя сам да избира ще кара само на сандвичи с шунка и кашкавал. Като сме на почивка с шведска маса това и прави - макарони и сандвичи.

# 19
  • Мнения: 1 220
И аз не съм доволна от храната в детската градина на сина ми! В бг градини е супер, готвят разнообразно и здравословно! Тук всяка седмица имат по4ти еднакво меню- спагети, пица, пържени рибни пръст4ета, хамбургер... това е! Освен това децата си носят за 10ч не6ти4ко, аз слагам плодово млекце и ябълка, но като се прибере разбойника и ми обяснява как утре искал 4ипс и фанта, за6тото еди кой си това си носел! В яслата където сме записали малкта от септември, ни казаха 4е 6те и носим храна от вкъ6ти, ако ли не пла6таме на фирма дето готви и носи, това е отделно от таксата!
Освен това искам да кажа, 4е хи4 не са слаби и елегантни, много деца страдат от затлъстяване, както и възрастни!

# 20
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: nadq
Тук всяка седмица имат по4ти еднакво меню- спагети, пица, пържени рибни пръст4ета, хамбургер... това е! Освен това децата си носят за 10ч не6ти4ко, аз слагам плодово млекце и ябълка, но като се прибере разбойника и ми обяснява как утре искал 4ипс и фанта, за6тото еди кой си това си носел!

    Леле, Nadq, ти ме  разби! #Shocked Наистина съм шокирана от хранителния режим в тези детски градини! Като ги знам тия полуфабрикати за пържене...а и тази свободия всеки да носи за детето си по нещо- мисля, че е много неправилно! Нали децата гледат едно от друго, нали ще му се прияде на едно дете нещо, което има другото? Нямам думи що за практика! Shocked И тук може да носим за 10 ч. нещичко, но това включва солетки, бисквитки , такива неща , и то не за моето дете, а за всички дечица да им дадат. Пада се веднъж седмично на една майка да носи такива работи в яслата.
   А колко ви е таксата на месец в Германия? Това в държавна или частна детска забавачница?

# 21
  • Мнения: 2 452
Цитат на: wilma
Цитат на: nadq
Тук всяка седмица имат по4ти еднакво меню- спагети, пица, пържени рибни пръст4ета, хамбургер... това е! Освен това децата си носят за 10ч не6ти4ко, аз слагам плодово млекце и ябълка, но като се прибере разбойника и ми обяснява как утре искал 4ипс и фанта, за6тото еди кой си това си носел!

    Леле, Nadq, ти ме  разби! #Shocked Наистина съм шокирана от хранителния режим в тези детски градини! Като ги знам тия полуфабрикати за пържене...а и тази свободия всеки да носи за детето си по нещо- мисля, че е много неправилно! Нали децата гледат едно от друго, нали ще му се прияде на едно дете нещо, което има другото? Нямам думи що за практика! Shocked И тук може да носим за 10 ч. нещичко, но това включва солетки, бисквитки , такива неща , и то не за моето дете, а за всички дечица да им дадат. Пада се веднъж седмично на една майка да носи такива работи в яслата.
   А колко ви е таксата на месец в Германия? Това в държавна или частна детска забавачница?


Дъщеря ми тръгва на предучилищна през септември (няма да има още навършени 4 години) и моето най-голямо притеснение е храненето. Тук става въпрос за училище с предучилищна група, а не за градина (просто уточнявам). Ходи се 2 пъти в седмицата (3 пъти през седемица) от 9 до 15 часа. Та ние ще си носим храната отвкъщи. Предполага се, че преди да дпйдат в училището децата са закусили вкъщи. Имат закуска в 10 часа (най-често к. мляко, сирена с бисквитки, плодове), обяд (аз смятам да купя термос и да и приготвям супи, които тя обожава), както и следобедна закуска (отново к. мляко или плодче, зеленчуци  или нещо такова; естествено, ако сутринта е яла мляко, следобяд ще хапне плод или обратно).
По повод полуфабрикатите - тук от известно време започнаха да пускат полуфабрикати за деца без "химически замърсители", обаче дали е така???? Същото се отнася за различните видове закуски (солени бисквитки, чипсове и др.).

# 22
  • Мнения: 1 413
Уилма, първо да ти кажа искам да ме вземеш и мен на отглеждане-добре ще си живея- аз съм лакомник по природа и ще ми дойде отлично гореописаният от теб режим Wink  Grinning
освен това моят баща, който има язва от много години и знае какво е да те боли стомах успя да ме научи да се храня 4 пъти-закуска, обяд, следобяд и вечер и не съм пълна- 62 кг. ръст 173см., но което е по-важно имам здрав стомах. Важното е храната да е малко и начесто.Исках да кажа,че аз задължително закусвам...
Сара, децата знаят от какво се нуждаят-нашата Евинка има периоди,в които яде много сирене например после почти го забравя или иска риба и въпреки,че яде малко е общо взето здраво дете и с добър вид. Така че не се тревожи от количествата,които яде синът ти. Единствено обедът ме смути-всеки ден сухоежбина...иначе не е толкова страшен  Wink вашият режим.

# 23
  • Мнения: 1 413
Уилма, пак ти прочетох менюто, готова съм да се явя веднага и обещавам всичко да си изяждам... Laughing а не да се мъча тука на работа с някаква мижава супичка за обяд... Wink

# 24
  • Мнения: 1 220
Синът ми ходи в международна детска градина, която продължава в училище! Не зная как стоят не6тата с немските градини, но има майки дето могат да кажат! А и пак повтарям, хи4 не са слаби немците, вярно 4е карат колела, ама това не им помага много!

# 25
  • Мнения: 1 220
Та ние ще си носим храната отвкъщи.

Лаура, при нас съ6то има6е такава възможност, носе6е си храна 1 седмица и всеки ден поне 1 4ас говоре6е какво е имало в стола и какво са яли другите! Затова сега се храни така!

# 26
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: me4tiza
Уилма, пак ти прочетох менюто, готова съм да се явя веднага и обещавам всичко да си изяждам... Laughing а не да се мъча тука на работа с някаква мижава супичка за обяд... Wink

  Me4ticeeeee, ...... Wink  ако заповядаш скорострелно при мене, ще си умреш от глад, да ти кажа Embarassed  Я земи пак да прочетеш там менюто дет съм писала! Wink  Дал' няма да забележиш, че тез манджи не ги готви мама ви Уилма, ами леля- готвачка в детската кухня или градина! Laughing Да са живи и здрави, еееееех! Е, виж сега....и аз не съм толкоз лоша! Embarassed Старая се и аз, ама все пак... да са живи и здрави лелите- готвачки (както ги нарича сина ми Wink ).Аз много мразя да се чудя всеки ден какво да измислям?! ooooh!  #Cussing out Затова съм се въоръжила с книгата на проф.д-р Лиляна Трифонова за Хранене на детето от1-16 г.- там има много ценни съвети и рецепти от тия нашите си манджички Wink
 Затова почвам да се възхищавам тук от тая темичка, на нашите детски заведения и кухни! Тия в чужбина ме изумяват, честно!

# 27
  • Мнения: 2 452
Цитат на: nadq
Та ние ще си носим храната отвкъщи.

Лаура, при нас съ6то има6е такава възможност, носе6е си храна 1 седмица и всеки ден поне 1 4ас говоре6е какво е имало в стола и какво са яли другите! Затова сега се храни така!


На мен това ми е най-голямото притеснение. Ние ще и слагаме здравословни храни, но като види, че другите деца си хапват пица и хамбургери дали няма и тя да поиска същото? Всъщност, аз споделих с учителките, но те ме успокоиха, че няма проблем; да видим!

# 28
  • Мнения: 2 032
Нека да не обобщаваме на базата на една детска градина; дъщеря ми е на 2 годинки и отскоро ходи на детска градина в Лондон (те са частни); храненето име  доста по-разумно от описаното горе, менюто за седмицата им виси в коридора, така че всеки ден хвърлям по едно око какво са яли (е, то и по дрехите си личи), закуската е сириал с мляко, в 11 часа им дават малко сок, обядът е нещо топло и готвено на място (преди всичко вегетарианско заради настояването на някои родители) и десерт от рода на кремче, следобед като станат от сън им дават сок и стафидки, а следобедната закуска им я дават към 4.30, някой път наистина е от рода на сандвич или парче пица, но често им дават заленчуци и после им дават плодове, кисело мляко. Като цяло е балансирано менюто, и няма много боклуци.

# 29
  • Мнения: 1 220
Аз не обобщавам, просто споделям проблема си!
Лаура, може и да е до детето, ако не е пощаливо, като моето, може и да не му прави впечатление какво ядат другите!
За сравнение с бг детските градини не може да се говори, където храната е супер!

Общи условия

Активация на акаунт