Кисело мляко - от кога?

  • 2 425
  • 69
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 148
bubaranski, според мен малко бързо си въвела толкова много храни. Хубаво, че бебето е добре.

Направо ме стряскаш. При въвеждането на всяка нова храна съм спазвала правилото да има 5-7 дни от предишната (за сроковете съм се консултирала с педито, пък и във форума съм чела). Имало е седмици, в които не сме включвали нови храни.
Моля те, уточни какво имаш предвид под "бързо" - "много набързо" или "твърде рано".

Аз самата "на теория" съм привърженик на кърменето и на по-късното захранване (след 6 месец), но за съжаление "на практика" нещата се получиха малко по-различни - не успях въобще да кърмя, пък и се наложи да започнем по-рано със сокчета и пюрета.

С "малко бързо" исках да проявя известна деликатност (понякога ми е трудно, доста съм директна Simple Smile) и да не кажа бързо. Бебето ти е на 6 мес. и няколко дни, а вече си му въвела мляко - кисело само, предполагам - и бисквити, в които има глутен.
 "Хубаво, че бебето е добре" - от бисквитите е можело да направи алергия, от соковете - да му се върнат коликите, слуз, кръв в акото и т.н., няма да пиша неща, които предполагам знаеш.
Имам приятелка, която преди 15 години захрани бебето си с бисквити и разредено кисело мляко - само че тогава, като се връщам назад, времето беше много смутно, тя финансово не беше добре, по магазините нямаше почти нищо...
Бисквити за разнообразие, но умерено заради кухите калории, ще въведа след 10-11 мес. Сега 3-4 пъти в седмицата давам безглутенови и безмлечни каши.
Доколото ми е известно има АМ и за след 6-и месец. За мен проблем с кърменето не е основание за ранно захранване. Храносмилателната система е твърде чувствителна и преди 4-5 мес., ако се бомбандира с много храни, дори внимателно въведени има опасност от проблеми.
Но това е мое мнение, детето си е твое и ти решаваш как и с какво ще го храниш.
За сравнение - ние още не сме пили сокове, не сме яли месо, попара, кисело мляко, сирене, масло, захар, месо. Захранваме се от последната седмица на петия месец. От няколко дни съм заместила 2 хранения. Предпочитам по-бавно, но по-сигурно и без изненади.

Приятен ден!

Уважавам хора като теб, които директно и без заобикалки казват каквото мислят. В крайна сметка тук, във форума аз лично задавам въпроси и очаквам да чуя истински, откровени отговори.
В случая обаче, ти явно не си ме разбрала добре. Аз НЕ ДАВАВМ кисело мляко, а ПИТАМ, дали е безопасно вече да го включа в менюто на детето си. А що се касае за бисквитките - и по-горе писах, че ползваме на Плазмон, които са без глутен.

# 61
  • Мнения: 911
Bubaranski, ако питаш мен ще ти кажа, че му е рано на бебето ти за кисело мляко. Ще дам на моето като стане на 11 някъде.
Ако питаш други обаче, могат да ти отговорят, че са давали на 2-4 месечни бебета.
Мнения и схеми всякакви, аз обаче следвам предписанията на СЗО.

# 62
  • Мнения: 5 940
 Подкрепям korinka напълно. Смисълът на въвеждането на нова храна в менюто на бебетата е чрез нея да се внесе нещо  важно и полезно за организма на бебето, или ако е вид преходна, да се подготви храносмилателната система за преработка на по-твърда храна. Адаптираното мляко е обогатено с желязо и витамини, като е и съобразено напълно с нуждите на бебето. С киселото рискуваш да натовариш организма на детето, поради трудната усвояемост на някои от протеините. Целта- на бебето евентуално да му е по-вкусно, не оправдава риска за здравето му. Просто можеш да изчакаш няколко месеца.

# 63
  • Мнения: 8 999
Няма проблем, но трябва да е нискомаслено. А ако е козе или овче, още по-добре.

# 64
  • Мнения: 911
Няма проблем, но трябва да е нискомаслено. А ако е козе или овче, още по-добре.

Напротив, мила, високомаслено трябва да е 3 - 3, 5%.
Козето се спряга като най-близко по състав до женското млако. Обаче е желателно (да не кажа задължително) да познаваш млекаря, условията, при които гледа животните, хигиената.... доста трудно в днешно време в града; освен ако не си гледаш козичка сама, ама и това не е съвсем реално.
За овчето - много по-трудно усвоимо е от кравето. Например, овче сирене не се дава на децата до 3 годишна възраст.

# 65
  • Мнения: 5 940
korinka, чудя ти се защо се пънеш вече да обясняваш.

# 66
  • Мнения: 118
Много са ми интересни коментари от сорта - ми и нас така са ни хранили... Ами и мен така са ме хранили и ... имам всевъзможни алергии. Не ме разбирайте погрешно - НЕ твърдя, че киселото мляко е причината да се появят алергии. Просто има храни, които "ОТКЛЮЧВАТ"алергични прояви при ГЕНЕТИЧНО ОБРЕМЕНЕНИ деца. А такива са децата на родители, които имат алергии или които в рода си имат алергии. Ето защо е строго индивидуално кой кога може да въведе определени храни за детето си. Авторката на темата сама знае има ли случаи на алергии в семйството и може да прецени кога да въведе въпросното кисело мляко. При всички положения обаче храносмилателната система на 4 месечното бебе е все още незряла и е възможно да не може да обработи правилно новата храна. Аз бих изчакала с въвеждането му, но пак си е въпрос на личен избор. Дъщеря ми е на 1 година и все още не е опитвала кисело мляко, но пък тя не отказва приема на АМ. И аз смятам, че не е оправдан риска от включването на нова трудна за усвояване храна само защото е вкусна за детето. Ами на моето и шоколада му харесва /хванах я веднъж да гризе шоколадова вафла заедно с опаковката - и доста успешно се беше справила с разопаковането  Simple Smile/, но не й давам да яде. Сокове включих около 8мия месец, въпреки предписанието на педиатъра. Цитруси все още не съм включила. Има време за всичко. В крайна сметка няма да остане без да ги е опитала, а когато трябва да я предпазя в най ранна възраст, смятам че може да се изчака с глезотийките

# 67
  • Мнения: 41
Моята дъщеря е на година и три месеца и от киселото мляко и се зачервява дупето, при вас става ли така?

# 68
  • Мнения: 1 371
Кисело мляко му давам от 8-9 месечен. В началото не бях редовна, но от деветия му месец почти всеки ден си хапва.

# 69
може да е алергична реакция  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт