Докога деца, които имат семейство ще ги взимат по този начин

  • 3 440
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Настаняването не е ли временна мярка, докато се установи при кого ще остане? Какво ненормално има.
Не разбирам много, но по американските филми все ги взимат социалните, докато се установи ( с решение на съда) кой ще се грижи. И все са някакви драми на доказване на възможности, пари и пр.  Wink

Остави ги филмите. Само се постави на мястото на детето и на роднините. Здраво, право дете, има си семейство, после остава без родителите си и след цялата тази загуба го отвеждат от най-близките му роднини. Мъката по най-близките хора е наописуема, а се добавя и мъката от самотата. Няма подкрепа, няма топлина, няма нищо. Няма значение дали е осиновено или не. Това да не е стока - държавата я дава, но ако се случи нещо със стопанина, държавата си прибира стоката.
Социалните са се престарали в този случай. Намерили да се хванат за това семейство. За едно дете и 2 дни в изолация от семейството е трагедия. При живи роднини отвеждат детето и го подлагат на такъв тормоз. Как не ги е срам!

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Съгласна съм, че за детето е травмиращо откъсването от познатата му обстановка и от близките, които могат да му окажат подкрепа в този момент. Обаче съгласете се и вие, че тези хора не стават автоматично добри само, защото са роднини. Ами ако вуйчото се окаже алкохолик и на следващия ден например, тормози и вуйната и детето? Или пък братовдеда е наркоман? И разни такива.....
Не съм съгласна с това, обаче, че им трябват 2 месеца, за да си направят проверките! Ама защо ли да си размърдват задниците, нали това не е тяхното дете?!!?

# 17
  • Мнения: 2 584
Мисля, че причината е, че е осиновена.
Това не значи, че съм съгласна с действията, колкото и законосъобразни и в интерес на детето да са.

а къде пише че е осиновена

# 18
  • Мнения: 1 172
Не може да се коментира някакво решение, без да се вземат предвид всички факти. По случая се знае прекалено малко, за да се вайкаме и да страдаме.

Правилно е детето да се гледа от роднините, така мислят повечето от нас. Но става въпрос за неговите роднини, не нашите. Ако вуйчото е педофил, или алкохолик, или насилник, дали най-подходящо за детето е точно това? Някой от вас познава ли семейството толкова добре, че да прецени дали настаняването на детето в дом е лошо?
Съгласна съм, че домовете са ужасно място. Но все пак не знаем пред какви условия е предпочетен домът.

Много е лесно - сега се сърдим на социалните. Ако пък стане нещо лошо, почваме да ги оплюваме защо са пропуснали да се намесят и т.н.

# 19
  • Мнения: 804
Съгласна съм, че за детето е травмиращо откъсването от познатата му обстановка и от близките, които могат да му окажат подкрепа в този момент. Обаче съгласете се и вие, че тези хора не стават автоматично добри само, защото са роднини. Ами ако вуйчото се окаже алкохолик и на следващия ден например, тормози и вуйната и детето? Или пък братовдеда е наркоман? И разни такива.....
Не съм съгласна с това, обаче, че им трябват 2 месеца, за да си направят проверките! Ама защо ли да си размърдват задниците, нали това не е тяхното дете?!!?
Е стига с тези сценарии.  Това си е чиста проба престараване. София е пълна с бездомни просещи и проституиращи деца, които обаче имат родители по документи и почти никой не се е разтичал да им помага. До това дете ли опряха. Могат да го оставят в семейна среда и да си правят проучванията без да го отделят точно в този момент от близките му.

# 20
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
...а къде пише че е осиновена
Така казаха по новините. По бТВ гледах вече няколко репортажа. Мисля, че и от там тръгна цялата работа и се "раздуха" за момичето. Може и да греша.
http://btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=63054&page=1#anchor1

Нямам представа какви са точно законовите норми в такива случаи, но и малко човещина не е излишна.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 268
babche Могат да го оставят, обаче биха нарушили процедурата. Ще трябва да го направят на своя глава и ако не дай си боже нещо стане се сещаш кой ще го отнесе. Обаче тогава форума ще е безмълвен.
Няма начин правилата да се прилагат избирателно. Длъжни са да ги оформят така, че да зашитават максимално детето от всички възможни ситуации. Е, на това дететнце му идва в повече, не е честно наистина, но кое ли пък е честно!?

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Опитват се да наваксват заради издънките с децата от домовете за сираци.

# 23
  • Мнения: 6 992
Като съвсем страничен наблюдател, изгледал един репортаж, казвам, че чичото (вуйчото?) не ми остави впечетление за особено грижовен човек. Т.е. не човек, който ще може да я гледа в добри условия, да я изучи, да и даде бъдеще. Не, че в дом ще го направят. Останах с впечетление, че ако не одобрят роднините, ще и търсят приемно семейство?

# 24
  • София
  • Мнения: 15 458
А детето никой не попита, то каза,че иска да си живее със семейството и ,ЧЕ НЕ ИСКА ДА ХОДИ В ДОМ или приемно семейство.

# 25
  • Мнения: 5 370
Аз един въпрос, малко встрани, може ли?
Нали ако детето ти е твое, родно, при подобна ситуация няма да бъде заведено в такава институция??? Shocked
Ох, да пази Господ, да взема завещание ли да си направя? Не ми се смейте, това ми е най-големият страх след страха от загуба на член от семейството.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм запозната със законовите положения, но май завещанието е принципно добра идея. Като гледам как всяка институция може да си прави каквото иска, трябва да си имаме едно наум.

# 27
  • Мнения: 2 353
  Разбира се, че трябва да бъде направено проучване, въпросът е защо не го направят докато детето е при роднините (след като самото то иска да е там).

# 28
  • Мнения: 4 585

Не мисля, че законът различава биологичните деца от осиновените. По нищо.
Тук служителите се презастраховат заради мизерните условия, при които живеат роднините.
Нещо средно между полска къща и барака във вилната зона. И тя под наем.
Но пък има деца, които с биологичните си родители живеят при още по-мизерни условия.
Ще видим. Аналогиите със Канада и САЩ и въобще как е в странство са неуместни.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз, като видях условията и роднините, мисля, че е по-добре да е далече от тях. Но все пак наистина са малко нещата, които знаем за тези роднини.

Прочетохте ли коментарите след статията:
"пази боже от такива роднини- алкохолици, контингент на МВР не могат да поделят наследството- една пералня, наследствена пенсия, стипендия от БЧК, помощи от доброжелатели Целта и истината е тази - парите, а не от любов към детето, защото не могат да отгледат собствените си деца които просят и крадат."

Общи условия

Активация на акаунт