Кисело ли е "Киселото мляко" произвеждано извън родните граници ?

  • 4 600
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 212
Здравейте скъпи родителки !
Пускам темата в този подфорум нарочно, имайки предвид, че майките четящи и пишещи тук биха били се интересували повече - съответно и по-наясно с измъчващата ме дилема  Wink /ако модераторите преценят, нека преместят темата/
Всеизвестно е  че млеката, приличащи на нашето кисело мляко в Европа / пък и другаде/  се продават под названието "йогурт".
Някъде , в Хърватска например има и "кисело мляко" .
Чудя се дали става въпрос само за търговско наименование или напротив.
Пробвах на вкус и двете : и йогурта и киселото мляко /тук/ и определено по вкусови качества йогурта е за предпочитане  Peace
Дали , обаче да заложа само на вкуса  Thinking
Йогурта тук е от "пастьоризирано и хомогенизирано" мляко - което ме навява на мисълта, че едва ли е много подходящ за малки деца  Confused

# 1
  • Мнения: 934
Освен лактобацилус булгарикус има и други бактерии, които 'правят' кисело мляко. Леко различни са на вкус, обикновено по-меки и не толкова кисели.
Ако е за дете, чети етикета внимателно - колкото по-естествено, токлова по-добре. И за всеки случай избягвай продукти от не-пастьоризирано мляко, да не си докарате някое хранително отравяне.

# 2
  • Мнения: 1 212
Освен лактобацилус булгарикус има и други бактерии, които 'правят' кисело мляко. Леко различни са на вкус, обикновено по-меки и не толкова кисели.
Да, точно такова е въпросното мляко : направо си сладни  Peace
А аз значи съм останала с грешно впечатление, че ако дадено мляко е пастьоризирано , то не е препоръчително  Thinking
Или шемет имаш предвид не чистото мляко, а когато е включено в състава на други продукти ?

# 3
  • Мнения: 3 804
тук киселото мляко е дори по гъсто и по хубаво от нашето-според майка ми-аз понеже не оби4ам млеката,но има и пастьоризирани
давала съм на малката и от 2та вида,след като навърши 7 месеца,понеже отказа АМ много добре и се отрази
сега са пуснали и с жива закваска-това се предпо4ита от  децата

# 4
  • Мнения: 3 098
Не е кисело тука.Единствено в немските вериги моге да се намери годно за хапване мляко.

# 5
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
наш?то тука не е кисело ,тъй като не се позлва нашата  бактерия! едно като нишестено, нито се цеди , нито се заквасва с него, драма сме и много скъпо!като сме свикнали по 2 кг мляко да ядем!
йогурт при нас е кис. мляко като данон4етата  малките! по-плътното е фромаж или пти сюис, малко като сметаново или цедено, но сладко! натюр е рядко да видиш!а си има раиб-най-близко до бг по вкус и по-бързо ферментиращо!аз го предпо4итам, на деца не го дават ,даже рядко го купуват, поне в семейството ми ,с малката го предпо4итаме! #Crazy  другите колко ни увещават, 4е не е толкова полезно, ама на крастави4ар -краставици? Crazy

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
При нас се води турско. Не съм по сравненията, но една жена ми беше на гости и без да знае какво ми спомена, че има вкус  като хубаво българско кисело мляко. Факт е, че има доста кносерванти, защото се разваля бавно ( е, по-бързо от останалите, но все пак...)

# 7
  • Мнения: 934
А аз значи съм останала с грешно впечатление, че ако дадено мляко е пастьоризирано , то не е препоръчително  Thinking

Пастьоризирано означава, че млякото е било затопляно до 60 градуса с цел убиване на най-различни бактерии и други гадости. Знам, че ако си бременна, не бива да ядеш продукти от непастьоризирано мляко, защото в него може да са се развили бактерии, които да причинят спонтанен аборт например.
По тази логика бих избягвала подобни проукти и за малки деца. Не-пастьоризираното мляко може и да има разни полезни свойства, но според мен не си струва риска.
Повечето млечни продукти се правят с пастьоризирано мляко. Ако не е, трябва изрично да го пише на опаковката.  

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тук киселото мляко си е кисело мляко Wink.

# 9
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
И аз знам че се дава само пастьоризирано пълномаслено мляко на дете. Поради същата причина с бактериите не се дават на малки деца, бременни и кърмачки меки сирена, колбаси от сурово месо, непастьоризиран мед и разни други.
Търси млека с високо съдържание на масленост или се опитай да подквасваш пълномаслено мляко в домашни условия.

# 10
  • Мнения: 907
И аз знам че се дава само пастьоризирано пълномаслено мляко на дете. Поради същата причина с бактериите не се дават на малки деца, бременни и кърмачки меки сирена, колбаси от сурово месо, непастьоризиран мед и разни други.
Търси млека с високо съдържание на масленост или се опитай да подквасваш пълномаслено мляко в домашни условия.

Киселото мляко с бактерии може и е от пастьоризирано мляко - в БГ да не би да го продават сурово.
Тук има Бифидус - бактерия, която не го прави толкова кисело (киселото не било по вкуса на зап. евреопейците  Rolling Eyes). Преди години имаше кисело мляко по бг лиценз, но изчезна  Sunglasses. Знам че е важно бактериите да са живи - тогава е най-полезно. За Бифидуса не ми е много известно, но се яде в къщи от децата - давам го след годинка (не заради бактериите, а защото до годинка всякакви мл. продукти трябва да са адаптирани поради прекалено многото соли в кравето мляко, които бебетата не смилат лесно), а има и такова на прах, което го давам вместо прясно.

Всички други суис, мис и йогурт са сметани + нишесте, оцветители (естествени като сок от цвекло или изкуствени), захар.

# 11
  • Мнения: 1 545
В тукашните вериги почти няма натурално, все е сладко. Само в Лидл съм виждала. До скоро си го квасехме всъщи - прясното мляко се подварява, значи пастьоризира, и леко охладено, колкото да не пари, му се слага от старо кисело мляко. Става си идеално, според майка ми по-хубаво от продаваното в българските магазини. И закваската си купувах от Лидл - значи са си живи бактериите щом става. Това защото намирах само в едни мънички кофички, но отскоро продават и в нормални половин кг кофички кисело мляко, та си го купувам направо. Таратора е страхотен - с холандски краставици, немски уогурт, орехи от Сорренто и копър от терасата  Laughing.

# 12
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
MegiX аз нямах предвид бифидус бактерията, а други бактерии, които се съдържат в непастьоризираното мляко и меки сирена и са опасни за бебета, бременни и кърмачки. Съжалявам ако не съм се изразила правилно.

# 13
  • Мнения: 2 093
Не сьм голям специалист на млеката, но доколкото разбирам yoghurt е думата, която се използва за кисело мляко, така че е едно и сьщо. Поне тук в Канада, не сьм го срещала под никакво друго име. Знам че всичките кисели млека, които се продават тук, по закон трябва да са пастьоризирани. Дори ведньж гледах за един човек, който продава не пастьоризирано мляко и имаше доста клиенти. Полицията го беше подгонила и дори му затвориха бизнеса. Хората, които си копуваха мляко от него се бяха сьбрали да протестират в негова защита.
 Аз започнах да давам кисело мляко на сина ми когато беше около 7-8 месеца. Давам му само органично, защото няма всички тези боклуци, като захар, подсладители и други добавки, които слагат на млека от рода данон, астро и всички тези които се продават вьв всеки магазин. Вкуса е много хубав и прелича на бьлгарското и понякога е по вкусно. Ето това мляко ми е любимото и дори се продава в стьклен буркан.
http://pinehedge.com/products.htm

Да добавя само, че прочетох нещо много интересно за киселото мляко, което не знаех преди. Дори хората, които са лактоза нетолерантни,т.е. които не могат да ядат млечни продукти, могато да ядат кисело мляко и нямат странични ефекти. 

# 14
  • Мнения: 907

Sorry, май аз не разбрах нали за бг бактерии ставаше дума, а те винаги са от добрите  Grinning.

Общи условия

Активация на акаунт