Кисело ли е "Киселото мляко" произвеждано извън родните граници ?

  • 4 603
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 212
Здравейте скъпи родителки !
Пускам темата в този подфорум нарочно, имайки предвид, че майките четящи и пишещи тук биха били се интересували повече - съответно и по-наясно с измъчващата ме дилема  Wink /ако модераторите преценят, нека преместят темата/
Всеизвестно е  че млеката, приличащи на нашето кисело мляко в Европа / пък и другаде/  се продават под названието "йогурт".
Някъде , в Хърватска например има и "кисело мляко" .
Чудя се дали става въпрос само за търговско наименование или напротив.
Пробвах на вкус и двете : и йогурта и киселото мляко /тук/ и определено по вкусови качества йогурта е за предпочитане  Peace
Дали , обаче да заложа само на вкуса  Thinking
Йогурта тук е от "пастьоризирано и хомогенизирано" мляко - което ме навява на мисълта, че едва ли е много подходящ за малки деца  Confused

# 1
  • Мнения: 934
Освен лактобацилус булгарикус има и други бактерии, които 'правят' кисело мляко. Леко различни са на вкус, обикновено по-меки и не толкова кисели.
Ако е за дете, чети етикета внимателно - колкото по-естествено, токлова по-добре. И за всеки случай избягвай продукти от не-пастьоризирано мляко, да не си докарате някое хранително отравяне.

# 2
  • Мнения: 1 212
Освен лактобацилус булгарикус има и други бактерии, които 'правят' кисело мляко. Леко различни са на вкус, обикновено по-меки и не толкова кисели.
Да, точно такова е въпросното мляко : направо си сладни  Peace
А аз значи съм останала с грешно впечатление, че ако дадено мляко е пастьоризирано , то не е препоръчително  Thinking
Или шемет имаш предвид не чистото мляко, а когато е включено в състава на други продукти ?

# 3
  • Мнения: 3 804
тук киселото мляко е дори по гъсто и по хубаво от нашето-според майка ми-аз понеже не оби4ам млеката,но има и пастьоризирани
давала съм на малката и от 2та вида,след като навърши 7 месеца,понеже отказа АМ много добре и се отрази
сега са пуснали и с жива закваска-това се предпо4ита от  децата

# 4
  • Мнения: 3 098
Не е кисело тука.Единствено в немските вериги моге да се намери годно за хапване мляко.

# 5
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
наш?то тука не е кисело ,тъй като не се позлва нашата  бактерия! едно като нишестено, нито се цеди , нито се заквасва с него, драма сме и много скъпо!като сме свикнали по 2 кг мляко да ядем!
йогурт при нас е кис. мляко като данон4етата  малките! по-плътното е фромаж или пти сюис, малко като сметаново или цедено, но сладко! натюр е рядко да видиш!а си има раиб-най-близко до бг по вкус и по-бързо ферментиращо!аз го предпо4итам, на деца не го дават ,даже рядко го купуват, поне в семейството ми ,с малката го предпо4итаме! #Crazy  другите колко ни увещават, 4е не е толкова полезно, ама на крастави4ар -краставици? Crazy

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
При нас се води турско. Не съм по сравненията, но една жена ми беше на гости и без да знае какво ми спомена, че има вкус  като хубаво българско кисело мляко. Факт е, че има доста кносерванти, защото се разваля бавно ( е, по-бързо от останалите, но все пак...)

# 7
  • Мнения: 934
А аз значи съм останала с грешно впечатление, че ако дадено мляко е пастьоризирано , то не е препоръчително  Thinking

Пастьоризирано означава, че млякото е било затопляно до 60 градуса с цел убиване на най-различни бактерии и други гадости. Знам, че ако си бременна, не бива да ядеш продукти от непастьоризирано мляко, защото в него може да са се развили бактерии, които да причинят спонтанен аборт например.
По тази логика бих избягвала подобни проукти и за малки деца. Не-пастьоризираното мляко може и да има разни полезни свойства, но според мен не си струва риска.
Повечето млечни продукти се правят с пастьоризирано мляко. Ако не е, трябва изрично да го пише на опаковката.  

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тук киселото мляко си е кисело мляко Wink.

# 9
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
И аз знам че се дава само пастьоризирано пълномаслено мляко на дете. Поради същата причина с бактериите не се дават на малки деца, бременни и кърмачки меки сирена, колбаси от сурово месо, непастьоризиран мед и разни други.
Търси млека с високо съдържание на масленост или се опитай да подквасваш пълномаслено мляко в домашни условия.

# 10
  • Мнения: 907
И аз знам че се дава само пастьоризирано пълномаслено мляко на дете. Поради същата причина с бактериите не се дават на малки деца, бременни и кърмачки меки сирена, колбаси от сурово месо, непастьоризиран мед и разни други.
Търси млека с високо съдържание на масленост или се опитай да подквасваш пълномаслено мляко в домашни условия.

Киселото мляко с бактерии може и е от пастьоризирано мляко - в БГ да не би да го продават сурово.
Тук има Бифидус - бактерия, която не го прави толкова кисело (киселото не било по вкуса на зап. евреопейците  Rolling Eyes). Преди години имаше кисело мляко по бг лиценз, но изчезна  Sunglasses. Знам че е важно бактериите да са живи - тогава е най-полезно. За Бифидуса не ми е много известно, но се яде в къщи от децата - давам го след годинка (не заради бактериите, а защото до годинка всякакви мл. продукти трябва да са адаптирани поради прекалено многото соли в кравето мляко, които бебетата не смилат лесно), а има и такова на прах, което го давам вместо прясно.

Всички други суис, мис и йогурт са сметани + нишесте, оцветители (естествени като сок от цвекло или изкуствени), захар.

# 11
  • Мнения: 1 545
В тукашните вериги почти няма натурално, все е сладко. Само в Лидл съм виждала. До скоро си го квасехме всъщи - прясното мляко се подварява, значи пастьоризира, и леко охладено, колкото да не пари, му се слага от старо кисело мляко. Става си идеално, според майка ми по-хубаво от продаваното в българските магазини. И закваската си купувах от Лидл - значи са си живи бактериите щом става. Това защото намирах само в едни мънички кофички, но отскоро продават и в нормални половин кг кофички кисело мляко, та си го купувам направо. Таратора е страхотен - с холандски краставици, немски уогурт, орехи от Сорренто и копър от терасата  Laughing.

# 12
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
MegiX аз нямах предвид бифидус бактерията, а други бактерии, които се съдържат в непастьоризираното мляко и меки сирена и са опасни за бебета, бременни и кърмачки. Съжалявам ако не съм се изразила правилно.

# 13
  • Мнения: 2 093
Не сьм голям специалист на млеката, но доколкото разбирам yoghurt е думата, която се използва за кисело мляко, така че е едно и сьщо. Поне тук в Канада, не сьм го срещала под никакво друго име. Знам че всичките кисели млека, които се продават тук, по закон трябва да са пастьоризирани. Дори ведньж гледах за един човек, който продава не пастьоризирано мляко и имаше доста клиенти. Полицията го беше подгонила и дори му затвориха бизнеса. Хората, които си копуваха мляко от него се бяха сьбрали да протестират в негова защита.
 Аз започнах да давам кисело мляко на сина ми когато беше около 7-8 месеца. Давам му само органично, защото няма всички тези боклуци, като захар, подсладители и други добавки, които слагат на млека от рода данон, астро и всички тези които се продават вьв всеки магазин. Вкуса е много хубав и прелича на бьлгарското и понякога е по вкусно. Ето това мляко ми е любимото и дори се продава в стьклен буркан.
http://pinehedge.com/products.htm

Да добавя само, че прочетох нещо много интересно за киселото мляко, което не знаех преди. Дори хората, които са лактоза нетолерантни,т.е. които не могат да ядат млечни продукти, могато да ядат кисело мляко и нямат странични ефекти. 

# 14
  • Мнения: 907

Sorry, май аз не разбрах нали за бг бактерии ставаше дума, а те винаги са от добрите  Grinning.

# 15
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 616
Както са казали и по-горе, пастиоризирането (нямам "ер малък") е процес нагряване на млякото два последователни пъти - първият път се убиват всички живи бактерии, изчаква се 2 дни да се развият спорите (които са по-устойчиви на висока температура) в бактерии и пак се нагрява, за да се убият и те. (Това е, което си спомням от лекциите по микробиология навремето...)
Изчаква се да изстине до около 37°C и тогава се слага закваската (от старо кисело мляко, в домашни условия), която съдържа бактериите, които ще направят млечно-киселата ферментация и превърнат прясното мляко в кисело.
Lactobacillus bulgaricus е една от млечно-киселите бактерии. Проблемът е, че не вирее извън Балканите (ендемитен вид е, един вид, не понася пътуванията Simple Smile). Затова в киселото мляко произвеждано по другтите ширини се прави основно със Streptococcus thermofilus (ако не ме лъже паметта) и един друг лактобацил. Характерното при тях е, че когато киселинността на средата (демек на млякото) стигне до определено ниво, бактериите спират процеса на млечно-кисела ферментация (затова и "западното" мляко не става толкова кисело), докато нашият роден бацил хич не му пука и продължава да ферментира и киселее... Затова и като забравите едно мляко в хладилника 5 дни става доста кисело и бомбира   Laughing
Та yogurt-a е кисело мляко с други бактерии Simple Smile, и с малко добавки (нишесте, сгъстители) понякога. Във Франция преди време имаше едно "Yaourt Bulgare" (български йогурт), aма преди 4-5 години изчезна и го заместиха с "Yaourt au gout bulgare" (демек йогурт с български вкус). Впоследствие случайно от един вестник научих, че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Извинявайте за лекцията  Laughing

# 16
  • Мнения: 907
че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Е, дано е вярно, поне млякото да ни остане, след като ни продават сиренето като фета.

# 17
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 616
Фетата е защото гърците са ни изпреварили в депозирането Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 804
че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Е, дано е вярно, поне млякото да ни остане, след като ни продават сиренето като фета.


а при нас бг сирене си се води бг сирене-ние нали не сме в евро съюза,и има 2 вида бг сирене-внос от бг и местно по лиценз,и кашкавала също е 2 вида по лиценз и местен
а за кис.мляко аз и от "нидо" на нестле съм квасила

# 19
  • Мнения: 3 932
При нас се води турско. ..

Ха-ха, при нас пък гръцко  Laughing,
фетата е гръцка има и канадска (дет' не става за нищо)

# 20
  • Мнения: 907
Фетата е защото гърците са ни изпреварили в депозирането Simple Smile

Което не пречи да си депозираме "сирене" и да си го продаваме като сирене, защото при нас не се казва фета  Rolling Eyes. Имаше някаква кампания за бг символи, ма не знам докъде стигна и дали включваше бг саламурено сирене като марка. Тук нашето го продават в турски магазини и поне тези марки по ми харесват от фетата от супера, която я бойкотирам  Mr. Green.

# 21
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ще го напиша за 100 път- фетата е смес на овче и козе мляко. Ние не правим такова сирене и никога не сме имали претенции към нея. Българското сирене  е бяло саламурено (овче, краве или смес от двете) и към него гърците нямат претенции, напротив наричат си го "бяло саламурено сирене".

# 22
  • Мнения: 934
Любимото ми кисело мляко:
http://www.rachelsorganic.co.uk/products/natural/natural.php
И други работи има в него, не е само наш'то бацилче Laughing

А я вижте това - това пък е друга полезна бактерия:
http://www.yakult.co.uk/whatis_whatisyakult.html

Изобщо - сложен е светът на кисело-млечните бактерии. Ориентирайте се по вкус!

# 23
  • Мнения: 52
тука в Испания купувам фета казва се PATROS приготвено от краве мляко

# 24
  • Мнения: 907
Ще го напиша за 100 път- фетата е смес на овче и козе мляко. Ние не правим такова сирене и никога не сме имали претенции към нея. Българското сирене  е бяло саламурено (овче, краве или смес от двете) и към него гърците нямат претенции, напротив наричат си го "бяло саламурено сирене".
Ок, отдъхнах си (значи затова се точи такова - от козето мляко пфуй). Просто фета е станало нарицателно за всички подобни дори да не са такaва смес и макар  да не пише отгоре фета имат разни гръцки картинки.

PS Мерси ти за стотното пояснение, поне ще знам как да се спасявам от забележките, че в баницата слагам козе сирене  Sick.   bouquet

# 25
  • Мнения: 6 167
Не само лактобацилус булгарикус е млечнокисела бактерия.
Има и други.  Аз купувам кисело мляко, на което пише лактобацилус булгарикус и само аз си го ям.
Хубаво кисело мляко ( т.е като в бг) намирам в една много евтина верига, където ходя специално заради млякото.
Струва към 21-23 цента и са кутийки от по 100 гр.  Има и магро , т.е нискомаслено.
Сирене ФЕТА също купувам от там, мисля, че е много хубаво сиренето, и пак е най-евтино - 1.35 еуро за 125 грама ( или 150 не помня).

# 26
  • Мнения: 295
Аз си заквасвам кисело мляко в къщи .Купувам си пълномаслено мляко и за закваска използвам yogurt starter freeze-dried.(lac.bulgaricus,S.thermophilus,L.acidophilus).Става страхотно и много ни харесва в къщи.

# 27
о тук кисели млека има всякакви: със захар, без захар, плодови, натурални, с незнам си какви си работи за усилване на имунната система, за редовно ходене до тоалетната и т.н., с натроШени бисквитки в капа4ката, готови да се гмурнат в млякото ... въобЩе голям избор .... в Бг доста се притеснявах да давам на детето, поради изклЮ4ително слабия контрол върху ка4еството на храните там ...

аз пък особени прилики между наШето сирене и фетата не намирам (освен в цвета)
тук има пове4е от 300 регистрирани вида (не марки) сирена, та особена поребност да ходя в турки магазин заради сиренето не 4увствам (може би заЩото и не ми харесва наШето)



# 28
  • Мнения: 11 309
Аз открих наскоро новата продукция на Landliebe, не знам в кои страни се продава, но малките им гюмчета с натурйогурт са си баш нашето българско кисело мляко с дебелия мазен каймак отгоре. Води се узряло в съдинките, в които го продават.

# 29
Аз открих наскоро новата продукция на Landliebe, не знам в кои страни се продава, но малките им гюмчета с натурйогурт са си баш нашето българско кисело мляко с дебелия мазен каймак отгоре. Води се узряло в съдинките, в които го продават.

аз такова в България не съм виждала (предполагам по селата се прави)

това, което помня е 30% от кофи4ката вода...

# 30
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз пък в България не съм яла от години нормално кисело мляко  newsm78
тук купувам едно от Алто Адидже, което ми харесва пове4е от разните Данони, Иомо и т.н.
не съм спец по лактобактилуси, но на това си му пиШе в съставките баШ булгарикус  Rolling Eyes

пп. погледнах наро4но, пиШе 4е според ит. закон, за да се нари4а yogurt, трябва задължително да съдържа Lactobacillus Bulgaricus e Streptococcus Termophilus, като вирее само в България как го карат до тук?  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 907
о тук кисели млека има всякакви: със захар, без захар, плодови, натурални, с незнам си какви си работи за усилване на имунната


Ако им погледнеш съдържанието, ще видиш, че всички са кисели сметани в най-добрия случай. Млека с бактерии са много малко.


аз пък особени прилики между наШето сирене и фетата не намирам (освен в цвета)
тук има пове4е от 300 регистрирани вида (не марки) сирена, та особена поребност да ходя в турки магазин заради сиренето не 4увствам (може би заЩото и не ми харесва наШето)

Тук подобията, които се продават в супера не става за ядене (соред мен). Имат консистенция на брашно с мляко. Но и турски магазини има под път и над път и напоследък всички продават 1-2 много добри бг сиренa.

# 32
  • Мнения: 811
Само киселото мляко на LIDL  наподобява наШто.Специално за него ходим всяка седмица и понеже купуваме по много,хората все ни гледат ей така  Shocked..Испанците не харесват киселото мляко.Купуват си такова със захар  Sick.Но всеки път някой се "излъгва" да си купи кисело,като ни гледа какви коли4ества купуваме  hahaha.

# 33
  • Мнения: 6 167
като вирее само в България как го карат до тук?  Rolling Eyes

Предполагам, че се внася под формата на култивирана бактериална култура, която после се поддържа ( на принципа на закваската). Това, че даден организъм е ендемитен вид ( в случая този бацил), означава, че естествено се среща само и единствено на едно място ( в БГ има доста ендемитни видове разни неща). Което не му пречи да 'вирее' изкуствено където си иска, дори и в Япония, където като кажеш, че си българин ти казват " йогуртто, йогуртто"  Mr. Green

# 34
  • Мнения: 2 567
В REWE открих наскоро bulgarischer Joghurt, по-скъпо е от другото, но се надявам да е и по-нашенско. Истинско българско овче сирене си купувам, когато смогна, че почти винаги е изкупено, от Метро, Мариска се казва.

# 35
о тук кисели млека има всякакви: със захар, без захар, плодови, натурални, с незнам си какви си работи за усилване на имунната


Ако им погледнеш съдържанието, ще видиш, че всички са кисели сметани в най-добрия случай. Млека с бактерии са много малко.


ами просто нямаШе да се казват иогурт (виж феиам какво пиШе по_горе)

нама да е лоШо в бг да запо4нат да го правят хубаво, 4е тук с иогурт свързват само Гърция, където наистина съм яла хубаво такова, а и тук се продава гръцко, хубаво и гъсто

а бактерията по слу4айност са я нарекли булгарикус, можеШе е туркус или гъркус да я нарекат ....


Последна редакция: пн, 14 яну 2008, 12:26 от gioia

# 36
  • Мнения: 907


а бактерията по слу4айност са я нарекли булгарикус, можеШе е туркус или гъркус да я нарекат ....


Е тя и БГ по случайност така се е нарекла, можеше да е Кубратия или Аспарухия или кой знае какво.  Wink

# 37


а бактерията по слу4айност са я нарекли булгарикус, можеШе е туркус или гъркус да я нарекат ....


Е тя и БГ по случайност така се е нарекла, можеше да е Кубратия или Аспарухия или кой знае какво.  Wink


и ти си права  Grinning
та затова викам, аспарух4овците да си подобрят продуктите и да организират малко промоция, вместо да раз4итат на слу4айности и омонимия в историята  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 6 167
тя е булгарикус, защото е ендемитен вид.
систематиката не се интересува от националния интерес  Laughing

# 39
  • Мнения: 907

и ти си права  Grinning
та затова викам, аспарух4овците да си подобрят продуктите и да организират малко промоция, вместо да раз4итат на слу4айности и омонимия в историята  Mr. Green

И аз това викам, ама кой да чуе. Това което мога е само да поддържам качеството на 4ма аспаруховци, мисля и туй е нещо  Blush.

# 40
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
като вирее само в България как го карат до тук?  Rolling Eyes

Предполагам, че се внася под формата на култивирана бактериална култура, която после се поддържа ( на принципа на закваската). Това, че даден организъм е ендемитен вид ( в случая този бацил), означава, че естествено се среща само и единствено на едно място ( в БГ има доста ендемитни видове разни неща). Което не му пречи да 'вирее' изкуствено където си иска, дори и в Япония, където като кажеш, че си българин ти казват " йогуртто, йогуртто"  Mr. Green


ех, у4еното си е у4ено  Laughing
бях разбрала, 4е не може да се пренася даже  doh



а бактерията по слу4айност са я нарекли булгарикус, можеШе е туркус или гъркус да я нарекат ....


Е тя и БГ по случайност така се е нарекла, можеше да е Кубратия или Аспарухия или кой знае какво.  Wink


и ти си права  Grinning
та затова викам, аспарух4овците да си подобрят продуктите и да организират малко промоция, вместо да раз4итат на слу4айности и омонимия в историята  Mr. Green



не е омонимия бре, то4но заради България му е името  Rolling Eyes

# 41


а бактерията по слу4айност са я нарекли булгарикус, можеШе е туркус или гъркус да я нарекат ....


Е тя и БГ по случайност така се е нарекла, можеше да е Кубратия или Аспарухия или кой знае какво.  Wink


и ти си права  Grinning
та затова викам, аспарух4овците да си подобрят продуктите и да организират малко промоция, вместо да раз4итат на слу4айности и омонимия в историята  Mr. Green


[/quote]

не е омонимия бре, то4но заради България му е името  Rolling Eyes
[/quote]


упс, хвана ме в логи4еска греШка  newsm78

бакатерията, доколкото знам, са я нарекли така заЩото е била открита и класифицирана  в Бг, което не и пре4и да си съЩествува свободно в Гърция или Турция , та затова викам, 4е можеШе и по друг на4ин да се казва
ина4е погледнах в нет_а: произходът на киселото мляко бил в обЩи линии неясен, но като цяло от средна азия (както и на прабългарите всъЩност  newsm78), абе мътеница ....  Wink


 

# 42
  • Мнения: 6 167
E как да не може да се пренася... купи си едно мляко "Елена" или друго с жива култура, за 2 часа си в Милано и по рецептата на моя кукла ще си размножаваш колкото си искаш кисело домашно мляко и бактериите ти няма да умрат. 
Брат ми имаше един период, в който беше решил да си прави таратор ( докато беше студент в Мюнхен) и се беше специализирал, увиваше буркани в едно одеало, мереше температура... голяма галимация. Произвеждаше страхотно кисело мляко.  Laughing Друг е върпосът, че ние май сме свикнали в БГ на кофти кисело мляко ( и сирене) и сега, като (ако) случим на хубаво такова не можем да направим разлика. Аз затова купувам от нам' си къде едно водно такова, киселеещо.. Което обаче мухлясва, а не се надува и после да стане свръх-кисело. Според мен няма живи бактерии, ама става баницата.

# 43
  • Мнения: 3 521
В немско си продават съвсем българско и родно кисело мляко - казва се "Булгара" и се произвежда от Паладин. Като цена е малко скъпичко(39 цента за кофичка от 200 мл.), но е много хубаво и с него може да се заквасва прясно мляко по технологията на брата на Лени Laughing.

# 44
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
E как да не може да се пренася... купи си едно мляко "Елена" или друго с жива култура, за 2 часа си в Милано и по рецептата на моя кукла ще си размножаваш колкото си искаш кисело домашно мляко и бактериите ти няма да умрат.  
Брат ми имаше един период, в който беше решил да си прави таратор ( докато беше студент в Мюнхен) и се беше специализирал, увиваше буркани в едно одеало, мереше температура... голяма галимация. Произвеждаше страхотно кисело мляко.  Laughing Друг е върпосът, че ние май сме свикнали в БГ на кофти кисело мляко ( и сирене) и сега, като (ако) случим на хубаво такова не можем да направим разлика. Аз затова купувам от нам' си къде едно водно такова, киселеещо.. Което обаче мухлясва, а не се надува и после да стане свръх-кисело. Според мен няма живи бактерии.

аз съм мързелив консуматор  Laughing, това което мога да купя готово в приемлив вид (мляко, хляб, тесто, паста) не съм си и помислила да си го произвеждам  Embarassed
само сосовете си правя сама, 4е купеШките не ми задоволяват претенциозното небце  Mr. Green

за другото съм съгласна


упс, хвана ме в логи4еска греШка  newsm78

бакатерията, доколкото знам, са я нарекли така заЩото е била открита и класифицирана  в Бг, което не и пре4и да си съЩествува свободно в Гърция или Турция , та затова викам, 4е можеШе и по друг на4ин да се казва
ина4е погледнах в нет_а: произходът на киселото мляко бил в обЩи линии неясен, но като цяло от средна азия (както и на прабългарите всъЩност  newsm78), абе мътеница ....  Wink



пфу, тъкмо рекох, 4е само в България вирее таз бактерия и ти ми разби патриоти4ната гордост.
4акай да отида да про4ета и аз

# 45
жената на мой колега прави номера със заквасването с гръцко мляко на ТОТАЛ, купено от супера  newsm78
та зна4и все пак живи бактерии би трябвало да има  newsm78
а моля биоложката за разяснение ...

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В немско си продават съвсем българско и родно кисело мляко - казва се "Булгара" и се произвежда от Паладин. Като цена е малко скъпичко(39 цента за кофичка от 200 мл.), но е много хубаво и с него може да се заквасва прясно мляко по технологията на брата на Лени Laughing.



умрях. тук най_евтиното 150гр струва двойно  Rolling Eyes
за 39 цента май и дъвки не мога да си купя. сега разбирам една приятелка Що идва веднъж в месеца да си пазарува там при вас  Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 6 167
жената на мой колега прави номера със заквасването с гръцко мляко на ТОТАЛ, купено от супера  newsm78
та зна4и все пак живи бактерии би трябвало да има  newsm78
а моля биоложката за разяснение ...

ми аз много не помня биологията, но след като имаш закваска и след като млякото става, значи има живи бактерии.
киселото мляко е кисело, защото белтъчната молекула на млякото е 'смляна' от бактериите в него.

# 48
  • Мнения: 3 521
умрях. тук най_евтиното 150гр струва двойно  Rolling Eyes
за 39 цента май и дъвки не мога да си купя. сега разбирам една приятелка Що идва веднъж в месеца да си пазарува там при вас  Rolling Eyes

Off: Да, ама при вас бензина е евтинджос Mr. Green!

# 49
  • Мнения: 2 567
В немско си продават съвсем българско и родно кисело мляко - казва се "Булгара" и се произвежда от Паладин.
Точно това имах предвид, че купувам от Rewe.  Peace

# 50
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
умрях. тук най_евтиното 150гр струва двойно  Rolling Eyes
за 39 цента май и дъвки не мога да си купя. сега разбирам една приятелка Що идва веднъж в месеца да си пазарува там при вас  Rolling Eyes

Off: Да, ама при вас бензина е евтинджос Mr. Green!

сигурна ли си? я кажи цифрата  Laughing. тук за деня тарифите на зеления са средно 1383 евро. ( справка http://www.prezzibenzina.it/)

# 51
  • Мнения: 3 521
Преди нова година от една гранична бензиностанция зареждахме за 1.26 дизел, в ДЕ 2 часа по-късно беше 1.32/1.34...лятото ми направи същото впечатление. Говоря за районите на Триест, Лаго ди  Гарда и Комо Peace

# 52
  • Мнения: 52
съгласна съм с alest че киселото мляко което прилича на нашето е от LIDL
Тука по испанската телевизия има една реклама на даноне йогур гриего най добрия на света  Thinking
а състава му е мляко и сметана

# 53
  • Мнения: 596
При нас се води турско. Не съм по сравненията, но една жена ми беше на гости и без да знае какво ми спомена, че има вкус  като хубаво българско кисело мляко. Факт е, че има доста кносерванти, защото се разваля бавно ( е, по-бързо от останалите, но все пак...)


Турско? Има си "българско"  кисело мляко или с такъв вкус.

http://www.mona.nl/yoghurtsub.asp?selected=mona.producten.yoghur … .bulgaarseyoghurt

Турското е с много висока масленост -10%.

# 54
  • Мнения: 11 309
В немско си продават съвсем българско и родно кисело мляко - казва се "Булгара" и се произвежда от Паладин. Като цена е малко скъпичко(39 цента за кофичка от 200 мл.), но е много хубаво и с него може да се заквасва прясно мляко по технологията на брата на Лени Laughing.


Ние си нямаме РЕВЕ. Cry

# 55
  • Мнения: 1 212
Ееех  Thinking, хубава беседа се спретна тук за млека разни по света   Hug
Чета, чета  ..... ама пусто няма една мама за Хърватските ширини  Wink да сподели опит за марки и модели, а сама трябва/ на собствен гръб/ да си правя проучванията  Wink
Пък и тема за  българки в Хърватия не намерих , за мое голямо съжаление  Sad
Направо завиждам благородно на масовката от българщина в някои държави  Grinning Peace
/ Извинявам се за оff topic-a/  Flutter
Благодаря специално на Rotsa за лекцията  Wink .... удоволствие ми беше  Hug / хем и аз съм ги учила нявга по малко тез нещица/  Laughing
Мерси и на останалите за споделеното , момичета  Peace

# 56
ама ти наистина ли се притесняваШ дали Ще намериШ кисело мляко в Хърватско? просто гледай в съставките да няма захар ...

# 57
  • Мнения: 1 909
Аз само да допълня  лекцията на Роца с малко любопитни факти.
Преди време тук наистина имаше едно кисело мляко, твърдящо че е българско, и с картинка - някакви чичовци с  азиатски черти и дълги мустаци, препускащи на диви коне из нещо като монголски степи.

После разбрах, че българи са се възмутили и даже май са осъдили производителите, след което се появи едно друго - пак уж с български вкус (вече без въпросната картинка), което обаче пак няма нищо общо, естествено, с българското.
Та след като опитах всичките претендиращи за български, накрая минах на най-натуралното Данон, което пак не го докарва на вкус.

През лятото майка ми беше донесла от саморъчното й кисело мляко, правено с истинско краве от истинска крава, гледана в планината, та от него започнах да си заквасвам - прясно мляко от ферма, което не се намира все пак навсякъде. Честно казано,  струва си хиляди пъти масрафа. Киселото мляко, което произвеждам, става все по-хубаво и не го заменям за никакво друго. Вече имам и няколко клиента Grinning

# 58
здравейте на всички!като сам много доволна от мамите от Италия,защото събрах доста инфо ,т.к. сам само от 9 мес. тук .аз доста страдах поради липсата на кис.мляко,но сега съм доволна от LAND интеро пасториззато(от ЕуроСпин) и таратора най-накрая не ми липсва,напротив май и на мен  ми харесва повече от последните години в Бг.,където наистина с тъгa мога да споделя,че всичко подчти е ....безвкусно и само вода както пишете.Значи остана да пробвам това в ЛИДЛ ,но как точно се казва?и евентуално като сега сам в 5-я месец с малкия звяр и ми е първа бременност ,дали е подходящо това мляко,което ми харесва и за бебето после (живот и здраве).А относно 2-та пръста каймак-да много мил спомен ми е от баба ,която имаше овце и го правеше-наистина ,когато обърнеш купичката,не падаше,такова чудо беше това мляко кисело......и като ме изоставяха на село за по седмица,две после не исках да ям купешките Simple Smile))същото е със сиренето.намерих в In.s"с Бг. сирене ,обаче гръцко ха-ха ,но напоследък и то не е доста хубаво,и май мозарелата и крема-сиренето на LAND са си добре и за филиики.чудесна тема и неща научих и си припомних.ще се радвам на други съвети от много активните бг.мами от Италия на всички теми.Без бг.мамма нямаше да ми е лесно ,без родители ,сега понаучих езика ,но 9 месеца сам тук,бременна магът ми е италианец ,а сестрите му не са от най-дружелюбните -всичко научих от тук ,вече сам подчти лекар се майтапи моя.И както и да е,това кис.мляко LAND (70 цента)си ги има и двете бактерии,и трябва да споделя,че от както го ям подчти редовно нямам проблеми със всичките стомаси,дори ми изчезна запека и то бременна .И вече нищо не ми липсва от Бг. Аз съм на 80 км. от Рим,но това с идеята на Милано да се пазарува от Германия много ме развълнува.....както българите вече пазаруват от Гърция за по-евтино!!!! ееее,както се казваше-къде сме ние?
 hahaha

# 59
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
здравейте на всички!като сам много доволна от мамите от Италия,защото събрах доста инфо ,т.к. сам само от 9 мес. тук .аз доста страдах поради липсата на кис.мляко,но сега съм доволна от LAND интеро пасториззато(от ЕуроСпин) и таратора най-накрая не ми липсва,напротив май и на мен  ми харесва повече от последните години в Бг.,където наистина с тъгa мога да споделя,че всичко подчти е ....безвкусно и само вода както пишете.Значи остана да пробвам това в ЛИДЛ ,но как точно се казва?и евентуално като сега сам в 5-я месец с малкия звяр и ми е първа бременност ,дали е подходящо това мляко,което ми харесва и за бебето после (живот и здраве).А относно 2-та пръста каймак-да много мил спомен ми е от баба ,която имаше овце и го правеше-наистина ,когато обърнеш купичката,не падаше,такова чудо беше това мляко кисело......и като ме изоставяха на село за по седмица,две после не исках да ям купешките Simple Smile))същото е със сиренето.намерих в In.s"с Бг. сирене ,обаче гръцко ха-ха ,но напоследък и то не е доста хубаво,и май мозарелата и крема-сиренето на LAND са си добре и за филиики.чудесна тема и неща научих и си припомних.ще се радвам на други съвети от много активните бг.мами от Италия на всички теми.Без бг.мамма нямаше да ми е лесно ,без родители ,сега понаучих езика ,но 9 месеца сам тук,бременна магът ми е италианец ,а сестрите му не са от най-дружелюбните -всичко научих от тук ,вече сам подчти лекар се майтапи моя.И както и да е,това кис.мляко LAND (70 цента)си ги има и двете бактерии,и трябва да споделя,че от както го ям подчти редовно нямам проблеми със всичките стомаси,дори ми изчезна запека и то бременна .И вече нищо не ми липсва от Бг. Аз съм на 80 км. от Рим,но това с идеята на Милано да се пазарува от Германия много ме развълнува.....както българите вече пазаруват от Гърция за по-евтино!!!! ееее,както се казваше-къде сме ние?
 hahaha

този пост майтап ли е, или е истински?  Rolling Eyes newsm78

с кеф се посмях, авторката би имала място в идеята на Меги.
апропо, как върви работата там, 4е неЩо преработих напоследък и ми се губи ниШката  Rolling Eyes Embarassed

# 60
  • Мнения: 359
Гери 333,много те моля,умолявам те,на колене ти падам ,пиши по често.Полезна си ми за белия дроб.Ако ти е тясно в общите теми,хвърли едно око и в темата на италианските мами.Много те моля.От доста време не съм се смяла така.
Извинявам се за отклонението.

Общи условия

Активация на акаунт