За пломбите и зъболечението

  • 10 258
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 731
Какви пломби си правите обикновено бели или амалгамени ? Според вас и вашият зъболекар кои са по -добри ? Това са ми питанките  Hug

# 1
  • Мнения: 417
Моите родители са зъболекари и ще споделя на мен какви ми слагат, значи на задни зъби съм с амалгама, ако има проблем отпред естествено нещо по-естетично, за сега поне нямам проблеми затова съм само с амалгамата  Peace

# 2
  • Мнения: 1 404
Зависи преди всичко от средствата-ако можеш да си позволиш качествен естетичен материал,просто няма място за съмнение.Приемам амалгамата само ако пациента е затруднен финансово(разликата е съществена).

# 3
  • Мнения: 2 731
Зависи преди всичко от средствата-ако можеш да си позволиш качествен естетичен материал,просто няма място за съмнение.Приемам амалгамата само ако пациента е затруднен финансово(разликата е съществена).
За цената то е ясно ,че е съществена .Питам защото досега все белите пломби са ми хвалили .Обаче сега пък ми казаха ,че предизвиквали вторични кариеси и само едва ли не заради естетиката се ползват те . Thinking

# 4
  • Мнения: 417
Зависи преди всичко от средствата-ако можеш да си позволиш качествен естетичен материал,просто няма място за съмнение.Приемам амалгамата само ако пациента е затруднен финансово(разликата е съществена).
За цената то е ясно ,че е съществена .Питам защото досега все белите пломби са ми хвалили .Обаче сега пък ми казаха ,че предизвиквали вторични кариеси и само едва ли не заради естетиката се ползват те . Thinking
Разликата между амалгамените и полимерните (белите) пломби е , че едната е по-здрава другата по-красива все пак всички бели пломби са пластмаса...

# 5
  • Мнения: 1 335
Всичките ми пломби са от фотополимер. Като смених ученическите амалгамни пломби, нямаше нито една, под която да нямаше кариес. Това доведе и до умъртвяване на един зъб ...  ooooh!
Не знам на материала ли се дължи или на тогавашната училищна зъболекарка.

# 6
  • Мнения: 1 404
[Разликата между амалгамените и полимерните (белите) пломби е , че едната е по-здрава другата по-красива все пак всички бели пломби са пластмаса...
Това е съвсем погрешно.Една фотополимерна пломба от добър материал,направена от добър специалист в началото на работния ден Wink е по-здрава от амалгамената,освен,че е красива.

# 7
  • Мнения: 417
[Разликата между амалгамените и полимерните (белите) пломби е , че едната е по-здрава другата по-красива все пак всички бели пломби са пластмаса...
Това е съвсем погрешно.Една фотополимерна пломба от добър материал,направена от добър специалист в началото на работния ден Wink е по-здрава от амалгамената,освен,че е красива.
Цитирам двама много добри специалисти които работят и с двата материала, но всеки както си реши, почети малко за всеки от материалите едното  е пластмаса другото метал, кое е по-здраво.

# 8
  • Мнения: 3 506
Разликата между амалгамените и полимерните (белите) пломби е , че едната е по-здрава другата по-красива все пак всички бели пломби са пластмаса...

Надали са толкова прости нещата...

Има доста аргументи против живачните пломби, като се почне от това, че са токсични, неестетични и прочее, и се мине през това, че прекалено често се разширяват и свиват под въздействието на топло/студено, което руши зъбите отвътре. На моя мъж често му се случва да му се отчупи парче от зъба, а пломбата си стои цяла.

Не защитавам полимерните пломби, не съм достатъчно информирана по въпроса, може и с тях да има някакви проблеми. Просто исках да каже, че не е толкова просто - едното метал, другото - пластмаса  Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 708
Аз съм за полимерите (предпочитам фотополимери, по изключение химио). За амалгамата зъболякаря ми теърди че е доста здрава, но предвид че е механична смес (сплав).... а и това което и другите казват- токсичност, термично разширение, оцветяване на зъба....

# 10
  • София
  • Мнения: 39 717
И аз имам само амалгама по кътниците. На Дияна й правиха кариес на кътник, с ламгама е.
Тя има кариеси на горните 4 зъба. Доктора ми предлагаше да ги изчисти, полира и да сложи бели пломби. След това се отказахме, зъбите са доста запазени, стоматолога не знаеше дали малката ще издържи цялата процедура. А и от скоро започна да ги сменя. така, че полимерите отпаднаха.

# 11
  • Мнения: 1 404
[Цитирам двама много добри специалисти които работят и с двата материала, но всеки както си реши, почети малко за всеки от материалите едното  е пластмаса другото метал, кое е по-здраво.
Чела съм шест години по въпроса WinkНаистина в университета така ни учеха,но съвременните тенденции са съвсем други.Естетичното зъболечение се развива много интензивно и истините отпреди 10 или дори 5 години вече са развенчани.Един качествен фотополимер(и това не е пластмаса) създава много по-здрава връзка със зъба,коефициентите му на разширение,огъване и т.н под влияние на дъвкателните сили са близки с тези на дентина и така се свежда до минимум риска от фрактури,който при амалгамата е голям.При изпиляването се пести зъбна тъкан,защото не е необходимо оформянето на типичните кутийки като за амалгамата.Има още много,не искам да ви отегчавам.Друг е въпросът,че фотополимер се работи много по-бавно и трудно,на дечица и аз избягвам,защото не могат да стоят един час с отворена уста.Всичко казано отнасям обаче до скъпите материали от ново поколение-има кутии полимери за 200лв,има и за 1000 Simple Smile

# 12
  • Мнения: 417
Аз казвам да прекратим спора Wink истината че , че на първо място човек трябва да се грижи и подържа, и редовно да посещава зъболекар колкото и да е неприятно Peace

# 13
  • Мнения: 1 404
С последното съм съгласна Peace

# 14
  • Мнения: 35
С последното съм съгласна Peace
Нека се включа и аз.
Bili, виждам, че си специалист по въпроса и затова отправям към теб питането, но който желае може да отговори също.
Вчера бях на зъболекар. Наложи се да сменя стара амалгамена пломба на кътник, защото се бе появил кариес между зъбите, а се и отвори "хралупа" отдолу под пломбата. Все пак тя е от мнооого години.Посещавам този зъболекар отскоро и се учудих, когато на второто посещение само махна лекарството и започна да пломбира, без да почисти повторно зъба и дори не ме попита каква точно пломба ще постяваме. За уточнение - зъбът е жив, не е умъртвяван.
Видях, че поставя фотополимер, но не знаех, че има различни видове. Обясни ми, че сега поставя в зъба лекарствена подложка с калциий и флуор и пломбира. Работата не отне кой знае колко време, та затова задавам въпрос:

1. Възможно ли е да се поставя пломба направо, без да се почисти с машинка зъбчето повторно след лекарството?
2. Химио или фотополимер ми е поставен, след като заплатих сумата от 17 лв, останалите бяха поети от ЗК ?

Общи условия

Активация на акаунт