От семенцето малко дъб могъщ ще порасте

  • 3 422
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 624
"От семенцето малко дъб могъщ ще порасте." (Доколкото си спомням тези думи са на Толкин)

"Дъбът (лат. Quercus) бил почитан у много народи като свещенно дърво. Той често бил улучван от мълния и за това от античността се вярва, че е обиталище на бога на мълнията и небесната шир – гръцкия Зевс, римския Юпитер, старогерманския Донар, скандинавския Тор, славянския Перун/Перкун(ас).[1] Венци от дъбови клонки с листа са символ на силата и властта, използвани при древните гърци, траки и италийци като отличителен белег на владетелите.[2] Българите използват дъбово дърво за бъдник, което гори цяла нощ на Бъдни вечер[3] и по него гадаят за предстоящата година, а пепелта се използва с предпазваща цел срещу зли сили. Дъбовите листа се използват и в хералдиката при гербове на различни държави и организации (виж герба на България).[4] Волжките български ювелири са известни с летите сребърни женски накити под формата на жълъди.[5]
Най-старото дърво в България е от типа летен дъб (Quercus robur L. или Q. Pedunculata Ehrh), намиращо се в село Гранит, Старозагорско. Възрастта му се изчислява на около 1650 г., което ще рече, че Гранитсккият дъб е започнал своето съществуване в средата на IV век. Днес обиколката на ствола е 7,45 м, височината – 23,4 м, а площта покриваща короната му – 1017 кв. м.[6] През средните векове най-вероятно е бил почитан от местното население – траки, славяни – като свещенно място, което е остало по-късно и във вярванията на българите, че дърветата били живи хора някога, а вековните дървета са дома на стопана, прадеда на селището или местността.[7]"

цитат от:   http://oikumen.blogspot.com/2007/07/blog-post.html

Започнах тази тема подтиквана от тъгата ми, че вековните гори на България постепенно изчезват.
Дъбът е любимото ми дърво. Многократно опитах да отгледам дъб, който съм посадила от малко жълъдче, но всеки път се случваше нещо и младото дърво беше погубвано (садя ги около блока, в който живея). За сега е оцеляло само едно, но не е по-голямо от педя. Само се моля като се стопи снега отново да е оцеляло и да успея да го опазя.
Като си помисля колко години са необходими, за да порасте едно дърво и колко лесно може да бъде унищожено само за няколко минути...  Sad

Иска ми се да споделите какви дървета сте засадили сами, опазили от изсичане, какви трудности сте срещнали при отглеждането им, както и да ми дадете съвет как мога да отгледам и опазя по-лесно любимите си дървета.
И всичко останало каквото се сетите инициативи, акции, организации...

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 20:04 от Passiflora

# 1
  • Мнения: 3 036
Аз обичам иглолистните  дървета и съм засаждала  бор и ела.Гледам да е на по закътано място и до сега  са се опазили.
От другите обичам липа и топола,но не знам как да ги захвана?

# 2
  • Мнения: 794
Още не съм посадила самостоятелно нито едно дърво, но съм помагала на баща ми няколко пъти... Това брои ли се  newsm78  Simple Smile

Една липа ни я отскубнаха съседите и се опитаха да си я засадят пред тях  #2gunfire

Другите дръвчета са били плодни  Grinning - ябълкови и черешови...

Имаме и един неуспешен опит с иглолистно .. обаче изсъхна много бързо  Confused

# 3
  • София
  • Мнения: 3 816
Аз лично не съм, но баща ми и дядо ми на  вилата са засадили много дръвчета/плодни/, с които израстнах почти.

# 4
  • Мнения: 5 001
Да садила съм дървета.Плодни повечето,дори мога да "ашладисвам"(облагородявам)...татко ме научи.На вилата(в едно село) имаме много плодни дръвчета...ябълки,праскови,круши,череши,сливи,вишни.....Много е приятно да видиш дръвче дето си посадил или облагородил да цъфне,да върже плод,да го гледаш как расте......

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Най-старото дърво в България е от типа летен дъб (Quercus robur L. или Q. Pedunculata Ehrh), намиращо се в село Гранит, Старозагорско. Възрастта му се изчислява на около 1650 г., което ще рече, че Гранитсккият дъб е започнал своето съществуване в средата на IV век.


Уаууууу ... 3 века,  преди да се появи Българската държава ... трябва да се види

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Дъбът расте бавно. аз съм си заплюл няколко в гората. Последните години, след като изпотрепаха дивите прасета малките дъбчета са като трева около големите дървета и естествения подбор ще остави най-добрите от тях (ако не стане някой пожар де). Та от тях ще откопая и ще се опитам да присадя на вилата. По-високи са от педя и са на 2-3 г

# 7
  • Мнения: 646
Да, засаждала съм. Правим си от 2 години акции по залесяване.Много съм доволна, решили сме да стане традиция.
Въпрос към авторката - как си засади жълъдчето? Ние в къщи имаме едно засадено  от повече от 1 година ама не е поникнало нищо от него. Кажи ми моля те как си засадила твоето- в саксия, на двора...и как се грижиш за него докото поникне.

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Незнам да ли дъба не е от тези дървета, чийто семена трябва да минат през "студен" период за да покълнат. ще питам някой биолог.

# 9
  • Мнения: 646
Не ми е ясно какво е "студен"период, но ще чакам отговора ти.
Благодаря Grinning

# 10
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
става въпрос за това, че на някои растения за да им покълне семето трябва да минало период в който да е стояло на студено. Преди малко питах един приятел агроном за дъба и той мисли , че трябва да е стояло на студено преди да покълне.

# 11
  • Мнения: 646
Ясно, значе това , което имам - няма да стане на дъб.
Ще погладна напролет ако има жълъдчета ще си взема друго и ще опитам с него.
Много ти благодря!

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Защо ще търсиш жълъди?  Около големите дървета има много мънички по на 1 година. Откопай си 3-4 и все 1 ще се хване.

# 13
  • Мнения: 646
Защото исках аз да си го отгледам, а и тук където събирам жълъди има много движение и не съм видяла малки поникнали дръвчета. Няма значение де..Поне вече имам инфирмация как става.

# 14
  • Мнения: 3 034
не е ли нередно да се откопават малките дръвчета, които вече са поникнали в гората? едно как да е, но чак 3-4 просто за проба... на мен не ми звучи много природно-съобразно, те вече са се преборили за живот  Peace

аз не съм садила тук, но пък много се стараем да излекуваме дърветата, които заварихме в двора на къщата - огромни борове по 30-40 метра, две дървета, които приличат на българската калина, едно плодно и 6 широколистни - всички бяха болни - гъбички, едни смучещи им соковете гадини, разни паразити по листата - ужас  #Crazy и от миналата пролет цял сезон пръскахме, увивахме, чистихме, пък дано спасим всичко  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт