Имам нужда от съвет за кърменето в 1-те дни в болницата

  • 1 170
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 334
Здравейте, най-вероятно ще раждам в болница, в която бебетата не са при майките. 1-то си дете родих там и държа отново да е в тази болница, единствено заради лекаря, който ще ме оперира.
Ако всичко е наред трябва да родя в началото на февруари с цезарово сечение, което значи кърмата ми да дойде към 3-тия ден (ако историята с 1-то се повтори).
Първия път бях на силни антибиотици , които не бяха съвместими с кърменето до 5-тия ден.
Така цедях и хвърлях кърмата , а детето свикна на шише, а аз нямам обособени зърна и провала в кърменето ми после беше на лице.
Четох в библиотеката, наясно съм, че трябва да поддържам лактацията с цедене, докато не мога да кърмя.Имам вече помпа, ланолин си взех, теоритично уж съм наясно. Въпросте ми са конкретни.

1.След като ми дойде кърмата , при наличие на факта , че ми носят детето на 3 часа, как трябва да процедирам - всеки път давам различна гърда и изцеждам тази, от която не е сукало бебето ИЛИ ....?
2.До край ли да изцеждам неизсуканата или само до намаляване на напрежението?
3.Ако помоля да ми стерилизрат помпата и шише сутрин и вечер и изцеденото го давам за дохранване между тези 3 часа добре ли е?- защото най-вероятно няма да имат желание всеки път да стерилизират.
4. Между кърменията на 3 часа цедя или не?

Благодаря ви за отговорите предварително!

# 1
  • Мнения: 8 242
1. Даваш едната гърда, ако иска още, даваш и другата.. Но не знам дали няма да те ограничават във времето - след като ги "носят" на 3 часа, вероятно и си ги "събират" след 15-20 минути.. После ако имаш напрежение цедиш.. Ако преди да ти го донесат пак много ти се напълнят гърдите, можеш да изцедиш малко, за да му улесниш достъпа до задното мляко, което в първите дни е много важно.. (и не само, но тогава са по-уморени от сукането и бързо заспиват)..
2. При положение, че няма да имаш бебе на разположение по всяко време, предполагам, че трябва да цедиш повече, поне докато ви изпишат..
3. Не съм убедена, че изобщо ще ти стерилизират помпата.. Можеш да си вземеш таблетки за студена стерилизация и сама да го правиш  Peace А и изобщо не съм сигурна, че ще се занимава някой да го дохранва  Rolling Eyes
4. Не е необходимо, виж 1.

Май не съм много компетентна в случая, че моето си беше от раждането 24 часа при мен.. Дано някой с опит се включи..

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Супер е, че още отсега се подготвяш да започнете кърменето по най-добрия начин, независимо от обстоятелствата Grinning
Моите отговори на въпросите ти:
Нужно е да започнеш да цедиш веднага, щом се усетиш в състояние за това (за предпочитане още в първите 12 часа след раждането!) и да продължаваш да стимулираш гърдите на 3 часа, докато започнат да ти носят бебето. Не чакай кърмата да дойде и чак тогава да започнеш да цедиш - това може да ти изиграе много лоша шега и да саботира усилията и подготовката ти.
Когато започнат да ти носят бебето - оставяш бебето да суче на едната, колкото пожелае. Ако заспи на нея и не можеш да го събудиш повече за хранене - ок. Ако започне да се пуска и да изглежда недоволно или пък се събуди 10-тина минути, след като си го махнала от първата гърда, където уж е заспало доволно - предлагаш и другата да си дояде.
Ако бебето добре е изпразнило гърдите, не цедиш. Ако обаче напрежението в тях не спада при сучене и имаш впечатлението, че бебето нищо не изсуква - вдигаш персонала на ура и караш да ти показват, докато започне да суче, дори да се налага на всяко хранене да ги тормозиш.
Ако между кърменията гърдите ти се усещат болезнено напрегнати, цедиш малко до облекчение.
За стерилизацията - изобщо не разчитай на болницата, няма да се занимават да ти цедят помпата. Таблетки или течност за студена стерилизация и един съд, в който да си държиш помпата и шишето с биберона - осигури си ги сама и сама ще трябва да се погрижиш за това.

# 3
  • Мнения: 11 003
Кърмата ти е дошла на 3-тия ден, но преди това не протече ли коластрата?
От личен опит мога да те посъветвам така:
1.След като ми дойде кърмата , при наличие на факта , че ми носят детето на 3 часа, как трябва да процедирам - всеки път давам различна гърда и изцеждам тази, от която не е сукало бебето ИЛИ ....?
Аз правех така - давах едната гърда, после малко на другата (ако иска още или ако не заспи) и след това изцеждах гърдата, от която бебето е сукало малко или изобщо не е. При нас бебетата ги оставяха за около час, какви 15 минути?

2.До край ли да изцеждам неизсуканата или само до намаляване на напрежението?
Първите дни цедях до край, понеже бебка беше сънлива и не изсукваше всичко.

3.Ако помоля да ми стерилизрат помпата и шише сутрин и вечер и изцеденото го давам за дохранване между тези 3 часа добре ли е?- защото най-вероятно няма да имат желание всеки път да стерилизират.
Помпата ми я донесоха стерилизирана от вкъщи. В болницата я миех с гореща вода и сапун след всяко ползване. Според акушерките не беше необходимо да се стерилизира по 5 пъти на ден, а да се поддържа чиста. Но ако държиш да го правиш, можеш да ползваш таблетки за студена стерилизация, както са ти писали вече.

4. Между кърменията на 3 часа цедя или не?
Не, цеди само гърдата, от която бебето не е сукало. Аз цедях веднага, след като идваха да вземат бебето.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 334
Безкрайно благодаря!  bouquet Всичко ще си принтирам и ще взема с мен.
Ще си купя таблетки за стерилизация. Малко ме притеснява , че са някаква химия все пак, но след като много майки ги ползват , предполагам не са вредни.

Кърмата ти е дошла на 3-тия ден, но преди това не протече ли коластрата?
Коластра да, имах в изобилие и всичко изливах в мивката Sad
Помпата ми е стерилизирана вече и чака. Преди да вляза в болницата пак ще я стерилизирам и ще я взема с мен.

Супер е, че още отсега се подготвяш да започнете кърменето по най-добрия начин, независимо от обстоятелствата Grinning
Благодаря ти! Подготвям се, да видим колко ще се справя.Предния път трудно преживях факта, че се провалих.Дано сега успея...
Имам само един въпроса за доуточнение - ако бебето суче само от едната гърда и не предлагам втората, както казваш при събуждане,другата цедя ли я , ако не е започвана изобщо? И не цедя до край нали?

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 10:22 от Льонеберя

# 5
  • Мнения: 11 003
Коластра да, имах в изобилие и всичко изливах в мивката Sad
Ако този път не ти се налага да пиеш силни лекарства, защо не дадеш на бебето да суче коластра или да го нахранят от шише с нея?

Имам само един въпроса за доуточнение - ако бебето суче само от едната гърда и не предлагам втората, както казваш при събуждане,другата цедя ли я , ако не е започвана изобщо?
Ако я усещаш препълнена и напрегната, цеди. В началото най-вероятно ще е така, понеже лактацията още не се е установила.

Има една много хубава и полезна "Книга за кърменето" от Хана Лотроп. Ако можеш да си я намериш, ще ти е от полза! Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 1 334
Коластра да, имах в изобилие и всичко изливах в мивката Sad
Ако този път не ти се налага да пиеш силни лекарства, защо не дадеш на бебето да суче коластра или да го нахранят от шише с нея?

Разбира се , много се надявам да е така.

# 7
  • sofia
  • Мнения: 562
Момичетата са ти отговорили за другото, аз искам само да наблегна на въпроса със зърната. Това, че не са ти оформени не е никакъв проблем. Зърното трябва да е много меко, т.е. както са ти казали трябва да изцедиш ако ти е много напрегната гърдата, та зърното си го оформях с пръсти да стане по форма нещо като нормално зърно. Дано съм го обяснила поне малко разбираемо за теб. Поне в началото така правех докато бебата свикне, после само подавах гърдата то в устичката си го оправяше.Хубаво е в болницата да имаш и няколко малки кърпички, които ако се наложи да мокриш в топла вода да си правиш компреси.

# 8
  • Мнения: 553
Наскоро родих, но бебето си беше при мене, макар да се наложи да ползвам ВИП стая за да е така.
Светвам те ако има такива стаи и в тях ти оставят бебето- ако трябва вземи пари на заем но ползвай такава. Пак по-евтино ще ти излезе отколкото да купуваш АМ, шишета, и всичките му там екстри.
От детското ми обясниха че първте ден два бебенцата още са стресирани от раждането, и нито те ядат нито им дават,само малко водичка, защото тогава изхвърлят мекониума и започвали да повръщат всичко ако им се даде. И това е логично и в природата кърмата не идва веднага а коластрата отначало е буквално капки и увеличавайки се преминава в мляко. Така че не се тревожи за първите 24часа когато ще си в интензивното- нищо не изпускате.
За втория ден- сигурно ще ти дадат бебето и сигурно видимо няма да имаш кърма- слагаш го поред и на двете гърди за да си изсуче коластрата. Сигурно ще си уморена и уязвима след раждането, но все пак да ти напомня че правилата в болницата са разтегливо понятие и можеш да ги разтягаш във ваша полза. Нищо не могат да ти направят нали  hahaha Joy подготви се психически за малко мърморене и толкова. Кърменето е по важно от това че някой си мрънкал та дори и викал. Като дойдат да го вземат казваш с нетърпящ възражение тон "Още суче!!!" ще минат по-късно, да няма да ти го извадят насила от ръцете я  hahaha hahaha давай малко по-бойно и това е. Чудо голямо че няма да си им любимката ако успешно се закърмите.
С баткото бяхме 4 момичета в стаята и ни засипваха с храна и пиене, част от която давахме на сестри и санитарки да не се разваля. Повечето хора там си обичат работата иначе просто нямаше да стоят на тези заплати. Но персонала не достига и оттам са много от проблемите.
Посъветвали са те да искаш от персонала да ти помогне за кърменето. Това често е от умрял писмо да чакаш- търси и питай другите майки, ако трябва помоли някоя майка да ти покаже и отиди в стаята й да кърмите заедно. А още по-добре- говори с персонала и също и с познатия ти лекар, който ще те изражда и го помоли да уреди да те разпределят в стая с друга кърмачка.  Heart Eyes това е идеалния вариант за тебе.
Като ти слезе кърмата цеди до омекване това оето детенце не е изсукало. Ако видиш че се уморява бързо като посуче малко, - сложи го на втората гърда, оттам ще текне по-силно и на детенце ще му остане главно да преглъща.
ако искаш и аз и някои други мами да ти дадем телефоните си за да може да се обадиш за съвет, тъкмо анонимно няма да се притесняваш, а и ще компенсираме липсата на нет в болницата. Пращам ти моя мобилен на лични и..   bouquet Hug Hug Hug да не си посмяла да се колебаеш и притесняваш да се обадиш, дори и за най-смешния или тъпо звучаш ти за момента въпрос.
Пожелавам ти леко раждане и успешно кърмене.

 

# 9
  • Мнения: 433
...правилата в болницата са разтегливо понятие и можеш да ги разтягаш във ваша полза. Нищо не могат да ти направят нали  hahaha Joy подготви се психически за малко мърморене и толкова. Кърменето е по важно от това че някой си мрънкал та дори и викал. Като дойдат да го вземат казваш с нетърпящ възражение тон "Още суче!!!" ще минат по-късно, да няма да ти го извадят насила от ръцете я  hahaha hahaha давай малко по-бойно и това е. Чудо голямо че няма да си им любимката ако успешно се закърмите.
...Повечето хора там си обичат работата иначе просто нямаше да стоят на тези заплати. Но персонала не достига и оттам са много от проблемите.
Абсолтно подкрепям тези думи! Хич да не ти пука колко ще ти мърмори персонала - а ако подходиш усмихнато и с разбиране на техните проблеми, можеш да получиш и неочаквана подкрепа. Аз родих наскоро в Майчин дом без никакви плащания, а получих доста внимание от персонала -  други майки си общуваха доста сопнато с тях, обръщаха се към тях едва ли не като към слугини - и получаваха съответно игнор и бяха недоволни.

Ако имаш късмет и няма противопоказания за кърмене в първите дни - давай му коластрата колкото се може по-начесто - това са буквално капки, то повече не му и трябва на миниатюрното стомахче в началото. Наистина е добра идеята да говориш с лекаря си и евентуално да си във ВИП стая - струва си парите за този случай.
Ако пак си на силен антибиотик - поне цеди коластрата, не чакай да ти се препълнят гърдите и тогава да започнеш.
За стерилизиране не очаквай помощ от персонала - много често те просто изплакват с вряла вода. Веднъж на ден е достатъчно да го правиш, а след цедене изплакваш с гореща вода. Скоро имаше една тема за съхранение на кърмата - по нови изследвания можела да стои няколко часа на стайна температура без проблем. Погледни 1-2 екрана назад и ще я намериш (извинявам се че не пускам линк, но детето виси на гърдата ми, а  с една ръка на този лаптоп ми е доста трудно  Embarassed)

Успех! Щом имаш желание - ще се справиш!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 334
Благодаря ви майчета! Hug

Много ценна информация получих.ВИП стаи мисля, че няма , но ще попитам.

Имам още един въпрос. В библиотеката намерих информация , че гърдите могат да се мажат с чист Ланолин без измиване. Аз си купих, но ме предупредиха в аптеката ,че бил много твърд и не бил подходящ за кърмачки и "в кой вестник сте го прочела това".
Въпроса ми е - правилно ли съм разбрала, че мога да мажа зърната с чист Ланолин?

# 11
  • Мнения: 553
да това за ланолина и аз съм го чувала, на авент предлагат някакъв много пречистен и с подходяща консистенция, нямам идея колко е твърд този който си купила от аптеката и дали "става" но нали е мазнина пробвай дали при телесна температура дали не си става както трябва.  Провери, ако на опаковката пише ВЪНШНО, това може да значи че не е достатъчно пречистен за да го ползваш за тази цел и ще трябва да потърсиш друг.
Аз не си мия зърната преди кърмене, /е къпя се всеки ден иначе де/ и отначало след като суче изстисквах малко коластра/кърма и я оставях да попие в зърното на въздух и не ми е трябвало нищо за мазане а и детенце ако му мирише на сапун не е никак щастливо, така че според моя опит правилно си се ориентирала.
Чувала съм също че кърмата която изтича по време на кърмене от другата гърда е най-доброто за кожата на гърдите и корема  Laughing Laughing след раждането, включително и за максималтоно възстановяване на беезите от стриите - ако искаш пробвай, особено ако ти остава коластва първите дни в болницата най-добре, тя е много по-богата от млякото.

 

# 12
  • София
  • Мнения: 1 334
Аз си взех Ланолин, но той не е в туба. Казаха ми , че в БГ не се продава. Отсипаха ми от голяма разфасофка Ланолин, с който приготвят лекарства. Не може да се каже пречистен ли е или не. Май съм се пообъркала тук...
Дали може да го ползвам или ще е вреден за бебето без отмиване?

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 15:33 от Льонеберя

# 13
  • Мнения: 553
сигурна съм че Евент предлагат точно такъв продукт в малка тубичка. И то в България определено. И именно те рекламирайки това кречме коет било еди колко си пъти пречистено казват че може да не се отмива. И е около 20лв май  Sick след толкова рекламиране  hahaha това ставааа

# 14
  • София
  • Мнения: 1 056
Браво, че се подготвяш.

Аз, все пак, искам да ти припомня, че в повечето болници има ВИП стаи, там режимът май не е чак толкова строг, както при другите. Все си мисля, че ще можеш да си вземаш бебето по-често, особено ако се уговориш с доктора си предварително.

За чистия ланолин-той се извлича от вълната на овцете и мирише неприятно, но е природен продукт. Аз съм го ползвала само за ръце, при напукване. Не знам на гърдите как ще се отрази...

Зърната е добре да не се мият със сапун, а след като се насуче бебето(или периодично) се намазват с кърма/коластра и се оставят на въздух да изсъхнат. Не се мият преди сукане. Аз процедирах така.

И е много важно да не се шашкаш от акушерките и да изпълняваш всичко, което ти кажат. Ти си зряла жена, разумна, имаш вече дете, имаш си мнение и си го отстояваш.

Ей тука няколко съвета полезни има, прочети ги:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257604.0

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт