Връщане в България

  • 28 502
  • 332
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 871
който има проблем с дипломатическите щерки, съжалявам искрено, такава съм. елитарното също ми харесва. личният ми живот е такъв, за да си остане личен. клюки не обичам и избягвам да ги създавам сама. а темата затъпя до невероятна степен, тъй че ви оставям да избистрите проблема с боклука. за мен София Е център на културата в България, заедно с градове като Пловдив, Трявна, Варна, Габрово и т.н. - НО тази София, в която аз съм израстнала и каквато я помня преди "гордите орди" да я пренаселят и оклепат Stop

Не е лесно да се замени димпломатическия корпус за живот в Саскачеван  Peace
Със сигурност има нещо много интересно там, което те задържа  bowuu

# 286
  • Мнения: 323
имам въпрос-има ли голяма разлика между Квебек и останалата част на Канада.До колкто знам Квебек е френската част.Не мога да си представя,че може да има голяма разлика в начина на живот,все пак това е една държава.

# 287
  • Мнения: 11 306
simplyaven, и аз съм израснала с елитарно изкуство, ама не капризнича заради нивото, което го има тук в нашата провинция. Баща ми беше сценограф и обикаляше много театри и опери да прави постановки, та съм се нагледала на изкуство, а не на халтура. По-късно из витизчийзките ми години се накефих на опцията, която имахме - посещаване на който си искаме театър и която си искаме постановка без да плащаме за вход. Тогава що красоти изгледах из София... Тук могат само да мечтаят за такова ниво.
Може би те дразни леко халтураджийското отношение, което го има на Запад.

# 288
  • USA
  • Мнения: 559
Като ви чете човек културните бележки от Канада, ще си каже, че Торонто, Монреал и Ванкувър са в друга държава. Е, не мога да си представя, че там културният живот е по-беден, отколкото в който и да е български град.  Peace

# 289
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Аз имах предвид културата на хората, а иначе според мен е глупаво да се тъвърди, че няма културен живот. Проблема на емигранта, както някой каза по горе, е че не може да си позволи достъпа до този културен живот (поне в началото на пребиваването си).

# 290
  • Мнения: 1 783
Може би те дразни леко халтураджийското отношение, което го има на Запад.

Всичко е относително.
Не се пиша познавач, но нищо от това, което съм виждала не бих нарекла халтура. Peace
Изобщо тоя образ на България с бездънната културна среда просто не ми е ясно от къде го извадихте  newsm78. Ще рече човек, че всеки втори е бил артист. В България е имало и има точно толкова хора занимаващи се с изкуство, колкото и на други места. Халтурни и не-халтурни. А и в крайна сметка, не виждам нищо толкова лошо да има и комерсиален замисъл в създаването на изкуство, макар, че за много това е на съвсем заден план.

# 291
  • Мнения: 160
Преди години с мъжа ми бяхме в Париж и от хотела си закупихме куверти за Мулен Руж като ни беше казано че има дрес код и да сме облечени официално.

Отиваме ние аз с вечерна рокля а той с костюм с вратовръзка ами какво да Ви кажа само ние и господата на входа бяхме облечени официално е какво сега да тръгна да разправям как в Париж всички са некултурни ли?  Thinking . Това не е показателно за  класата на една нация.


Пука ми на мен че имало опера във Варна ами ходила съм много пъти и съм седяла на изтърбушени седалки когато ръководството на операта се радва на всяко подаяние от фирми в града за да продължат да работят! За кината да не говорим без климатик, паянтови седалки добре, че се строят молове на поразия там ще има модерно кино. Да продължавам ли : известни български фолклорни състави се наемат да пеят и играят пред чужденци едва ли за жълти стотинки и ръководителите обикалят с едни дискчета с песни на състава поне това да продадат обаче няма кой да ги купи...

Както някой горе беше казал важно е отношението към децата, възрастните хора, хората в неравностойно положение това е което отличава модерната и силна държава.

Почти всеки ден виждах от прозореца си в България  един възрастен човек облечен с  костюм да бърка в контейнера за боклук много напредничава нация сме по логиката че начина на обличане прави от нацията културна .


Матакосмата    bouquet

# 292
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Но не карат детето ти да докладва за всяка дума в къщи?

# 293
  • Мнения: 2 093
simplyaven и Titina може би използвах много силна дума, като казах че мразите, за което не сьм права, но е истна че всичко което писахте има предимно негативен отеньк и сьздава впечетление колко зле е тук. Мен лично ме дразнят подобни заключения, защото аз сьщо живея в Канада, но не сьм сьгласна с много от изказаните оценки. Ако средата в която живеете, ви изпьлва с такива чуства, не може просто така да категоризирате и правите сьщите заключения за цялата страна. Най-малко трябва да си признаете, че сигорно не сте пьтували толкова много или изобщо до другите споменати градове , за  да можете да се изказвате толква.
компетентно.

На вьпрса на Winx , найстина дискусията стана обьркана и изглежда че говорим за различни страни. Канада е огромна по територия и както вече някой спомена, живота е предимно средоточен в няколко големи града, който са на огромно разстояние един от друг. Повечето хора като нас, имигранти, когато се заселят на едно място, рядко се местят или пьтуват до другите големи градове. Вземи Торонто и Ванкувьр, намират се на 5 часа разстояние сьс самолет и имат 3 часа часова разлика. Хората си стоят в провинцията, в която живеят и не познават много живота в другите градове. Знам че бьлгари ходят повече на почивка в щатите и карибите, отколкото до Нова Скоша или Алберта. Не мисля че има голяма разлика между културния живот между отделните провинции, може би в Торонто и Монтреал е повече застьпен отколкот на север. Знам за Ванкувьр, че хората повече наблягат на мероприятия сред природата и спортове, заради климата  и нямат толкова театри и зали както в Торонто. Все пак има си канадски писатели, художници и др., които са познати из цяла Канада. Както вече казах, всяка от нас вижда нещата каквито са в града, в който живеем и за това е трудно да се правят общи заключения. Например, аз кьдето сьм има много културни мероприятия, опера, симфонична зала, 7-8 големи театри и множество малки, големи книжарница. Живея до един т.н културен дом, който предлага доста мултинационални и етнически постановки, четене на книги от известни автори, изложби, а през лятото безплатни концерти от симфонични до сьвременни. Който иска намира. Определено не мисля че северноамвериканската култура е на нивота на европейската, но това е нормално, като се има предвид че Северна Америка има много по кратка история и по времето когато големите европейски музикални, литературни и художествени пройзвдения са сьздадени, хората тук са се борели да оцеляват и не им е било до изкуства. Може хората да не са толкова изтьнчене и да нямат богати познания на европейската култура, сьс сигорност не ги прави невежи и  гамени. На последьк все повече се дразня от хора, които казват че Северна Америка няма история, за мен тези хора са игнорантни , защото не са си направили труда да прочетат историята на Канада, Сащ. Историята не е така богата, но сьществува и за мен най-уникалното е че за такьв кратьк период са успяли да изградят демокрации и да се превьрнат в това което са.
Още по вьпроса на културата, искам да подчертая че тук дьржавата не субсидира, така както беше в Бьлгария. Спомням си че имаше период, когато билетите за кино, бяха по скьпи от билетите за театрите. Тук една театрална постановка на средно ниво в от $30 нагоре. Не всеки може да си позволи да води богат духовен живот.

  

# 294
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
След като направи доста предположениш за живота ми и за мен ( то не бяха лични проблеми и др такива), позволи ми да те осветля по няколко точки. Смятах да не стигам до там, но мразя когато някой ме мери със собствения си аршин.
 Какво искаш да ти призная, че за 1 година и 4 месеца от както съм тук съм посетила и Торонто и Монмтреал, а също и съседните на Алберта провинции. Като гледам много повече, от колкото ти си посетила. Май ти не си пътувала много та правиш заключение за нивото на културата на народонаселението. Освен Канада успях за този кратък период да посетш и доста страни в региона.
За университетските градчета: много често определени университети са се развили в дадена сфера. Например Университета в Мисула (САЩ) е един от най-добрите в областта на висшата математика, та не бих се учудила ако този в Реджайна е специализирал в друга област
Нека не забравяме, че културата се гради от хората. Какво имам предвид,ами не можеш да очакваш, че някой довъл от Китай и през живота си видял само своето село, ще ме обогати духовно. Тези хора дори не си правят труда да разберат нормите на поведение в обществото. За тях е ненормално, да се дава предимство на бременна жена или на възрастни хора. За тях целия свят се измерва с тях самите. Не можеш да отидеш в друга страна и да се опиташ да е като в роднатата ти. Не се опитвам аз, не искам и другите да се опитват да ме вкарат в техните норми. Все пак аз съм в Канада , не в Китай. Е да ,но като си дошъл в чужда държава трябва да следваш нормите на тази държава,а не да се опитват да ми обяснят как е в Европа. и то при положение, че нямаш идея къде е.
За  едно си права, колко от емигрантите могат да си позволят 100 долара за билет за опера да кажем. Не можеш да си на социални помощи и да си го позволиш. Но пък хората тук имат и страхотни придобивки - уникална библиотечна система (поне тук в Алберта), много големи компании влагат пари в културни проекти. Но това не прави масата хора духовно богати.
За средата в която живея, и тук и в България се опитвам да се обградя с хора , в чието присъствие се чувствам добре, но когато в един момент имам дете, то няма да има тези критерии. Не искам детето ми да си мисли, че Канада е центъра на света, че съществува само английска литература и хокеш и Стампид са чудото на света.
За канадската история - в един момент се оказа, че знам много повече от преподавателите тук. За Калгари специално ако не е нефта, си е живо село.

# 295
  • Мнения: 2 093
Titina, бьркаш ме с някой друг, никьде не сьм писала че имаш лични проблеми. Права си че не сьм патувала толкова много, вьпреки че определно имам желамие да го направя. Вьпроса е че щом ти си пьтувала, сигорно си забелязала че Торонто предлага богат културен живот. Разбирам те какво имаш предвид като казваш за тези китайци,но те са само % от обществото. Според мен това е тема за сьвсем отделен разговор.

# 296
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
През цялото време твърдя, че културните прояви са много на брой, не само в Торонто, но и в Калгари например. Но това не прави хората културни. Аз си имам моя теория и не знам колко е вярна, но мога да налея с нея масло в огъня. Когато се е заселвал американския континент, са дошли има няма 200 семейства (да не забравяме че голяма част от тях затворници), започнало е едно кръстосване между тях... Та мисълта ми е, едва ли представителите са носители на богата култура. Преди да дойда тук ми беше интересно да се докосна до индианската култура - ами не я открих. Тези хора са или в наркотично или в алкохолно опиянение, но да си призная честно - искам да посетя индиански резерват и сега навивам един колега да ме заведе. Още повече , че правят страхотни мекици ( като българските са), а и шарките които използват в облеклата си са идентични с българските - значението им и формата.

P.S. Chrisimommy някой преди това беше казал,че които не харесва страната в която е емигрант, значи е имал лични проблеми , затова е заминал от България. Извинявам се още веднъж.

# 297
  • Мнения: 1 199
Титина, абе как за година и няколко месеца успя да опознаеш цялата канадска култура, че и по градове Grinning, и на всичкото отгоре културата и на целия китайски народ Shocked Не виждам смисъл спорът да продължава, защото разбрах че нямаме консенсус между основни понятия и май си говорим на различни езици.

# 298
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Титина, абе как за година и няколко месеца успя да опознаеш цялата канадска култура, че и по градове Grinning, и на всичкото отгоре културата и на целия китайски народ Shocked Не виждам смисъл спорът да продължава, защото разбрах че нямаме консенсус между основни понятия и май си говорим на различни езици.

Абе що не четеш, пише, посетила градове или се налага да се самоцитирам? За културата на китайскиш народ, може да се учудваш сама на себе си - това също не съм казала че го знам но така като гледам народ знам много повече от теб, но все пак съм в Канада, не в Китай.

# 299
  • Мнения: 871
P.S. Chrisimommy някой преди това беше казал,че които не харесва страната в която е емигрант, значи е имал лични проблеми , затова е заминал от България. Извинявам се още веднъж.

аз го написах, но не толкова опростенческо, както е разбрано  Peace
основната идея, че с имиграцията едни проблеми се заместват с други проблеми, а причината за липсата на адаптация се търси в културата на страната-приемница  bowuu

човек ще си помисли, че в този форум се общува само с дипломатически щерки, окъпани в дълбоко културна среда  Sick

Общи условия

Активация на акаунт