Връщане в България

  • 28 554
  • 332
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 3 932
Досега се сдържах,
ама ще капна две три капки масло в огъня, понякога е важно не само в кой град живееш, а и в кой квартал от него аджеба,...както  из целия свят, така и Българията, и Европата, даже и  КанаТско си имат култирни, халтурни, простовати и неособено простовати хора, важното е къде ще се поставиш ти и къде ща се почувстваш на мястото си.
Не смятам, че географската ширина може да е определяща за формирането ти като личност, както на теб, така и на детето ти.
Много важно, че ще ме клюкари (детето де, виж мъжо не е освободен от отговорност), ми ако няма какво да каже какъв е поблемът?
И да, хората живеещи на соц. помощи нямат пари за театър, а какви по-точно усилия, освен да си намерят работа на черно положиха, за да не са на социял?

Аз си имам моя теория и не знам колко е вярна, но мога да налея с нея масло в огъня. Когато се е заселвал американския континент, са дошли има няма 200 семейства (да не забравяме че голяма част от тях затворници), започнало е едно кръстосване между тях...

Аз нямам моя теория, но според историческите факти, то и ние сме тръгнали от варварски племена, пък глей к'ви културни  Mr. Greenсме станали...пък що мешане е падало по наште земи...
Виж, за индианците от фактологическа гледна точка си права, майка ми беше много разочарована от индианската култура, или по-скоро от липсата на такава, ма цигарките си ги пафка с кеф де...Друг е въпроса какво, или по-точно кой стои в основата на това.

Това последното, не за да опонирам лично на твоите постинги, мир  Peace

# 301
  • Мнения: 1 216
Самите канадци, които са имали възможност да получат добро образование, да работят, живеят извън Канада, да видят свят, нямат илюзии за северноамериканксата култура.
Вие обаче ще вземете да ги оборите Simple Smile
а причината за липсата на адаптация се търси в културата на страната-приемница 


Да се адаптираш не винаги е най-доброто, което може да ти се случи, не значи задължително крачка напред, да не казвам други силни думи...


човек ще си помисли, че в този форум се общува само с дипломатически щерки, окъпани в дълбоко културна среда  Sick

Виж, с това съм съгласна Simple Smile

Хайде, поздрави на всички!

# 302
  • Мнения: 3 034
След като направи доста предположениш за живота ми и за мен ( то не бяха лични проблеми и др такива), позволи ми да те осветля по няколко точки. Смятах да не стигам до там, но мразя когато някой ме мери със собствения си аршин.
 Какво искаш да ти призная, че за 1 година и 4 месеца от както съм тук съм посетила и Торонто и Монмтреал, а също и съседните на Алберта провинции. Като гледам много повече, от колкото ти си посетила. Май ти не си пътувала много та правиш заключение за нивото на културата на народонаселението. Освен Канада успях за този кратък период да посетш и доста страни в региона.
За университетските градчета: много често определени университети са се развили в дадена сфера. Например Университета в Мисула (САЩ) е един от най-добрите в областта на висшата математика, та не бих се учудила ако този в Реджайна е специализирал в друга област
Нека не забравяме, че културата се гради от хората. Какво имам предвид,ами не можеш да очакваш, че някой довъл от Китай и през живота си видял само своето село, ще ме обогати духовно. Тези хора дори не си правят труда да разберат нормите на поведение в обществото. За тях е ненормално, да се дава предимство на бременна жена или на възрастни хора. За тях целия свят се измерва с тях самите. Не можеш да отидеш в друга страна и да се опиташ да е като в роднатата ти. Не се опитвам аз, не искам и другите да се опитват да ме вкарат в техните норми. Все пак аз съм в Канада , не в Китай. Е да ,но като си дошъл в чужда държава трябва да следваш нормите на тази държава,а не да се опитват да ми обяснят как е в Европа. и то при положение, че нямаш идея къде е.
За  едно си права, колко от емигрантите могат да си позволят 100 долара за билет за опера да кажем. Не можеш да си на социални помощи и да си го позволиш. Но пък хората тук имат и страхотни придобивки - уникална библиотечна система (поне тук в Алберта), много големи компании влагат пари в културни проекти. Но това не прави масата хора духовно богати.
За средата в която живея, и тук и в България се опитвам да се обградя с хора , в чието присъствие се чувствам добре, но когато в един момент имам дете, то няма да има тези критерии. Не искам детето ми да си мисли, че Канада е центъра на света, че съществува само английска литература и хокеш и Стампид са чудото на света.
За канадската история - в един момент се оказа, че знам много повече от преподавателите тук. За Калгари специално ако не е нефта, си е живо село.

поздравявам те за ентусиазма, но мисля че не си заслужава  Peace не и тук и с подобно ниво на общуване - подходящо за географското положение все пак  Crazy

п.п. ако баща ми е знаел, че професията му толкова ще бърка в душичката на потребителки-имигрантки от форума БГ-мамма, щеше да се е уволнил още в зората на кариерата си  Whistling

# 303
  • Мнения: 3 034
simplyaven, и аз съм израснала с елитарно изкуство, ама не капризнича заради нивото, което го има тук в нашата провинция. Баща ми беше сценограф и обикаляше много театри и опери да прави постановки, та съм се нагледала на изкуство, а не на халтура. По-късно из витизчийзките ми години се накефих на опцията, която имахме - посещаване на който си искаме театър и която си искаме постановка без да плащаме за вход. Тогава що красоти изгледах из София... Тук могат само да мечтаят за такова ниво.
Може би те дразни леко халтураджийското отношение, което го има на Запад.


блазе ти  Hug не капризнича, Вечерница, отварям си очите. вече забравих и какво мислех да кажа, много разочароващ разговор се заформи тук, ако изобщо може да се нарече разговор  Tired не е халтура, просто е липса на духовност. Титина си е направила труда още веднъж да поясни за каква култура ставаше въпрос, но пак се вадят по едно-две изречения от постинг и затова комуникация има на ниво махленско обсъждане. и това е въпрос на култура - да изчетеш/изслушаш събеседника/опонента си внимателно. но не. ама иначе са много културни  ooooh! та така, понякога коментарите са излишни  Peace

# 304
  • Мнения: 822
Видях, че се споменават индианците и липсата им на култура... Не ми се чете назад, макар малко да недоумявам, кой и как е стигнал до такива заключения... Нито индианците, нито културата им ще дойдат до вас. Прекалено са горди и влагат в нея доста свещени за тях елементи, за да я предлагат на пазарската сергия... Водят се от принципа, че който се интересува, сам ще отиде при тях и дори и това не гарантира, че ще го приемат с отворени обятия... Дърворезби, маски, костюми и всякакви ръчно изработени сувенири (има и такива индиански предмети, произведени в Китай, които не заслужават голямо внимание) са изключително скъпи, но определени ателиета си имат контингент от колекционери, от които основно печелят... Не организират много пътуващи експозиции поради липса на достатъчно средства. За да се видят танците и обичаите им, човек трябва да отиде на тяхно събиране, най-често в резерват и по определен празничен повод... Все по-често се появяват и търговци с нюх сред тях, които предлагат култура на парче, но събратята им не гледат с добро око на това...
За останалото имат право и двете страни, но лично за мен критерий са мненията на познатите ми канадци, които след по-дълго или по-кратко пребиваване в Европа (основно Франция и Германия), при всяко споменаване на Европа и европейската култура въртят глава и не спират да цъкат с език... А и аз съм ходила тук - там, та им вярвам...

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 09:08 от Niara

# 305
  • Мнения: 9 052
Да си призная не очаквах,че Канада е бедна откъм култура-като цяло

няма нищо общо с истината

много zависи къде си.

ти къде си, за да ти дам примери за културен живот там
все пак работя в тази област и това ми е силата  Peace

Дай примери zа раzнообраzен културен живот в Халифакс например?

# 306
  • Мнения: 1 783
Ееее, simplyaven, тъкмо разбрах че моята любимка Файст е от Реджайна, ами не може да няма култура, след като такова нещо е излязло то този град  Laughing
Много хубава музика прави!
–––––––––––--
Титина, северна Америка не е ли населена от религиозните първо, дето не им харесало в Англия, че не били достатъчно религиозни? Wink Затворниците бяха в Австралия.

Все пак темата е за България и аз не можах да разбера, вие Канада с Европа ли я сравнявате или с България?? newsm78 Ако е с Европа, може и да сте прави, ама ако е с България, никога няма да ви повярвам, че е по-добре от ето това -


снимките са от вчера от спирка по пътя за Златните, видно от всякъде. Да добавя че това са домакински боклуци смесени с отпадъци от строежи, които не би трябвало да са там, ама кой ти спазва правилата. Миналата година имаше на същото място едно умряло прасе, стоя около седмица-две.... И това при положение, че в последните няколко години боклуците се прибират сравнително навреме и сравнително често... такова нещо само в Индия съм виждала, а всички знаем, че Индия е развиваща се държава.
Култура на живот?!?!? Изкуство може и да има (е имало), ама не и култура.

# 307
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Съжалявам за ОФФ топика,но поста на Biz ме "провокира" да ви покажа,4е медала винаги има две страни.Държавата е Италия,лЮлка на културата и цивилизацията  Mr. Green
Снимката не е от в4ера а от 1 април т.г .Действието се развива в Неапол.

ето ( извинявам се,4е не я поствам директно но нямам време да я намалявам  Rolling Eyes )

# 308
  • Мнения: 4 138
e, това с буклукчавия проблем от тази година в италия го знаем. въпросът е, сега как изглежда и това постоянно състояние ли е. защото в българия е постоянно състояние и става все по-мръсно.

# 309
  • Мнения: 9 052
Съжалявам за ОФФ топика,но поста на Biz ме "провокира" да ви покажа,4е медала винаги има две страни.Държавата е Италия,лЮлка на културата и цивилизацията  Mr. Green
Снимката не е от в4ера а от 1 април т.г .Действието се развива в Неапол.

ето ( извинявам се,4е не я поствам директно но нямам време да я намалявам  Rolling Eyes )



Снимките са правени рано сутринта , преди да е иzвоzен боклука, със сигурност камарите не стоят там по цял ден. Така чЕ беz манипулации, молим.
В българия живее едно племе, което се е върнало 1000 години наzад в раzвитието си. Нормалн е да се строят супер луксоzни къ9и във вилни zони в които никога не е имало каналиzация ... да трябва да се строи бърzо и да се населява престижния квартал, но чЕ около "zамъка" ти се стича каналицаzията на целия квартал по улицата, като дори няма вада ... или в блиzкото дере, където децата играят ... Та иzлиzайки иzzад високия дувар гаzиш в кал с очевиден проиzход ... да това е нормално. Е в древна Гърция хората са си имали каналиzация, но в ценръра на просветата нямааааааааааааааааааааааааааа  ooooh!

# 310
  • Мнения: 967
След 15 г. в Австрия, накрая се докопах до България обратно. 2 години не бях се връщала и сега по празниците бяхме там, този път като туристи. Виена се оказа все така неприятен град, както в спомените ми - намръщени неконтактни хора пълзят из града, само в центъра беше пълно с хиляди немски и италиански туристи - едните забързани, другите засмяни. Отидох на сушоар в близък фризьорски салон и след като 10 мин. се опитвах да заговоря фризьорката се отказах и се отпуснах на стола. Припомних си безсилието и самотата, неприязънта към теб, ако си чужденец и се поздравих повторно, че съм се прибрала в БГ.

По улиците беше чисто, в ресторантите беше вкусно, нямаше бюрократщина (вадих си нов паспорт, шофьорска книжка и лична карта и стана страшно бързо всичко), но си присетих как с удоволствие се отказвам от всички тези екстри за чаша вино (бира) вечер с моите приятели в БГ и за разговор с клюкарките пред блока.

Колкото за тази трагедия в Австрия - лоша работа. Докато бях там имах фобия да не си оставям детето само - все си мислех, че ще ми го откраднат. Статистиката сочи, че в Австрия за миналата година има 69 изчезнали деца. И докато медиите нищеха този втори случай за 2 години (случайност ли е това?), съобщиха за следващия убил жена си и самоубил се. Австрия е една от водещите страни по самоубийства. Такава самота, такова човешко отчуждение, такова безразличие към ближния си б-р-р-р. Между другото веднага измислихме виц за изрода баща изнасилвач в Амщетен (Австрия).

Защо в България не може да се случи такава трагедия като тази с мазето в Австрия? Защото в България няма мазе, което в продължение на 24 часа да не бъде разбито!

# 311
  • Мнения: 9 052
...
Защо в България не може да се случи такава трагедия като тази с мазето в Австрия? Защото в България няма мазе, което в продължение на 24 часа да не бъде разбито!

щот няма нужда от маzе и беz това на никой не му пука на кого какво му се случВа ... та може и в кварталната градинка или в хола в населен блок с 14 етажа или иzобщо zа какво му е да държи иzнасилвачА някого zаключен, след като и до полицията да се добере жертвата и до поликлиниката или до к.ъде да е ще получи най много някой формулят и да се нареди на опашката да си плати таксата. Ако няма пари да ходи да се гръмне.

# 312
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Снимките са правени рано сутринта , преди да е иzвоzен боклука, със сигурност камарите не стоят там по цял ден. Така чЕ беz манипулации, молим.

Твърдо НЬЕ. Mr. Green Няма Шега няма измама. Боклука въобЩе не се събира и извозва нито сутринта нито през останалата 4аст на деня поради факта,4е сметиЩата са препълнени и затворени а фабрика за изгаряне на отпадъците нЕма.Седи си така цели дни,седмици,месеци докато някой предприем4ив гражданин не му драсне кле4ката Twisted Evil



В българия живее едно племе, което се е върнало 1000 години наzад в раzвитието си. Нормалн е да се строят супер луксоzни къ9и във вилни zони в които никога не е имало каналиzация ... да трябва да се строи бърzо и да се населява престижния квартал, но чЕ около "zамъка" ти се стича каналицаzията на целия квартал по улицата, като дори няма вада ... или в блиzкото дере, където децата играят ... Та иzлиzайки иzzад високия дувар гаzиш в кал с очевиден проиzход ... да това е нормално. Е в древна Гърция хората са си имали каналиzация, но в ценръра на просветата нямааааааааааааааааааааааааааа  ooooh!


Ина4е под това се подписвам с две ръце  Peace Ама ина4е сме културна нация ,де. Mr. Green

# 313
  • Italia
  • Мнения: 4 492
e, това с буклукчавия проблем от тази година в италия го знаем. въпросът е, сега как изглежда и това постоянно състояние ли е. защото в българия е постоянно състояние и става все по-мръсно.

Мате,мъжът ми беШе командировка там миналата седмица и каза,4е самия град са го поиз4истили,но в околностите май положението не се е променило много. newsm78

Едно пояснение:и през ум не ми минава да го сравнявам с дереджето в България.Идеята ми беШе да покажа,4е навсякъде има хубаво и недотам хубаво  Stop

# 314
  • Мнения: 4 138
така си е. и тук има недотам лицеприятни неща. като цяло е станало по-мръсно в големите градове, което е наистина тъжно.
но това го отдавам на повечето чужденци. идват си с порядките и немците нещо си мълчат. или им писна, или започваме бавно и сигурно да ги претопяваме Mr. Green
едиствената утеха е, че по селата и малките градчета все още е изрядно.
талянците не добиха ли проблем с боклука заради мафията. аз не съм по новините много, ама нещо подобно ми се върти в главата.
абе, пълна нирвана няма. онзи ден отнякъде помирисах запръжка. кухните на апартаментите са вътрешни, без прозорец. абсурд е да е оттам. явно някой сладур е изкарал по стар български обичай котлонче на балкона. и аз ще си турна пък Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт