Няколко въпроса за наем на имот

  • 1 190
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 700
Как се регистрира договор в община и регистрира ли се изобщо?
Реших да съм добросъвестна и звъннах в районния ни НАП да питам какво трябва да нося, за да си регистрирам договора (наемодател съм), а те ми отговориха, че тякова нещо няма. Догодина да съм си била попълнила данъчната декларация. Shocked
В Гугъла попадам на някакви стари писания за авансов данък...
Някой може ли да ме светне Praynig

И още един въпрос. Ако не дай си Боже имаме търкания с наемателите, в стари теми четох, че просто се предупреждават и си заминават. А ако не мога да ги намеря? Работят в някакво заведение и нямам идея кога биха си били вкъщи, т.е. вариант с препоръчано писмо или нещо такова отпада.

За сефте ми е и всякакви практични съвети биха ми били от полза.

# 1
  • Мнения: 8 999
Подаваш данъчна декларация и си плащаш данъка. Никъде не се регистрира договорът. За да си по-сигурна, е добре да се завери договорът нотариално /плаща се съобразно материалния интерес/ - в случай на "ужилване" така си по-защитена - процедурата е кратка и в твоя полза. Но трябва договорът ти да е перфектен, за да няма клауза, въз основа на която наемателите да оспорват други клаузи. Посъветвай се с адвокат.

# 2
  • Мнения: 14
Запис.Темата ме интересува живо!Имаме апартамент за отдаване ,а ни е за първи път...

# 3
  • Мнения: 192
Аз поне не знам за такава дивотия - регистрация на договор в общината.
Догодина подаваш данъчна декларация и там си има специална графа "доход от наеми".
Честно казано ви се чудя на акъла... аз изобщо не подавам информация за доходи от наем, няма шанс да те хванат.

# 4
  • Мнения: 51
... аз изобщо не подавам информация за доходи от наем, няма шанс да те хванат.

Ами ако възникне проблем с наемателите и се стигне до съд?

На мен също ми предстои отдаване на апартамент под наем, така че всяка информация ще ми е полезна.

# 5
  • Мнения: 33
Аз от години давам апартамент под наем- няма такова нещо като регистрация на договор в община, през следващата година ако си добросъвестна или ако договорът ти е с фирма, която отчита наема като разход си длъжна да подадеш данъчна декларация /става и по пощата/ и да си платиш дължимото на държавата. Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug

# 6
  • Мнения: 721
И аз да добавя - ако не подпишете договора пред нотариус се погрижи да имаш подпис на всяка страница от договора.

# 7
  • Мнения: 2 005
Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug
Защото стигне ли се до съд... #2gunfire  #Crazy започват увъртания, проблеми с призоваването на ответниците /зависи разбира се и за какви суми става въпрос/. Трябва добре изпипан договор, а наистина е добре да си декларираш доходите от наем, за да може ако се стигне до съда да имаш още един "коз", а не да се чудиш да се тъжиш ли или не за евентуално нанесените ти щети.  bouquet

# 8
  • Мнения: 46 436
Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug
Защото стигне ли се до съд... #2gunfire  #Crazy започват увъртания, проблеми с призоваването на ответниците /зависи разбира се и за какви суми става въпрос/. Трябва добре изпипан договор, а наистина е добре да си декларираш доходите от наем, за да може ако се стигне до съда да имаш още един "коз", а не да се чудиш да се тъжиш ли или не за евентуално нанесените ти щети.  bouquet

Така е, независимо дали е заверен или не, имат еднаква сила, накарай ги да си напишат саморъчно двете имена до подписа Simple Smile

Моя колежка си осъдили наемателите от раз, без никакви проблеми с незаверен  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 15 913
Соларис, предлагам ти да се обърнеш към познат брокер на недв. имоти. Ще ти вземе 50 % от пъртия наем като комисионно, но ще те улесни щом за първи път даваш имот. Блокерите имат голяма практика, оттам и усет къв квартирантите, могат по-реално да преценят какви са. Също имат и договори, които пазят правата и на двете страни. ще насрочат огледи и ще решавате двамата кого да предпочетете.  От мои наблюдения най-добре е семейство с малко дете - пазят апартамента и пазят тишина. Друго - при подписване на договора поискаи и капаро в размер на 1 месечен наем. В договора брокерката ми винаги записва, че тази сума остава за да се платят последните сметки след напускане на наемателите. Нали сметките идват следващия месец, а те вече ще са се изнесли. Друго - наемът се получава предварително - за следв. месец. Ако подписвате за сума във валута - задължително се пище ,,левовата равностойност на .... евро по фиксинга на БНБ в деня на плащане,,, ако не го спазите -могат да оспорват в съда. То до съд да не се стига, искрено ти го пожелавам. За НАП - в началото на 2008 ще декларираш дохода за 2007 , в декларацията до сега имаше нормативно признати разходи за поддръжка/без документ/, данъкът за 2007 ще е 10 %. Ако се сетиш питай и за друго.

# 10
  • Мнения: 1 679
Да, попълва се договор по образец

# 11
  • Мнения: 1 080
Соларис, предлагам ти да се обърнеш към познат брокер на недв. имоти. Ще ти вземе 50 % от пъртия наем като комисионно, но ще те улесни щом за първи път даваш имот. Блокерите имат голяма практика, оттам и усет къв квартирантите, могат по-реално да преценят какви са. Също имат и договори, които пазят правата и на двете страни. ще насрочат огледи и ще решавате двамата кого да предпочетете.  От мои наблюдения най-добре е семейство с малко дете - пазят апартамента и пазят тишина. Друго - при подписване на договора поискаи и капаро в размер на 1 месечен наем. В договора брокерката ми винаги записва, че тази сума остава за да се платят последните сметки след напускане на наемателите. Нали сметките идват следващия месец, а те вече ще са се изнесли. Друго - наемът се получава предварително - за следв. месец. Ако подписвате за сума във валута - задължително се пище ,,левовата равностойност на .... евро по фиксинга на БНБ в деня на плащане,,, ако не го спазите -могат да оспорват в съда. То до съд да не се стига, искрено ти го пожелавам. За НАП - в началото на 2008 ще декларираш дохода за 2007 , в декларацията до сега имаше нормативно признати разходи за поддръжка/без документ/, данъкът за 2007 ще е 10 %. Ако се сетиш питай и за друго.
Много и изчерпателно и правилно!!!
Само да допълня, че можеш пред нотариус да направиш само заверка на подписите за по-сигурно.
Така ще спестиш пари - по-евтино е отколкото по материален интерес и ще се чувстваш по-сигурна.
И наистина, ако можеш - използвай агенция!!!

# 12
  • София
  • Мнения: 15 913
Друго - всеки месец ходи в имота да си вземаш наема, за да може да го огледаш, да видиш как се поддържа. Преди да вземеш наема - проверявай дали е платено парното/ако има/, кабелната , тока - всеки го плаща за да не го спрат. Най-добре е да се спре БТК  телефона, всеки има вече мобилен. В договора запишете - предизвестие при напускане /напр. 1-2 масеца/, в моите договори е записано, при неплащане на 1 сметка в срок - договора се прекратява от моя страна без предизвестие.

# 13
  • Мнения: 2 700
Благодаря на всички за отговорите. Hug
Апартаментът вече е даден и е подписан типов договор, даден ми от брокерката. Не е подписан на всяка страница, не е подписан и пред нотариус. Брокерката написа в празните полета имената, т.е. не е собственоръчно. Авансов наем съм взела, както и депозит. В договора си пише предизвестие 1 месец, но точно от там ми възникна питането. Хората работят ненормирано (така казаха). Ако, не дай си Боже, трябва да ги предупредя, трудно бих могла да ги намеря в работно време, за да им се връчи евентуално предупреждение с обратна разписка и т.н.

Това с регистрацията, самата брокерка ми каза, че се носело копие от договора в Общината. Нашата счетоводителка пък каза, че вече е отменено. Струва ми се странно, защото можеш да имаш наематели, които да напуснат в рамките на една година. След като са напуснали и договорът е прекратен е ясно, че никой няма да отиде да си декларира екстра доходи...

Що се отнася до телефона - закрих го. А за сметките се разбрахме, че аз ще ги плащам и ще им давам бележките срещу които ще ми връщат сумите.

Общи условия

Активация на акаунт