За войнстващата простотия, която ни завла

  • 5 353
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 22 036
Мисля, че спорът е доста хаотичен. Аз смятам, че голяма част от плюещите бабчето, които са придобили апартамент в Кремиковци например, не помнят как се е създал и заселил този квартал. В бурните соц. години, когато в София се строиха заводи се появи една нужда от работници. От друга страна поимъкът на хората от селата беше отнет, чрез национализацията. Част от безимотните и необразовани хора бяха довлечени в столицата, за да работят в леярните на заводите. Кварталите за които говори Бабчето бяха създадени за тези хора.
Не бива да отричате, че както в София, така и в провинцията има семейства, които макар и не аристократи от поколения са заможни - или са били преди комунизма. Те са били образовани и са създавали образовани и културни деца. В същия момент винаги е имало нискокултурни, нечистоплътни и необразовани хора, които създават такова поколение. И е факт, че в София бяха "внесени" доста такива хора.
Сега да отбележа, че не визирам хората от провинцията, дошли да учат и да се реализират, защото за кадърните и способните място има на всякъде и те не пречат на никого.
Не мога да разбера с какво ви подразни темата. Тя е за неща за които повечето от нас се оплакват. Може би се дразнят тези, които откриват собственото си поведение в постингите.
Тази тема породи и другата за снобизма. Аз знам кое не е снобизъм, а проява на достойнство - родът ми и по майчина и бащина линия са били ограбени и лишени от всичко от комунизма, но и двете ми баби не загубиха душевността си. Макар да са живели в лукс бяха успели да се адаптират и да работят без да се оплакват. Прави ми впечатление, че днес ние се оплакваме все повече дори от дребни неволи.
Бъдете по самоуверени и не търсете себе си във всеки постинг заклеймяващ простотията, защото така сами се определяте.

# 76
  • Мнения: 3 447

Не бива да отричате, че както в София, така и в провинцията има семейства, които макар и не аристократи от поколения са заможни - или са били преди комунизма. Те са били образовани и са създавали образовани и културни деца.
Така е, разбира се. Такива семейства имаше и по време на комунизма. Нормално е хората с пари или власт да осигуряват добро образование и културна среда за децата си.

# 77
  • Мнения: 6 618
Много грозни думи ,много грозни и злобни епитети ...........направо просташки.

# 78
  • Мнения: 22 036
Така е, разбира се. Такива семейства имаше и по време на комунизма. Нормално е хората с пари или власт да осигуряват добро образование и културна среда за децата си.
[/quote]

Ами именно за това ставаше дума в поста на авторката според мен. И цялата последваща атака е не на място и произтича от нежеланието на хората да четат, разбират и уважават мнението на другите.

# 79
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 664
Не, явно и ти четеш това, което ти изнася.
Защо не й прочетеш мненията в темата за българското село?
А за подписа й какво ще кажеш?
Това е ограниченост, съжалявам. Обижда много хора.
Чудя се този шовинизъм на тема село-град дали само тук съществува? 
Кой по дяволите е тоя, дето трябва да определя къде ще се пресели някой?
Ако имам възможност и желание, и на Луната ще отида да живея, и не смятам, че това трябва да влиза в работата на някой, както не влиза в моята работа живота на другите.
Уроци по история от вас нямам нужда да взимам, имам глава на раменете си, и мога да преценя какво и кога направено за българския град и село.

# 80
  • Мнения: 804
LemonDesi , вие явно приемате нещата много лично. Успокойте се. Ако сте сигурна в избора и идентичността си, няма нужда да се притеснявате от дребните неща. Бъдете широко скроен човек и приемайте хората такива каквито са (квалификациите за мен бяха доста колоритни, повтаряйте ги на ум и може би ще се успокоите). Приемам, че съм зло, ограничено бабище, дразнещо изкопаемо и "градски расист". Само не се гневете! Лошите мисли се отпечатват на лицето (гравитация, бръчки такива гадни неща).
Гневът си прави и други лоши шеги - допуска, иначе изискани дами да си служат с език на перачки. Лошо е и не е възпитателно за бъдещите престолонаследници.
Подписът ми е мой избор, може и да не го четете. Той не е вулгарен, не съдържа обидни образи или думи. Част от него е просто линк към статия.

# 81
  • Мнения: 22 036
Ами четах и за селото и подписа прочетах, но нищо от това не ме жегна. И аз нямам спомени за село, просто не съм имала такова. Сега обичам да ходя. Е и какво ще ме обвините, че съм сноб ли? Не мога да разбера вашата негативност. Според мен сте несигурни и си търсите поводи да се изтъкнете, но пък това е животът, трябва си борба. Е ние простите граждани отстъпваме и не можем повече да се борим.  чувствайте се у дома си.  Само запомнете - ние не се борим срещу Вас от провинцията, а срещу простотията, която вирее на всякъде.

# 82
  • Мнения: 3 447
Бъдете широко скроен човек и приемайте хората такива каквито са
Чудесен съвет, бабче. Универсален.

Според мен сте несигурни и си търсите поводи да се изтъкнете, но пък това е животът, трябва си борба.
Всъщност, кой търси повод да се изтъкне?

# 83
  • Мнения: 5 877
Аз харесвам провинцията. Дори диалектите ми допадат. Ако имаше как, бих се преместила в малък град.
България е една шепа място, цялата е провинция. Смешно е да се обиждаме на месторождение.
Ако ще е метропол, да е Ню Йорк. Или, айде, Париж.

# 84
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 664
Gugy, правописът ти куца, и някак това ми пречи да те приема насериозно  Joy
Аз се чувствам у дома си, тук съм родена, и не съм имала друг дом.
Бабче, не можеш да се защитаваш адекватно, квалификациите за теб са абсолютно верни,
но нито имам време, нито желание да си ги повтарям - едва ли мислиш, че си толкова важна за мен.
Слава Богу, установих, че повечето хора писали в тази тема са широко скроени, без значение от къде са.
Ти обаче май не можеш да схванеш за какво става въпрос.
За бръчките и гравитацията не се притеснявай, щъпуркам трийсетина години след тебе, пък и рядко си тровя нервите с подобни мисловни диарии като твоята.
Между другото, хвърлих едно око на статията в подписа ти, и имам чувството, че авторът при всяко произнасяне на думата "селянин" еякулира. Е, нищо, всички имаме право на удоволствия, нали така  Wink

# 85
  • Мнения: 2 563
Gugy, правописът ти куца, и някак това ми пречи да те приема насериозно  Joy
Аз се чувствам у дома си, тук съм родена, и не съм имала друг дом.
Бабче, не можеш да се защитаваш адекватно, квалификациите за теб са абсолютно верни,
но нито имам време, нито желание да си ги повтарям - едва ли мислиш, че си толкова важна за мен.
Слава Богу, установих, че повечето хора писали в тази тема са широко скроени, без значение от къде са.
Ти обаче май не можеш да схванеш за какво става въпрос.
За бръчките и гравитацията не се притеснявай, щъпуркам трийсетина години след тебе, пък и рядко си тровя нервите с подобни мисловни диарии като твоята.
Между другото, хвърлих едно око на статията в подписа ти, и имам чувството, че авторът при всяко произнасяне на думата "селянин" еякулира. Е, нищо, всички имаме право на удоволствия, нали така  Wink


Много вулгарно изказване. Не следя темата отблизо, но постингът ти определено не те кара да изглеждаш интелигентна и широкосроена.

Статията в "Култура" не се занимава със селянина като човек от село, а със селянията като определен манталитет. Първосигнално е да се обиждаш.

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Дори не знам защо пускам тази тема ..
babche, в подфорум "Правила, условия и указания", заключвайки една преместена тема на Вечнозасегнатия и формулирайки разни работи, обясних предназначението на "Споделете".
Предвид горния цитат можеше просто да "плеснеш" постинга си там.
Вярно, щеше да пропуснеш някои бисери от тук, но пък щеше да получиш моментна съпричастност и да избегнеш неминуемия извод от подобни теми, цитатът пак е твой:
Цитат
На този фон спорът ни е тъп, а злобата и обидите нелепи
За мен е приятна изненада, че подобна тема за над два дни е реализирала само 5 страници ('айде с изтритите да са 6)
Или системното ми триене на такива словесни псевдобитки дава резултат, или на потребителите почва да им писва от едно и също преливане "от пусто в празно".
Всички подобни теми започват с чудесното "селянията като определен манталитет"(каквито потребители естествено тук не се намират Simple Smile ), а не като "човек от село" и завършват с квалификации, зеленчукови самоопределения, засегнати, обидени и сърдити.
Нищо лично към "споделилите" тук, но ще заключа темата.
 bowuu

Общи условия

Активация на акаунт