Много ми е интересно.....

  • 1 468
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173
Много ми е интересно - нали трябва да храним и гледаме децата си правилно и в това се стараем.Обаче...
Едно от правилата за правилно хранене е плодовете да се ядат 30 мин преди хранене или 1.30 мин след хранене.А във всички книжки и съвети на педиатрите гласи след като детето следобед изяде кашата ,грис или каквото и да е друго,да му се даде настърган плод ,пюре. smile3516
Как ще го коментирате,аз вече се бърках,май?!?!?

# 1
  • Мнения: 27 524
В кои книги се втърди? Аз в чужда литература не съм го срещала  Simple Smile
Да, плодове се ядат единствено и само на гладно  Peace

# 2
  • Мнения: 173
Пред мен е книгата на Проф.д-рЛиляна Трифонова
"Хранене на бебето"
2007 г.
Наоравена  е таблица с меню по всеки месец и там го пише.Много се учудвам newsm78

# 3
  • Мнения: 27 524
Не се учудвай, Лиляна Трифонова за съжаление не е голям показател за правилност, и аз бях купила книгата, започнах да я чета и като стигнах до жълтъка през втория месец, я изхвърлих  Grinning

# 4
  • Мнения: 173
Да,и на мен не ми допада,но ето следващия парадкс
Ан БАкюс :Моето беб от 1 ден до 3 години"
Обедно меню: ......горната част от рохко яйце и сурови плодове и зеленчуци!

# 5
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
аз затова и давам каквото и се яде на нея и книги много много не чета Mr. Green

# 6
  • Мнения: 1 371
И аз не съм срещала такова нещо. Давам му плодовете около един час след храненето.

Ама и по книги не храня. Слушам педиатърката или както аз реша. Сега вече всичко му давам.

# 7
  • Мнения: 5 940
 Плодовете трябва да се хапват на гладно,  за да използваме всичките им предимства и да избегнем неприятностите (подуването на стомаха).
Мускулите бързо усвояват енергията от плодовете, но когато се ядат заедно с друга храна, това не позволява на организма да усвои другите хранителни елементи, като същевременно плодовете загубват качествата си (витамини и др.), заради които са били изядени. Ето защо е голяма грешка да се ядат плодове след ядене.
Един пример - за да бъде усвоена скорбялата, трябва задължително да се придружава от ензима птиалин, който се намира в слюнката. Повечето плодове разрушават птиалина. Така че скорбялата не може да бъде усвоена, когато в стомаха има и плод. Под действието на топлината и влагата храната в стомаха ферментира. Получава се подуване и разстроено храносмилане.
Когато плодовете се приемат заедно с белтъчно-мастни храни, например със сирене или месо, те остават по неволя блокирани известно време в стомаха, а трябва да преминат бързо в тънките черва, където обикновено се усвояват. За месото обаче е наложително да постои в стомаха, където с помощта на съответните ензими протича най-важният етап от неговото усвояване. Плодовете, “арестувани” в стомаха, ферментират под въздействието на топлината и влагата, произвеждайки и алкохол. Освен това витамините им се разрушават, а понеже бедата никога не идва сама, белтъчният метаболизъм също се разстройва, откъдето идват и газовете, резултат на ненормални гнилостни процеси.
Плодовете трябва да се ядат самостоятелно! Това правило дори би трябвало да се преподава в училище, така децата по-рядко ще имат проблеми със стомаха. Детският организъм има много защитни сили и може да се справи, докато за възрастните и особено за по-старите хора плодовете в края на яденето са жива отрова.
Кога да ядем плодове? Винаги на гладно. Например сутрин, но поне 20 минути преди закуска, която е най-добре да бъде белтъчно-въглехидратна (пълнозърнест хляб, житни растения, обезмаслени млечни продукти). След плодовете не бива да се ядат мазнини. Плодът предизвиква отделяне на малко инсулин, а това може да доведе до складиране на мазнините от шунката, яйцата, бекона или сиренето от една белтъчно-мастна закуска със солени продукти.
Плодове могат да се ядат и късно вечер, точно преди лягане - поне два-три часа след края на вечерята. .
Плодовете се усвояват най-добре на гладно. Това не пречи няколко пъти месечно да ги добавиш към каша, грис или каквото се сетиш.

# 8
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Да, плодове се ядат единствено и само на гладно  Peace
и аз така съм чувала, ама не го спазвам (за себе си лично)

# 9
  • Мнения: 1 155
Не чета книги, ако имам въпроси ги задавам тук във форума.

# 10
  • Мнения: 553
valerie, много полезно  Peace  Благодаря   bouquet

# 11
  • Мнения: 8 999
Аз лично, когато ям плодове на гладно започва да ми се гади и ми пристъргва страшно стомаха. Доста неприятно усещане. Затова винаги си хапвам плод след ядене. Така се чувствам много по-добре, ако ще и на компот и на джибри да става в стомаха ми. Децата ми също предпочитат плодовете да са за десерт.
Аз по-често се консултирам със собствения си организъм, отколкото с диетолози.

# 12
  • Мнения: 636
Аз винаги ям плодовете на гладно, никога като десерт. Така ги давам и на детето. Никога не ми е хрумвало да я храня по книга. Информирам се какво може да яде на нейната възраст, а комбинациите са от мен.

# 13
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Колко ти е голямо детето?

 До 2г. не е хубаво да се дават плодове на гладно защото плодовите киселини могат да образуват стомашни проблеми.

# 14
  • Мнения: 3 929
Не съм съгласна с педиатрите. Плодовете наистина се ядат или на гладно, или 30 мин. преди ядене, или 1,30 ч. след ядене.

Общи условия

Активация на акаунт