Обяснете, какво означава кризата по борсите за нас?

  • 2 096
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

# 16
  • Мнения: 2 032
Не съм икономист, ама в момента нямама работа, и драскам.

Аз питам съвсем простичко -това ще доведе ли до инфлация например?

Зависи от монетарната политика на българската банка, но инфлацията, крайно простичко казано, е увеличване на цената на стоки и услуги или намаляване на покупателната стойност на парите: те се влият от други фактори (търсене и предлагане). Не само по себе си. Например, най-лаишки, да кажа че цените на месото, житото, млечните продукти и подобни на световните пазари се повишават поради повишеното клъопане в Китай и Индия, плюс лошата за производителите минала година, а не заради капиталовите пазари.


До спад в кредитирането, повишаване на лихва.


Да, защото сегашната криза започна като рязък спад в кредитирането. Банките и един на друг не си дават пари (по-точно дават си, ама с висока лихва), страхувайки се, че някои интитуции са на ръба на несъстоятелността. Няма ликвидност в банковата система и капиталовите пазари и скоро няма да има.

Не искам да ми говорят за акции, това не го разбирам, а с какво конкретно ще ни удари. В какво ще се изрази това?

Няма да е толкова лесно да се взима кредит. По-скъпо ще е. Това ще важи и за местните фирми, и за някои инвеститори в Бг, следователно по-бавно ще се движи икономиката, потенцилано по-малко работни места ще се откриват. Също- пенсионните фондове в момента губят много пари (това, между другото, не е страшно, освен ако не планираш да се пенсионираш утре, цикълът на пазара ще се обърне, няма начин).

Но прочети все пак умните хора в Капитал, не мен; те това работят, така да се каже.

# 17
  • Мнения: 215
Кризата по борсите лично за мен означава доста големи загуби на левове, каквито съм инвестирала във взаимни фондове тук в Бг.

# 18
  • Мнения: 161
КalinaN , ako ne e taina... v kym koi investicionen BG fond si se nasochila? chisto liubopitstvo! Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 1 074
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

Раде, а как например се е отразила предната криза от 11.09?
Разбирам, че това е гадаене, но как в миналото се е получило?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 074
Не съм икономист, ама в момента нямама работа, и драскам.

Аз питам съвсем простичко -това ще доведе ли до инфлация например?

Зависи от монетарната политика на българската банка, но инфлацията, крайно простичко казано, е увеличване на цената на стоки и услуги или намаляване на покупателната стойност на парите: те се влият от други фактори (търсене и предлагане). Не само по себе си. Например, най-лаишки, да кажа че цените на месото, житото, млечните продукти и подобни на световните пазари се повишават поради повишеното клъопане в Китай и Индия, плюс лошата за производителите минала година, а не заради капиталовите пазари.


До спад в кредитирането, повишаване на лихва.


Да, защото сегашната криза започна като рязък спад в кредитирането. Банките и един на друг не си дават пари (по-точно дават си, ама с висока лихва), страхувайки се, че някои интитуции са на ръба на несъстоятелността. Няма ликвидност в банковата система и капиталовите пазари и скоро няма да има.

Не искам да ми говорят за акции, това не го разбирам, а с какво конкретно ще ни удари. В какво ще се изрази това?

Няма да е толкова лесно да се взима кредит. По-скъпо ще е. Това ще важи и за местните фирми, и за някои инвеститори в Бг, следователно по-бавно ще се движи икономиката, потенцилано по-малко работни места ще се откриват. Също- пенсионните фондове в момента губят много пари (това, между другото, не е страшно, освен ако не планираш да се пенсионираш утре, цикълът на пазара ще се обърне, няма начин).

Но прочети все пак умните хора в Капитал, не мен; те това работят, така да се каже.

Това последното не е задължително да е истина. Имам колега, който по никой начин не е икономист, нито журналист, но списва в "Капитал". Той просто отговаря за съответната страна, чиято култура е учил. Не казвам, че не е начетен, чудесен е, просто не е икономист.

Иначе става ми малко по-ясно. За пенсионните фондове не съм оптимист и без рецесии Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

Раде, а как например се е отразила предната криза от 11.09?
Разбирам, че това е гадаене, но как в миналото се е получило?

E, 11.09 беше събитие, което никой не очакваше (така казват). Беше атака в центъра на Ню Йорк, където са повечето най-важни финансови институции. Нямаше как да не се отрази.
Ние, хората имаме склонност да търсим зависимости, да търсим модел и това е напълно нормално. Лошото е, че не винаги излиза сметката, а колкото несигурността е по-висока, то всеки "успех" в нечия прогноза се помни дълго време.

При обичайни условия, когато животът си тече общо-взето нормално, нищо не се знае.

----
Някой каза нещо за заемите и лихвите. Според мен в момента в БГ ситуацията със заемите е направо катастрофално. Всяка банка раздава пари на почти всеки, който отиде и си поиска. Особено потребителски кредити. Както се вдигат цените, а заплатите не, то след време ще стане ясно как хората няма да могат да си покриват кредита. Това италианците го сърбаха преди 2 години, сега е наш ред. Не стига, че тук лихвите по кредитите са много високи, а и се раздават както дойде.
Та, наполно нормално е (независимо от борсите и т.н.) тук да се затегне режима за одобряване за потребителски и жилищни кредити както си е по цял свят. А при положение, че и сега хората са готови да плащат високи лихви, защо да не плащат и малко по-високи?

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 20:11 от RadostinaHZ

# 22
# 23
  • Мнения: 215
КalinaN , ako ne e taina... v kym koi investicionen BG fond si se nasochila? chisto liubopitstvo! Simple Smile

Бенчмарк-2
Ти Би Ай Хармония
Ти Би Ай Динамик
Капман Макс
Капман Капитал

не знам от какво значение е. всичките се сринаха ужасяващо много. Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

# 25
  • Мнения: 3 707

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

Според опитът на САЩ - рецесия (падат цени на жилищата, намалява кредитирането, намалява стабилността на банките - някой фалират заедно с парите на бедните хора)
Според мен е силно казано рецесия., няма да стигнем чак до там.

Има ли още неясно?

# 26
  • Мнения: 161

Бенчмарк-2
Ти Би Ай Хармония
Ти Би Ай Динамик
Капман Макс
Капман Капитал

не знам от какво значение е. всичките се сринаха ужасяващо много. Rolling Eyes
[/quote]
А! никакво значение, нали написах , че е чисто любопитство Simple Smile Някак излиза, че в България май-май не е много "модерно" да се инвестира във фондове. А лично за мене, аз таман се бях ориентирала към Капман, и бях решила да мине януари от новата 2008г Simple Smile... явно добре съм направила  newsm78

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 618
Абе не е много сигурно, че няма да има и рецесия в Бг. Аз не съм икономист, никак даже. Можа и да се лъжа Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 1 074

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

Според опитът на САЩ - рецесия (падат цени на жилищата, намалява кредитирането, намалява стабилността на банките - някой фалират заедно с парите на бедните хора)
Според мен е силно казано рецесия., няма да стигнем чак до там.

Има ли още неясно?


Ирония ли долавям?
Благодаря за обяснението все пак.

# 29
  • Мнения: 5 370
Още един лаик на хоризонта-аз- ама на няколко пъти се спомена спадането на цените на жилищата.
Това до какви промени ще доведе в кредитите? Говоря за кредити за недвижимо имущество?
И дали тази вълна ще "залее" и България?
Сори , ако са ми много тъпи въпросите, това е една от сферите, в които нищичко не разбирам. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт