За българските поговорки и тяхната актуалност днес

  • 9 498
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 182
Бихте ли ми помогнали в превода на''На страха очите са големи''.Не задруго,но на сина ми(4 клас) по четене има за домашно да я изтулкува.

Ти не знаеш ли смисъла?

Ако искаш да помогнеш,нака да чуем и твоята интерпретация!

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи от коя страна на работата си - може да хубавееш или да огърбавееш.  Joy

# 32
  • Мнения: 7 110
"Който е копал лозето,той ще яде гроздето."
Точно в духа на "Хакмак лозе копа, юнак вино пие". Mr. Green

# 33
  • Мнения: 3 447
'Учи, мама-да не работиш' .

Тази си е много актуална - учиш, учиш и накрая - безработен.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 623
Голяма част от поговорките винаги
ще бъдат актуални, други не.
Аз често в дадена ситуация си служа
с поговорки и някак си ми е приятно  Hug
Много хора не знаят какво богатство от
поговорки имаме, а и чуждите са доста
и много верни Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 212
Бихте ли ми помогнали в превода на''На страха очите са големи''.Не задруго,но на сина ми(4 клас) по четене има за домашно да я изтулкува.

Ами, че когато човек го е страх винаги вижда нещата изопачени, по-големи от действителните им размери - буквално, разбира се. Така както сянката на човек например изглежда в пъти по-голяма от действителните му размери, така и заради страха, може нещо незначително да ни изглежда огромно и много страшно, тревожно и т.н. Т.е. не можем да видим нещата обективно, а ги виждаме през призмата на страха.
Не знам дали добре обясних, но това е смисъла най-просто казано...

# 36
  • Мнения: 1 006

...За прекланената глава също съм абсолютно съгласна...


Аз пък не съм. Нито вярвам някога да бъда. Нито да науча децата си да бъдат. Не дай Боже.

За да съм в тон с темата, не претендирам за точност - "Когато те ударят по едната буза, подай и другата." И това е пълен абсурд за мен. Или избягвам удара, или го връщам равностойно или двойно. Веднага или в по-късен, подходящ момент.

# 37
  • Мнения: 2 401
Единствената такава (неактуална) , за която се сещам в момента е  "Учи мама, за да не работиш".
А много неадекватни са ми изказванията относно глупостта  на тази - Залудо работи, залудо не стой.  Това е просто вечната поговорка.

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Поговорките са измислени от селяните, защото граждани е нямало. И на село каквото и да подхванеш, все е работа, която някой трябва да свърши. Ако никой не тръгне да върши нещо, щели са да умрат от глад.
Същото е и с ученето - най-образованите хора в селото са били кметът, потът и даскалът. А от гледната точка на денонощната селска работа, трудът на  учените е изглеждал лек.

Точно затова и някои от поговорките няма как да са актуални сега, освен ако човек не живее при същите условия като едно време и животът му не се променил кой знае колко от този на прадедите му преди 100 или 200 години.

# 39
  • Мнения: 804
Не мога да се съглася с последния пост, но няма да коментирам.
За мен, в момента най-истинска е?-  "Пази боже, сляпо да прогледа".
Не бързайте да ме апострофирате, че това е разказ. В основата му е поговорката.
И е болезнено истинска.

# 40
  • Мнения: 1 006
Аз ли не разбирам насочеността на темата? Авторката я е дала супер ясно с няколко изречения само :



...Много от тях обаче сякаш са загубили валидността си в наши дни .Съдържанието на други  вече не е така актуално или пък има нужда от това сериозно да се преосмисли житейската 'истина' на поговорката...
Предполагам,че има и други народни мъдрости, за които в момента не се сещам и чиито 'препоръки' са спорни.



RadostinaHZ е права според мен. Освен за това, че : `...защото граждани е нямало`. Образ... Crazy

Последна редакция: нд, 27 яну 2008, 21:18 от SAKRI

# 41
  • С най- страхотния човек
  • Мнения: 182
СИТИЯ НА ГЛАДНИЯ НЕ ВЯРВА.
АКО РАБОТАТА БЕШЕ ХУБАВО НЕЩО И ДЯДО ВЛАДИКА ЩЕШЕ ДА Я РАБОТИ
БОЛЕН ЗДРАВ НОСИ.
ГЛАВА ИМА АМА В ГЛАВАТА НЯМА НИЩО.
ДОНЕСИ СИ ,ДА ТИ СЛОЖА ДА ЯДЕШ.

# 42
  • Мнения: 182
Благодаря,ESTER!!!

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз ли не разбирам насочеността на темата? Авторката я е дала супер ясно с няколко изречения само :



...Много от тях обаче сякаш са загубили валидността си в наши дни .Съдържанието на други  вече не е така актуално или пък има нужда от това сериозно да се преосмисли житейската 'истина' на поговорката...
Предполагам,че има и други народни мъдрости, за които в момента не се сещам и чиито 'препоръки' са спорни.



RadostinaHZ е права според мен. Освен за това, че : `...защото граждани е нямало`. Образ... Crazy

Да, де, исках да кажа, че гражданите са били прекалено малко.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
:

Общи условия

Активация на акаунт