За българското (псевдо) образование...

  • 4 958
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Че има копумпирани преподаватели има, ама и много студенти не пропускат да се възползват от ситуацията. Изобщо, като се тръгне от поръчването и заплащането на курсови и дипломни работи, та до купуване на изпити, все е дна и съща картинка. И вече не си правят труда да се крият, а се хвалят надясно и наляво колко оправни са в живота, че без да учат са си взели изпита.

# 31
  • Мнения: 5 478
О, не знам...
Не мога да твърдя кой е корумпиран и кой не. Говорех за конкретния случай, че не е приятно някой да се подиграва с нас. За купуване на изпити не мога да говоря. Не съм го правила и нямам намерение... пък и може би нямам финансовата възможност да го правя  Tired

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
А ако имаше?

# 33
  • Мнения: 494
Че има копумпирани преподаватели има, ама и много студенти не пропускат да се възползват от ситуацията. Изобщо, като се тръгне от поръчването и заплащането на курсови и дипломни работи, та до купуване на изпити, все е дна и съща картинка. И вече не си правят труда да се крият, а се хвалят надясно и наляво колко оправни са в живота, че без да учат са си взели изпита.
  Точно така...Търпях ги, не им обръщах внимание на такива, дори понякога се смеех на разказите им как от масата в кръчмата идвали направо на изпит, като даже не знаят на какво се явяват...и това в "елитен" университет(кавичките не са случайни-вече няма университети, които с чиста съвест да нарека така в Бг), но в последните години това стана мания (вижте как процъфтяват сайтовете за готови курсови работи, например)...Завършват право, примерно или каквото там...и все още си пишат и името с правописни грешки, хвалейки се, че са много оправни и че знаели всичките начини да си "карат кефа" и пак да имат като моята диплома...Пълно е и с корумпирани и с напълно изкукали преподаватели, с един ред титли, но и абсолютна липса на здрав разсъдък.Ужас! Понякога се чудя как изобщо се навих да уча пак, че и нещо толкова различно от всичко, с което съм се занимавала и учила досега...ама нали съм започнала-ще го завърша-инат съм!Поне се убедих,че проблемите са навсякъде, във всички специалности, на всички нива...И само от мен зависи да извлека нещо положително, нещо качествено.
 Разбира се, не трябва да се правят обобщения, както съветва Анджелина, но "мършата" стана твърде много и образованието ни (за жалост на всички нива), категорично засмърдя...какво да се лъжем... Confused
 На авторката пожелавам да си гледа съвестно работата (независимо от всичко), а ако преподавателят е наистина чак толкова зле, вероятно ще намери поддръжници, за да го разкарат. Не е лесно-знам го от опит, но не е и невъзможно. От първия пост разбирам, че този изобщо не знае за какво е там...и яда е напълно разбираем...Впрочем, успех на изпита Peace.
  
  
 

# 34
  • Мнения: 395
Аз в момента се дипломирам в един университет в БГ. Изкарах студентските си години с много смесени чувства. Има много ерудирани и интелигентни преподаватели, но има и много,които наистина са срам не само за академичните среди, но и за българското общество като цяло. Още в първи курс имах преподавател,които ми правеше открити сексуални намеци, обясняваше на мен и моите колеги сексуалният си живот...когато някоя колежка се чувстваше зле, редовният му коментар беше "Моето момиче повечко секс трябва да правиш и всичко ще ти е наред" след което отново започваше да ни разказва за неговите сексуални подвизи с украинки, чехкини, рускини и тн. Аз приемах това много навътре и след разговор със завеждащ катедрата и молба до декана успях да се прехвърля в друга група. Оказва се, че човекът не може да бъде отстранен от работа, тъй като няма кой друг да го замести Simple Smile. Така, че общо взето той се изживява като монополист знаещ, че е незаменим на този етап от нещата. Има няколко оплаквания срещу него, които са довели до няколко предупреждения от страна на ректора...но това е всичко.
Последва история с млада преподавателка толерираща мъжката част от курса и тотално игнорираща женската, в това число и мен самата. Та когато трябващее да си предаваме курсовите работи по предмета, тя само взе моята папка ,погледна я ,че е синя и каза" Изнервена съм, това синьо не ми харесва- 3" . Аз  Shocked и я питам "А няма ли поне да отворите да видите на каква тема съм писала???? При което тя отвори на произволна страница, задраска ми цялата страница и каза...ето сега доволна ли си- 3. Обаче аз нали съм си упорита реших, че така няма да стане нейната. Седнах и написах още една курсова работа като бях решена, че и ако този път постъпи така ще искам друг преподавател да ми провери работите. Явно при предаването на втората е била в "добро" настроение, тъй като имам 6. Проблемът беше, че тази женица (на 27 години) написа шестици на всички момчета в курса, и 3-ки на момичетата Simple Smile
Всъщност даже и това не е проблемът....най-недопустимото за мен беше, че тя канеше момчетата да излизат с нея вечер " да пийнат", даваше им личния си мобилен с разни уговорки, че ще ходят на вечеря???, дискотека??, а можело даже да й носят курсовите си работи вечер в тях.
Така, че наистина има безобразие във висшето образование ( не, че в средното липсват такива изцепки де). Въпросът е до колко ръководството на университетите е склонно да толерира подобно поведение. Мисля си също, че ТРЯБВА да бъдат въведени тестове за психическото състояние на преподавателите, както и тестове проверяващи знанията им по дадена дисциплина.

# 35
  • Мнения: 5 478

А ако бях Анджелина Джоли?  Wink Ако, ако, ако... ако имах пари да си купувам изпитите предполагам, че щях да разсъждавам по начин, по който разсъждава човек с много пари... Знам ли?  Thinking

Крисал, мерси  Peace

Вижте, да, съгласна съм, не искам да правя обобщения само на базата на моя опит. Но за съжаление виждам какво се случва с бившите ми съученици, които сега учат в УНСС и ВИНС (така ли се пише?).... И мисля, че всички сме наясно в момента как процедират в повечето университети. Корупцията я има навсякъде, но много хора си затварят очите. Защо...? Не знам....  Tired
И най-лошото е, че в моя курс има хора, които са предоволни от въпросния доц. Иванов... Тоест какво следва от това? Дали всички бихме могли да се обединим за нещо? Тц...  ooooh!

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Дааа, ясно  Thinking
Значи проблемът е в парите.

# 37
  • tardis
  • Мнения: 329
Мисля си също, че ТРЯБВА да бъдат въведени тестове за психическото състояние на преподавателите, както и тестове проверяващи знанията им по дадена дисциплина.

Да, психотестове трябва да има и за много други професии, но за съжаление на малко хора им пука за психичното здраве в България... Искат ти някакво удостоверение, че не си луд за връзване Laughing, което ти издават веднага, без да те погледнат и толкова. А психологията като наука и предмет на изучаване у нас не е на нужното ниво и на нея се гледа с пренебрежение.

Колкото за знанията - ако си редовен преподавател във ВУЗ, то си влязал там с конкурс, който никак не е лесен, мога да го сравня със сериозен държавен изпит. При това трябва, дори да няма други кандидати, да имаш обща оценка над 4.50. Е, ако се оценява добросъвестно. Освен това всеки преподавател бива атестиран на всеки 3 години. Т.е. има някаква система за контрол. Вярно, че винаги може да има неадекватно оценяване. Добре е да има някакъв вид оценка на качеството на обучение и от страна на студентите.

Общи условия

Активация на акаунт