Адресна регистрация на чуждестранен гражданин в BG

  • 11 777
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 545
нямам идея от кога, но щом ти не си български гражданин, отпада задължението ти децата ти да са регистрирани и в Бг. Но ако ти си с бг гражданство, автоматично по закон децата ти са българи, задържена си да ги регистрираш ако са родени в чужбина и да напускат страната с български документи. Поне така ми каза една приятелка, която е пътувала оня ден.

# 16
Предварително се извинявам на авторката на темата, че се вмъквам така  Blush.

За целта първо регистрирах сина си - т.е. на италианския акт за раждане, заверен с апостил, направих превод и после - извадихме българки акт за раждане. С него вече, молба и копие от паспорта на мъжа ми, издадоха въпросното разрешително за постоянно пребиваване. Наистина е картонче без снимка или нещо подобно, само пише името му. И не може вече на граждани на европейския съюз да им издават български лични карти  #Crazy.
moia kukla, за постоянното пребиваване директно в полицията ли кандидатствахте или в БГ посолство в страната, в която живеете?

# 17
  • Мнения: 1 545
Директно в полицията в България. Не знам може ли чрез посолството.

# 18
  • Мнения: 3 521
Току що разбрах за новости при излизане от страната. Ако сте български гражданин, и тръгнете да излизате от България с дете сама, задължително трябва да покажете български паспорт на детето. Явно отскоро са промените. Само ако сте и с бащата, можело да излезете с чуждестранния паспорт.  #Crazy

Промените не са от скоро - поне от 2 години със сигурност Wink

# 19
  • Мнения: 405
Всичко става все по-объркано...   Crazy
Ако регистрирам малката, няма ли да се води някъде, че е бг-гражданин, независимо че няма да има паспорт? newsm78 Мен просто проблеми по летищата ме притесняват... И искам да избягна всяка дори най-малка вероятност за такива.
А те откъде ще знаят колко време от годината ние живеем в БГ и колко в ДЕ? Thinking Не мога ли да кажа, че сме да речем половин година в БГ? Как искат да ни контролират? Пак и щом аз мога да пребивавам тук, защо той да не може да има право да пребивава така в БГ? newsm78
Ако сте български гражданин, и тръгнете да излизате от България с дете сама, задължително трябва да покажете български паспорт на детето. Явно отскоро са промените. Само ако сте и с бащата, можело да излезете с чуждестранния паспорт.  #Crazy
Това значи ли че аз сама с малката не мога да летя, или по скоро мога да вляза в страната, ама да изляза - не??? Shocked
Но ако ти си с бг гражданство, автоматично по закон децата ти са българи, задължена си да ги регистрираш ако са родени в чужбина и да напускат страната с български документи.
Аз съм български гражданин...  И все пак ако не регистрирам малката какво ще стане. И ако съм сама на летището? Без мъжо? newsm78

# 20
  • Мнения: 3 880
Току що разбрах за новости при излизане от страната. Ако сте български гражданин, и тръгнете да излизате от България с дете сама, задължително трябва да покажете български паспорт на детето. Явно отскоро са промените. Само ако сте и с бащата, можело да излезете с чуждестранния паспорт.  #Crazy

Промените не са от скоро - поне от 2 години със сигурност Wink

Сърфи, за какво говориш? newsm78
Аз съм българска гражданка, дъщеря ми само немска. През последните 2 години със сигурност сме се прибирали двете с нея сами от БГ, без баща й, аз с българския, тя с немския си паспорт и никой нищо не ни е споменавал даже.....Ако беше променен от преди 2 години този закон все някой щеше да ни каже нещо на пасконтрола.

# 21
  • Мнения: 3 880
Ако сте български гражданин, и тръгнете да излизате от България с дете сама, задължително трябва да покажете български паспорт на детето. Само ако сте и с бащата, можело да излезете с чуждестранния паспорт#Crazy
Но ако ти си с бг гражданство, автоматично по закон децата ти са българи, задържена си да ги регистрираш ако са родени в чужбина и да напускат страната с български документи. Поне така ми каза една приятелка, която е пътувала оня ден.

moia kukla, двете изказвания малко си прозиворечат, да не е станало някакво объркване?
Как така хем е задължително да регистрираш детето си и да му направиш български документи, хем ако бащата пътува със семейството това задължение отпада newsm78.
Плюс това не ми се вярва да е възможно да се прокара такъв закон. Това би означавало да задържат в България чужд непълнолетен гражданин докато си изкара документи, против волята на чуждестранния му родител ooooh! представяте ли си цирка Wink Съвсем ще си развалят отношенията с останалия свят. Представям си моя мъж как ни чака на летището да се приберем и аз му се обаждам и му казвам "абе чакай си ти, ама българите не пускат дъщеря ти да напусне страната, защото няма български паспорт". Малеее ooooh! Все пак ако някой го намери този закон със задължителното регистриране и бг-документи черно на бяло, моля да пусне линка, ще съм му много благодарна. Аз снощи изчетох всички закони на сайта на МВР за влизане, пребиваване и напускане на страната, но нищо не открих....

# 22
  • Мнения: 3 521
Бибе, явно им изглеждаш благонадеждна Laughing - още при първото ни влизане в България с детето (беше на 4 месеца) ни предупредиха, че ако напускам сама с нея страната ми трябва пълномощно от баща и. Ние също сме като вас като гражданства...ще потърся по-точна информация от кога е влязъл в сила въпросният закон.

# 23
  • Мнения: 3 880
Явно сте улучили на някой многознайник, който е поомесил гражданствата. Пълномощно искат само на българчетата. Ако детето е само чужд гражданин при това и с баща чужденец - не. Това го пише и в законите на МВР, но сега не ми е под ръка, довечера ще го изровя. То остава да искат пълномощно на германеца, за да пуснат детето му (също германче) да се прибере при него newsm78 Добра идея за някои чуждестранни татковци, на които им е писнало от жена и дете- праща ги в БГто без пълномощно и после си прави оглушки няколко месеца Mr. Green
На нас това лято ни се падна един приказливец, който докато гледаше паспортите ни не спря да му мели устата и пак нищо не каза в тази връзка. Гледа първо моя паспорт, после взе този на Леа с думите " я да го видим германчето,  аха, ти български говориш ли...." и ей такива глупости. Никога не са се интересували от бащата, като й видят немския паспорт.....

# 24
ей много оби4ам такива информации от приателка на форумка или от опаШката за хляб  Grinning

# 25
  • Мнения: 3 880
ей много оби4ам такива информации от приателка на форумка или от опаШката за хляб  Grinning
Laughing
Да, така стават много обърквания, защото не се знае цялата ситуация, а аз с всичкия си акъл всеки път се хващам да разследвам ooooh!
При последното разследване цяло немско гражданство си изкарах, малко на майтап, само защото една позната ми каза, че неин познат бил казал ( ooooh!) че българите не разрешавали били двойно гражданство. И аз рових, питах тук и там, не ми дадоха точен отговор и от инат отидох директно на място да питам на мен аджеба ще ми дадат ли немско гражданство при положение, че си запазя българското и жената ми каза "разбира се, защо не", после си викам така и така съм се разкарала до тук дай да си пусна молбата, пък те взеха че я одобриха. Та ако не ми бяха дали онази "информация от познатия" сигурно още 2 години нямаше да се наканя да я свърша тази работа Laughing

# 26
  • Мнения: 3 521
Много полезно инфо, Бибе. Благодаря! Hug

# 27
  • Мнения: 3 425
Току що разбрах за новости при излизане от страната. Ако сте български гражданин, и тръгнете да излизате от България с дете сама, задължително трябва да покажете български паспорт на детето. Явно отскоро са промените. Само ако сте и с бащата, можело да излезете с чуждестранния паспорт.  #Crazy

Промените не са от скоро - поне от 2 години със сигурност Wink

Сърфи, за какво говориш? newsm78
Аз съм българска гражданка, дъщеря ми само немска. През последните 2 години със сигурност сме се прибирали двете с нея сами от БГ, без баща й, аз с българския, тя с немския си паспорт и никой нищо не ни е споменавал даже.....Ако беше променен от преди 2 години този закон все някой щеше да ни каже нещо на пасконтрола.


И аз съм пътвала по 2 пъти в годината досега и не са ми казвали нищо на границата,но от компетентни лица знам,че е така....детето ми е бг гражданин искам или не, трябва да го регистрирам и да му извадя съответните бг документи и да приложа бг закона,т.е. това включва и ДЕКЛАРАЦИЯ от липсващия родител  Peace Това е закон и е така от доста отдавна!

А в случая се чудя какво би променило ако чуждия родител е с детето???

# 28
  • Мнения: 405
Biba Sparrow, а ти регистрирала ли си си детенцето в БГ?

# 29
  • Мнения: 405
Раждане на дете
Оригиналният документ, удостоверяващ раждането - Удостоверение за раждане
(Geburtsurkunde; не се признава Удостоверение за произход, Abstammungsurkunde) или
Извлечение от акт за раждане (Auszug aus dem Geburtseintrag) или Препис/извлечение
от Семейния регистър (Abschrift/Auszug aus dem Familien Buch) или Препис от
регистъра на ражданията (Abschrift aus dem Geburtenbuch) се заверява с “Apostille” 1 и
заедно със заверен 2 превод на български език 3, извършен от правоимащ преводач, се
представя в общината в България по постоянен адрес на този от родителите, който е
български гражданин. Ако и двамата родители са български граждани документите се
представят в общината по постоянен адрес на майката. Въз основа на тези документи се
съставя български акт за раждане на детето и се издава удостоверение за раждане.
Законът за гражданската регистрация предвижда 6-месечен срок за вписване в
общината по постоянен адрес в България на раждането на дете на български гражданин
в чужбина.
Родителите могат да направят постъпки за издаване на паспорт на детето след
получаване на българско удостоверение за раждане.


Това тука го намерих на страницата на консулството. Ако разбирам правилно май сме задължени да си регистрираме децата? Или?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт