Помощ, кошмарът с кърменето се завърна с нова сила!

  • 2 145
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 76
Здравейте,
Имам бебе на 6 дни и вече съм с ужасно разранени зърна, изгризани като от гризач и кърмата ми спира от болката. Не давам на бебето да суче от мен вече, защото тече кръв. Изцеждането е малко по-малък кошмар, но за 1ч цедене успях да изцеда 20г сутринта след като през нощта не бях кърмила. Мажа с ланолин, но като че ли не помага изобщо. Бях сложила силиконови зърна в болницата след като не искаше да засуче (след секцио), но след като изчетох всичко в библиотеката на форума махнах зърната и вчера бяхме целия ден на кърмене. Резултатът - вечерта течеше кръв, не можеш да изцеда кърма и цяла нощ бебето беше на АМ. Болката при кърмене стана неътрпима. Сигурна съм, че проблемът не е в захапването, защото бебето захапва не самото зърно а ареолата и въпреки това проблемът е на лице.
При първото ми дете имах подобни проблеми. Правих два пъти мастит, зърната бяха постоянно разранени въпреки ланолина и всички бабешки рецепти за разранени зърна. Цедях се и се опитвах да кърмя в продължение на 4 месеца, но след това кърмата спря.
Опасявам се, че няма да издържа на болката и ще се откажа, за което самата аз не мога да повярвам, че се случва. Все се надявах този път да е по-добре.
Ще оценя всякакви съвети и помощ.

# 1
  • Мнения: 865
Позната история.Преживях я преди 10год с каката.Слава богу с Мария не е така.Само който е изпитал този кошмар през 3 часа да ти се разраняват зърната ще разбере.Помня ,че тогава си правих отвара от смрадлика и киснех гърдите в нея.Ходех без сутиен дори се разхождах гола до кръста в къщи ,за да не ми дразни нищо раничките.Измивах гърдите мн. добри след кисненето в отварата.Преди да се роди Мария си купих Лансилох и Гармастан.Проблем не съм имала.Не ,че не ме болеше първите две седмици ,но като позагрубеят зърната и нещата се оправят.
Относно цеденето сигурно знаеш,че бебето е най-добрата помпа.Количествата който то изсуква с помпа не се постигат.Но твоето е още мн. мъничко и няма сила да засуче добре.Нощното кърмене /дори 2,3/пък е мн. важно за лактацията.Ако може не го пропускай.
Знам,че болката е гадна,но стискай зъби за доброто на бебчето. Hug 

# 2
  • Мнения: 630
Честито бебе пръво! Да ти е живо и здраво. За зърната не мога да ти дам съвет, тъй като моето бебе отказваше категорично да суче на гърда, но за изцеждането мога. Ако нямаш помпата на авент, препоръчвам да си я вземеш. Без нея сигурно и аз нямаше да мога да цедя изобщо. Второ -20гр. за 6 дневно бебе никак не е малко количество. Ако не му стига, изцеждай и от двете гърди. Аз пиех 2 чаши вода или сок, задължително и чая на хип преди самото цедене и цедях и от двете гърди, за да докарам по-добро количество.Ние изкарахме изцяло само на кърма 3 седмици и за нощното хранене също се цедях. Навивах часовника в 3 примерно, за да се изцедя за храненето в 3,30, когато обикновено се събуждаше. След това като отказа нощно хранене, продължих да си навивам часовник, за да се цедя нощем -нали уж тогава било най-добре за лактацията. Не че това помогна, ама пробвах всичко.  Желая ти успех и дано бързо се разреши проблема.

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да ти кажа за зърнта- аз кърмех със силиконови зърна, когато беше бебе - пак бях стигнала до кръв  и за 10 дена се оправих и ги махнах. Сега не ме е хапал.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Съчувствам ти горещо - и моите зърна бяха в рани и кръв първия месец, така че знам от опит какво е Confused Още повече, че при теб има много негативен опит от първия път и това допълнително те натоварва Confused
Може да има най-различни причини за тези проблеми - най-лесно ще се разрешат нещата, ако някой с опит може да дойде да те види на място. Ако дадеш инфо за това къде живееш (а ако си в Сф - и в кой квартал), ще може да се измисли нещо.
Дотогава - можеш да вземеш нещо за болките, парацетамол и нурофен са одобрени за използване при кърмещи майки и се прилагат и директно при бебета, така че не представляват проблем. Като поуспокоиш болките, ще стане по-лесно да се цедиш и да поддържаш млякото - при много разранени зърна изцеждането на ръка обикновено е най-щадящия метод и никак не е трудно за правене - ето тук има инфо за това:
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Проблемът с изцеждането най-вероятно не е от липса на мляко, а от стопиране рефлекса на потичане заради болките и стреса и с помощта на болкоуспокояващо и топли влажни компреси ще помогнеш нещата да се преодолеят. Нужно е да изцеждаш кърмата, за да не се стигне до по-голям проблем (запушени канали или спиране на млякото заради липса на стимулация).
Имаш ли идея от какво може да се получава така - какви други наблюдения имаш, които имат връзка със ситуацията? Как и къде усещаш болките - а раничките къде точно на зърното са? Каква е формата на зърното и какъв е цвета му, като го извадиш от устата на бебето? Бебето издава ли особени звуци при кърмене, цъкане, лесно изпускане на зърното?

# 5
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
ЗЪрната ми бяха ужасно разранени месец и половина. Мазах с какво ли не и накрая се оправих с промивки от смрадлика и ходене без горнище. За около седмица нещата се подобриха, но през цялото време кърмех със силиконов накрайник. Успех ти желая

# 6
  • Мнения: 629
Здравей! Честито бебенце! Стискам палци всичко бързо да се оправи.
Съчуствам ти искрено защото до края на първия месец вечно бях с рани по зърната, а дивачето на два пъти ми сцепи и двете зърна. После явно тя се научи да суче, а и зърната загрубяха и се отказаха от битката, защото аз бях по-голям инат от тях  Joy
Виждам, че Хедра вече те е питала за най-важните неща. Но все пак и Зори захапваш уж добре (голяма част от ареолата) обаче...лошото е, че трябваше да лежи по гръб върху възглавница и да е с обърната към мен главичка. Това беше по ред причини, които няма да засягам, но знам че при такива случаи разраняването е по-вероятно. Вие в каква поза се кърмите? Дали не си с плоски или вдлъбнати зърна. И при тях разраняванията са по-чести. Но все пак всичко се преодолява. Ще се справиш! Ваното е да кърмиш бебенцето на по-кратки интервали. Така като не е гладно няма да захапва толкова активно и ще суче по-меко. Да не би въпреки правилното захапване да те претрива по някакъв начин с венците и езика?  newsm78 След кърмене оставяй слюнката на бебето и кърмата да засъхват върху зърната (това е защитата на природата). Аз след тези манипулации се мажех с гермастан, но лошото е, че преди кърмене трябва гърдите да се мият. Преди изцеждане си направи топъл компрес за да подпомогнеш изтичането на млякото. Тръгне ли веднъж млякото по каналите ще става все по-лесно. И болката ще изчезне. Ето и един сайт с разни пози за кърмене. Дано да намериш най-удобната за вас:
http://breastfeeding.org.ua/how/position.html
Пиши как се развиват нещата.  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 431
На първо място не се притеснявай и бъди сигурна, че всичко ще може да се оправиза няколко дни. И моето дете в началото колко кръв с мляко е изпило, ехе... Зърната ми бяха ужасно разранени, болеше ме направо зверски. В болницата ме посъветваха да кърмя със силиконови зърна. Купих си и това чудо. Голям зор беше докато засуче бебето с тях. Накрая успя и като текна една кръв - на мен ми стана лошо и веднага преустанових кърменето. Дойде една лекарка в нас и ми каза да не се притеснявам изобщо, че бебето суче кръв и да стискам зъби няколко дни. Така и направих:
Слагах го да суче и пищях от болка;
Правех си горещи компреси и изцеждах гърдите след кърмене;
Хвърлих всички мазила (преди това се мажеш с Гармастан и на Авент един крем, не му помня името), спрях да си мия гърдите преди и след кърмене, а ги оставях да изсъхнат на въздух.
Общо взето това беше. За 4-5 дни всичко се оправи.
Дано и при теб мине бързо. Успех!!!
 

# 8
  • Дълбоката провинция
  • Мнения: 202
Честито бебче първо!!! Аз няма да кажа нищо ново от това ,което са те посъветвали.Просто ще ти споделя и моя  скромен, но горчив опит.Имах най-голямото желание на света да кърмя,но преминах през всички трудности-жестоки рани,цедене 1,5 мес.,страхотни болки-довели до дохранване и накрая пълно отчаяние.И като се заинатих-хвърлих всички мазила и помпи и започнах да го кърмя.Виках колкото глас имах,течеше кръв и си засичах време- с всяко следващо кърмене си подобрявах рекорда по търпимост като започнах с40-50 мин.И "чудото " стана... за 2-3 седм. вече не ме болеше толкова и не ронех сълзи върху детето,а сега ми е много приятно даже. Имам чувството ,че никое мазило няма да помогне на раните така както слюнката на бебето ти.Поне при мен беше така. Simple Smile
   Искрено ти желая успех  и ти стискам палци да се справиш HugТърпение и не се отчаивай.



# 9
  • Мнения: 1 121
Имах подобен проблем в началото. Течеше кръв и адски много болеше Cry само като виждах, че идва време за хранене и коремът ми се свиваше Sad Но въпреки непоносимата болка, продължавах да го кърмя. В един момент най-неочаквано раните заздравяха и болката спря.

# 10
  • Мнения: 76
Благодаря на всички за отговорите и подкрепата. Някои от съветите ще са ми от полза, други вече пробвах и не работят.
Няколко уточнения.

Проблемът с изцеждането най-вероятно не е от липса на мляко, а от стопиране рефлекса на потичане заради болките и стреса и с помощта на болкоуспокояващо и топли влажни компреси ще помогнеш нещата да се преодолеят. Нужно е да изцеждаш кърмата, за да не се стигне до по-голям проблем (запушени канали или спиране на млякото заради липса на стимулация).
Имаш ли идея от какво може да се получава така - какви други наблюдения имаш, които имат връзка със ситуацията? Как и къде усещаш болките - а раничките къде точно на зърното са? Каква е формата на зърното и какъв е цвета му, като го извадиш от устата на бебето? Бебето издава ли особени звуци при кърмене, цъкане, лесно изпускане на зърното?

Днес мляко имаше, поне вечерта успях да се изцедя от двете гърди общо 50гр. като следобед бях кърмила от едната, но другата не бях пипала от вчера по простата причина, че не пускаше нищо. Сигурна съм, че кърмата спря поради силните болки. Малко в повече ми дойде възстановяването от секциото заедно с разранените зърна.
Според мен проблемът е незагрубялата кожа на гърдите и нагънатите канали, които имам. Ходих на мамолог след като спрях да кърмя голямата ми дъщеря и ме предупредиха, че каналите са тесни и много нагънати, така че щяло да бъде зор с кърменето и на следващите деца. Факт!
Къде усещам болките - около самите зърна.
Къде са раничките - на върха на зърната и леко в страни на едното.
Формата на зърното - изпъкнала. Гърдите са ми доста големи и съответно зърната.
Зърната са розови, след кърмене може да се види къде е засуквало бебето по по-тъмния цвят на аеролите. Бебето суче 3-4 пъти после прави пауза, в която предполагам преглъща.  Не изпуска зърното.
Помпата е на авент.
Изкуствени зърна няма да ползвам повече, защото с тях боли още повече.
Днес мазах с ланолин (това и предишните дни), гармастан, правих лазер и бабешкия метод преварен зехтин с пчелен клей.
Резултатът - успях да се изцедя и кърмих веднъж от едната гърда.
Поза на кърмене - стандартна бебето с телцето към мен в седнало положние и лежащи и двете - с телцето към мен.

Ако не се справя сама ще поискам помощ до 2-3 дни. Живея в София.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Какво значи тесни и нагънати канали? В този случай аз бих попитала каква е мярката за нормални канали и има ли изобщо такава Rolling Eyes Но пък виж от едно непремерено изказване без мисъл за последствията от него какво се получава - ти веднага мислиш, че проблемът е физиологичен. А не е - ако имаше проблем с каналите, при теб отражението щеше да е различно, щеше да е трудно да се дренира гърдата, да правиш застой на мляко и съответно мастит. При предишното кърмене си имала повтарящи се мастити - но в допълнение към тях си имала постоянно разранени зърна, така че най-вероятното предположение е за инфекция, която е влизала в гърдата отвън през раните, а не за мастит вследствие на запушване и затруднен отток на мляко (маститите са разни типове и се предизвикват от различни неща).
По-скоро е интересно това, което казваш - че зърната са големи. Съчетано с мястото на разраняване - на върха на зърното - и компресионната черта върху ареолата, която описваш (не трябва да я има - при добро захапване нито върху зърното, нито върху ареолата има следи от бебешката уста), проблемът най-вероятно е в това, че бебето не успява да поеме зърното достатъчно навътре в устата си, а върха му се търка при сучене в твърдото небце, докато в нормалния случай трябва да е изтеглен навътре, чак при мекото небце, което е почти в гърлото и което няма как да нарани зърното. При големи, дълги и изпъкнали зърна такива проблеми се случват често - добрата новина е, че важи само за първите седмици, след това бебето пораства и устичката му може доста по-добре да ги обхваща.
Опитвала ли си да накърмиш бебето, като легнеш (или се облегнеш в полулегнала поза силно назад) и сложиш бебето по очи върху теб, с краченца надолу по тялото ти? Така то ще може доста по-добре да обхване зърното и гърдата, защото си отваря устата значително повече, а самата гравитация леко ще скъси зърното (то потъва малко навътре в гърдата). Можеш да опиташ и другите пози за кърмене, като осигуряваш на бебето възможност добре да извива назад главичката си (главата му не трябва да е натикана към гърдата - достатъчно е само брадичката се опира в гърдата, останалата част от лицето може да е изтеглена назад и нослето му да не опира гърдата; така ще има повече възможност да си отваря хубаво устата и да поеме зърното навътре).

# 12
  • Мнения: 76
Hedra, благодаря за съветите. Днес пробвах различни пози. За жалост не помага много промяната. Към следобеда зърната започнаха да болят отново зверски и всяко следващо кърмене очаквам с предчувствие на болката. Опитах да вкарам зърната по-навътре в устичката. Многократно опитвах да захване по-безболезнено и в различни пози, но болката си е все една и съща. Сега кърмя само от една гърда, за да почива другата поне няколко часа. Няма време да заздравяват раните. Дохранвам с АМ, за да е спокойно бебето. Иначе на всеки 3 ч. сме на гърда. Добрата новина е, че имам мляко (не съм напръщяла, но все пак чувствам, че го има, а и бебето си суче по 20-30 мин. и никога не пуска само) след първоначалния шок, когато просто спря.

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ти си смела жена - знам какво е да ти се доревава от ужас само от мисълта, че бебето след малко отново ще иска да яде, така че куражът ти е достоен за възхищение Hug
Смяната на позите ще помогне поне малко - ако не за друго, поне на всяко кърмене натискът ще пада върху различна част от зърното, което щади болното място, доколкото е възможно и предпазва донякъде от нови разранявания. По принцип когато има рани, препоръките са да се кърми начесто, но кратко като време, без да оставяш детето за сучене за удоволствие - примерно на всеки 2ч по 10-тина минутки, за да не се дърпа и травмира продължително болното място. 12 пъти по 10-тина минути е по-добре (и по-кратко като досег за зърната), отколкото 6 пъти по 30 минути - а реално стимулира гърдите по-добре. Понякога помага да изцедиш малко с помпата, преди да сложиш детето на гърдата, за да може млякото да е потекло - тогава болката не е толкова силна в началото и детето не дърпа прегладняло и на празен ход, докато потече, което също щади нараненото.

# 14
  • Мнения: 433
Патенце, кураж! Възхищавам се на упорити жени като теб! Виждала съм доста майки да се отказват от кърмене заради далеч по-малки проблеми (и болки)  Sad
Дано по-скоро се регулират нещата и заздравеят зърната!  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт