готвене и витамини

  • 498
  • 1
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Кажете ми как да запазвам максимално витамините при варене на продуктите и изобщо остават ли витамини? Всички казват, че в чая от шипки има много вит С., но той не се ли разгражда, когато шипките заврят....ей такива неща, моля за разяснение

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
При известни условия могат да се запазят някои витамини. По готварските книги обикновено темата е засегната. Най-важно е да готвиш на не много силен котлон, тенджерата да има капак, зеленчуците да не се преваряват (съветват даже да останат и леко хрупкави) и да не са нарязани много на ситно. За водноразстворимите витамини е важно да се нарязват непосредствено преди готвене. За мастноразстворимите витамини- мазнината да се прибавя към яденето при свалянето от котлона. При престояване на готовото ядене витамините постепенно се губят. По-добре са запазени в замразените продукти, отколкото в стерилизираните. Това спазвам аз, но има и куп други тънкости.
Витамин С е много неустойчив на въздуха и високата температура, за това аз не разчитам, че се запазва след варене.

Общи условия

Активация на акаунт