Защо според вас някои деца са злояди?

  • 2 546
  • 48
  •   1
Отговори
Здравейте майчета,

покрай дьщеря ми, която от раждането си е доста злояда сьм изчела какви ли не теории, как е правилно и как не да се храни детето. Някои бяха успешни, други не... но не за това ми е вьпроса. По-скоро исках да ви попитам според вас защо всьщност децата са злояди? Все пак това доколко ядат се отразява и на растежа им.  Confused В родителите ли е причината, които упорстват и децата им отговарят с упорство или не изпитват наистина такова чувство на глад, че да се вместят в общоприетите схеми на хранене или .... интересно ми е вие как мислите??? ( като изключим вкусовите предпочитания на децата отвреме навреме, когато са болни или им растат зьбки) Laughing

# 1
  • Мнения: 5 940
Засега нямам подобен проблем, да чукам на дърво, но си мисля, че може донякъде причината да е в родителите. Прекалено настояване да яде нещо, което не харесва, предлагане на овкусени храни в периода на захранването. Даването на захар според мен е груба грешка, защото по този начин бебето бързо се засища, не разбира истинският вкус на храната. Почти всички злояди деца харесват силно овкусените храни, ако не е така, поправете ме.

# 2
  • Мнения: 498
Ще следя темата с интерес. Лошото, е че колкото повече настоявам, по-зле стават нещата, осъзнавам, че не съм права, но ...

# 3
  • Мнения: 1 691
Не знам доколко е коректно да говоря по въпроса, тъй като не съм имала такъв проблем... Може би точно заради това смятам, че злоядо е детето, което не яде толкова и това, което се очаква от него. Не съм чувала някой да е разполагал с храна и да е умрял от глад - значи ако си гладен, ядеш. Ако не - не.
Осъзнавам, че нещата не са толкова прости. Естествено е една майка да иска детето й да се храни и развива възможно най-добре. Но ми се струва неправилно да се задават усреднени стандарти, норми и грамажи. Може би ако знаех нормите и количествата, детето ми щеше да бъде в графата на злоядите - ама не ги знам, виждам, че той яде с апетит (макар че със сигурност количествата не са колкото се полага) и съм спокойна. Гледам да не го храня насила и се надявам по този начин да разбере, че храната не се бута насила в устата и не е наказание.

# 4
  • Мнения: 4 345
хайде да си признаем,че това дето им даваме на практика НЯМА вкус.

Един ден мъжа ми храни малката и пробва ....е няма да му описвам гримасата .
Аз прибързах със захранването точно защото не исках да ''изпусна'' момента в който малката проявяваше интерес към нашата храна.СегА ако не ще пюре,давам от моето меню ,понякога редувам сладко,солено ,кисело/в умерени количества/ и не съм имала проблем.Никога не съм я насилвала като не ще я оставям на мира,правим дълга разходка на вън и после яде като ламя.Друг трик е да идем в съседите и там да се нахраним.

# 5
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми беше на около 8 месеца, когато реших да престана да упорствам и да я карам да яде насила. Роди се 3200, беше на кърма, наддаваше по 600-700 гр. Не беше гладна, явно количеството храна, което изяждаше й стигаше. Та точно се отказах насила да я тъпча и 2-3 седмици по-късно детето прояде. Е и сега си е слаба- висока е 104 см., а тежи 14 кг на 3 г. и 4м.



Съвет от мен:не хранете на сила  децата си. Това че има деца, който ядат по бурканче и 1/2 пюре на хранене, не означава, че и вашето трябва да прави така. Важно е детето да е здраво, а не колко яде. Има много яшни и болнави деца и други злояди, но здрави. Вие ще прецените какво дете искате да гледате!

# 6
  • Мнения: 750
Детето яде толкова, колкото има нужда!!!
Моята дъщеря, 2 годишна, е от така наречените "злояди" деца. Никога не съм я насилвала да яде, не съм и стояла над главата и забаламосвала с катерички и др. подобни дивотии, те и без това не действат  Peace Тя поема толкова храна, колкото сметне, че и е нужна, яде това, което прецени, че става (според нейните критерии). Самото детенце на ръст и килограми е по-малко от останалите на тази възраст, но е много здрава и жизнена. Храната не е влияе на растежа и развитието.
Яде си по-малко, но гладна не е останала и няма да остане!

# 7
  • Мнения: 46 438
За мен причините са 2: опити за спазване на режим (вместо хранене на поискване) и ранното захранване.

Не твърдя, че съм права, това си е моя теория.

mamamari, как тогва моето дете например яде "безвкусните" манджи и даже иска още  Thinking
Сладко не е яла до 2 годишна възраст (освен плодове), солено също, кисело даже до 3 г.
Не мисли, че щом на теб не ти е вкусно, значи и на детето няма да е Simple Smile
Какво разбираш под умерено количество сол например?

Това са допустимите максимални количества за деца, дозата над тях е опасна.


Допустими дневни количества сол

Възрастни: 6 г или 2,5 г натрий

Деца:
0-6 месеца – по-малко от един грам или 0,4 грама натрий
7-12 месеца – 1 г или 0,4 г натрий
1-3 години – 2 г или 0,8 г натрий
4-6 години – 3 г или 1,2 г натрий
7-10 години – 5 г или 2,5 г натрий


Деца над 11 години могат да приемат количество сол равно на това за възрастни.


От тук.

И като имаш предвид, че те си ги набавят от готовите храни, хляба и т.н., в манждите сол, въобще не трябва да се слага ...

# 8
  • Мнения: 5 940
mamamari, аз също смятам, че даването от храната за възрастни, особено, ако те се хранят нездравословно, е по-скоро грешка. Познавам детенце, което е почти на две години и тежи девет килограма, бабата му даваше на осем месеца луканка. Сега малката хапва само суджук, луканка и зрънчо, прекрасна здравословна храна за дете.

# 9
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Преди 14години бях готова да отговоря на въпроса троснато: Виновни са родителите!!!
Дъщеря ми беше на кърма 6месеца (е, междувременно майка ми я захрани с какво ли не), минаването на обща храна беше супер, беше много ящно детенце.
Роди се синът ми (преди почти 2години), кърмех го 21месеца, захранването стана много трудно, не искаше да яде нищо, плюеше, стискаше зъби...
Такива са си децата - със собствено мнение...
Сега яде добре, но много се изтормозих с предлагане на 3-4различни неща на всяко ядене, само и само да яде...

# 10
  • София
  • Мнения: 1 252
Според мен ранното захранване води до злояди деца. Сред познатите ми късно захранили не съм чула дете, което да е злоядо. А всичките ми познати със злояди деца са много малко (или въбще не са) кърмени и захранени по страта схема на 40 дена.

Никога не съм имала проблем със собственото си дете по отношение на яденето. Захраних максимално късно и бавно. Никога не съм го насилвала да яде нещо, което не иска.

Просто изказвам мнение, не търся конфликт  Peace

# 11
  • Мнения: 3 376
Има много яшни и болнави деца и други злояди, но здрави. Вие ще прецените какво дете искате да гледате!

Според мен тук е отговора.Затова и толкова боледуват-защото ги тъпчем с какво ли не.
Моята теория е,че децата са много по-сетивни от нас и много по-добре усещат коя е "добрата" храна и коя не.Нашите сетива са отдавна притъпени,ето например mamamari  твърди,че храната на детето и е безвкусна,но как може да не му харесва вкуса на детето,защото не е солено след като то не знае вкуса на солта?Съгласна съм с Никол,че децата нямат нужда от сол в храната изобщо,но е тема за друг разговор.

Децата сами знаят и усещат кое е най-добро за тях,но предлагайки им какво ли не още от най-ранна възраст ние им правим лоша услуга.Тъпчем ги с какво ли не,само и само за да "хапват" и да растат и колкото повече толкова по-добре.А не е така.

Когато моя син не харесва дадена храна/бисквитите които му дава баба му например/ той ги троши и не ги слага в устата си.

Дайте пример за много злоядо дете.Означава ли,че никак не иска да яде или че просто предпочита определени храни и това е?

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Според мен причината е ината им.Особено като видят,че се ядозваш,нещата стават още по-зле.Моя син си хапва всичко без проблем,но като дойде време за млякото(сутрин и вечер),направо почна да става нетърпим!Не ще и тва е!А ако му дам друго,яде та пушек се вдига!Ама го оставих гладен 2-3 пъти и разбра,че няма да е на неговата,а на мойта.Неможе бебе на 7 месеца да иска да ти се качи на главата,нали....?Ама сега май се е пооправил малко,та да видим...Като правят номера,само глад ги оправя.И не само сина ми го оправи глада,а и децата на 4 приятелки.С инат доникъде няма да стигнат и трябва да го знаят от малки.

# 13
  • Мнения: 25
И нашата е злояда - а е захранена много късно.
Сега е на година и 4 месеца и още суче.
И няма нищо, което да предпочита повече цоцата Simple Smile
Като се случи някой ден да си изяде пюрето е празник в семейството цял ден Sunglasses

Така че ще чакам, току виж нещо полезно се появи в тази тема.

Опитвали сме да чакаме сама да изгладнее - понякога става, случвало се е да огледнее и за заръфа сух хляб, понякога обаче просто не се сеща за ядене!
И понякога я храним насила, понякога й е ноебходимо просто да вкуси първата лъжичка и след това послушно отваря уста ...

Така че ние не сме намерили решение на проблема засега Sad

# 14
  • Мнения: 4 447
Злояди деца няма. Има инати родители.  bowuu

# 15
  • Мнения: 46 438
lovely mama, не става дума за инат. При избиването на зъбите, някои деца минават изцяло на твърда, други изцяло на течна храна, няма как да знаеш товето от кои е, докато не го оставиш да те води. Така всичко ще мине по-лесно и без никакви усилия от страна на двама ви  Peace

П.П. София пък през тези периоди пиеше само мляко Crazy по цели седмици нищо друго, иначе не е изпитвала никаква болка (поне не го е показвала).

# 16
  • София
  • Мнения: 344
Ами едва ли някога ще се намери отговор...

Ние сме на 1.г и 1м., до 6 м. бяхме само на кърма, пос;ле на каша ориз с кърма и много малко ядеше. И до ден днешен предпочита кърмата. При все, че не съм овкусявала яденията, след годинката стана малко по ящна именно като леко го посоля....
Кашата, която яде( една и съща) един ден омита, друг ден само по мирис я отхвърля....и захар съм слагала, пак не я ще...

Така че....не е и до овкусяването, ранното захранване и т.н.

Според мен е най вече до набитите в главите ни стандарти.....не само за яденето ( другия ми проблем : с котки в апартамента дали е по-мръсно от пясъка на площадката newsm78, ве си казвам не е, ама съм затворила котките в кухнята, щот всички ми пилят, без мъжа ми, СОРИ за спама)

# 17
Благодаря ви майчета за хубавите отговори, изчетох ги с голям интерес.  Hug Вярно е, че детето само си определя колко да яде и не трябва да се насилва. Но в общи линии не се ли получава така, че детето като не яде месеци или години поне част от нормите и грамажите за вьзрастта си не израства като другите и педитата констатират по прегледите, че детето "не е като другите". Нормално е родителите да се притесняват и упорстват. Тогава и тези данни на педитата колко големи и тежки трябва да са децата на определена вьзраст са сьщо нереални и не трябва да им се вярва. Иначе става един омагьосан крьг... Говоря просто по принцип, ние засега сме кьм долната граница, но все още в "нормите".  Wink На моя приятелка децата са вече на 3 год. близначета и тежат само 11 кг.  Confused никой не ги насилва, захранени са кьсно, но като не искат да ядат това е....  Thinking

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 23:39 от nhofmann

# 18
  • София
  • Мнения: 6 628
Много ми се иска да знам отговора на този въпрос. Ама като ми казваше моята екс-педиатърка: "не я кърми през нощта, кърмените нощем бебета стават злояди деца" Crazy, аз не, та не, и сега хак ми е.  LaughingМоето бебе е захранено чак на 6 м. и 10 дни, изключително бавно и внимателно поради съмнения за алергия, но и до днес не яде (100 гр. на ден мах.) твърда храна. Но пък суче доста, това не знам дали е злоядство? newsm78

# 19
  • Мнения: 27 524
За мен - от грешка на родителите - насилване, настояване за определено количество, час и определена манджа. Храната трябва да е удоволствие и да се съобразяваме с вкусовете и предпочитанията и на детето. Има и деца с различен апетит и майките се подлъгват по примера на други деца, с доста по-голям. И последно - за повечето хора многото ядене е равно на здраве, а то далеч не е така  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 546
Според мен е много важно детето да не се насилва и да се захрани, когато е готово за това и го иска. Така свиква да се храни, когато е гладно, а не, когато мама, тати или баба му бутат лъжицата в устата и то е готово да направи всичко друго само не и да яде.

Има и деца с доста по-малък апетит, което не означава, че са злояди, но с известни усилия, най-вече от страна на родителите /бабите/, лесно стават такива  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 757
Може и да е възможно насилването с храна да направи дете злоядо. Както и храненето с много сладки или овкусени храни да доведе до същия ефект. Но моите наблюдения са, че повече си зависи от детето. Какво го кара да не яде не знам. Изглежда инат, но няма логика бебе да се инати зорлям. Синът ми е стоял гладен 2 седмици (като беше на годинка и половина) по съвет на "специалисти", че ако не му давам квото иска, ще прояде каквото има. Така и не прояде. След 2 седмици реших, че с тоя глад по-скоро ще го уморя, отколкото да прояде нещо различно от хляб и мляко. Детеtо залиня, нямаше сила да ходи, но упорито отказваше каквото му давах, колко и вкусно на мен да ми се струваше, той дори не пожела да го опита. Но наистина примерно хранене между основните хранения с бисквитки, бинбонки, солетки и т.н. може да развали основно ядене без проблем. Зависи от много неща. Но при нас специално проблемът си е 100% в детето. И признвам си, дразня се хора, които не са имали подобен проблем, децата им винаги са яли всичко или почти всичко от квото им бутнат в устата, да изказват критикарски мнения към родителите, които не са имали техния късмет с добри прасенца.
А до тези, които мислят, че детето трябва да яде на поискване... Как може едно бебе, което яде специална прясна храна, да яде на поискване не ми е ясно. Първо не винаги може да разбереш кога точно детето е гладно, какво му се яде в момента точно за да му го предложиш - също. Ако няма някакъв режим ми ти нито можеш да излезеш с това дете, щото току виж огладняло някъде по пътя. И кво - топръв почваш да му приготвяш яденето ли newsm78. Не дай си Боже да не хареса манджата, айде втора, трета и т.н. Това и в къщи е невъзможно, да сготвиш толкова бързо 10 вида манджи белким уцелиш някоя, която му се яде в момента, а камо ли на полеви условия. Хора, честно, не мислите.Явно е, че не сте пробвали съвета, който давате, а си говорите на изуст.
Убедих се, че насила дете не се храни - най-добре да му се предлага от храната на дъртите, и ако не я иска да му се даде каквото си иска и си обича и ако яде прекалено еднообразно сигурно е добре да му се дават хранителни добавки, знам ли, аз поне така правех с моя син. Пък рано или късно ще прояде от самосебе си. Но с принудителен глад поне при нас не стана, може би при други се получава, зависи от детето. Трябва да си гледаме детето и то да ни води, а не да гледаме че комшиичето всеядно и айде нашето да го праим същото. Не става така

# 22
  • Мнения: 750
Убедих се, че насила дете не се храни - най-добре да му се предлага от храната на дъртите, и ако не я иска да му се даде каквото си иска и си обича и ако яде прекалено еднообразно сигурно е добре да му се дават хранителни добавки, знам ли, аз поне така правех с моя син. Пък рано или късно ще прояде от самосебе си. Но с принудителен глад поне при нас не стана, може би при други се получава, зависи от детето. Трябва да си гледаме детето и то да ни води, а не да гледаме че комшиичето всеядно и айде нашето да го праим същото. Не става така

Абсолютно си права, това е и моя опит! И колкото и да са против някои мами, храната на "дъртите"  Mr. Green не е чак толкова лоша. Моите деца винаги са искали от нашата, макар и по малко и нищо им няма - живи и здрави са!

# 23
  • Мнения: 873
какво значи злояди деца-за мен това са деца,които отказват храна и не наддават добре или отслабват.това е вече проблем Peaceостаналите са капризни-все нещичко хапват и си наддават.мое Peaceто е такова-захранено късно,твърда храна трудно яде,амасе кърмим и наддава

# 24
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Според мен е много важно детето да не се насилва и да се захрани, когато е готово за това и го иска. Така свиква да се храни, когато е гладно, а не, когато мама, тати или баба му бутат лъжицата в устата и то е готово да направи всичко друго само не и да яде.

Има и деца с доста по-малък апетит, което не означава, че са злояди, но с известни усилия, най-вече от страна на родителите /бабите/, лесно стават такива  Simple Smile
Това ми се вижда като че ли най-приемвливо за отговор  Wink

Ще следя темата , белким разбера къде греша че и моя калпазан е от злоядите  Crazy

# 25
  • Мнения: 3 929
Наскоро четох една книга и точно за това. Просто някои деца нямат нужда да се хранят по много, в смисъл толкова, колкото ние очакваме от тях. Всяко дете има различна нужда от храна и дори да не се храни пълноценно, расте и се развива нормално. В такива случаи родителите не трябвало да насилват децата си да ядат, защото по този начин засилват чувството у тях, че това е задължение и още повече предизвикват неприязън към храната. Най-добре е родителите да не показват, че това им прави впечатление, а да показват безразличие. Просто сервират порция ядене на детето и след 30 мин. да речем му прибират чинията, като до тези 30 мин., ако детето не е яло, не му позволяват да яде, докато не дойде време за следващото ядене, дори детето да иска.
Така че в някои случаи родителите допринасят за това у детето да се усили още повече непоносимостта към храната.
Ако обаче вследствие на неяденето детето забави своето развитие, появят се аномалии, тогава вече не знам чия е причината. Исках да кажа в крайна сметка, че отношението и повдението на родителите може да бъде негативно в тази насока, но като вторична причина, а не първопричина за злоядството на децата.

# 26
  • Мнения: 14 654
Не съм срещала злоядо дете, но съм чувала майки, а по-често баби да наричат така децата си. Според някои мои роднини и моето дете е злоядо, според мен си е съвсем нормално, просто не може да понася определени храни. Теориите за злоядство поради ранно или късно захранване са супер смешни, защото както се видя дори в самата тема, има всевъзможни случаи. Ящни и злояди деца е имало винаги, дори когато всички са били захранвани рано  Wink Според мен на детето трябва да се дава храната, която обича, ако ще само хляб и мляко да е. Примерно елда със зеленчуци едва ли някой ще яде с удоволствие, колкото и полезен да е този микс. Емоциите при храненето са не по-малко важни от полезността на храната, затова смятам, че една полезна и витаминозна каша, изядна с отвращение по-скоро е вредна за детето.

# 27
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Не е до ранно зхарнване-аз бях невероятно злоядо дете.Нашите много ме тормозеха,все ходеха след мен да ме насилват,и то до много късно.Вдигнаха ръце от мен,чак когато бях в 6-и клас.Кърмена съм повече от година и сравнително късно са започнали да ме захранват,майка ми е имала много кърма.
 Голямата ми дъщеря също беше невероятно злояда.Никога не сме я насилвали.Ако иска да яде,ако не иска...Имало е дни ,в които първото ядене е било около 13 часа.Имах ужасни спомени от това кака нашите ми тъпчат лъжицата в устата и се зарекох да не причинявам това на детето си.Но междинно не сме давали никакви лиготийки,за да се натъпче с боклуци.Започна да се храни нормално ,към петата си година.Не мисля,че изостава в растежа си по някакъв начин.Просто си хапва по-малко детето.

# 28
  • Мнения: 378
    Според книгата на Лоранс Перну  "Аз възпитавам детето" децата, склонни към безапетитие си приличат - "слаби деца, които въпреки че приемат малко храна, съвсем нямат вид, будещ тревога. Често  дори тяхното ниско тегло е изненадващо, до такава степен общият вид им е успокояващ.  
    Кърмачето на няколко месеца поразява с блясъка на един буден поглед, с живостта на чертите, често дори с едно забележимо преждевременно психо-моторно развитие... Едногодишното дете е усмихнато, мило,  с жив поглед, подвижни черти, с менящо се настроение. Детето на 18 месеца до 2 години не може да стои на едно място, пипа всичко, мести... То също има вид на преждевременно развито, по-живо и по-активно от останалите деца на неговата възраст..."
   Според  нея майките на злояди деца също си приличат - "с блеснали очи, бърза и категорична реч,с припрени жестове,те са едновременно податливи на нежност и гняв,много активни и винаги забързани.  Един общ белег е грижата им за изпипване на най-дребните подробности, за една наложена дисциплина..."
   Когато първото ми дете беше на 1 годинка, тежеше 8300. Притеснявах се, че е слабичко и яде малко - примерно за обяд   100 грама ястие  и  100 грама плодово пюре. Опитвах се да го накарам да яде повече и се появиха проблемите - детето понякога повръщаше след хранене и започна да отказва да яде. За щастие прочетох горната статия и спрях да настоявам да яде повече, отколкото иска.  

# 29
  • Мнения: 1 049
Синът ми е стоял гладен 2 седмици (като беше на годинка и половина) по съвет на "специалисти", че ако не му давам квото иска, ще прояде каквото има. Така и не прояде. След 2 седмици реших, че с тоя глад по-скоро ще го уморя, отколкото да прояде нещо различно от хляб и мляко. Детеtо залиня, нямаше сила да ходи, но упорито отказваше каквото му давах, колко и вкусно на мен да ми се струваше, той дори не пожела да го опита. Но при нас специално проблемът си е 100% в детето. И признвам си, дразня се хора, които не са имали подобен проблем, децата им винаги са яли всичко или почти всичко от квото им бутнат в устата, да изказват критикарски мнения към родителите, които не са имали техния късмет с добри прасенца.

Много си права, NikiFin.  Peace Много е лесно да се каже, че вината е изцяло в родителите... но има и такива, които не настояват и вьпреки това децата им не ядат с дни. Може да го разбере наистина този, които го е минал на гьрба си. Според мен сьщо си е най-вече до детето. Моето доста трудно ядеше, в последно време малко се пооправи но ... надявам се като трьгне на градина заедно с другите деца да прояде. Казват, че децата обичат да копират едно от друго и едното като започне да яде нещо с апетит и другите и те след него... Дано наистина да е така!  Wink

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Ако въпреки нежеланието за ядене детето наддава добре, за мен няма проблем.
Дъщеря ми е минала през сума ти и периоди на "злоядство". В тези случаи изобщо не я насилвам- яде, когато е гладна.

# 31
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Според мен няма такова отношение между захранването и отказа от ядене....прави ми впечатление че дори деца които са захранени по късно, по друдно приемат лъжичката и по-трудно се научават да дъвчат.Разбира се и захранването от40 ден не го сматам за правилно....За злоядството мисля грешката е в прекаленото настояване на родителите.....за вкуса няма да коментирам, защото ако 5-6 месеца си ял само мляко едно картофче (дори и без сол) и на мен би ми било вкусно.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 591
Детето ми е лакомо. Аз, обаче, бях злояда. И, интересно, никога не отказвах храните, които харесвам/х. Останалите и досега не ям. Пък хич не съм от слабичките. Не знамкакви са теориите, честно казано, не искам и да ги научавам - и да имам някога злоядо дете, пак няма да се влияя от тях, а от собствените си спомени. Това, което бих ти препоръчала, е да предлагаш само и единствено харесваните храни и само и единствено в определените часове за ядене. И то без насилие, настояване, молене, игри и кавито и други магии да се предлага да се прилагат. Искаш - ок, яж, това го обичаш. Не ти се яде - хубаво, както искаш, до следвщото ядене. На другото ядене - нещо друго, не пак същите лястовичи гнезда от април до октомври.  Wink

# 33
  • Мнения: 378
      За да имат децата правилно отношение към храната - не трябва да се прави разлика между храните. Ако детето види първо десерта си и го поиска, трябва да го дадете. Моите деца много често са започвали примерно с кисел и после са яли месо с ориз.Много пъти на обяд са хапвали само кисело мляко и към 16 ч  са яли ястието си от обяд - сами са го искали. Много пъти на вечеря са пожелавали само плод или кисело мляко. Давала съм им каквото и колкото искат.
      Децата са като възрастните - има периоди, в които предпочит само плодове, в други им се яде мляко или сладки неща (бисквити, кекс ). Никога не съм им казвала ,че трябва да ядат това сега, а друго после ( например - сега спанак, а после банан или кифлички ). Между храните съм давала само плодове. Но и часовете за хранене не са ни били строги. Винаги са яли сутрин, около обяд, след обяд и вечер - така огладняват... Ако не са пожелавали, не са яли някой път.
      Може да има периоди, в които детето не иска дадена храна - не бива да се подканя да я яде. Ако преди супата си поиска парченце салам  или бисквитка - не бива да му се отказва - и едното, и другото е храна. Трябва да се даде  на детето да избира. Когато и каквото иска да яде - така то ще посяга и към плодовете, и към млякото , и към ястията. Ще Ви казва и какво му се яде.
       Сипвайте в чинийката само няколко лъжички - по- добре да си поиска още.И не го хвалете, когато яде ...
       

# 34
  • Мнения: 3 205
За мен е важно детето да яде - но не и колко изяжда. А децата, общо взето, не ядат изобщо нищо, само ако са болни.
Също така храненето не е забавление, не е времето, през което ще правя театър или ще разсейвам с играчки. Храненето е нужно за оцеляването на индивида. Ако предпочита да играе, ще слезе от масата и няма да яде - значи просто не е гладен.


# 35
  • Мнения: 46 438
И нашата е злояда - а е захранена много късно.
Сега е на година и 4 месеца и още суче.
И няма нищо, което да предпочита повече цоцата Simple Smile ...

Детето ти е мъничко, кърмаче, няма нищо странно, че предпочита млякото  Simple Smile

Явно аз друго разбирам под злоядо дете Rolling Eyes такова, което не яде нищо - нито мляко, нито твърда храна ...


... А до тези, които мислят, че детето трябва да яде на поискване... Как може едно бебе, което яде специална прясна храна, да яде на поискване не ми е ясно. Първо не винаги може да разбереш кога точно детето е гладно, какво му се яде в момента точно за да му го предложиш - също. Ако няма някакъв режим ми ти нито можеш да излезеш с това дете, щото току виж огладняло някъде по пътя. И кво - топръв почваш да му приготвяш яденето ли newsm78 ...

Забелязвам, че доста хора имат такова изкривено разбиране за храненето на поискване  Tired не знам защо си мислите, че децата ще ви правят непрекъснато изненади  Laughing те влизат в ритъм и се хранят горе долу в едно и също време, но то е определено от тях (например София обядваше в 14 ч., а не в 12 ч., както е по книгите) и се променя от раждането до към 1.5-2 години, когато бебето минава през различни етапи на растеж, после остава постоянно. Виждала съм и обратното, бебе, което спи кротко в количката, събудиха го точно в часа на хранене и започнаха да му бутат лъжицата, то стискаше уста и едва я вкарваха, но в крайна сметка майка му испя да му натъпка цялото бурканче от 190 грама  Sick

# 36
  • Мнения: 1 049
      За да имат децата правилно отношение към храната - не трябва да се прави разлика между храните. Ако детето види първо десерта си и го поиска, трябва да го дадете. Моите деца много често са започвали примерно с кисел и после са яли месо с ориз.Много пъти на обяд са хапвали само кисело мляко и към 16 ч  са яли ястието си от обяд - сами са го искали. Много пъти на вечеря са пожелавали само плод или кисело мляко. Давала съм им каквото и колкото искат.
      Децата са като възрастните - има периоди, в които предпочит само плодове, в други им се яде мляко или сладки неща (бисквити, кекс ). Никога не съм им казвала ,че трябва да ядат това сега, а друго после ( например - сега спанак, а после банан или кифлички ). Между храните съм давала само плодове. Но и часовете за хранене не са ни били строги. Винаги са яли сутрин, около обяд, след обяд и вечер - така огладняват... Ако не са пожелавали, не са яли някой път.
      Може да има периоди, в които детето не иска дадена храна - не бива да се подканя да я яде. Ако преди супата си поиска парченце салам  или бисквитка - не бива да му се отказва - и едното, и другото е храна. Трябва да се даде  на детето да избира. Когато и каквото иска да яде - така то ще посяга и към плодовете, и към млякото , и към ястията. Ще Ви казва и какво му се яде.
       Сипвайте в чинийката само няколко лъжички - по- добре да си поиска още.И не го хвалете, когато яде ...
      


glavo4a, много хубаво казано!! Дьщеря ми е леко настинала от няколко дни и нищичко не искаше да яде... аз я оставих, каквото иска това да прави и тя пьк изведньж прояде (сьвсем хаотично, но прояде)!  Peace На закуска иска само две бисквитки, после на обед част от пицата на тати (което бях приготвила за нея го отказа), следобед си посочи един банан и го изяде почти целия, а вечерта скача от мерак за половин кофичка кисело мляко и малко баница. Иначе сьвсем други неща е яла досега, но сега каквото си посочи, това й давах и ето ти решението! Поиска си и едно парченце шоколад и го получи накрая за десерт! Peace

# 37
  • Мнения: 2 829
Моето дете НЕ Е ЗЛОЯДО. Според мен. Но до годинката не изяждаше повече от 100 грама твърда храна на ден. Още го кърмя, яде по-малко твърда храна от връстниците си, но сега вече хапва прилично количество. Тези 100 грама ги определих на око, всъщност никога не съм знаела колко изяжда малкия. Сядаме на масата, сипвам на мен малко повече, на него-по-малко и ядем. Той изяжда колкото иска и спира.
Винаги съм гледала само как изглежда детето и как се чувства. И въпреки, че не яде "като другите" сина ми е едър за възрастта си.

Сигурна съм, че много майки ако са на мое място биха опраделили сина ми като "злояд", та според мен, понякога децата са "злояди" защото родителите им лепват този етикет незаслужено.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 702
Интересни мнения срещнах тук.
Записвам се да следя темата по-нататък, защото след боледуване преди седмица вече имам сериозен проблем с яденето на малката.
Днес поне на закуска яде, но предните 2-3 дни мога да кажа, че НИЩО не яде. Никога не е била едра (на 1 год -8кг, на 1г6м - 10кг), но не това ми е било критерий (още повече, че и голямата беше със същите мерки).
Но в последните няколко дни чувствително олекна и се тревожа.

# 39
  • Мнения: 2 829
Евгения, аз самата не знам как бих реагирала ако малкия не яде след боледуване. Досега не съм имала такъв проблем, защото той суче дори да отказва твърдата храна и съм спокойна. Но ако и мляко не пие.... Не знам, може би бих опитала даго прадразположа по някакъв начин, поне докато укрепне и се възстанови...

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 702
Мляко изобщо не пие. Това беше първото нещо, което ми отказа. Към 7 месец реших да сменя вечерното кърмене с АМ, защото почна вечер да се буди много често.
Е, не стана. Първия път пи 20-30мл, от там нататък не даваше да се доближа с шишето. Продължих с кърменето до 10 месец, после въведох киселото мляко, а сега наблягам най-вече на сиренето (на закуска). Вечер все още давам млечна каша, за да имам 2 млечни яденета на ден. Давам й също парченца от нашата храна, да се занимава (основна причина) и да се запознава с вкуса й.

# 41
  • София
  • Мнения: 43 904
а защо някои са лакоми???
защо някой са дебели? и защо др ядящи достатъчно - слаби?
защо са високи или ниски???

и още много защо?


защото са  различни личности, с характер,потребности, вкус и индивидуалност..

моето дете е злоядо..рядко го тъпча....злоядо е на всякаква храна от захланването си до сега....само преди винаги кърмише с охота по 1000 пъти на ден...но за манди- не го търси, ни домашни, ни кухненски, ни бурканчета, ни сухоежбина....всичко яде в строго определени количества  по своя преценка ест....има си вътрешен лимит, независимо вкусно ли му е или не, ако го прескочи от лакомия обикновенно после повръща...каквото и количество да е просто се старая да е разнообразна....
аз също и до ден днешен саъм прилично злояда.....освен към сладкиши Wink

не търси вина, угаждай до колкото можеш, когато светнеш за добре, не насилвай  и не го мисли...никой не се оставя сам да умре от глад щом храна му се предлага....
аз пък се радвам че датато ми не обича да се тъпче и че е слабичък....надявам се никога и да не мине в др крайност...

# 42
  • Мнения: 4 345
Какво разбираш под умерено количество сол например?



Уточнявам
 сладко-плодови пюрета от купешките,банан,бисквита,каша,в попарата даже слагам кафява ЗАХАР,....
солено-коричка хляб,обезсолено сирене,трошички кашкавал....
кисело-кисело мляко,мандарина,киви,ябълка,повечето прясно изцедени сокове са леко кисели

Много майки дават храна от детска кухня там също ползват много неща  newsm78

# 43
  • Мнения: 378
      Давам  идея - като наближи времето за хранене - извикайте детето в кухнята да Ви "помогне" . Предложете му да направите хапки. Намажете филийка с малко масло, нарежете я на хапки и заедно украсявайте - на една хапка - сирене, на друга - кашкавал или парче маслинка, краставица или  домат, червена или зелена чушка, настърган морков или ситно смлени орехови ядки... Наредете ги в чинийка - детето все нещо ще си хареса... Ябълки, круши и банани може да подредите също. Яжте и Вие с него.  Можете да отсипете малко мляко и да му предложите да го разбърка с малко плодово пюре -  детето ще е доволно и сигурно ще пие...
      Ако не яде - не го насилвайте...
      И не говорете с приятелки  пред детето, че има проблеми с храненето, че е злоядо...
      Аз по скоро често казвам например  " Добър апетит имаме... Добре си похапваме" - като ставаме от масата, независимо колко са яли...

# 44
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Мисля, че няма злояди деца, но пък има родители, които по някаква причина, не са успели да им хванат ритъма

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Незнам, аз лично си мисля, че пак всичко опира до гени, но може и да не съм права, ние с таткото не сме били злояди и малкия не е, има предпочитания разбира се към определени храни и се съобразявам с това, не го насилвам да яде, нещо което не иска, ако прояви интерес давам, ако не - хапва каквото иска.

# 46
  • Мнения: 1 440
От моите наблюдения и личен опит - дъщеря ми е такава,направих заключение - сами сме си виновни децата да са злояди,ако изобщо има такъв термин!
Баба ми някога ме е гонила с лъжицата,после аз моята Нати и така поколение едно след друго объркваме всичко!Сега осъзнавам това!
Време е да се поправя!
И все пак не изключвам и други причини,които все още не зная!

# 47
  • Мнения: 4 621
Здравей Grinning
Яна беше изключително злояда като по-мъничка. Ядеше само плодови пюрета,кисело мляко с бисквити и пиеше сокове. Записвах я на детски кухни, правих какво ли не в къщи, но тя упорито отказваше да яде. В крайна сметка спрях да настоявам. Месец след като тръгна на ясла започна да хапва филийки с нещо, постепенно прояде и супички и зеленчуци.  Hug

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 702
Влизам само да споделя, че известен напредък отбелязах, като започнах да й давам (уж) да се храни сама:
Оставям чинията пред нея и й давам лъжичка, а в това време аз действам с друга лъжичка.
Долу-горе става, освен това вниманието й е насочена към яденето, а не например да я отвличам с рекламите по телевизията, както беше до сега.

После следва основно преобличане, след всяко ядене, но май без този етап просто не може.
дали пък да не взема да махна и памперса, така и така стават по 4 чифта дрехи за прани дневно  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт