метод на макаренко

  • 32 330
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 176
здравейте,мили майки(бъдещи и настоящи).
моля помогнете ми с информация за макаренко и неговите възпитателни методи.
имам една комшийка,която ми повтаря постоянно,че аз възпитавам детето си  по метода на макаренко.а аз не знам какво да й отговоря,защото не знам за какво става дума. Embarassed
благодаря  bouquet

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Макаренко съветва децата да се възпитават с бой.Дори и да е малко провинението-бой.Включват се и жестоки наказания-стоене върху орехови черупки,1 час с вдигнати ръце и т.н.
Този метод води до заекване на детето и оплешивяване на косичката /от стреса/.
Разкажи повече за случайте-какво точно си правила с детето в моментите,когато комшийка ти е казвала това.Все пак комшииката ти може и да не е права,а просто да си приказва.

# 2
  • Мнения: 99
Баба ми е била учителка и на село имаме една книга на Макаренко - беседи за възпитанието на децата, или нещо такова, от 50 и някоя година, по която тя е учила. Преди много се забавлявах да я чета, но вътре не пише нищо за бой. По-скоро ме забавляваше езика и отминалите морал и действителност; как пише, че децата под 15 години не трябва да се пускат сами на кино и театър - без придружител, такива неща. Пишеше, че детето на всяка възраст трябва да има някакви задължения в дома, за да се приучи на труд и отговорност, и други такива - не неверни неща по принцип, ама някак си много ретро написани. Имаше и една глава за половото възпитание, в която баба ми си беше подчертавала дебело с червен молив... Laughing За съжаление не мога да се сетя какво пишеше вътре.
А иначе тази съседка ми се струва, че не знае много какво говори. Защо не попиташ нея какво има предвид?

# 3
  • Мнения: 8 999
Макаренко превръща закоравели престъпници в благи херувими. Може би това е имала предвид съседката, колкото и неласкателно да звучи за детето ти.
В интерес на истината методът на Макаренко включва физическото наказание като последна възможност за превъзпитание. Той е бил строг, но в никакъв случай жесток. В интерес на истината е спасил много младежи, които, заради антиобществените си прояви, са били обречени на един единствен изход - принудителен труд в съветски концлагер. Макаренко прибира колкото е възможно повече хора при себе си с обещанието пред съветската власт да ги "преработи". Това все пак е голям шанс за провинилите се пред светлата перспектива на каторжния труд и сигурна ранна смърт.

# 4
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Макаренко превръща закоравели престъпници в благи херувими. Може би това е имала предвид съседката, колкото и неласкателно да звучи за детето ти.
В интерес на истината методът на Макаренко включва физическото наказание като последна възможност за превъзпитание. Той е бил строг, но в никакъв случай жесток. В интерес на истината е спасил много младежи, които, заради антиобществените си прояви, са били обречени на един единствен изход - принудителен труд в съветски концлагер. Макаренко прибира колкото е възможно повече хора при себе си с обещанието пред съветската власт да ги "преработи". Това все пак е голям шанс за провинилите се пред светлата перспектива на каторжния труд и сигурна ранна смърт.

Абсолютно съм съгласна.....В университета дори ни разказваха една история как се доверявал на едно момче-крадец, като му давал доста пари и го пращал да ги занесе на нягов приятел, или да купи нещо от пазара.
Това момче никога не се усмелило да открадне от парите.А
ко Макаренко беше жесток възпитател не вярвам неговите методи да са имали успех...имало е строга дисциплина и строги правила които обаче са били с база уважение, разбиране и обич.

# 5
  • Мнения: 90
Абсолютно съм съгласна.....В университета дори ни разказваха една история как се доверявал на едно момче-крадец, като му давал доста пари и го пращал да ги занесе на нягов приятел, или да купи нещо от пазара.
Това момче никога не се усмелило да открадне от парите. Ако Макаренко беше жесток възпитател не вярвам неговите методи да са имали успех...имало е строга дисциплина и строги правила които обаче са били с база уважение, разбиране и обич.

Това е от книгата  "Педагогическа поема".
Чрез строги правила и дисциплина, базирани на уважение, доверие, разбиране и обич, Макаренко превъзпитава "закоравелите престъпници".

# 6
  • Майничка
  • Мнения: 12 570
Цитат: „Не опърничавостта, не гневът, не викът, не молбата, не разпитът, а спокойно, сериозно и делово разпореждане – ето в какво трябва да се изразява техниката на семейната дисциплина” А.С.Макаренко

Всъщност, човекът е бил чудесен педагог - събира безпризорни деца и младежи (каквито е имало в изобилие в годините след революцията)  в нещо като комуна и, на практика, създава заедно с тях едно самоиздържащо се и успешно стопанство като същевременно насърчава тези, които желаят, да учат.

Аз бих приела думите на съседката като комплимент.

# 7
  • Мнения: 5 940
Освен, ако не бъркам, мисля, че Макаранко говори не за личността като обект на възпитание, а за колектива. Дава идеи за комуни за деца със специфични нужди. По-жестоки наказания, но осъзнати в колективното. Това по спомени, може и да греша.

# 8
  • Майничка
  • Мнения: 12 570
Всъщност, за възпитание на личността от и чрез колектива и чрез личния пример. Все пак, социалният опит на повечето деца в комуната се е ограничавал до полу- или изцяло криминална среда. 

# 9
  • Мнения: 326
Негова е крилатата фраза

"Ако не знаеш - ще те научим !
Ако не можеш - ще ти покажем !
Ако не искаш - ще те принудим ! "
Доскоро надписът е бил върху входа на Поправителния дом/затвор за непълнолетни момчета/ гр.Бойчиновци

На руски звучи очарователно!
Основал е първите детски концлагери, за превъзпитание чрез труд.
Един от любимите педагози на  Сталин.

# 10
  • Майничка
  • Мнения: 12 570
Красофифа, ако четеш на руски, пускам линк към цикъл статии на Макаренко за възпитанието на децата в семейството.
тук

Като се изключи елементарното противопоставяне на староия "буржоазен" и новия "съветски" модел на семейството, на практика това са същите принципи, които днес бихме желали да следваме (ако успеем) във възпитанието на нашите деца. Включително до такива подробности, например, разделените родители да мислят главно за доброто на децата си и да бъдат единни пред тях относно правилата на възпитание, вместо да ги използват за да "трупат точки" или да отмъщават на бившия партньор. Или това, че киното (в нов вариант - телевизията) развива  и обогатява мирогледа на детето, но все пак е необходим контрол върху времето, прекарано в гледане и качеството на продукцията, т.е., дали е подходяща за възрастта на детето.

Anette, нищо лично, но оставам с впечатлението, че си чела повече за Макаренко, а не от него.

# 11
  • София
  • Мнения: 276
Обикновено, когато в България някой казва "по метода на Макаренко" се има предвид чрез бой.
Това е от невежество, но вече е насадено.
Предполагам, че твоята съседка точно това има предвид, ако е видяла нещо такова при теб.

# 12
  • Мнения: 326
gargamela, да не би да искаш да ми кажеш, че цитираното от мен не е от Макаренко? Може и да го е заимствал от някого, но по руски е горе-долу така "Не умеешь - научим, не хочешь - заставим!". А, и нямам претенции, че съм чела Макаренко, но не мисля, че е голяма загуба... Wink

# 13
  • Мнения: 1 615
Интересна тема. Наистина под "макаренковски методи" като цяло се разбира "бой и наказания", а аз винаги съм имала съмнения, че определението се употребява  малко "едно към гьоторе" Simple Smile

# 14
  • Мнения: 589
Още едно доказателство, че първо трябва да се чете и после да се коментира! Confused Обикновенно под макаренковски методи се разбира чрез бой и наказание, чрез мачкане и унижение. Оказва се обаче, че май не е съвсем такава неговата теория и , че в определени моменти е помагал на трудните деца  newsm78 Ще следя темата.
  А съседката най-вероятно е против попляскването и крясъците.........

Общи условия

Активация на акаунт