След първото секцио - нормално или пак секцио?

  • 2 706
  • 73
  •   1
Отговори
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
От доста време разсъждавам над тоя въпрос и ще се радвам да прочета мненията ви!
Първия път по медицински причини в процеса на раждане се наложи спешно секцио.
Сега съм бременна втори път и знам, че различните лекари ще ме посъветват различно и ще бъда в адска дилема на кого да се доверя! Rolling Eyes Знам, че има лекари, които задължително при първо секцио препоръчват и второто раждане да е оперативно. Други точно обратното - независимо че първия път е било секцио, втория път, ако нещата се развиват нормално израждат по нормален път!Вие какво поведение бихте предприели в такава ситуация?
Притесненията ми са свързани главно с това, че когато бях бременна първия път гинеколога ме викаше в болницата точно на термина и искаше да ми включва система и да раждам. Аз се направих на две и половина и не отидох, а реших да си чакам контракциите, които започнаха на термина и продължиха 5 дни, но не направиха ефективно разкритие. Накрая от преносването живота на сина ми беше застрашен..... и все си мисля дали вината не беше моя, че не послушах лекаря и не отидох на термина?! Sad
Благодаря предварително на всички, които ще се включат!

~ ~

# 1
  • Мнения: 46 509
И моето се наложи в процеса на раждане. За второ бих избрала секцио, защото:
- сравнявайки контракциите преди това и болките след секциото, второто ми се видя прекалено лесно, а аз предпочитам по-лесния път  Embarassed
- страх ме е, че нещата пак ще се объркат, от опит видях, че при нормалното всичко може да стане, не че при секциото не може, но там с едно бръкване вадят и спасяват бебето
- страх ме е от смъкване на органите, в нашия род след нормално раждане май е традиция вече  Tired

# 2
  • Мнения: 592
Аз съм с 2 секцио и когато бях бременна 2-я път никой лекар а и самата аз не отвори и дума за нормално раждане.А и доколкото съм чувала много лекари не се наемат да израждат нормално след едно секцио.

# 3
  • София
  • Мнения: 17 592
Когато, дай Боже, дойде ред да имам още деца, ако зависи от мен (все пак, човек предполага...), ще ги родя по същия начин, като първия път - със секцио. Изобщо нямам намерение дали мога да открия по-неприятен метод за "изваждане" на деца на бял свят, щом съм намерила един подходящ.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 640
Секцио

# 5
  • Мнения: 2 960
знам че след едно секцио би могло да се роди и по нормален начин ,в зависимост от това колко време е минало от първата операция и от ред други неща....но може.Аз обаче родих първото нормално ,второто секцио ........и ако имам трето дете пок бих предпочела секцио/защото правя разлика между двете преживявания и за мен по удачно и за бебето и за мен е секцио-лично мое мнение/

# 6
За раждането психически се бях настроила за нормално и изобщо не ми е минавало през ум за секцио. В последствие обаче се наложи секцио. Изобщо не съжалявам! Така мога да родя още 10 пъти. По принцип аз също съм чувала, че при първо секцио в 99%от случаите лекарите препоръчват и следващото раждане да е секцио, и пак бих родила така. Не се чувствам по-малко майка, затова че ще избера "по-лесния начин".

# 7
  • София
  • Мнения: 1 603
Толкова много теми има по въпроса, ето една от тях:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224340.0

Зависи от много неща - причини за предишното секцио, колко време е минало от тогава, лично усещане и нагласа... 
Предишно секцио, не винаги е предпоставка за следващо.

# 8
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
 Ето една много хубава тема по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=135444.0
 И аз се чудя и се мая още какъв да бъде изборът ми и имам ли избор...
 Много е важно да откриеш добър специалист, който да прецени нещата конкретно при теб.
  GrinningЛека бременност!

# 9
  • Мнения: 169
Можеш да родиш нормално след секцио. Но зависи  първо от това поади какви причини се е наложило първото секцио, колко време е минало от предишната бременност. И да намериш лекар който ще се навие да води такова раждане.

# 10
  • Мнения: 4 965
1. Бих послушала лекар, на когото имам доверие.
2. Ако имам възмовност да избирам, бих избрала секцио (раждала съм и по 2-та начина и правя съпоставка, която определено е в полза на секциото).
 Peace

# 11
  • Мнения: 729
Аз съм с 2 секцио и когато бях бременна 2-я път никой лекар а и самата аз не отвори и дума за нормално раждане.А и доколкото съм чувала много лекари не се наемат да израждат нормално след едно секцио.
  Да.И при мен беше така.А не се наемат да израждат нормално след второ секцио,защото има опасност от разкъсвне на матката при напъните.

# 12
# 13
  • Мнения: X
Секцио е по-добре. Ако имаш съмнения питай лекар, на когото вярваш.
При мен първото секцио беше по медицински показания, които не се променят, така, че пак ще раждам със секцио, но честно казано не съм се и замисляла за нормално.

# 14
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
определено секцио  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 25
Според мен, ако вярваш на доктора си, се довери на неговата преценка. Аз бих опитала естествено раждане, само ако раждам при добър доктор и в голяма болница, в която може да се реагира бързо, ако се наложи.

# 16
  • Мнения: 2 309
Аз бих рискувала с едно нормално раждане, ако бях в твоето положение. За себе си и да искам нямам право на риск. Избери си внимателно лекар и се консултирай с него. После заедно вземете решение и спри да се терзаеш.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 688
Първото ми секцио беше по медицински причини.През втората ми бременност от самото начао знаех,че пак така ще раждам и никой не се опита да ме убеди в противното.При мен годините между двете раждания бяха по-малко отколкото в твоя случай.

# 18
  • Мнения: 422
Бих избрала нормално раждане.Но това решение трябва да се вземе с лекар, на когото определено имаш доверие.Успех! Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 4 588
Определено бих избрала секцио и така мисля да раждам и втория път живот и здраве.
Първия път се бях настроила и исках  нормално раждане, но лекарите прецениха, че трябвая да е секцио в последния момент. Не съжалявам, важното е, че всичко беше наред със сина ми и с мен.
Втория път надявам се, че да е пак така.
Просто не виждам абсолютно никакъв смисъл да рискувам с нормално раждане след едно секцио, не че има гаранция , че и второто цезарово сечение ще мине без проблеми. Божа работа.

# 20
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Не бих рискувала, защото наистина ме притесняват възможни усложнения.То по принцип 3-4 месеца ти е опъната кожата заради бременносттаи след това като напънеш... Sick все ми се струва че ще се пръсне шева.В крайна сметка дори и раната да е зараснала.Тъканите вече са рязани и мускулите не са в такава добра форма....може и да греша обаче...

# 21
  • Мнения: 11 003
Секцио Peace И през ум не ми минава да си правя експерименти с нормално раждане. Confused

# 22
  • Мнения: 655
Лекарят при когото родих в Париж и който следеше бременността ми, ми каза, че не може повече от 2 пъти да се ражда със секцио, защото това е мускул и в крайна сметка колкото повече се реже толкова по-опасно е.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 588
Лекарят при когото родих в Париж и който следеше бременността ми, ми каза, че не може повече от 2 пъти да се ражда със секцио, защото това е мускул и в крайна сметка колкото повече се реже толкова по-опасно е.

Тук има майки, раждали три пъти със секцио без проблеми. Peace

# 24
  • Мнения: 645
Аз бих избрала секцио.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 011
На твое място ще намеря лекар на който да се доверя за раждането. Предполагам, че с напредването на бременността вида на раждане ще се изясни. Аз не бих рискувала ако лекаря ми препоръча секцио.

# 26
  • Мнения: 11 003
Лекарят при когото родих в Париж и който следеше бременността ми, ми каза, че не може повече от 2 пъти да се ражда със секцио, защото това е мускул и в крайна сметка колкото повече се реже толкова по-опасно е.

Тук има майки, раждали три пъти със секцио без проблеми. Peace

Да, тук повечето лекари разрешават до три пъти със секцио, освен ако няма някакви проблеми.

# 27
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Второто ми раждане е със секцио, сега след 2години - пак така.
Използвам темата да попитам дали разрезът се прави точно на същото място?

# 28
  • Мнения: 2 567
Първото ми раждане беше секцио по спешност, второто-нормално. Не съжалявам. Съветвам те да пробваш, разбира се с покрепата на доктора ти.  Hug

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Даже не бих се замислила...Секцио ще родя и второто,защото още първия път аз го пожелах.

# 30
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Ако няма медицински показания за секцио - нормално  Peace.

# 31
  • София
  • Мнения: 545
Второто ми раждане е със секцио, сега след 2години - пак така.
Използвам темата да попитам дали разрезът се прави точно на същото място?

Доколкото знам да, след това тази кожа се отстранява и се зашива.

По темата- не знам, ако ми кажат, че сега мога да родя нормално, без никакъв риск бих се замислила, но ако има и 1% не ми се рискува Stop

# 32
  • Мнения: 11 003
Второто ми раждане е със секцио, сега след 2години - пак така.
Използвам темата да попитам дали разрезът се прави точно на същото място?

Доколкото знам да, след това тази кожа се отстранява и се зашива.

Това с отстраняването на кожата как да го разбирам? newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 6 011
Второто ми раждане е със секцио, сега след 2години - пак така.
Използвам темата да попитам дали разрезът се прави точно на същото място?
Да, на същото място.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 262
повечето лекари наистина разрешават максимум три бременности + раждания секцио т.е. ако искаш да имаш 4 деца, тогава се пробвай нормално раждане, за да не губиш бройката  Peace
аз родих секцио първия път, не знам още какво ще ми скимне втория път, но май по-скоро ще повторя  Hug

# 35
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Ами за второ секцио и аз мисля че е на същото място..на мен белега между другото започна от края да изчезва...сега е с поне 5-6 см по къс. newsm78

# 36
  • Мнения: 232
И на мен ми се наложи секцио след "доста труд".Втората ми бременност беше след три години.Бяха категорични,че трябва да е със секцио,защото за да зарастне напълно матката трябвало да минат поне пет години.Сигурно са се съобразявали и със възрастта ми/ мое мнение,родих на35/.А моя приятелка роди първото със секцио, а след седем години нормално.Като се има в предвид ,че доктора ,който ме оперира е против секциото и го прави наистина ако няма друг начин.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 271
Първото ми раждане бе секцио.
За второто нито един лекар не се съгласи за нормално раждане Naughty,защото аз се пазарях иисках да е нормално, но УВИ Confused

# 38
  • София
  • Мнения: 545
Това с отстраняването на кожата как да го разбирам? newsm78
Доколкото разбрах се изрязва стария белег. Ще видя как ще го направят след около 5 месеца  Simple Smile

# 39
  • Свиленград
  • Мнения: 269
знам че след едно секцио би могло да се роди и по нормален начин ,в зависимост от това колко време е минало от първата операция и от ред други неща....но може.Аз обаче родих първото нормално ,второто секцио ........и ако имам трето дете пок бих предпочела секцио/защото правя разлика между двете преживявания и за мен по удачно и за бебето и за мен е секцио-лично мое мнение/
Абсолютно съм съгласна! Първото дете го родих секцио и смятам и с второто да е така.   bouquet

# 40
  • Мнения: 106
Секцио
Успех!!!

# 41
  • Мнения: 922
С първото се наложи секцио в последния момент. Сега още при първият преглед лекарката ми каза че пак ще трябва да е секцио.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 688
Разреза се прави на същото място като се изрязва кожата от предния шев.
По време на второто ми секцио лекаря каза,че трето секцио ще ми направи,но за 4то да забравя.....

# 43
  • Мнения: 8 999
Забременях много скоро след първото секцио, затова при мен беше наложително отново да родя със секцио. Но тъй като първия път не беше по желание, а се наложи в процеса на раждането, моят лекар ми заяви, че дори и да не бях забременяла толкова бързо, пак не би рискувал да види дали ще мога да си родя нормално. За него беше достатъчно веднъж да има предпоставка, за да ме обрече на толкова операции, колкото деца бях решила да имам. Аз пък изобщо не му се опънах, защото този начин за мен беше по-удобен, по-безболезнен и, в крайна сметка, по-безопасен за детето и за мен самата.

# 44
  • Мнения: 7 605
Лекарят при когото родих в Париж и който следеше бременността ми, ми каза, че не може повече от 2 пъти да се ражда със секцио, защото това е мускул и в крайна сметка колкото повече се реже толкова по-опасно е.

Тук има майки, раждали три пъти със секцио без проблеми. Peace


Приятелката ми на 25. тоzи месец Ще ражда със секцио zа 4ти път...във Франция  Wink

Ина4е, по темата, ако няма медицински покаzатели, не виждам zаЩо да се прави секцио. Секцио по желание според мен трябва да бъде zабранено...ама кой пък ме слуШа Laughing

# 45
  • Мнения: 3 675
Според мен, пак секцио.Все пак матката вече е срязвана, момичетата са прави за напъните, че може да се получи разкъсване, кръвоизлив.Една приятелка роди и второ със секцио, явно в този случай е предпоръчително.

# 46
  • Мнения: 3 675
Чувала съм, че между 2 раждания, особено със секцио е необходимо да минат поне 2 години, това вярно ли е?

# 47
  • Мнения: 334
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231458.msg5234224#msg5234224 ето още една много полезна тема. 
Желая ти успех!

# 48
  • Мнения: 3 069
Имам 2 нормални раждания и едно секцио.Пак бих избрала секциото!
След като 1-я път си родила така, най-добре е и 2-то да е така.Спести си неприятни инциденти.

# 49
  • Мнения: 8 769
Аз също имам две раждания секцио. Вторият път и аз като теб дискутирах това тук, във форума. Повечето съвети бяха за секцио, подкрепени с доста логични аргументи.
Аз обаче съм явно някакъв вид мазохист, споделях с лекарите идеята си за нормално раждане вторият път. Никой не се съгласи обаче.  Twisted Evil
И тъй, надеждата ми остана за третия път. Тогва сигурно пак ще имам причина да раждам секцио-този път може би възрастова  Joy Joy Joy
Аз не съм противник на секциото, просто искам да усетя и нормалното раждане, това е. Любопитка съм, ако ще и да гранича с мазохизъм! Crazy
Искам също да кажа, че възстановяването ми и двата пъти бе много бързо, нямах никакви проблеми с операцията и изобщо нямам причини да не избера и трети път секцио! Flutter
Желая ти успех, леко раждане и много бързо възстановяване!  bouquet

# 50
  • Мнения: 655
Лекарят при когото родих в Париж и който следеше бременността ми, ми каза, че не може повече от 2 пъти да се ражда със секцио, защото това е мускул и в крайна сметка колкото повече се реже толкова по-опасно е.

Тук има майки, раждали три пъти със секцио без проблеми. Peace


Приятелката ми на 25. тоzи месец Ще ражда със секцио zа 4ти път...във Франция  Wink



Явно няма да е при моя лекар. Peace

# 51
# 52
  • Мнения: 142
Здравей,
Зависи какъв е разреза. Ако е вертикален, задължително и второто дете ще бъде със секцио, ако е хоризонтален би трябвало да ти дадат избор и възможност да се опиташ да родиш нормално.
Тук само ако си родила два пъти със секцио, задължително и третото е такова (независимо от разреза).
Аз родих със секцио и бих желала да опитам нормално раждане втория път (но да видим - докторът каза, че няма да има проблем да пробвам)
Успех. Стискам палци (дано да вземеш правилното решение - то всичко зависи от обстоятелствата_
Поздрави

# 53
  • Мнения: 8 917
По-скоро отново ще е секцио. Но аз и без това съм привърженик на секциото.

# 54
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
По принцип след 2 год. от първо секцио, може да се ражда нормално. Въпрос на личен избор, а и на лекаря де, защото независимо колко време е минало от първото секцио не всеки лекар се навива да изражда нормално. Това ще обсъдиш с твоят гинеколог, но мисля имаме време. Simple Smile

При мен първото секцио беше по медицински показания, които не се променят, така, че пак ще раждам със секцио вероятно, но честно казано не съм се и замисляла за нормално. Трудно се възстанових от операцията, но пък не се представям с контракции и болка да раждам нормално, знам ли... Thinking Зависи от много фактори.

# 55
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Здравей,
Зависи какъв е разреза. Ако е вертикален, задължително и второто дете ще бъде със секцио, ако е хоризонтален би трябвало да ти дадат избор и възможност да се опиташ да родиш нормално.
Тук само ако си родила два пъти със секцио, задължително и третото е такова (независимо от разреза).
Аз родих със секцио и бих желала да опитам нормално раждане втория път (но да видим - докторът каза, че няма да има проблем да пробвам)
Успех. Стискам палци (дано да вземеш правилното решение - то всичко зависи от обстоятелствата_
Поздрави

Твоят разрез какъв е?
Имам много познати раждали със секцио всички са с хоризонтален ниско долу.
Виждам , че не си в България и затова питам. Аз мислех, че тук отдавна не се практикуват вертикални разрези.

# 56
  • Мнения: 2 960
Доколкото аз знам от доста  години в България се прави хоризонтален разрез ниско долу.....Вече така се действа ,поне аз нямам познати млади жени със другият вид разрез.Знам само че в някой много редки случай се налага вертикален.

# 57
  • София
  • Мнения: 545
Зависи от разреза на матката  Peace

# 58
  • Мнения: 967
Не съм раждала секцио и не мога да коментирам от личен опит, но от медицинска гледна  точка няма причина след едно секцио да се ражда пак секцио. Ш миналото разреза за секцио са го правели напречен и голям и тогава наистина след това майката не е можела повече да ражда нормално поради риск от разкъсване на мястото на предишката операция. Сега обаче разрез при секцио се прави маъл и надлъжен и риск от разкъсване няма. Така че жената може да ражда съвсем естествено след секцио. Не знам защо предпочитате секциото. Вярно е, че при нормалното раждане има момент на много силни болки, но този момент трае обикновено не повече от  3-4 часа. През останалото време контракциите съвсем не са много болезнени. МИсля че е за предпочитане да те боли 3 часа преди да родиш, но след раждането да си във форма, за да можеш да се грижиш и радваш на детето си и което е изключително важно - да можеш да го кърмиш, вместо да си спестиш родилните болки, но после 24ч. да си в реанимация и нито да се радваш на детето си, нито да го кърмиш... Току ще четох съседната тема относно колко трае възстановяването след секцио - ами доста майки са казали, че ги е боляло месец, че и повече след секциото, не са можели да си свалят количката, за да извеждат бебето и т.н. - определено мисля, че 2-3 часа контракции е песен в сравнение с това месец след равдането да се притеснявам да си нося детето на ръце, защото ме боли операцията или пък да не мога да му сваля количката до пред блока или което най-лошото да трчбва вместо антитела от моята коластра да поеме адаптирано мляко когато наистина се нуждае от добър хранителен старт.

# 59
  • Мнения: 137
Да бе да!  Grinning А тези, които имат разкъсвания отдолу или са шити от-до колко време ги боли и не могат да си седнат на д-тата. Защо всеки си мисли, че възстановяването след секцио е нещо толкова трудно и болезнено!

За каква реанимация става въпрос? И защо след секциото да не може да си кърмиш детето веднага? А пък и не съм видяла никакъв проблем да си вдигна детето.

# 60
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
 В болшинството случаи не би трябвало да има проблем за нормално раждане само защото първото е било секцио. Аз съм един чудесен пример за вертикален външен разрез. За разреза на матката мога само да гадая, в епикризата нищо не пише, а светилото, извършило операцията, ми каза, че много питам, когато се поинтересувах. С кърменето се справихме добре, ако е имало проблеми, те не са били свързани с начина на раждане.
 Много бих искала да родя нормално останалите си деца, защото преди секциото имам три коремни операции, с него - четири, и мисълта за всякакво по-нататъшно рязане ми звучи кофти.

# 61
  • Мнения: 92
Аз съм с 2 секцио и когато бях бременна 2-я път никой лекар а и самата аз не отвори и дума за нормално раждане.А и доколкото съм чувала много лекари не се наемат да израждат нормално след едно секцио.
За мен важи същото!

# 62
  • Мнения: 326
Секцио  Peace

# 63
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Може много да се спори, едно нормално раждане, може да протече за 3-4 часа, но може да протече и за 24 часа с усложнения. Както и със секциото...може да си в реанимация 4 часа, може и 24 часа. Така че е неуместно да се спори по този въпрос.

По този цитат на Nellie :

"Сега обаче разрез при секцио се прави маъл и надлъжен и риск от разкъсване няма. Така че жената може да ражда съвсем естествено след секцио. "

Ако втората бременност/ раждане е скоро след първото раждане секцио има реален риск от разкъсване, руптура на матката. Така че съвсем не е препоръчително естественото раждане.

# 64
# 65
  • Мнения: 142
Здравей,
Зависи какъв е разреза. Ако е вертикален, задължително и второто дете ще бъде със секцио, ако е хоризонтален би трябвало да ти дадат избор и възможност да се опиташ да родиш нормално.
Тук само ако си родила два пъти със секцио, задължително и третото е такова (независимо от разреза).
Аз родих със секцио и бих желала да опитам нормално раждане втория път (но да видим - докторът каза, че няма да има проблем да пробвам)
Успех. Стискам палци (дано да вземеш правилното решение - то всичко зависи от обстоятелствата_
Поздрави
Твоят разрез какъв е?
Имам много познати раждали със секцио всички са с хоризонтален ниско долу.
Виждам , че не си в България и затова питам. Аз мислех, че тук отдавна не се практикуват вертикални разрези.

Здравей,
Моят разрез е хоризонтален, но аз родих в 37 г.с. (след като плацентата тръгна да се отлепя)
Долколкото знам вертикален разрез също се прави в наши дни при много спешни случаи, когато трябва бебето да се изроди много бързо.
На 6 седмичния преглед, докторът каза, че ако раждам втори път тук (без усложнения) не виждал смисъл да се прави цезарово сечение (т.е. моето разбиране е, че ще ме оставят да се пробвам да родя нормално)
Относно възстановяването мога да кажа, че от самото начало сама си къпя бебето, а количката си я свалям от 2 месец (едва тогава тръгнахме да излизаме)
Това заради което най-много съжалявам и заради което бих се въздаржала от второ цезарово сечение, е че кърмата не ми дойде веднага. Бебето бе 24 часа с мен и пищеше от глад и аз психически не издържах и му дадох формула. Много се тормозих и бях на ръба на психясването, защото през цялата бременност си мислех как ще го кърмя. За 4 дена спадна 325 г. (а се роди 2840)
Най-накрая взехме под наем електрическа помпа (след 2 помпания кърмата ми дойде).  В момента се помпам и давам от шише.

# 66
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Благодаря за отговора. Аз реших, че ти е вертикален и наистина се очудих.

# 67
  • Мнения: 4 371
Не съм раждала секцио и не мога да коментирам от личен опит, но от медицинска гледна  точка няма причина след едно секцио да се ражда пак секцио. Ш миналото разреза за секцио са го правели напречен и голям и тогава наистина след това майката не е можела повече да ражда нормално поради риск от разкъсване на мястото на предишката операция. Сега обаче разрез при секцио се прави маъл и надлъжен и риск от разкъсване няма. Така че жената може да ражда съвсем естествено след секцио. Не знам защо предпочитате секциото. Вярно е, че при нормалното раждане има момент на много силни болки, но този момент трае обикновено не повече от  3-4 часа. През останалото време контракциите съвсем не са много болезнени. МИсля че е за предпочитане да те боли 3 часа преди да родиш, но след раждането да си във форма, за да можеш да се грижиш и радваш на детето си и което е изключително важно - да можеш да го кърмиш, вместо да си спестиш родилните болки, но после 24ч. да си в реанимация и нито да се радваш на детето си, нито да го кърмиш... Току ще четох съседната тема относно колко трае възстановяването след секцио - ами доста майки са казали, че ги е боляло месец, че и повече след секциото, не са можели да си свалят количката, за да извеждат бебето и т.н. - определено мисля, че 2-3 часа контракции е песен в сравнение с това месец след равдането да се притеснявам да си нося детето на ръце, защото ме боли операцията или пък да не мога да му сваля количката до пред блока или което най-лошото да трчбва вместо антитела от моята коластра да поеме адаптирано мляко когато наистина се нуждае от добър хранителен старт.
Joy
Пусни една тема секцио и кърмене, да видиш каква част от нас(родилите секцио) сме кърмили по-дълго от някои нормално родили. Въпрос на личен избор и информираност е кърменето.
Едното няма общо с другото, освен може би това, че при секцио кърмата слиза малко по-бавно.

Да бе да!  Grinning А тези, които имат разкъсвания отдолу или са шити от-до колко време ги боли и не могат да си седнат на д-тата. Защо всеки си мисли, че възстановяването след секцио е нещо толкова трудно и болезнено!

За каква реанимация става въпрос? И защо след секциото да не може да си кърмиш детето веднага? А пък и не съм видяла никакъв проблем да си вдигна детето.
А, така, кажи им го Laughing

# 68
  • София
  • Мнения: 448
И аз се питам сега как ли ще протече раждането на второто ми дете?Първото ми е със секцио по медицински причини,след 26 часа болки и неполучаване на разкритие.Не си спомням в направлението за раждане дали наблюдаващият гинеколог дава препоръка за секцио,ако прецени,че се налага или в предродилна го решават..?

# 69
  • Мнения: 137
Не е вярно че след секцио на времето се е раждало пак секцио.Свекърва ми преди 32 год. е родила секцио а след 2 год нормално при това седалишно.Аз раждах и ше раждам секцио.Само който не е имал операция твърди,че не можеш да ставаш, да си вдигаш детето и подобни глупости.Точно на втория ден си възстановен.И зашо да те боли 3 часа, като може да не те боли изобщо?Защо като отидете на зъболекар искате упойки?Нали в миналото са си правили зъбите без упойка

# 70
  • София
  • Мнения: 545
...но от медицинска гледна  точка няма причина след едно секцио да се ражда пак секцио.

От медицинска гледна точка, може да се изкаже само медицинско лице и то в конкретна ситуация за конкретен човек.

Вярно е, че при нормалното раждане има момент на много силни болки, но този момент трае обикновено не повече от  3-4 часа.

Пак зависи може да са 3, може да са 12 часа.

МИсля че е за предпочитане да те боли 3 часа преди да родиш, но след раждането да си във форма, за да можеш да се грижиш и радваш на детето си и което е изключително важно - да можеш да го кърмиш,

И се грижих и се радвах на детето си, когато ми го дадоха и го кърмих . При нас имаше жени, родили нормално и не можеха да ходят и да стоят прави, имам и познати, които са ми казвали, че месец не могат да си седнат на д-то.

Току ще четох съседната тема относно колко трае възстановяването след секцио - ами доста майки са казали, че ги е боляло месец, че и повече след секциото, не са можели да си свалят количката, за да извеждат бебето и т.н. - определено мисля, че 2-3 часа контракции е песен в сравнение с това месец след равдането да се притеснявам да си нося детето на ръце, защото ме боли операцията или пък да не мога да му сваля количката до пред блока или което най-лошото да трчбва вместо антитела от моята коластра да поеме адаптирано мляко когато наистина се нуждае от добър хранителен старт.

И това пак е индивидуално. Мен ме боля седмица, като от самото начало нямах проблем с това да си вдигам и гушкам детето. След втората седмица седмица свалях сама количката от втория етаж, за да ходим навън. И пак АМ и коластра, кърмих си детето без проблем от третия му ден.

# 71
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Изчетох с интерес всички отговори!
Благодаря ви искренно, страхотни сте! Голяма прегръдка за всички от мен! Hug
Видях, че се е разгоряла дискусия.
През април смятам да посетя гинеколога, с когото мисля да се уговоря този път да бъде при раждането ми и смятам да се доверя абсолютно на неговата преценка.
За този си живот планирам, стига да съм жива и здрава, да родя поне три дечица, така че вероятно ще избера варианта, който в най-пълна степен ще защити здравето на организма ми.
Бебчо е важен, но също е важно след раждането да се прибера в добро състояние вкъщи, защото там ме чака още един малък човек, който има нужда от моите грижи и внимание! Grinning
Ще ви държа в течение как са се развили събитията!
Още веднъж ви благодаря, момичета, за споделените мнения по темата!

~ ~

# 72
Здравейте,
Първото си дете - момченце на 6 години родих секцио. Не съм избирала сама как да родя. Бебето беше много голямо - 4,550кг. Можеха да ме оставят да се мъча и накрая пак щяха да ме срежат. Това, че съм родила секцио не ме прави по-малко майка от всички родили нормално. Сега съм в 9 месец  с второто си дете и отново бебето расте голямо. Първото ми раждане беше много приятно, бях в съзнание и успях да чуя първият плач на бебето, както и да го погаля, това е по-важно. Яд ме е било на майки, които  се гордеят с това, че са родили нормално и отричат секциото. Макар и със секцио аз се гордея защото имам много сладко и умно хлапе, което съм кърмила 1 година и 7 месеца.

# 73
  • Мнения: 258

Аз сега съм в същото положение...
Когато попитах лекарката ми, която съм избрала за раждане, дали мога да родя нормално второто си дете, тя каза, че това ще зависи от много неща, които ще се вземат предвид 1-2 седмици преди раждането.
По принцип каза, че в 90% от случаите се препоръчва второто да е пак секцио, особено когато не са минали 2 години от първото секцио и второто забременяване. Освен това каза, че при секциото, там където е разрезът, матката се изтънява и при нормално раждане /особено на по-едър плод/ биха могли да се получат разкъсване и кръвоизлив.
Затова, като цяло се преценява в кой от двата случая рискът ще е по-малък и съответно се предприема такова раждане.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт