рецепти от Русе

  • 6 771
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 395
Момичета, аз и няколко приятели обмисляме да издадем нещо като малка готварска книжка с типично русенски рецепти, която да бъде преведена на няколко езика и разпространявана сред гости на Русе. За целта обаче трябва да се сдобием с типично русенски рецепти. Ако случайно се сещате или знаете такива много Ви моля да се включите Simple Smile Всичко е на доброволни начела и самата книжка не цели печалба, а по-скоро прославяне на нашата кухня сред чужденците Simple Smile
Много благодаря на всички отзовали се  bouquet

ПП. Може и типично дунавски рецепти, но моля ви да уточнявате точно от кой град/край са  Blush

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 00:20 от peonia

# 1
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Идеята е много добра.
Ще видя с какво мога да съм полезна  Hug

# 2
  • Мнения: 3 376
Ето тук открих няколко рецепти,незнам колко са русенски де,вие преценете  Grinning

http://www.receptite.com/recepta.php?r=342

http://www.omda.bg/bulg/cook/nikulden.htm
http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=RECIPE_INFO&RECIPE_ID=581

# 3
  • Мнения: 1 951
Ще следя темата с интерес  Grinning

В момента не се сещам за нищо типично русенско  Embarassed но ако ми хрумне нещо ще го споделя.

# 4
  • Мнения: 395

Хаха Духче тая псоледната рецепта ме накефи. Трябва да разберем как се прави русенско варено. Аз като една видна русенка никога не съм го опитвала това нещо. Те още ли го произвеждат  newsm78

# 5
  • Мнения: 1 951
И аз се сетих за русенско варено  Grinning но си нямам идея за рецепта  Laughing Иначе мисля че още се произвежда.

# 6
  • Мнения: 430
чушки с грозде -баба ми ги прави така пълни чушките с ориз и зърна бяло грозде и много е вкусно Laughing

# 7
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Мами-русенки, дайте нещо дунавско, за рибка става въпрос. Най-вкусната рибена чорба съм яла в приятна компания  lalalala на брега на Дунава, който се плацикаше почти в краката ни. Беше от моруна, с подправка дивисил. Тогава именно разбрах, че тази подправка е най-връзваща се с рибата.
Ееееех, къде ги тия годинки ...  newsm45

# 8
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
не знаех, че Русе се слави със собствени кулинарни специалитети, освен бялото сладко и русенско варено

# 9
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Коте, ето ти прословутата Рибена Чорба .Патент на мама и в последствие мой newsm53
       
           Почистената,нарязана на едри парчета риба(различни видове за предпочитане)се залива с доматен сок,една връзка ситно нарязан магданоз,няколко стръка девисил,една накъсана люта чушка,чер пипер.
       Слага се вода да заври,прибавят се 1-2с.л олио и сол на вкус
         като кипне водата се изсипва рибата,заедно с маринатата и се оставя да ври 10-15мин(не повече!)
               Хубаво е след това да се извади и  обезкости рибата,след което отново да се върне в бульона
Старите рибари правят тази чорба на брега на реката,с дунавска вода и казват че трябва да се яде гореща,люта и солена Mr. GreenКолкото е по-шарена рибата,толкова е по вкусна чорбата,както и задължително трябва да се сложат и главите и опашките.

# 10
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Старите рибари правят тази чорба на брега на реката,с дунавска вода и казват че трябва да се яде гореща,люта и солена Mr. GreenКолкото е по-шарена рибата,толкова е по вкусна чорбата,както и задължително трябва да се сложат и главите и опашките.[/color]

О, този момент го бях забравила  Joy Благодаря за отговора  bouquet

# 11
Омъжена съм за свищовлия.
Те правят за Никулден шаран на фурна, със заливка от кисело мляко и яйца.
Не знам дали е русенско, но по свищовския край и околните дунавски градчета (на пример Белене) тази рецепта се тачи много и е типична.
В Бон Апети я е показвала Есил Дюран (дано да беше наистина тя) и я нарече турска пача.
Та един цял, по-големичък шаран (без главата и перките и опашката) се реже надлъжно през средата, маринова се за малко с лимонов сок, сол, олио, чесън (и то много) и черен пипер. Пече се първо във фурната около 20 мин. с кожата надолу с много малко вода.
После се залива със смес от 3-4 яйца, разбити със сол и около 300-400 г кисело мляко.
Пече се докато се зачерви.
Има особен вкус. Ако рибата е наистина прясна е хубаво, обаче на мен ми идва малко в повече многото чесън, който слагат.

# 12
  • Мнения: 3 376

Хаха Духче тая псоледната рецепта ме накефи. Трябва да разберем как се прави русенско варено. Аз като една видна русенка никога не съм го опитвала това нещо. Те още ли го произвеждат  newsm78

Не знам дали го има още,аз нали съм веге  Flutter
Обаче като гледам само рецепти с риба има,повечето са такива.Ей,забравих аз да те питам в неделя.
Ще разпитам баба ми,може и тя да знае нещо,пък и за Русенското варено  Wink

# 13
  • Мнения: 946
Дени ето и една от мен  Peace
Русенска баклава
готови финни кори
1к.ч. краве масло
2к.ч.смлени орехи
1ч.л. канела
за сиропа:2ч.ч. вода
80гр глюкоза
1 ванилия
1 ч.ч. вода
Нареждаме корите в/у покривка една в/у друга,като всяка ръсим с разтопено масло и слагаме от плънката/орехи+канела/С помощта на покривката навиваме корите на руло и нарязваме на парчета 3-4см.Обръщаме парчетата и нареждаме в тава намаслена.Печем в умерена фурна,докато стане златиста,а когато охладим,я заливаме с топъл сироп.

# 14
  • Мнения: 395
 Hug Благодаря на всички за отговорите...наистина Русе и русенският край май не се славят с кой знае какви кулинарни специалитети, но се надявам че с помоща на мнооого хора ще съберем достатъчно рецепти Simple Smile

Мерси и ще ви дръжа в течение

Общи условия

Активация на акаунт