кое прави Фризолак "долнопробна манджа"

  • 13 186
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 393
Това не е първата тема, която пускам относно АМ. Изобщо не съм ЗА това мляко, нито го защитавам, нито харесвам, просто питам, какво му е лошото, защо май ще останем на него. В болницата я захраниха с него и продължих да й го давам. Опитах да го сменя с Аптамил Комфорт, после Аптамил 1, но колкото и да ми е голямо желанието, тя не ги понася. Съвестно ми е да й сменям вече млеката и отново минахме на първото - Фризолак. Нямам никакво желание да яде от него, но тя пък си го пие и нямаме проблеми (за сега)По този повод питам защо му е такава славата?

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 15:30 от mamor

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Не знам,но чак пък толкова лошо не е.И аз направих 2 опита за смяна,но не стана та се спрях.Тери още си го пие сутрин и вечер.

# 2
  • Мнения: 2 865
Според мен си е много добро. Има стандарт на който всички млека отговарят по състав, така че не виждам причина да го сменяш щом детето го приема добре.

# 3
  • Мнения: 779
Почти всички АМ имат еднакъв състав .Ако говорим за разлика,то тя се обособява  по скоро във вкуса им! Някои са по-сладки,други не толкова и т.н. Всичко останало е рекламна политика на фирмите производителки.Аз смятам така. Simple SmileДве деца съм отгледала с Фризолак,защото за съжаление не можех да кърмя,което е най-доброто за едно бебе разбира се.! Изключително доволна съм.И двете ми деца са с различни вкусове,но приеха много добре фризолака и нито са имали разтройства,нито запек, нито наднормено тегло,нито каквото и да било друго.Така,че не се притеснявай..избора ти е добър. Peace

# 4
  • Мнения: 745
 newsm62много ме развесели с това определение.не смятам,че млякото е такова.някой мами не го одобряват просто.но както казваш твоето дете си го хапва с удоволствие и то не смята,че е ''долнопробна манджа""

# 5
  • Мнения: 27 524
Еее, ти пък, чак толкова ,къде си прочела толкова крайно изказване. Не е долнопробно мляко, разбира се. Давай си спокойно на детето. Има млека, които не понасят на някои деца, но това не ги прави лоши. Общо взето всички млека сега на пазара са сходни и все са хубави, не е както е било едно време, така че спокойно и не се тревожи с подобни мисли  Hug

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Такова нещо за Фризолака за първи път чувам - "долнопробна манджа"  Rolling Eyes. Не знаех досега, че има такава слава  newsm78. Сина ми го харесва и никога не съм си и помисляла да го заменям с друго, защото за мен е важно, какво на него му харесва и подобни твърдения изобщо не ме притесняват. Съдържанието на всички млека е почти идентично, така, че се успокой и давай на бебка, това, което й харесва   Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 4 587
Не мисля, че е толкова лошо. Синът ми беше на него до 4-5 месец, но много се запичаше, смених го и нещата се нормализираха. Не знам дали от новото мляко или защото започнах да захранвам, както и да е...
Щом на бебето ти му харесва и го понася добре, не виждам причина да го сменяш и да се притесняваш. Simple Smile

# 8
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
   Ние също пием  Фризолак(сега вече  2-ката) - моето дете  го приема много добре,харесва му,не е имал запек или други проблеми.И аз четох доста негативни изказвания за млякото преди година,но в крайна сметка реших,че щом му харесва ,ще продължим с него.Не се притеснявай,от многото подобни теми излиза,че много майки хранят децата си с това мляко,и те растат здрави и се развиват добре,както и хранените с други млека.

# 9
  • Мнения: 27 524
Не знам дали се дължи на фирмена политика или неспазване на някакви минимуми, но Фризолак не се предлага в Белгия, Франция, Германия и други страни. Нещо, което не може да се каже за Аптамил, Милумил, Нан, Нутрилон... не знам, само констатирам  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 089
Много майчета го сменят, защото децата им се запичат от него. Моя син е на кърма и АМ само в кашата, пък и той се запича,  даже някой път въпреки захранването - до дете си е. Ако толкова се вълнуваш можеш да сравниш състава му в справочника на форума - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=116208.0

# 11
  • Мнения: 2 131
И аз това попитах в една друга тема, ама не получих отговор май. Много мами обясняват как Фризолакът не е хубаво мляко, ама аз така и не видях някоя да се обоснове. Извинявам се, ако някъде из форума е имало обяснение за това и аз не съм го видяла.
Моят син пиеше Фризолак, сега е на Фризо 2.

# 12
  • Мнения: 232
Още в началото бях решила да му давам Аптамил, но от него повръщаше.Минахме на Фризолак,на бебо му харесваше н нямаше никакви проблеми.Карахме до сега на Фризо2- много съм доволна.Но нали ми остана мерака за Аптамил, че в момента сме на него.А за Фризо не съм чувала негативни отзиви.

# 13
  • Мнения: 9 973
ако беше такова нямаше толкова майки да го дават,моето дете също си го яде.......... Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 2 734
Според мен това идва от факта,че много бебета се запичат от него.Моята дъщеря си го пиеше и й харесваше,но също беше запечена и затова го смених.Но това не е задължително за всяко бебе.Няма мляко,което да е универсално и да понася на всяко дете.Така че няма как едно да е лошо,а друго добро.Адаптираните млека на пазара са еднакво проверени и качествени,няма начин някое да е кофти в пълния смисъл на думата.Щом на детето ти му понася и си го пие добре,няма никакъв смисъл да го сменяш!

# 15
  • Мнения: 814
"Долнопробна манджа" е доста силно казано...
Ето ти линк за една доста подробна тема по въпроса: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=252658.20

А аз ще цитирам част от единия си постинг в нея + 1 малка добавка:
"Изобщо не отричам, че това АМ може да действа на някои дечица добре, а други по-прехвалени АМ - зле. Това общо взето е индивидуално. Но истината е, че ако се направи някаква статистика, дори само от форума, ще има доста мами, които ще са по-недоволни от Фризолака, отколкото от което и да е друго АМ. Въпреки, че аз имам една позната, която си го даваше редовно на детето и изобщо не се притесняваше, че на 2-3 дни го "изхождаше" с термометър. Всеки разсъждава различно.
Освен това не става дума за цена, а за качествата и начина, по който това АМ се е наложило в БГ (най-вече от доц. Маринова). Абсолютен факт е, че както всички останали неща, така и АМ си имат различни категории (взависимост от качествата, състава и т.н.) и не виждам защо някой не приема, че Фризолака не е висока категория в сравнение с други АМ на пазара, които освен това са познати като марки в цял свят..."
Като гледам по-горе малко съм се разгорещила, ама то е защото сама трябваше да си събера инфото за другите АМ и да се спра на подходящото (лекарите не ми го дадоха)... Приеми тона ми за добронамерен Peace

# 16
  • Мнения: 174
Фризолак-"долнопробна манджа" ми звучи толкова крйно, че граничи с безсмислицата. Всяка майка решава дали да даде Фризо или друго мляко. Стига с тая параноя относно Фризолака- тук във форума периодично се появявт такива стряскащи теми. Whistling

# 17
  • Мнения: 6 441
Не знам дали се дължи на фирмена политика или неспазване на някакви минимуми, но Фризолак не се предлага в Белгия, Франция, Германия и други страни. Нещо, което не може да се каже за Аптамил, Милумил, Нан, Нутрилон... не знам, само констатирам  Simple Smile
Thinking Ще ме накараш да се замисля за Милумила Thinking

# 18
  • Мнения: 1 900
Щом детето ти го приема добре, защо да е "долнопробно"?
Има различни млека защото различните деца имат различен вкус, това което едно приема с охота друго може да не иска, освено това някой се запичат от едно, други ги разглабва.
Важно е как се отразява на твоето дете  Peace

# 19
  • Мнения: 1 132
Според мен всички АМ са  еднакви. Предполагам не мислите, че ще продават "долнопробни манджи" за бебета. Това, че някои производители не правят голяма реклама на продукта, не го прави автоматично лош и долнопробен.
В Холандия например няма Аптамил, Милумил, Лактана, Хипп и т.н.  , защото населението залага на местните продукти Нутрилон , Фризо и т.н. Имам приятелки в Германия, които хранят по препоръка на педиатър с Хумана, а забелязвам, че е недолюбвано мляко в България.  Thinking
Едно мляко е добро, щом се  понася добре. Аз кърмих до скоро и сега минахме на Нутрилон, естествено това е най-доброто за мен на този етап, защото понася много добре на детето ми. Не бих го сменила, ако някой му лептне етикета -долнопробна марка.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 48
МАМИТА, МОЕТО БЕБЕ Е НА  ФРИЗОЛАК,ВЕЧЕ СМЕ НА 2-КАТА.  ЗАПЕК НЕ Е ИМАЛО ОТ НЕГО. И ТРИТЕ МИ ПРИЯТЕЛКИ, КОИТО ИМАТ БЕБЕТА СЪЩО ПОЛЗВАТ ФРИЗОЛАК, БЕЗ ДА СМЕ СЕ КОНСУЛТИРАЛИ ЕДНА ОТ ДРУГА.  ТАКА ЧЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ СИ ГО СПОКОЙНО, ЩОМ БЕБКОВЦИТЕ ГО ОБИЧАТ!
 

# 21
  • Мнения: 117
Предполагам защото е по-бедно на състав от другите млека и заради това, че се опитват да "тъпчат" бебоците във всака болница само с него по обясними причини (нали вносителката е шефка на педиатрите в БГ)  Laughing. А и заради това което Блонди е написала, че такова чудо Фризолак на запад няма. Има други млека, които за щастие се продават и в България.

# 22
  • Мнения: 2 131
Това че в другите държави бебетата ги хранят с други марки млека не го приемам като мотив. По тази логика след като американците, например, се тъпчат с хамбургери и всякакви глупости би следвало и ние да го правим. Нито пък факта, че еди кой си го е наложил на нашия пазар го прави лошо мляко.
Това е поредната тема за Фризолака и аз така и не прочетох защо това мляко е по-лошо от останалите. С какво неговия състав е по-различен от другите марки млека и какво му липсва в сравнение с тях.

# 23
  • Мнения: 779
Това че в другите държави бебетата ги хранят с други марки млека не го приемам като мотив......................
..... и аз така и не прочетох защо това мляко е по-лошо от останалите. С какво неговия състав е по-различен от другите марки млека и какво му липсва в сравнение с тях.
Подкрепям абсолютно Peace и много ми се иска да чуя накрая поне едно компетентно изказване по въпроса,кое точно прави Фризолака по-лошо мляко от останалите?Кое?Ако мотива е .."ами в Германия не го дават"това звучи несериозно... моля ви Laughing

# 24
  • Мнения: 779
Предполагам защото е по-бедно на състав от другите млека и заради това, че се опитват да "тъпчат" бебоците във всака болница само с него по обясними причини (нали вносителката е шефка на педиатрите в БГ)  Laughing. А и заради това което Блонди е написала, че такова чудо Фризолак на запад няма. Има други млека, които за щастие се продават и в България.
ПО-бедно на състав???? smile3528Това от къде ти хрумна? smile3529А относно болниците..ми..ние сме лежали поне в три и трябва да ти кажа,че навсякъде предлагаха Nan,а не Фризолак, така че странно наистина newsm78това което твърдиш. smile3556

# 25
  • Мнения: 213
Цитат
Това че в другите държави бебетата ги хранят с други марки млека не го приемам като мотив......................
..... и аз така и не прочетох защо това мляко е по-лошо от останалите. С какво неговия състав е по-различен от другите марки млека и какво му липсва в сравнение с тях.
Подкрепям абсолютно Peace и много ми се иска да чуя накрая поне едно компетентно изказване по въпроса,кое точно прави Фризолака по-лошо мляко от останалите?Кое?Ако мотива е .."ами в Германия не го дават"това звучи несериозно... моля ви Laughing
Много точно казано Peace

# 26
  • Мнения: 393
Цитат
Това че в другите държави бебетата ги хранят с други марки млека не го приемам като мотив......................
..... и аз така и не прочетох защо това мляко е по-лошо от останалите. С какво неговия състав е по-различен от другите марки млека и какво му липсва в сравнение с тях.
Подкрепям абсолютно Peace и много ми се иска да чуя накрая поне едно компетентно изказване по въпроса,кое точно прави Фризолака по-лошо мляко от останалите?Кое?Ако мотива е .."ами в Германия не го дават"това звучи несериозно... моля ви Laughing
Много точно казано Peace
Peace  Peace  Peace ето за това пуснах темата! Явно само цветущи епитети има по адрес на млякото и нищо сериозно! А що се отнася до състава, със сигурност не е по-бедно!  smile3527
А пък за това, кое се продава в Германия и в Европа и кое не, нека да отбележим, че Аптамил е долнопробно мляко в Германия и не се купува изобщо след скандал станал с партиди с патогенни бактерии, които са изтеглили от пазара. Може би от тогава са зяляли нашия ???

# 27
  • Мнения: 1 089
Намерих нещо, което може би внася известна светлина върху въпроса, но как точно да го тълкувам незнам. Фризо е марка на концерна Frieslandfoods ( до колкото разбирам холандаски) - тук можете да видите в оригиналния им сайт. Но единственото друго мляко за бебета, което намерих там е Noulac  - кондензирано мляко за след 5 месечна възраст на друга тяхна марка (явно специално за Гърция) NOYNOY.
P.S. сега виждам, че и марките Frisan Flag  и Milli имат АМ.

Последна редакция: пт, 08 фев 2008, 21:59 от Lenyto

# 28
  • Мнения: 2 746
И в другите теми за Фризолак съм писала, че най-вероятно заради ниската му цена е толкова оплювано и смятано за "долна манджа".Но разбира се, никъде няма сериозни доводи против това АМ.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 587
Цената на НАН и Нутрилон също не е много по-висока, но те нямат подобна слава.

# 30
  • Мнения: 95
Страшно е глупаво някой да оплюва дадено мляко само защото не е подействало добре на детето му.Повечето деца родени в близките няколко години са хранени с Фризолак и мисля че няма проблеми.Ние също пробвахме с Аптамил,но не и понесе и обратно на твърденията от Фризолака тя вече си ака добре.А  това че в Западна Европа го няма-ми то някъде няма и семки и боза:)

# 31
  • Мнения: 508
И моето мнение е че няма проблеми да го даваш особено щом ви понася добре и детето си го яде,аз също смених няколко млека и реших да пробвам Милумил и ако не ни понесе тогава да минавам на Фризолак.За моя радост обаче Милумила ни понесе отлично че и досега сме на него-тия дни даже ще минаваме на 3-ката.

# 32
  • Мнения: 393
А  това че в Западна Европа го няма-ми то някъде няма и семки и боза:)
Grinning Peace ммм даа! Що се отнася за бозата, от както я направиха да отговаря на стандартите наложени от Европа  newsm20 нашата боза вече е само нишесте и консерванти и е пълен боклук, но пък срока на годност е в крак с нормите!!!  newsm11

# 33
  • Мнения: 2 746
Цената на НАН и Нутрилон също не е много по-висока, но те нямат подобна слава.

Фризолакът е най-евтиното мляко на пазара в момента.

# 34
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Щом детето си го яде значи за него е много "хубава манджа" Laughing
И аз давам Фризолак.

# 35
  • Мнения: 2 131
Говорим само за Фризолак или за млеката на Фризо въобще. Защото Фризовомът, например, тук при това на борсови цени е към 11 лева. Това не бих казала, че е чак толкова евтино. Не съм много сигурна, може и да греша, но доколкото знам Аптамил, например, струва повече, но е с по-голям грамаж.

# 36
  • Мнения: 1 900
Не съм много сигурна, може и да греша, но доколкото знам Аптамил, например, струва повече, но е с по-голям грамаж.
Аптамила е в опаковки по 900 гр. Намира се от 28 до 31 лв. в различните магазини. Все пак не е фрапиращо по скъп, но със сигурност Фризото е най-евтиното на пазара в момента.

# 37
  • Мнения: 814
Естествено, че всяко АМ, което е допуснато на пазара може да се ползва от дечицата, вкл. и Frisolac, само че аз не "уважавам" Frisolac, защото:
1. Имат нечестни методи за налагане, като чрез "окупирането на докторите" напрактика спират достъпа до информация на майките за другите млека. Моят син беше пряко потърпевш от това! Освен това в България се използват известни специалисти, които да го препоръчват, чиито лични интереси са свързани с продажбите на това АМ  #Cussing out. Нека има всякакви АМ, но не може така да се "монополизира" един пазар и майката да не получава информация.
2. Дечицата на много мои познати (+ това, което съм чела във форума), които са го ползвали са имали проблеми с коремчетата, предимно със запек (но съм съгласна, че това е по-скоро индивидуално).
3. Не съдържа бифидобактерии и не е екологично-чист продукт - характеристики, които определиха моя окончателен избор на АМ за сина ми. Вярно е, че и много други водещи млека не ги съдържат, но никога не съм чула те да водят до толкова често срещани проблеми или пък да се налагат като единствени АМ. Затова никога не бих казала нещо лошо за тях.
4. Техните млека наистина се продават предимно във Виетнам, Малайзия, Тайван, Русия, в което няма нищо лошо, но е факт.

За да не говоря "на изуст" се разрових в нета и каква беше изненадата ми, когато открих следните неща:
1. http://www.ibfan.org/english/codewatch/btr01/FRIES-en.HTM
Оказва се, че тази фирма е известна с нечестните си методи и нарушаване на правилата "VIOLANCE" е "нарушение", а в някои контекст и "престъпление" по цял свят  Shocked. И за всички, които твърдяха, че не било вярно, че Фризолак в БГ дава пари или други облаги на лекарите, за да препоръчват само тях, специално копирам изречението за България:
 
"In Bulgaria, health workers are given incentives to distribute products and to recommend them to mothers through magazine articles."

2.  Попаднах и на този линк: http://www.biogaia.com/?id=26300
Доколкото схванах тези BIOGaia са производители на пробиотици за индустриални цели. Явно ХИП например си купуват пробиотиците от тях. Обаче вижте, че Friesland също явно купуват пробиотици и ги слагат в млеката си, които произвеждат за Хонг Конг, Тайван, Сингапур, Малайзия и Виетнам. България по-долен пазар ли е от тях? 
Освен това на самата страница на Friesland има обяснение за полезните пробиотици, а тук във форума имаше изказвания на майки - привърженички на Фризолака, че именно пробиотиците не били важни?!

Честно казано аз самата съм шокирана от това, което намерих  Shocked Shocked Shocked
Искрено се надявам, че до 1-2 година и докторите ще влезат в час (защото знаете ли - вече 2 мои познати, които родиха наскоро ми споделиха, че лекарите са им казали да ползват съответно АМ Лактана БИО и ХИП БИО), както и че всички млека ще станат обогатени с пробиотици и напрактика няма да има нужда от тяхното разискване  Peace   
 





     

# 38
  • Мнения: 2 131
ivemom, поздравления, че на този етап си единствената, обосновала мнението си.   bouquet

# 39
  • Мнения: 393
ivemom, поздравления, че на този етап си единствената, обосновала мнението си.   bouquet

  bouquet
Ето това ми трябваше!!!  Peace Благодаря!

# 40
  • Мнения: 393
Не съм много сигурна, може и да греша, но доколкото знам Аптамил, например, струва повече, но е с по-голям грамаж.
Аптамила е в опаковки по 900 гр. Намира се от 28 до 31 лв. в различните магазини. Все пак не е фрапиращо по скъп, но със сигурност Фризото е най-евтиното на пазара в момента.
и все пак!! Кутия Аптамил комфорт струва 17 лева, Физорак струва 8 лв. Аптамил кутия струва 30 лв 900 гр -  Фирозалак 800 гр струва 16 лв - почти двойно! Фризолака направо си е евтинджос  Rolling Eyes

# 41
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много интересна дискусия Laughing
Не знам дали от постинга на ivemom по-горе стана ясно, че Фризланд Нутриция е violator не на друго, а на Кодекса за разпространение заместителите на майчиното мляко (ИБФАН е организацията за мониторинг нарушенията на кодекса по света). Под знаменателя violator минават абсолютно всички производители на АМ, шишета и биберони Laughing А най-големият нарушител в световен мащаб е не друг, а добре познатата компания Нестле - световният монополист в хранителната индустрия и компанията с най-нечовешки, студен и пресметлив маркетинг във вреда на детското здраве. Фризланд Нутриция са една много дребна рибка в сравнение с тях - но не видях някой нещо да казва за млеката на Нестле от тази гледна точка или пък да се споменава бойкота спрямо Нестле, който действа вече повече от 30 години от страна на стотици организации по света, които се занимават с въпросите на детското здраве...
Та... някак много избирателен ми се видя подхода към млеката и фирмите hahaha
Иначе аз съм последният човек, който би препоръчал което и да е адаптирано мляко, освен ако не е жизненоважно. Малко повече ровене в проблемите около млеката убеждава, че не винаги новото е по-добро - реално млеката са действащ експеримент върху децата и добавянето на всяка нова съставка не е тествано преди това върху нищо, защото не може да даде ясен отговор какъв ще е ефекта върху човешко бебе, докато не му се даде пряко... Така количествата на новите съставки се тестват на принципа на проби и грешки и се събира информация за страничните ефекти, които се проявяват при бебета. Например в момента е много остра дискусията дали прибавката на арахидонова и докозахексенова киселина има изобщо потвърден благоприятен ефект - защото доказателствата за негативните ефекти на тези извлечени от бактериални и водораслови култури с помощта на канцерогенни химикали масла се трупат все по-бързо...
Така че не взимайте веднага присърце всяка нова добавка, за която убеждават, че е супер-страхотна придобивка и ще има еди-какъв-си ефект върху бебето - по този начин реално поставяте бебето си в експеримент, за което никой не ви е уведомил... и който не се знае как ще му се отрази.
И понеже не обичам да съм голословна - малко линкове съм давала ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=256768.msg6377445#msg6377445

# 42
  • Мнения: 814
hedra,
аз не мисля, че с теб си противоречим Wink, напротив - общо взето съм съгласна с теб Simple Smile:
1. За кърмата изобщо няма да говорим - нека всеки кърми максимално (аз успях около 3 м.), мисля че спор за това в случая няма.
2. Аз ясно дадох моите лични аргументи в постинга си защо не "уважавам" Фризолак като АМ. Също така посочих кое в поведението на тази фирма не ми допада, защото многократно съм казвала, че за да достигна до това АМ, което се оказа най-подходящо за сина ми, трябваше сама да мина през мини образователен медицински процес при положение, че професията ми няма нищо общо с това. Е да, може да кажеш - ми то всяка майка трябва да се образова - така е, но не и в такива детайли! Когато питам за дадено АМ - не е редно лекарите да ме гледат като "гръмнати". Честно казано това ми отне няколко месеца, през които в крайна сметка синът ми поотрасна.
3. Обяснила съм също така защо не говоря за другите АМ в случая - така че няма нищо избирателно от гл.т. на марки.
4. Според мен линкът, който намерих и дадох тук показва вид маркетингово поведение на фирмата като цяло, а не просто Кодекса за който говориш. Изречението за България например за мен потвърждава някои многократно обсъждани мнения.
5. Аз още преди погледнах линковете, които си дала за DHA/ARA - истината е, че са доста полезни. Не знам много за тези нови съставки (въпреки, че ще гледам да се запозная). Все още синът ми не ги е опитвал... Много разчитам на това, че поне в АМ, които са БИО- няма да ги вкарат ако са някаква химия... newsm78   

# 43
  • Мнения: 1 089
Hedra,
аз също съм последния човек, който ще лобира за АМ срещу кърма (аз и сега кърмя, без да изпадам в крайности), но все пак много бебета се налага да порастнат на АМ.
Съгласна съм с позицията ти спрямо Нестле като гигант в хранителната индрустрия, но имам забележка по отношение на "експериментите", които провеждаме с децата си... Ако разглеждаме въпроса така, то тогава не трябва на пазара да се появява нищо ново, защото не е изпробвано... и е вид експеримент.
Мисля, че на пазара на АМ има много компании и богат избор. Естествено е всяка компания да се стреми млякото и да е възможно най-доброто, което може да предложи на едно кърмаче, след майчиното мляко, разбира се. Добавянето на DHA е продиктувано от факта, че такива съединения се намират в кърмата, както и от изследванията, че растящия мозък на бебето се нуждае от тези и други елементи, за да се развива оптимално. Не мога да коментирам начина на получаване на тези съединения, но знам че и инсулина днес се добива от генномодифицирани бактерии. Със сигурност знам, че детските храни строго се мониторират за всякакви отрови и канцерогени - така че смятам, че в някаква степен притесненията около тези вещества са пресилени (а понякога дори истеризирани от конкурентни компании).
По отношение на пробиотичните млека обаче ще кажа, че този експеримент природата го е правила хилядолетия. Българските бебета преди ерата на АМ са дохранвани с кисело мляко, което се оказва значително по-добър вариант и то в много отношения от дохранването с прясно краве или козе мляко. Да не говорим за доказаните с множество изследвания позитивни ефекти  (наистина при възрастни по-големи деца) на всички пробиотични храни - като се започне от млечно-киселите бактерии и се стигне до дрождите на бирената мая. Подобни изследвания има сега и върху кърмачета получавали пробиотици.
Наистина винаги ще има специфични групи, които няма да се подчиняват на правилото (напр. всички знаем, колко е полезно да се ядат овесени ядки, но това е направо вредно и опасно за болните от целиакия), но това не бива да ни спира в разумното търсене на подобрение на това което вече имаме.

# 44
Здравей,
аз давам на малсата ризолак, просто защото не прие Аптамила, макар да казват,
че е по- хубаво.
Тя яде Фризолака много добре, без да имам никакви проблеми.
Така че не виждам ащо да е долнопробна манджа.

# 45
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Май не се разбрахме - нямаме противоречие с никой дотук, аз просто си коментирам това, което ми направи впечатление (в случая - че Нестле е далеч по-кофти компания, отколкото Фризланд, поне по отношение на това, което беше изтъкнато като довод - маркетинговата им политика; иначе съм била пряк свидетел какво прави и Фризо по въпроса... имаха щанд на конгреса на неонатолозите, изводите си ги правете сами). И напълно разбирам всички, които са разочаровани и ядосани от това, че човек трябва да търси информацията сам. Храненето с АМ съвсем не е толкова просто, колкото изглежда - като почнеш от подбора на мляко и стигнеш до правилна техника на хранене с шише, за която бог знае защо се счита, че всички я владеят и стигнеш до проблемите, които самият механизъм на хранене може да предизвика (не коментирам млеката в случая, а спецификата на самото хранене с шише).
За пробиотиците нищо не съм коментирала - аз самата съм много за и доста често насочвам вниманието на майките към тях, особено при определени проблеми.
Но конкретно в случая с двете мастни киселини има много неизвестни и наистина се трупат факти за негативен ефект, просто защото маслата, които са извлечени по този начин, не са същите съединения, които присъстват в кърмата и последните изследвания по въпроса не намират ясно доказателство за полза (сори за отвличането, ама в момента минавам един курс за начините за боравене и преценка на медицинските изследвания и конкретно това е един от примерите, които напоследък много се коментират, заедно с доста сериозни забележки около начина на организация на въпросните изследвания).
Вероятно и с тези добавки нещата в един момент ще се подобрят и ще се нагласят дозировките - просто аз вече съвсем съзнателно бих се въздържала да скачам на нещо най-ново, откакто чета достатъчно за това как се провеждат изследвания, колко влияе плащащият изследването върху резултатите и колко време е необходимо да мине, за да се натрупат повече свидетелства и да се докаже съотношението полза-вреда... От тази гледна точка погледнато, включването на всяко ново нещо си е чиста проба експеримент върху децата - колкото и да е необходимо, колкото и да подобрява някои резултати и въпреки че това е начинът медицината да върви напред, пак си остава мащабен глобален и неконтролиран експеримент, в който се включваш без да имаш дори особено право на избор и без да разполагаш с особено много информация за това какво всъщност става. Звучи кофти, гадно и е нормално да има съпротива срещу представата (да припомня, че едното ми дете е отгледано с АМ и за нещастие му се е налагало да изпробва всички налични нормални, ХА и специални лечебни млека, които имаше преди 9г на пазара, така че и аз съм в матрицата) - но е факт.

# 46
  • Мнения: 393
Иначе аз съм последният човек, който би препоръчал което и да е адаптирано мляко, освен ако не е жизненоважно.
Иииии да бе мама му стара - разбрахме за кърмата! Ама пусто няма! Налага се да даваме АМ. Това е жизненоважно смятам! Има ли кърмачка, която да не вметне, че кърми пък виж ние полу-хората си тровим децата! Пък и експериментират с тях!!!  Rolling Eyes

# 47
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Къде го чукаш, къде се пука Rolling Eyes
Имах предвид единствено, че не бих препоръчала която и да е конкретна марка АМ - а когато кърменето е невъзможно, храненето на бебето е жизненоважно Mr. Green

# 48
  • София
  • Мнения: 17 591
Не знам какво не му харесвате, Давид само такова е пил. До скоро беше на ХА, от о/о седмица е на 2, и двата тертипа ги харесваше, разтварят се лесно - само с поклащане, на каквато и да е Т, какъв ви (на неодобряващите) е проблемът да го сменяте?

Да допълня, че храня бебето си само с шише от първия ден на живота му, до момента не съм открила нужда от обучение на техника за хранене с шише.

# 49
  • Мнения: 113
Второ дете вече гледам с Фризолак. Не виждам нищо лошо в него !

# 50
  • Мнения: 1 820
Сморед мен вс АМ са еднакви по састав и задоволяват детските потребности.Разликата е че има млека които са направени с допалнителни саставки и  може би са по лесно смилаеми ли незнам за такива деца които имат проблеми-повращтат  или са недоносени или нещто от тоя род.За славата на фризолака не сам чувала ние вече 11 мес.сме на него и според мен е идеален.Бяхме на NAN но се спичахме от него и го смених.До сега сме нямали никаки проблеми.А и защо искаш да го сменяш ако детето ти няма проблеми и още повече го харесва?А и долколкото знам разликата в цената си я бива Hug

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 356
Иначе аз съм последният човек, който би препоръчал което и да е адаптирано мляко, освен ако не е жизненоважно.
Иииии да бе мама му стара - разбрахме за кърмата! Ама пусто няма! Налага се да даваме АМ. Това е жизненоважно смятам! Има ли кърмачка, която да не вметне, че кърми пък виж ние полу-хората си тровим децата! Пък и експериментират с тях!!!  Rolling Eyes
Хайде сега  Stop Къде ми посочи Хедра е написала, че си видиш ли получовек щото храниш с АМ.
Мисля, че много се драматизира вече. Живея и общувам почти изцяло с кърмачки / две мамаи още дават само АМ/ и никъде и никой не ме е упрекнал или накарал да се почувствам получовек само защото сина ми е на АМ.
Явно жените хранещи с АМ сте докачливи и с нежни души Wink
Когато някоя кърмачка те обиди за това, че не кърмиш ми пиши ЛС - сериозно говоря.
По темата - не мисля, че е долнопробно мляко. Но лично аз давах Аптамил и след годината минах на Нестле Джуниър.

# 52
moga da vi kaja,4e v Garcia ima mnogo adaptirani mleka.Az sam izprobvala po4ti vsi4ki marki,no nai-dobroto na koeto se spriah e Frisolac.Pove4eto garci sa6to go izpolzvat

мога да ви кажа,че в Гърция има много адаптирани млека. Аз съм изпробвала почти всички марки, но най-доброто на което се спрях е Frisolac. Повечето гърци също го използват.

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 08:07 от Vivi

# 53
  • Мнения: 1 820
Aйде,айде получовек! .....Аиде да не навлизаме в дълбоки теми!И моето дете е на АМ от втория месец и то на Фризолак,а ве4е Фризо 2.Не мисля че е долнопробна манджа,детето си я харесва-това е наи-важното за мен и сам доволна!А за кърменето исках но какво да направя че нямах?!Плаках даже че пустата кърма не се спуска,но понякога така става.Яд ме е само на тези които имат,а я спират нарочно заради предрасъдаци да не им се развали бюста или др.Но не мисля че сам получовек,или на детето ми му е липсвало нещо!Какво да кажем за тези който не са си изпили коластрата дори,и са на кисело млеко още от изписването от родилното.Дори и те не са полу хора!

Последна редакция: ср, 27 фев 2008, 07:21 от Vivi

# 54
  • Мнения: 92
И ние сме на фризолак. Беба го харесва.

# 55
  • Мнения: 455
Не съм убедена, че от Фризолак децата се запичат - моя син беше отгледан с това мляко и не мисля, че е бил запечен. Много е индивидуално. Харесваше си млякото детето. Сега отново съм купила за второто кутия с Фризолак.
До колкото съм запозната - децата се запичат от високото съдържание на желязо в АМ а не от определена марка. И пак до колкото съм запозната във Фризолак съдържанието на желязо е в пъти по малко в сравнение на това в други АМ.

# 56
  • Мнения: 1 820
всяко АМ е съобразено със възрастта не детето и нужните му количества за този период съставки-било то витамии,желязо или др.Бих дпбавила че лично сам сравнявала съставките на Фризолак и NAN и няка кое знае каква разлика.А за желязото не сам обарнала внимание може и наистина да е по малко,и е логично,з-то ние от NAN се спичахме и акото ни беше станало зелено.Педиатарката ми каза че е зелено,з-то организма приема мн желязо и ненужното кол.го изхварля.За това го и сменихме и сме на Фризолак.

# 57
  • София
  • Мнения: 672
Долнопробна манджа чак...  Naughty

Аз не се спрях на него по 2 причини:

първо:

Не знам дали се дължи на фирмена политика или неспазване на някакви минимуми, но Фризолак не се предлага в Белгия, Франция, Германия и други страни. Нещо, което не може да се каже за Аптамил, Милумил, Нан, Нутрилон... не знам, само констатирам  Simple Smile

и второ: много евтин ми се видя  Blush А съм свикнала че има връзка между цена качество- не е задължително разбира се, но така съм свикнала. Предубеждението е мое и знам че е тъпо. Не мисля че е долнобробна манджа  Hug

# 58
  • Мнения: 24 467
 Joy, ама че заглавие!
Благодарение на Фризолак си отгледах двете деца, да е живо и здраво млякото! Дори не сме имали и помен от запек или алергии. Малкото имаше рефлукс и минахме на Фризовом за няколко месеца, след което отново се върнахме на Фризолак. С рефлукс никое неспециализирано мляко точно за този проблем не би ни помогнало.
Сравнявала съм съдържанието ,не откривам съществени разлики между него и останали аналогични на пазара. Не ме интересува личното мнение на когото и да било. Важното е, че на моите деца им понесе добре.
Ако сега избирах бих се насочила към АМ с пробиотици /Лактана или ХИПП/, но децата ми са вече големи и си ги поемат от други храни, включително хубавите кисели млека и каши с пробиотици. Малкият си цока Нестле Джуниър, с пробиотик все още, ще давам, докато го пие, нищо че е вече почти на 2 г. Само заради това смених Фризо 3 с Нестле.

По отношение на фирмената политика въобще на производителите на детски храни имам лично и доста по- различно мнение, което определено няма да променя. Фирмената политика не влия на избора ми. Никой педиатър не ми е препоръчвал марка АМ. Писала съм и в друга тема- лекуващата децата ми педиатърка харесва повече НАН, а другата, с която контактувам и която не работи по НЗОК- Аптамил.  Нито една от двете, обаче, не ми е казвала, че изборът ми на марка е лош, нито са твърдели за някакви особени достойнства на определена марка АМ.
Фирмената политика няма нищо общо с качеството на продукта. Разграничавам ясно двете неща. Който желае- може и да ги смеси- изборът е личен. Емоциите не са моята водеща сила.

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 13:03 от Judy

# 59
  • София
  • Мнения: 5 707
Aз се чудя дали от Аптамил 2 да мина на Фризо!
Майки около мен го дават и са доволни а ние сме все с запек ooooh!

# 60
  • Мнения: 1 089
До бебе си е запека , като захраниш вероятно това ще премине. Ако ли пък - не, е добре да даваш пробиотично мляко, но те са доста по-скъпи от Фризо-то.

# 61
  • София
  • Мнения: 5 707
Ние се захраниме и рано заради тази причина и нищо не помага.... ooooh!
Взела съммляко на ХИП с пробиотици но нещо не чух много добри отзиви и не смея Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 1 089
Ами незнам от къде си чула недобрите отзиви, аз съм го ползвала за кашата и съм доволна. Други мамчета също са споделяли, че са доволни.
А в храната трябва да има повече разхлабващи храни - тиква, сливи, круша, каийсии, разбира се ако си захранила с тези продукти... по-късно и овесена каша...

# 63
  • София
  • Мнения: 5 707
Да,всичко това яде без овесени каши!

# 64
  • Мнения: 610
Не мисля че е лощо дори никак .Пиеше Аптамил в началото като добавка защото я дохранвах докато я кърмех,но се запичаше,пробвахме какво ли не докато стигнахме до Фризовом и на него си и останахме доста си го харесваше.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Почти всички АМ имат еднакъв състав .Ако говорим за разлика,то тя се обособява  по скоро във вкуса им! Някои са по-сладки,други не толкова и т.н. Всичко останало е рекламна политика на фирмите производителки.Аз смятам така. Simple Smile
И аз! Peace

# 66
  • Мнения: 164
И ние сме на фризолак и всичко си е ок но и аз сам чувала че някои майки не го харесват

# 67
  • Мнения: 74
и ние сме на Фризолак и съм доволна

# 68
  • Мнения: 1 258
МОЕТО БЕБЧЕ СЪЩО Е НА ФРИЗОЛАК!САМО В САМОТО НАЧАЛО ИМАХМЕ ПРОБЛЕМИ,НО СЕГА ВСИЧКО Е НАРЕД.ХОДИ СИ НОРМАЛНО ДО ТОАЛЕТНА И СЪМ ДОВОЛНА ОТ НЕГО!МИСЛЯ ЧЕ СИ Е ДО ОРГАНИЗЪМЧЕ Laughing

# 69
  • Мнения: 4 016
Според шефката на неонатологичното отделение в Токуда Фризолака е най-доброто АМ, а най-добрите пюрета са на ХИП. Аз от форума разбрах за лошите отзиви, а също и за това, че е най-евтино. Докато бях бременна не се интересувах нито от марките АМ, нито от цените им, а ето, че ми се наложи Sad

# 70
  • Мнения: 1 258
от много мами съм чувала,че фризолака запича.от начало беше така,но когато започнах да давам пюрета и сокове вече не се зпича.и аз знам че на хип пюретата са много добри и давам предимно от тях  Hug!

# 71
  • Мнения: 6 164
Преди години е запичал и затова му се носи кофти слава. Сега не знам как се отразява на другите деца, но Крисо е почти две години на Фризо и никога не е имал запек, дори си ходи по няколко пъти на ден.

# 72
  • Мнения: 1 258

Публикувано на: понеделник, 24 март 2008, 12:02Публикувана от: Misty 
Преди години е запичал и затова му се носи кофти слава. Сега не знам как се отразява на другите деца, но Крисо е почти две години на Фризо и никога не е имал запек, дори си ходи по няколко пъти на ден
 
браво на хубавото бебче!ние имахме около 2 месеца.и после нормално  bouquet

# 73
  • Мнения: 1 763
Моят син е на Фризо ХА от раждането. Не се е запичал досега, но е малко пухкавичък, но това едва ли е свързано с марката, май всички АМ надуват.

# 74
  • Мнения: 1 258
и ние сме така на ХА от може би 5месеца.на килограми  върви с 1кило под връстниците си,защото се роди малък 2.990кг.

# 75
  • Мнения: 2 865
До бебе си е запека , като захраниш вероятно това ще премине. Ако ли пък - не, е добре да даваш пробиотично мляко, но те са доста по-скъпи от Фризо-то.
Фризолака съдържа пробиотици.

# 76
  • Мнения: 1 089
Arizona,
Бъркаш - ето тук виж, съдържа прЕбиотици (това са вещества, които са среда за развитие на прОбиотиците, които пък са живи бактерии - предимно бифидобактерии и лактобацили)

Общи условия

Активация на акаунт